Faydalı Bilgiler

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler nelerdir ? Bu yardımlardan kimler faydalanabilir ? Sosyal yardımlar nereden alınır ? Detaylar haberimizde.

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler konusunda dev bir yazı hazırladık. Gelin şimdi beraber bu yazımızı inceleyelim.

Devlet kurumları içerisinde sosyal yardım veren bir çok kurum var. Bunlardan en fazla yararlanılan ve yararlanabileceğiniz yardımları sizin için özenle seçtik. Önce kurum ismi ardından da kurumun verdiği yardımları başlık altına sıralayacağız. 2021 Devlet yardımları hangileri bakalım. Hadi başlayalım.

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler Nelerdir ?

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler denilince akla gelen 3 önemli kurum bulunmaktadır. Bunlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı ve Kızılaydır. Şimdi bu kurumları tek tek inceleyelim.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarında Verilen Yardımlar

Türkiye de sosyal yardım denilince akla gelen ilk kurum tabi ki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler konusunda ilk olarak vakıflara değineceğiz. Şimdi gelin bu yardım kalemlerini tek tek kısaca inceleyelim

1-Kömür Yardımı

Sosyal yardımlaşma vakıflarının vermiş olduğu kömür yardımından faydalanmak için yeşil kartlı olmanız gerekiyor. 30 torba toplam 750 KG yardım yapılmaktadır. (Detaylar)

2-Elektrik Yardımı

Elektrik yardımından faydalanmanız için sosyal yardımlaşma vakıflarından düzenli bir yardım alıyor olmanız gerekmektedir. Bu yardımın başvurusu olmayıp vakıflardan düzenli maaş yada yardım alanlara verilmektedir. ( Detaylar)

1-2 kişilik haneler 75 KW 56,33 TL

3 kişilik haneler 100 KW 75,11 TL

4 kişilik haneler 125 KW 93,88 TL

5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 112,66 TL

devlet tarafindan yapilan sosyal yardimlar ve hizmetler
devlet tarafindan yapilan sosyal yardimlar ve hizmetler

3-Çocuk Parası( Eğitim Yardımı)

Çocuğu anaokuluna, ilkokula yada liseye giden ailelere ödenen yardımdır. Yeşilkartlı olmanız gerekmektedir. Açık öğretim okuyanlar bu yardım kapsamına girmemektedir. ( Detaylar )

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

4-Aşı Parası

Yeni doğan çocuklara verilen yardımdır. Yeşil kartlılar faydalanmaktadır. Çocuğunuz okul dönemine girinceye kadar ödenmektedir.

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin aylık 45 TL (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 45 TL ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 100 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır. ( Detaylar )

5-Dul Maaşı

Eşi vefat etmiş ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlara ödenen yardımdır. Resmi nikah bulunma zorunluluğu vardır. 2 ayda bir ödeme yapılır. Aylık 325 2 ayda bir 650 TL ödeme yapılmaktadır. Başvurular sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılmaktadır. ( Detay )

6-Yaşlılık Maaşı (65 Yaş Aylığı )

65 Yaşını doldurmuş kişilere Sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından verilen maaştır. Aylık 763,67 TL ödeme yapılmaktadır.( Detaylar )

7-Engelli Maaşı 

Sosyal Güvencesi olmayan vatandaşlara verilen maaştır. Bu yardım da sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından verilmektedir. En az %40 engelli raporu şartı aranır.

2022 engelli maaşları 2021 itibariyle şöyle.

Eğer raporunuz(18 yaş ve üstü engelliler için)

%40-%69 arasıysa 609,61 TL

%70 ve üzeriyse 914,41 TL

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2020 yılı itibariyle 609,61 TL’dir. ( Detaylar )

8-Öksüz Yetim Aylığı

Fakir ailelere devlet yardımlardan birisi de anne yada babası vefat etmiş 18 yaş altı çocuklara verilen öksüz yetim maaşıdır.

Öksüz yetim maaşı ne kadar 2020 için merak edilen sorunların başında geliyor. Devlet çocuk başına aylık 150 TL olmak üzere iki ayda bir 300 TL olarak banka/PTT hesabına nakdi ödeme yapılır.

Yani ödemeler 2 ayda bir çocuk başına 300 TL olacak şeklinde yatırılır. Eğer hanede 18 yaş altı 4 çocuk varsa 2 ayda bir 1200 TL yardım yapılmaktadır. Çocuk sayısında sınırlama yoktur. ( Detaylar )

9-Asker Ailesi Maaşı

Eşi yada oğlu askere gitmiş muhtaç durumdaki ailelere verilen yardımdır. Asker ailesine maaşı 2020 yılı için aylık 400 TL olmak üzere 2 ayda bir 800 TL’dir. (Detaylar)

10-Tüberküloz Ve SSPE Maaşı

Tüberküloz Ve SSPE hastalarına ödenen maaştır. Başvurular sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılmaktadır. Tüberküloz ve SSPE hastalarına 2020 aylık 1,460,61 TL . ( Detaylar )

11-Silikozis Aylığı

Silikozis hastalarına ödenen maaştır. Başvurular sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılmaktadır.

2020 itibariyle Rapor oranı:

%15 ile %34 arası hafif Silikozis olan vatandaşlara 1.317,23 TL ödeme yapılmaktadır.

%35 ile %54 arasında orta Silikozis olan vatandaşlara 1,505,41 TL ödeme yapılmaktadır.

%55 ve üstü rapora sahip ağır Silikozis olan vatandaşlara ise 1,677,45 TL ödeme yapılmaktadır. ( Detaylar )

12-SUY Yardımı

Sosyal uyum yardımı olarak adlandırılan SUY yardımı ülkemize sığınmış yabancı uyruklu kişilere ödenen yardımdır. Aylık olarak yapılmaktadır. Gerekli şartları sağlayan yabancı uyruklu vatandaşlara kişi başı aylık 120 TL yardım yapılmaktadır. ( Detaylar )

13-Nakdi Yardım

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları maddi imkansızlıklar içerisinde bulunan ailelere maddi yardım desteğinde bulunmaktadır. Kimi vakıflar bunu belli zaman dilimlerinde yaparken kimileri ise ihtiyaç durumunda bir seferlik olarak yapmaktadır.

Sosyal yardımlaşma nakdi yardım ne kadar fazla yapılırsa halka o kadar faydalı olacak kurumlar arasındadır. Kaymakamlıklarda ki sosyal yardımlaşma vakıfları için de aynı durum söz konusu.

Kaymakamlık para yardımı dilekçesi vererek başvuruda bulunabilirsiniz. Devlet yardımı başvurusu yapan ailelerin durumunu araştırdıktan sonra yapılacak olan para yardımının miktarına karar vermektedir. Maddi yardım başvurusunda nihai kararı vakıf mütevelli heyeti vermektedir.

Ayrıca nakdi yardım başlığı altında değerlendirilecek diğer bir yardım ise kira yardımıdır. Devletten kira yardımı nasıl alınır diye merak ediyorsanız burayı tıklayabilirsiniz. Eğer kaymakamlığa başvurmayı düşünüyorsanız da kaymakamlık kira yardımı adlı yazımızı buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ediyoruz.

Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Verdiği Yardımlar

Sosyal Yardımlaşma vakıfları dışında ciddi yardımlarda bulunan diğer bir kurum ise Aile bakanlığıdır. Şimdi gelin Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının verdiği yardımlara bakalım.

1-Evde Bakım Maaşı ( Bakıcı Maaşı )

Kendi temel ihtiyaçlarını sağlayamayacak durumda bulunan engelli vatandaşlarımıza ödenen maaştır. Engelli raporunda tam bağımlı ifadesi bulunan kişilere bağlanan maaştır. 2021 yılında bu maaş 1,657TL‘dir.

2-SED Yardımı

Sosyal Ekonomik Destek Yardımı olarak bu yardım ailenin maddi zorluklarına karşı çocukları korumak adına bağlanan yardımdır. Bu yardım çocuklara bağlanmaktadır. En az 787 en fazla 1417 TL bağlanmaktadır. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı öğrenci yardımı olarak da bilinmektedir. ( Detaylar )

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler
Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler

3-Doğum Yardımı

15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumları kapsayan bu yardım anne-baba yada yasal varislere verilmektedir.

Birinci çocuk için 300 TL
İkinci çocuk için 400 TL
Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL

yardım yapılmaktadır. Bu ödemeler bireysel bazda ve tek seferliktir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusu için bizzat gitmeniz gerektiğini belirtmektedir. (Detaylar)

4-Çoklu Doğum Yardımları

Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu muhtaç hanelerin beslenme ve öz bakım ihtiyaçlarının desteklenmesine yöneliktir. Anne veya anne adına baba ya da kanuni temsilcine ödeme yapılır. Aileye aylık 185 TL ödeme yapılır.

Kızılay

Kızılay uzun yıllardır her afet yangın sel gibi durumlarda yanımızda olduğu gibi maddi sıkıntılar çeken ailelere de destekte bulunmaktadır. Kızılay’ın gıda ve maddi yardımları hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için burayı tıklamanız yeterli.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 1000 lira paradan ben neden faydalanamıyorum e devlet üzerinden kayıt deniliyor yok öyle kayıt yapılacak bir yer. Ve yeşil kartıyım. Da hiç bir yardımdan ne bi haberim var ne de yardım alıyorum. İbb ye yardım için forum doldurdum 1 aydır stık yok. Virüsten dolayı işsiz kaldım. Günü birlik ev temizlik işine gidiyorum. Artık işsizim 2 çocuğum var kiracıyım. Ödemeler faturalar cabasi. Hiç bir gelirimiz de yok. ??

  2. 8 aylık hamileyken yeşil kart badvurusu yaptım onaylandı fakat çocuk parası haricinde bir desdek görmedim şimdi okudugum haberde bez ve mama parası veriliyormuş nasıl faydalana bilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu