Eğitim Ve Sağlık Yardımları

Doğum Parası Yardımı-Mutlaka Oku-2020

Doğum Parası doğum yapan annelerin en merak ettiği konuların başında geliyor. Doğum parası alma şartları nelerdir ? Doğum parası başvuru işlemleri nasıl yapılır ? Doğum yardımı sorgulama nasıl yapılır ? V.s. gibi sorular doğum yapan annelerin merak ettiği soruların başında geliyor.

Fakat sanal ortamda yaptığım aramalarda bu konu ile ilgili o kadar bilgi kirliliği var ki insanların sağlıklı bilgi alması neredeyse imkansız. Örneğin doğum parası yada doğum yardımı aslında farklı şeyler.

Hatta çocuk parası denen kavram da içerisine girdiğinde oturun kavram karmaşasını izleyin. Bazı ödemeleri sadece SSK’lı vatandaşlar alabiliyorken bazı yardımları sadece yeşil kartlılar alabilmektedir. Bazı ödemeler ise hem yeşil kartlılara hem SSK’lı yani sosyal güvencesi olan vatandaşlara yapılmaktadır.

İşte bu yazımız sizi kavram karmaşasından kurtaracak. Şimdi arkanıza yaslanın ve bizi dinleyin. Hadi başlayalım.

KAVRAMLARI TANIYALIM

Yeni doğan yardımı yeşil kartlı vatandaşlara sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ödenen bir yardımdır. Doğum yardımı ise hem SSK’lı vatandaşlara hemde yeşil kartlı ailelere verilen yardımdır.

Süt parası ise SSK’lı olan yada yakın zamanda SSK’sı bulunan kişilere ödenen yardımdır. Aşı parası ise doğum yapan yeşil kartlı annelere verilen bir maaştır. Bu maaş eğitim çağına gelinceye kadar devam eder. Şimdi de ayrıntılara bakmaya başlayalım.

Yeni Doğan Yardımı

Yeni doğan yardımı yeni doğan bebek parası olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yeşil kartlı ailelere verilen bir yardımdır. Her doğumda bir kereye mahsus verilir. Diğer ismi şartlı doğum yardımıdır.

Şartlı doğum yardımı doğumunu yetkili hastanelerde gerçekleştiren vatandaşlara doğum belgelerini ikametgâhının bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına ilettiği takdirde tek sefere mahsus yapılan nakdi yardımdır.

Şartlı Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır ?

Doğum yardımı başvuru işlemleri için İl/İlçe Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmanız gerekiyor.

Doğum parası başvuru işlemleri için ikamet ettiğiniz ilçede ki sosyal yardımlaşma vakıflarını başvuru yapmalısınız. Aksi takdir de başvurunuz red edilecektir.

Doğum Yardımı Başvuru İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Neledir ?

Doğum parası başvurusu işlemleri için ” doğum yardımı başvuru dilekçesi ” diye bir dilekçe doldurmanız gerekmiyor. Doğum belgenizi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfınıza teslim etmeniz yeterli.

Eğer syd vakfında daha önce yardım dosyanız mevcut ise yardımınız hemen başlatılacaktır. Eğer daha önce hiç yardım başvurunda bulunmadıysanız ve sosyal yardımlaşma vakfında dosyanız yoksa öncelikli olarak kendinize yeni bir dosya açmalısınız.

Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız sosyal yardımlaşma yardım başvurusu nasıl yapılır adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Doğum Yardımı Şartları Nelerdir ?

Doğum yardımı alabilmeniz için bir takım şartları taşımanız gerekiyor.

Doğum parası alma şartları şöyle:

  • Doğum yardımı alabilmeniz için öncelikle gebelik yardımından faydalanmış olmanız gerekir. Eğer gebelik yardımı nedir bilmiyorsanız gebelik yardımı adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.
  • Doğumunuzu yetkili bir hastahanede yapmalısınız. ( Devlet hastanesinde yada özel hastanelerde )
  • Yeşil kartı olmalısınız.

Doğum Parası Ne Kadar ?

Doğum parası 11 Nisan 2020 tarihinde yapılan son dakika değişikliği ile birlikte 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarıldı. Bu yardımı şartları her doğumunuzda taşımanız durumunda yine alabilirsiniz.

Bu ödeme her doğumda sadece bir kere yapılmaktadır. Ödemeler PTT üzerinden yapılmaktadır.

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Doğum parası sorgulama işlemleri için e devleti kullanabilirsiniz. Eğer doğum parası sorgulama ekranına nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz.

Evet ilk yardımımız olan Yeni doğan yardımından bahsettik. Bu yardımın gerçek ismi Şartlı Doğum Yardımıdır.

Bu yardımı sadece yeşil kartlı vatandaşlar almaktadır. Şimdi gelelim herkesin yakından bildiği bir yardıma.Analık parası olarak da bilinen kimisinin de çocuk parası dediği ama gerçek ismi doğum yardımı olan yardıma. Hani 1. çocuğa 300 lira 2. çocuğa 400 TL yardım diye bilinen yardıma.

Hazırsak bu yardımı da yakından inceleyelim ve akıllarda soru işareti bırakmayacak şekilde irdeleyelim.

DOĞUM YARDIMI

Doğum yardımı Türk vatandaşları ile mavi kart sahiplerine ödenen bir yardımdır. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir.

Memurlar çalıştıkları kuruma, yeşil kartlılar ve SSK’lı olarak özel sektörde çalışanlar ise Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapması gerekiyor.

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır ?

Yeşil kartlı ve özel sektör de SSK’lı olarak çalışan vatandaşlar doğum yardımı başvuru işlemleri için Aile,Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İlçe Müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor.

Eğer anne yada babadan herhangi biri kamu kurumunda (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) çalışıyorsa çalıştıkları iş yerlerine başvuru yaparlar. Doğum yardımı için başvuru süresi yasal olarak bulunmuyor.

Doğum Yardımı Başvurusu Şartları Nelerdir ?

Doğum Yardımı başvuru yapmak isteyen vatandaşlarda bir takım şartlar aranmaktadır. Ayrıca doğum yardımı alabilmek için bir iki işlemle uğraşmanız gerekecek. Doğum parası şartları şöyle:

Yapmanız gerek işlemler şunlar:

  • Doğum yardımı alabilmenin ilk şartı doğum gerçekleştikten sonra nüfus müdürlüğüne giderek Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden kayıt işlemi yapılmasıdır. Yani çocuğunuza kimlik çıkarmalısınız.
  • Doğum yardımı alabilmeniz için 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştirmiş olmalısınız. Bu tarihten önce ki doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.
  • 15.05.2015 tarihi ve sonrasında evlatlık edinmişseniz evlat edindiğiniz çocuk için daha önce doğum yardımı alınmış ise tekrar ödeme alamazsınız. Çocuk öz ailesinde kaçıncı çocuk ise ödemenizi de o şekilde alabilirsiniz.
  • Ödeme anne ve baba sağ ise anne adına yatırılır. Anne doğum sırasında vefat ederse ödeme babaya yapılır.
  • Aile bakanlığının il müdürlüklerine başvuru yapacak vatandaşlar doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurmaları gerekir. Doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurulmuş örneği aramanıza gerek yoktur. Kurum size formu verdikten sonra yardımcı olmaktadır.
  • Evde doğum yapmış olsanız bile 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında doğum yapmışsanız dogum parasi ödemesinden faydalanabilirsiniz.

Doğum Yardımı Ne Kadar ?

Doğum parası hesaplama işleminde doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu önem kazanmaktadır.

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus Doğum Yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Doğum yardımı ödemesi almak için son başvuru tarihi bulunmamaktadır.

Doğum Yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve haczedilemeyeceğini de hatırlatalım.

Eşinden boşanan kadın yeni bir evlilik yapar ve yeni eşinden çocuk sahibi olursa ilk eşinden çocuğu varsa onlarda sıralamaya dahil edilir ve kaçıncı doğumu gerçekleştirmişse ona göre ödeme yapılır.Fakat babanın eski eşinden olan çocukları sıralamaya dahil edilmez doğum rapor parası ödemesinde.

Çoklu Doğum Yardımı Nasıl Hesaplanmaktadır ?

Eğer bir çocuğunuz varsa ve ikizlere hamile iseniz ikizlerden herhangi biri 2. diğeri ise 3. çocuk olarak hesaplanır ve çoklu doğum yardımı olarak 1000 TL ödeme alırsınız.

Doğum Yardımı Ödemeleri Nereden Yapılmaktadır ?

Doğum yardımı ödemeleri PTT şubelerinden yapılmaktadır. Peki doğum parası ne zaman alınır ? Aslında doğum parası ne zaman alınır sorusunun net bir cevabı. Ortalama 15 günde içinde paranız hesaba geçecektir.

Doğum Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Doğum yardımı sorgulama işlemleri için en pratik yöntem e devlettir. Doğum parası sorgulama işlemleri için ve doğum yardımı başvuru sonucu için buraya tıklayarak ilgili edevlet sayfasına ulaşabilirsiniz.Doğum yardımı başvuru formu e-Devlet üzerinde bulunmamaktadır. Bunun için aile bakanlığı ilçe müdürlüklerine başvuru yapmalısınız.

SÜT PARASI

Süt parası yada diğer ismi ile emzirme ödeneği 4a,4b ve 4d olarak çalışan ailelere ödenmektedir.

Süt parası alabilmeniz için doğumdan önce 120 günlük bir sigorta priminiz bulunması gerekmektedir.

Süt parası 2020 yılı itibariyle 202 TL olmuştur. Ödemeler ziraat bankası aracılığıyla yapılmaktadır.

Süt parası hakkında çok detaylı bir yazı yayınladık. O yüzden bu kısmı kısa tutuyoruz. Süt Parası (Emzirme Ödeneği ) Hakkında Herşey!-2020 adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

AŞI PARASI

Aşı parası denen bu ödeme aslında doğumdan sonra da uzun vadede devam etmektedir. Gebelik yardımı ,doğumla birlikte sonlanan vatandaşların sıklıkla başvurduğu yardımdır.

Çocuk parası olarak da bilinen yardım yeşil kartlı vatandaşlara yapılmaktadır.

Canlı doğum gerçekleşmesinden hemen sonra başlar çocuğun eğitim çağına gelmesine kadar devam eder.

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin aylık 35 TL (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır.

Aşı parası hakkında yazdığımız dev rehbere göz atmanızda fayda var. Aşı parası nedir adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda doğum yardımı nedir ? Doğum parası sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Çalışmayan kadın doğum parası alabilir mi ? Gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Eğer sosyal güvenceniz yoksa devletin yeşil kartlılara verdiği sosyal yardımlar konusunda yazdığımız yazımızı mutlaka ama mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu