Belediye Yardımları

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardımları yazımızın devamında bulabilir, uygun şartları taşıyorsanız siz de bu yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de diğer tüm belediyeler gibi ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza düzenli olarak yardım dağıtıyor. Özellikle pandeminin verdiği sıkıntılardan kurtulmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar bu yardımlardan yararlanıyor. Bu içerikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardımları hakkında önemli bilgileri ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi diğer belediyeler gibi vatandaşlara birtakım sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak nakdi yardımda bulunmaktadır. Bununla birlikte market alışverişi, yardım kolisi, gıda yardımı ve evde bakım hizmeti de belediye tarafından verilen yardımlardan birkaçıdır. Yoksul ve muhtaç bireylere başvuruları sonucunda bu yardımlardan verebilir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Kimlere Verilir?

Durumu düşkün statüde olan bireyler belediyenin verdiği yardımlardan faydalanabilir. Muhtaç durumda olduğunu belgeleyebilen herkes bu yardımdan faydalanabilir. Fakat öncelikli grup yoksul, dul, şehit ve gazi yakınlarıdır. Ayrıca öğrenci grubu da yardım alabilecek grup içerisindedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolileri

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Hizmetler Dairesi aracılığıyla birçok vatandaşa erzak dağıtıyor. 17 ilçede yaklaşık 10 bin aileye ulaşması planlanan yardımların önümüzdeki günlerde uygulanacak sokağa çıkma kısıtları öncesi önemli bir destek olacağı düşünülüyor. Şu ana kadar en az 5 bin aileye ulaşan yardım kolilerinin içeriğinde gıda ve temizlik maddeleri bulunuyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardımları arasında önemli bir yer tutan bu kolilerin her biri 23 kilogram ağırlığa sahiptir. Üstelik bu koliler, Sosyal Hizmetler Dairesi personelleri tarafından bizzat teslim ediliyor. Diyarbakır’ın tüm ilçelerinde görev yapan ekipler, dağıtım için 24 saat boyunca çalışıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden 1000 TL’lik Yardım

Büyükşehir Belediyesi yardımları arasında bir diğer önemli yardım da 119.500 aileye yapılan 1000 TL’lik yardım olarak göze çarpıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınan kararı uygulayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi; bu yardımların dağıtımına 1 Nisan tarihinden itibaren başladı. Söz konusu yardımdan yararlanan aileler ise bu parayı PTT şubelerinden ve kamu bankalarının ATM’lerinden rahatlıkla çekebiliyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden Esnafa Destek

Coronavirüsünün neden olduğu kısıtlamalar nedeniyle yaklaşık 35 bin kişi işsiz kaldı. İşte bu nedenle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardımları arasında esnafa ve işletmelere yapılan yardımlar büyük önem taşıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi aldığı bir karar ile 2761 esnafa maddi destekte bulundu. Diyarbakır’daki esnafın halk bankasına olan borçları ertelendi ve SGK prim borçları da bir yıl boyunca ertelendi. Böylelikle esnafın rahat bir nefes almasına yardımcı olundu. Ayrıca söz konusu esnaflara 1500 TL tutarında nakdi yardım da yapıldı. Öte yandan kapanan iş yerlerinde çalışan 7 bin vatandaşa da erzak yardımında bulunuldu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi vatandaşlara gıda yardımı da vermektedir. Gıda kolilerinde bir evin ihtiyaç duyabileceği pek çok ürün yer alıyor. Üstelik hijyenik ürünler de bu kolilerde bulunuyor. Belediyenin vermiş olduğu olduğu gıda yardımında 23 kilogramlık koli veriliyor. Kuru fasulye, nohut, salça, sıvı yağ ve diğer lazım olabilecek erzaklar bu kolilerde yer alıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelere süt yardımı desteği sunarak hem çocukların süt içme alışkanlığı kazanmasını sağlıyor hem de bağışıklık sistemlerinin gelişmesini sağlıyor. Siz de 0-6 yaş aralığı çocuklarınızın daha sağlıklı beslenmesi için süt yardımına başvuru yapabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Sosyal Kart Uygulaması

Tıpkı diğer belediyelerin yardım kampanyalarında olduğu gibi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardımları arasında sosyal kart uygulaması önemli bir yer tutuyor. Belediye, yılda 5 taksit halinde 1000 TL’yi ihtiyaç sahiplerine hibe ediyor. Sosyal kart uygulamasından yaklaşık 10 bin kişinin faydalanması planlanıyor. Bayram ve diğer özel günlerde sosyal kartlara ek bakiye yüklenmesi de planlanıyor. Böylelikle ihtiyaç sahiplerinin bir ihtiyacı daha giderilmiş oluyor. Vakıfbank ile yapılan anlaşma gereği sosyal kart sahipleri, bu kartları istedikleri yerde rahatlıkla kullanabiliyor. Sosyal kart başvurusu için belediye doğrudan müracaat etmeniz gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için 0412 229 48 80 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

Büyükşehir Belediyesinden Tablet Desteği

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardımları arasında bir diğer önemli yardım konusu da uzaktan eğitim gören öğrencilere sağlanan tablet desteğidir. Belediye ile ortaklaşa çalışan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, EBA üzerinden gerçekleşen uzaktan eğitim konusunda sıkıntı yaşayan birçok öğrenciye tablet dağıtıyor. Tablet desteği alabilmek için doğrudan belediyeye veya Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’na başvurmak yeterlidir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardımlarına Başvuru

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardımları belediyenin en önemli uygulamaları arasında yer alır. Bu yardımlardan faydalanabilmek için direkt olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Belediyenin yardımlarına başvurmak için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sitesine girip başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru esnasında sizden istenen kişisel bilgileri doğru olarak girmeniz büyük önem taşımaktadır. Yanlış bilgi vermeniz durumunda yardım almanız gecikebilir veya hiç mümkün olmayabilir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Her belediyede olduğu gibi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde de başvuru formu talep edilmektedir. Formda kişilere farklı sorular yöneltilir. Aylık gelir durumu, evin kira durumu, var olan gayrimenkuller, hanede yaşayan kişi sayısı ve eğitim durumu gibi sorular sık sorulan sorular arasındadır. Bu formda yer alan sorulara ne kadar doğru cevap verdiğiniz başvurunun süreci için oldukça önemlidir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başvuru Sorgulama

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin vermiş olduğu yardımlara başvuru yapan bireyler başvurunun akıbetini merak etmektedir. Başvurunun sonucunu öğrenmek için belediyeye bizzat gidip danışabilir, telefondan arayabilir veya e-devlet üzerinden de başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İletişim

Belediyenin verdiği bütün yardımlar ve hizmetler için iletişime geçebilirsiniz. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Web sitesine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu zorlu kış günlerinde bizleri de yalnız birakmayacaginiza inanıyor ve beş kişilik bi aileyiz insaatciyim her zaman iş yoktur bizlerede nakdi yardımda bulunursanız sevinir vesevindirirsiniz şimdiden tes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu