Faydalı Bilgiler

Devletten Dar Gelirli Ailelere Kira Yardımı !

Aile bakanlığını son açıklamasından sona herkesin gözü kira desteğine çevrildi. Özellikle dar gelirli ve düzenli bir geliri bulunmayan vatandaşların adeta dört gözle beklediği kira yardımı nedir? Kira yardımını kimler alabilecek? Kira yardımının koşulları ve başvuru şekli ile ilgili sizler için detaylı bir video hazırlıyoruz. Lütfen yazımızı baştan sona kadar dikkatlice izleyiniz.

Kira Yardımı Nedir?

Kira yardımı Aile Ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından verilmesi pşanlanan en güncel sosyal yardımlardan bir tanesidir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından daha önce de kira yardımı verilmekteydi ancak bu düzenli değildi. Türkiyenin bütün kaymakamlıklarında yer alan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları bu yardımı sadece özel durumlarda sağlamaktaydı. Bakanlığın son açıklamasından sonra ise bu yardımın düzenli bir kira desteğine dönüşeceği anlaşılmaktadır.

Kira Yardımının Şartları Nelerdir ?

Kira yardımı başvuru yapan bütün vatandaşlara verilememektedir. Kira yardımının başlıca koşulları vardır ve bu koşullar sağlanamdan devlet tarafından bu yardım verilmez. Aile bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen kira yardımının başlıca koşulları şu şekilde sıralababilir:

  • Sigortalı olmamak
  • Emekli aylığı, dul ve yetim aylıklarından birini almıyor olmak
  • Mal varlığına sahip olmamak
  • Gelir testi sonucunda fakirlik sınırının altında bulunmak. Bu sınır kişi başı 1833 TL’dir.
  • Düzenli bir gelire sahip olmamak
Kira Yardımı
Kira Yardımı Nasıl Alınır ?

Kira Yardımı Ne kadar ?

Aile bakanlığının Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları eli ile vereceği bu desteğin miktarı il il değişmektedir. İşte il il kira desteği:

  • İstanbul İzmir Ankara 1.150 TL
  • Tokat, Zonguldak, Çanakkale: 905 TL
  • Düzce, Şırnak, Yozgat: 810 TL
  • Bolu, Bingöl: 715 TL

Kira Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır ?

Devletin sağlayacağı bu kira yardımına başvurmanın iki yolu bulunmaktadır.

Kira yardımına başvurmak için İlçenizdeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına bizzat gidebileceğiniz gibi E – devletten de başvurunuzu yapabilirsiniz. Kira yardımı için şaunda e-devletten bir başvuru ekranı açılmamıştır ancak en kısa sürede başvuru ekranının açılması beklenmektedir. Kira yardımı için en doğru yöntem vakfınıza bizzat gitmektir.

Kira yardımı başvuru formuna ulaşmak isteyen ve başvurularının alınmasını isteyen vatandaşlara başvurularını e-Devlet resmi internet sitesi üzerinden de yapılabiliyor. Eğer bir e-Devlet şifresi yoksa, PTT’lerden şifre alınarak giriş yapılabilir.

Kira Desteği Ne Kadar Sürecek ?

Aile bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Kira yardımı 12 ay boyunca devam edecek. Bir defa başvurusu kabul edilen vatandaşların tekrar tekrar başvurmasına gerek kalmayacaktır. Kira yardımının 12 ay boyunca düzenli bir şekilde yatırılması planlanmaktadır.

Önemli NOT! 

Bakanlığın kira yardımı henüz başlamamış olup bu yazımızla sizlerin erken bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışmaktayız. Başvurular başlayınca yazının devamına ekleme yapılacaktır.

Kaymakamlıklar tarafından sağlanan barınma yardımı için tıklayınız!

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sayın bakanlığımız kira yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım hallah rızası için yardım edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu