Diğer YardımlarFaydalı BilgilerGüncel Konular

Doğalgaz Yardımı Nedir Nasıl Alınır ?

Doğalgaz yardımı Aile Bakanlığının en son duyurusunu yaptığı sosyal yardımlardan birisi. Peki kimler doğalgaz yardımı alabilir? Doğalgaz yardımı hakkında bütün detaylar bu yazımızda.

Kış aylarının gelmesi ile birlikte verilmeye başlanan doğalgaz yardımına talep büyük. Özellikle de doğalgaza hızla gelen zamlar bu desteğe olan talebi artırmaya devam ediyor. Tabi bu da doğalgaz yardımı nasıl alınır? aramalarını da artırdı. Ancak bu soru öncesinde bu desteğe ilişkin en sık merak edilen sorulara yanıt arayalım.

Doğalgaz Yardımı Nedir ?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmeye başlanan doğalgaz yardımı, yıllık olarak verilen ve 900 TL ile 2.500 TL arasında değişen kamu destek paketlerinden biridir. Yılın başında açıklanan bu destek martın ikinci haftası itibari ile ödenmeye başlayacak. Başvuruların 18 Şubat 2022 de başlayacağına dair duruyuru yapılmıştır. Başvurular şubat ve ekim aylarına denk gelmektedir.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılı ile verilen Doğalgaz yardımına başvuru yapmak isteyenler e devlet platformunu ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı kullanabilecekler. E devlet üzerinden yapılacak Doğalgaz yardımı araması sonucunda çıkan form eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra başvuru sonucu da yine bu adımdan sorgulanabilecek.

Dogalgaz yardimi basvurusu
Doğalgaz yardımı başvurusu

Doğalgaz Yardımı Kimlere Verilecek

Hane geliri bakanlıkça belirlenen skalanın altında kalan ve yoksul ailelere verilecek olan doğalgaz yardımı, yılda 2 kez yapılacaktır. Doğalgaz yardımı nasıl alınır sorununun temelini oluşturan bu ayrıntı aslında daha önce kömür yardımı almış ailelerin bildiği bir kriter. Çünkü bu yardım aylık olarak değil, mart ve ekim olmak üzere, yılda iki kez gerçekleşecektir. Konuya ilişkin açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, desteğin mart ayı itibari ile verilmeye başlanacağını duyurdu. Yani daha önce sağlanan kömür yardımı ile aslında aynı şartları taşımakta. Dolayısıyla daha önce kömür yardımı almış olan aileler doğalgaza geçtikleri takdirde yine bu destekten faydalanabileceklerdir.

Ayrıca başlıca şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türk vatandaşı olması
 • e-devlet Kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması
 • Doğalgaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması
 • Adına kayıtlı doğal gaz aboneliğinin bulunması
 • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması
 • İhtiyaç sahibi olması
 • Kişi başı gelir 3.800.00 TL’yi geçmemelidir.

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır

Doğalgaz yardımı almaya hak kazanmış bireyler doğalgaz faturalarını PTT aracılığıyla ödeyebilmektedirler. Doğalgaz desteği nakit olarak verilmez. Doğalgaz yardımınız ne kadar çıktıysa o miktar faturanızdan düşülür.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu E-Devlet

Şuanda e devlette bir başvuru formu yok. Diğer sosyal yardımlara başvuru yapılan ekrandan doğalgaz yardımı başvurusu yapmak da mümkündür. Sizlere sosyal yardım başvuru ekranını da paylaşalım. Bu linke tıklayarak sosyal yardım başvuru ekranına ulaşabilirsiniz. Link: https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKIFLARI TARAFINDAN VERİLEN ELEKTİRK YARDIMININ DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Sayın bakanlığımız doğalgaz yardımı bekliyoruz maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor

 2. Size ve ailenize merhaba. Bir bulut finansal çözümler sirketinin CEO’suyum. Geri ödeme için maksimum 1 ila 15 yil
  arasinda% 3 faiz oraniyla kredi sagliyoruz. Ilgileniyorsaniz, lütfen bu e-postadan benimle iletisime geçin: vystarcreditunionbank@fastservice.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu