Eğitim Ve Sağlık Yardımları

Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır ? Mutlaka Oku !

Doğum Parası yardımı nasıl alınır konusu doğum yapan annelerin en merak ettiği konuların başında geliyor. Doğum parası nasıl alınır ?  Doğum parası başvuru işlemleri nasıl yapılır ? Doğum yardımı sorgulama nasıl yapılır ? Bu sorular doğum yapan annelerin merak ettiği soruların başında geliyor.

Fakat sanal ortamda yaptığım aramalarda bu konu ile ilgili o kadar bilgi kirliliği var ki insanların sağlıklı bilgi alması neredeyse imkansız. Örneğin doğum parası yada doğum yardımı aslında farklı şeylerdir.

Hatta çocuk parası denen kavram da içerisine girdiğinde oturun kavram karmaşasını izleyin. Bazı ödemeleri sadece SSK’lı vatandaşlar alabiliyorken bazı yardımları sadece yeşil kartlılar alabilmektedir. Bazı ödemeler ise hem yeşil kartlılara hem SSK’lı yani sosyal güvencesi olan vatandaşlara yapılmaktadır.

İşte bu yazımız sizi kavram karmaşasından kurtaracak. Şimdi arkanıza yaslanın ve bizi dinleyin. Hadi başlayalım.

Doğum Parası İle İlgili Kavramları Tanıyalım

Yeni doğan yardımı yeşil kartlı vatandaşlara sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ödenen bir yardımdır. Doğum yardımı ise hem SSK’lı vatandaşlara hem de yeşil kartlı ailelere verilen yardımdır.

Süt parası ise SSK’lı olan yada yakın zamanda SSK’sı bulunan kişilere ödenen yardımdır. Aşı parası ise doğum yapan yeşil kartlı annelere verilen bir maaştır. Bu maaş eğitim çağına gelinceye kadar devam eder. Şimdi de ayrıntılara bakmaya başlayalım.

1- Yeni Doğan Yardımı – Şartlı Doğum Yardımı

Yeni doğan yardımı yeni doğan bebek parası olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yeşil kartlı ailelere verilen bir yardımdır. Her doğumda bir kereye mahsus verilir. Diğer ismi şartlı doğum yardımıdır.

Şartlı doğum yardımı doğumunu yetkili hastanelerde gerçekleştiren vatandaşlara doğum belgelerini ikametgâhının bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına ilettiği takdirde tek sefere mahsus yapılan nakdi yardımdır.

Şartlı Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır ?

Doğum yardımı başvuru işlemleri için İl/İlçe Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmanız gerekiyor.

Doğum yardımı başvuru işlemleri için ikamet ettiğiniz ilçedeki sosyal yardımlaşma vakıflarını başvuru yapmalısınız. Aksi takdir de başvurunuz ret edilecektir.

Doğum Parası Yardı Başvuru İşlemleri

Doğum parası başvurusu işlemleri için ” doğum yardımı başvuru dilekçesi ” diye bir dilekçe doldurmanız gerekmiyor. Doğum belgenizi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfınıza teslim etmeniz yeterli.

Eğer SYD vakfında daha önce yardım dosyanız mevcut ise yardımınız hemen başlatılacaktır. Eğer daha önce hiç yardım başvurunda bulunmadıysanız ve sosyal yardımlaşma vakfında dosyanız yoksa öncelikli olarak kendinize yeni bir dosya açmalısınız.

Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız sosyal yardımlaşma yardım başvurusu nasıl yapılır adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Şartlı Doğum Parası Yardımı Koşulları Nelerdir ?

Doğum yardımı alabilmeniz için bir takım şartları taşımanız gerekiyor.

Peki doğum parası yardımı nasıl alınır ? Alma şartları şöyledir:

  • Doğum yardımı alabilmeniz için öncelikle gebelik yardımından faydalanmış olmanız gerekir. Eğer gebelik yardımı nedir bilmiyorsanız gebelik yardımı adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.
  • Doğumunuzu yetkili bir hastanede yapmalısınız. ( Devlet hastanesinde yada özel hastanelerde )
  • Yeşil kartı olmalısınız.

Şartlı Doğum Parası Ne Kadar ?

Doğum parası 11 Nisan 2020 tarihinde yapılan son dakika değişikliği ile birlikte 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarıldı. Bu yardımı şartları her doğumunuzda taşımanız durumunda yine alabilirsiniz.

Bu ödeme her doğumda sadece bir kere yapılmaktadır. Ödemeler PTT üzerinden yapılmaktadır.

Şartlı Doğum Parası yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Doğum parası sorgulama işlemleri için e devleti kullanabilirsiniz. Eğer doğum parası sorgulama ekranına nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz.

Evet ilk yardımımız olan Yeni doğan yardımından bahsettik. Bu yardımın gerçek ismi Şartlı Doğum Yardımıdır.

Bu yardımı sadece yeşil kartlı vatandaşlar almaktadır. 

2- Doğum Parası ( 1. Çocuk 2. Çocuk Ve 3. Çocuk Yardımı )

Şimdi gelelim herkesin yakından bildiği bir yardıma. Analık parası olarak da bilinen kimisinin de çocuk parası dediği ama gerçek ismi doğum yardımı olan desteğe. Hani 1. çocuğa 300 lira 2. çocuğa 400 TL yardım diye bilinen yardıma.

Doğum parası nasıl alınır diye araştırdığımızda bunun Türk vatandaşları ile mavi kart sahiplerine ödenen bir yardım olduğunu görmekteyiz. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir.

Memurlar çalıştıkları kuruma, yeşil kartlılar ve SSK’lı olarak özel sektörde çalışanlar ise Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapması gerekiyor.

Doğum Parası Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Peki doğum parası yardımı nasıl alınır ? Yeşil kartlı ve özel sektör de SSK’lı olarak çalışan vatandaşlar doğum yardımı başvuru işlemleri için Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İlçe Müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor.

Eğer anne yada babadan herhangi biri kamu kurumunda (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) çalışıyorsa çalıştıkları iş yerlerine başvuru yaparlar. Doğum yardımı için başvuru süresi yasal olarak bulunmuyor.

aile.gov.tr doğum parası başvurusu için kullanılmadığını hatırlatmakta fayda var.

Doğum Parası yardımı Şartları Nelerdir ?

Doğum Yardımı başvuru yapmak isteyen vatandaşlarda bir takım şartlar aranmaktadır. Ayrıca doğum yardımı alabilmek için bir iki işlemle uğraşmanız gerekecek. Doğum parası şartları şöyle:

Yapmanız gerek işlemler şunlar:

  • Doğum yardımı alabilmenin ilk şartı doğum gerçekleştikten sonra nüfus müdürlüğüne giderek Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden kayıt işlemi yapılmasıdır. Yani çocuğunuza kimlik çıkarmalısınız.
  • Doğum yardımı alabilmeniz için 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştirmiş olmalısınız. Bu tarihten önce ki doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.
  • 15.05.2015 tarihi ve sonrasında evlatlık edinmişseniz evlat edindiğiniz çocuk için daha önce doğum yardımı alınmış ise tekrar ödeme alamazsınız. Çocuk öz ailesinde kaçıncı çocuk ise ödemenizi de o şekilde alabilirsiniz.
  • Ödeme anne ve baba sağ ise anne adına yatırılır. Anne doğum sırasında vefat ederse ödeme babaya yapılır.
  • Aile bakanlığının il müdürlüklerine başvuru yapacak vatandaşlar doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurmaları gerekir. Doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurulmuş örneği aramanıza gerek yoktur. Kurum size formu verdikten sonra yardımcı olmaktadır.
  • Evde doğum yapmış olsanız bile 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında doğum yapmışsanız bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Doğum Parası Yardı Ne Kadar ?

Doğum parası hesaplama işleminde doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu önem kazanmaktadır.

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus Doğum Yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Doğum yardımı ödemesi almak için son başvuru tarihi bulunmamaktadır.

Doğum Yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve haczedilemeyeceğini de hatırlatalım.

Eşinden boşanan kadın yeni bir evlilik yapar ve yeni eşinden çocuk sahibi olursa ilk eşinden çocuğu varsa onlarda sıralamaya dahil edilir ve kaçıncı doğumu gerçekleştirmişse ona göre ödeme yapılır. Fakat babanın eski eşinden olan çocukları sıralamaya dahil edilmez.

Çoklu Doğum Yardı Nasıl Hesaplanmaktadır ?

Eğer bir çocuğunuz varsa ve ikizlere hamile iseniz ikizlerden herhangi biri 2. diğeri ise 3. çocuk olarak hesaplanır ve çoklu doğum yardımı olarak 1000 TL ödeme alırsınız.

Doğum Yardımı Ödemeleri Nereden Yapılmaktadır ?

Doğum yardımı ödemeleri PTT şubelerinden yapılmaktadır. Peki doğum yardımı ne zaman alınır ? Aslında doğum parası ne zaman alınır sorusunun net bir cevabı. Ortalama 15 günde içinde paranız hesaba geçecektir.

PTT Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

PTT doğum parası sorgulama işlemleri için en pratik yöntem e devlettir. Doğum parası sorgulama işlemleri için ve doğum yardımı başvuru sonucu için buraya tıklayarak ilgili e devlet sayfasına ulaşabilirsiniz. Doğum yardımı başvuru formu e-devlet üzerinde bulunmamaktadır. Bunun için aile bakanlığı ilçe müdürlüklerine başvuru yapmalısınız. PTT doğum parası sorgulama e-devlet üzerinden oldukça rahat. PTT doğum parası sorgulama telefon üzerinden de yapılmaktadır. Bunun için ALO 144’ü arayabilirsiniz.

3- Süt Parası

Süt parası yada diğer ismi ile emzirme ödeneği 4a,4b ve 4d olarak çalışan ailelere ödenmektedir.

Süt parası alabilmeniz için doğumdan önce 120 günlük bir sigorta priminiz bulunması gerekmektedir.

Süt parası 2020 yılı itibariyle 202 TL olmuştur. Ödemeler ziraat bankası aracılığıyla yapılmaktadır.

Süt parası hakkında çok detaylı bir yazı yayınladık. O yüzden bu kısmı kısa tutuyoruz. Süt Parası (Emzirme Ödeneği ) Hakkında Her şey!-2021 adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

4- Aşı Parası

Aşı parası denen bu ödeme aslında doğumdan sonra da uzun vadede devam etmektedir. Gebelik yardımı ,doğumla birlikte sonlanan vatandaşların sıklıkla başvurduğu yardımdır.

Çocuk parası olarak da bilinen yardım yeşil kartlı vatandaşlara yapılmaktadır.

Canlı doğum gerçekleşmesinden hemen sonra başlar çocuğun eğitim çağına gelmesine kadar devam eder.

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin aylık 45 TL (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 45 TL ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 100 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır. 2020 doğum parası hesaplama işlemleri yaparken bu rakamlar baz alınmalıdır.

SGK doğum parası hakkında yazdığımız dev rehbere göz atmanızda fayda var. Aşı parası nedir adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda doğum parası yardımı nedir ? Doğum parası yardımı nasıl alınır ? Doğum parası sorgulama işlemleri nasıl yapılır ?  Çalışmayan kadın doğum parası ne kadar ? Gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Eğer sosyal güvenceniz yoksa devletin yeşil kartlılara verdiği sosyal yardımlar konusunda yazdığımız yazımızı mutlaka ama mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. ALTI NUMARA BEBEK BEZİ, ISLAK MENDİL, BEBEK BİSKÜVİSİ, SÜT, MEYVE, SEBZE İHTİYACIM VAR. PARA İSTEMİYORUM. KARGO İLE GÖNDERMEK İSTİYORSANIZ KABUL EDERİM. DUA EDERİM. ALLAH RIZASI İÇİN DESTEK OLURMUSUNUZ? metineylem01 @ gmail . com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu