Diğer YardımlarYardım Haberleri

Diğer Aile Yardımı Nedir Nasıl Alınır

Diğer aile yardımı hakkında en doğru ve güncel bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Diğer aile yardımı ile Türkiye aile destek programı birbiri ile karıştırılmaktadır. Bu yazımızda aile yardımı konusunda bilgi vermekteyiz.

Diğer Aile Yardımı Nedir ?

Sosyal yardım parası olarak da bilinen diğer aile yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile verilen bir maddi destek yardımıdır. Önceleri Kaymakamlıklar aracılığı ile başvuruları alınan bu desteğe de artık e devlet platformu aracılığı ile ön başvuru oluşturmak mümkündür. Peki, diğer aile yardımı nedir 2022 en çok merak edilen sorulardan biridir.

Pandemi ve enflasyon sebebi ile artan işsizlik, beraberinde sosyal yardım ve destek paketlerine olan başvuru arayışlarının da artmasına neden oldu. Bunlardan en sık merak edilen ise diğer aile yardımı olarak da bilinen sosyal yardım parasıdır. Aslında uzun süredir verilen ve verilmeye devam edilen bu desteğe, artık e devlet üzerinden kolayca başvuru sağlamak mümkün. Peki, diğer aile yardımı nasıl alınır? İşte diğer aile yardımına ilişkin merak edilen tüm detaylar.

Diğer Aile Yardımı Ne Kadardır
Diğer Aile Yardımı Ne Kadardır

Diğer Aile Yardımı Ne Kadardır?

Pandemi ile birlikte hız kazanan sosyal desteklere talep de bir o kadar büyük. Özellikle de işsiz kalan ve ihtiyaç sahibi ailelerin sıkça merak ettiği diğer aile yardımı da bu süreçte verilmeye başlanan maddi desteklerden yalnızca biri. Her aileye 300 TL ile 1000 TL arasında verilen bu destek yalnızca tek seferlik olmakla birlikte, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile sağlanıyor. Ayrıca bu desteğe Kaymakamlıkla aracılığı ile başvuru sağlamak da mümkündür.

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır
Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır?

E devlet üzerinden ya da Kaymakamlıklara yapılan başvuru sonrasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, başvuruları değerlendirmeye alarak destekleri vermeye hızlıca başladı. Tabi bu noktada ortaya çıkan diğer bir soru da Diğer aile yardımı nakdi desteğinin nasıl alınacağı oluyor. nakdi ve tek seferlik bir destek olan diğer aile yardımı PTT’ler aracılığı ile ailelere dağıtılıyor. Bazı ailelere 2 veya 3 ayda bir şeklinde de verilen bu destek, pek çok aileye tek seferlik olarak tanımlanmıştır. Daha önce yoksulluğu tespit edilmiş kişilere öncelik tanınmakla birlikte, e devlet üzerinden yapılan ön başvuru sonrasında vakıflar aracılığı ile form doldurmak da gerekmektedir. Bu nedenle e devlet üzerinden yapılan başvurularda beyan edilen kişisel ve iletişim bilgilerinin güncel olması son derece önemlidir.

Diğer Aile Yardımı Sorgulama
Diğer Aile Yardımı Sorgulama

Diğer Aile Yardımı Sorgulama

Diğer Aile Yardımı sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabilir. Olumlu da olsa olumsuz da olsa sonucu e-devlet üzerinden görebilirsiniz. Hak sahibi olanlar yardım ücretini PTT aracılığı ile çekebilir. Başvurusu onaylanıp hala ödeme almayan kişiler ALO 144 hattını arayabilir.

Diğer Aile Yardımı Kaç Günde Sonuçlanır?

E-devletten diğer aile yardımına başvuru yapan kişiler sonucu merak etmektedir. Bu yardım sonucu kurumun yoğunluğuna göre ortalama 2 hafta sürmektedir.

Diğer Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Diğer aile yardımı ne zaman verilecek dersek düzenli verilen bir yardım değildir, bu yüzden her ay yatmaz. Tek seferliğe mahsustur.

Türkiye aile destep programına dair bütün detaylar için yazımızı okuyunuz. Tıkla!

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu