Faydalı Bilgiler

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler nelerdir ? Bu yardımlardan kimler faydalanabilir ? Sosyal yardımlar nereden alınır ? Detaylar haberimizde.

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler konusunda dev bir yazı hazırladık. Gelin şimdi beraber bu yazımızı inceleyelim.

Devlet kurumları içerisinde sosyal yardım veren bir çok kurum var. Bunlardan en fazla yararlanılan ve yararlanabileceğiniz yardımları sizin için özenle seçtik. Önce kurum ismi ardından da kurumun verdiği yardımları başlık altına sıralayacağız. 2023 Devlet yardımları hangileri bakalım. Hadi başlayalım.

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler Nelerdir ?

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler denilince akla gelen 3 önemli kurum bulunmaktadır. Bunlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı ve Kızılay’dır. Şimdi bu kurumları tek tek inceleyelim.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarında Verilen Yardımlar
Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarında Verilen Yardımlarp

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarında Verilen Yardımlar

Türkiye de sosyal yardım denilince akla gelen ilk kurum tabi ki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler konusunda ilk olarak vakıflara değineceğiz. Şimdi gelin bu yardım kalemlerini tek tek kısaca inceleyelim

1-Kömür Yardımı

Sosyal yardımlaşma vakıflarının vermiş olduğu kömür yardımından faydalanmak için yeşil kartlı olmanız gerekiyor. 30 torba toplam 750 KG yardım yapılmaktadır. (Detaylar)

2-Elektrik Yardımı

Elektrik yardımından faydalanmanız için sosyal yardımlaşma vakıflarından düzenli bir yardım alıyor olmanız gerekmektedir. Bu yardımın başvurusu olmayıp vakıflardan düzenli maaş yada yardım alanlara verilmektedir. ( Detaylar)

1-2 kişilik haneler 75 KW 103 TL

3 kişilik haneler 100 KW 137,33 TL

4 kişilik haneler 125 KW 171 TL

5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 206TL

devlet tarafindan yapilan sosyal yardimlar ve hizmetler
devlet tarafindan yapilan sosyal yardimlar ve hizmetler

3-Çocuk Parası( Eğitim Yardımı)

Çocuğu anaokuluna, ilkokula yada liseye giden ailelere ödenen yardımdır. Yeşil kartlı olmanız gerekmektedir. Açık öğretim okuyanlar bu yardım kapsamına girmemektedir. ( Detaylar )

 • İlk okula giden kız çocukları için, 100 TL
 • İlk Okula giden erkek çocukları için, 90 TL
 • Ortaöğretime giden kız çocukları için, 150
 • Ortaöğretime giden erkek çocuklar için,130

4-Aşı Parası

Yeni doğan çocuklara verilen yardımdır. Yeşil kartlılar faydalanmaktadır. Çocuğunuz okul dönemine girinceye kadar ödenmektedir.

 • Şartlı sağlık yardımı 100 TL
 • Şartlı gebelik yardımı 200 TL
 • Doğum yardımı 250 TL
 •  Lohusalık yardımı 45 TL’den 150 TL’ye
 • Çoklu doğum yardımı 400 TL( Detaylar )

5-Dul Maaşı

Eşi vefat etmiş ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlara ödenen yardımdır. Resmi nikah bulunma zorunluluğu vardır. 2 ayda bir ödeme yapılır. Aylık 500 TL 2 ayda bir 1,000 TL ödeme yapılmaktadır. Başvurular sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılmaktadır. ( Detay )

Yaşlılık Maaşı (65 Yaş Aylığı )
Yaşlılık Maaşı (65 Yaş Aylığı )

6-Yaşlılık Maaşı (65 Yaş Aylığı )

65 Yaşını doldurmuş kişilere Sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından verilen maaştır. Aylık 2604 TL ödeme yapılmaktadır.( Detaylar )

7-Engelli Maaşı 

Sosyal Güvencesi olmayan vatandaşlara verilen maaştır. Bu yardım da sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından verilmektedir. En az %40 engelli raporu şartı aranır.

2022 engelli maaşları 2022 yılı itibariyle şöyle.

Eğer raporunuz(18 yaş ve üstü engelliler için)

%40-%69 arasıysa 1738 TL

%70 ve üzeriyse 2609 TL

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2023 yılı itibariyle 2392 TL’dir. ( Detaylar )

8-Öksüz Yetim Aylığı

Fakir ailelere devlet yardımlardan birisi de anne yada babası vefat etmiş 18 yaş altı çocuklara verilen öksüz yetim maaşıdır.

Öksüz yetim maaşı ne kadar 2023 için merak edilen sorunların başında geliyor. Devlet çocuk başına aylık 600 TL olmak üzere iki ayda bir 1200 TL olarak banka/PTT hesabına nakdi ödeme yapılır.

Yani ödemeler 2 ayda bir çocuk başına 1200 TL olacak şeklinde yatırılır. Eğer hanede 18 yaş altı 4 çocuk varsa 2 ayda bir 2,400 TL yardım yapılmaktadır. Çocuk sayısında sınırlama yoktur. ( Detaylar )

Asker Ailesi Maaşı
Asker Ailesi Maaşı

9-Asker Ailesi Maaşı

Eşi yada oğlu askere gitmiş muhtaç durumdaki ailelere verilen yardımdır. Asker ailesine maaşı 2023 yılı için aylık 1000 TL olmak üzere 2 ayda bir 2000 TL’dir. (Detaylar)

10-Tüberküloz Ve SSPE Maaşı

Tüberküloz Ve SSPE hastalarına ödenen maaştır. Başvurular sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılmaktadır. Tüberküloz ve SSPE hastalarına 2022 aylık 3336 TL . ( Detaylar )

11-Silikozis Aylığı

Silikozis hastalarına ödenen maaştır. Başvurular sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılmaktadır.

2023 itibariyle Rapor oranı:

%15 ile %34 arası hafif Silikozis olan vatandaşlara 3445 TL ödeme yapılmaktadır.

%35 ile %54 arasında orta Silikozis olan vatandaşlara 3938 TL ödeme yapılmaktadır.

%55 ve üstü rapora sahip ağır Silikozis olan vatandaşlara ise 4388 TL ödeme yapılmaktadır. ( Detaylar )

12-SUY Yardımı

Sosyal uyum yardımı olarak adlandırılan SUY yardımı ülkemize sığınmış yabancı uyruklu kişilere ödenen yardımdır. Aylık olarak yapılmaktadır. Gerekli şartları sağlayan yabancı uyruklu vatandaşlara kişi başı aylık 230 TL yardım yapılmaktadır. ( Detaylar )

13-Nakdi Yardım

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları maddi imkansızlıklar içerisinde bulunan ailelere maddi yardım desteğinde bulunmaktadır. Kimi vakıflar bunu belli zaman dilimlerinde yaparken kimileri ise ihtiyaç durumunda bir seferlik olarak yapmaktadır.

Sosyal yardımlaşma nakdi yardım ne kadar fazla yapılırsa halka o kadar faydalı olacak kurumlar arasındadır. Kaymakamlıklarda ki sosyal yardımlaşma vakıfları için de aynı durum söz konusu.

Kaymakamlık para yardımı dilekçesi vererek başvuruda bulunabilirsiniz. Devlet yardımı başvurusu yapan ailelerin durumunu araştırdıktan sonra yapılacak olan para yardımının miktarına karar vermektedir. Maddi yardım başvurusunda nihai kararı vakıf mütevelli heyeti vermektedir.

Ayrıca nakdi yardım başlığı altında değerlendirilecek diğer bir yardım ise kira yardımıdır. Devletten kira yardımı nasıl alınır diye merak ediyorsanız burayı tıklayabilirsiniz. Eğer kaymakamlığa başvurmayı düşünüyorsanız da kaymakamlık kira yardımı adlı yazımızı buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ediyoruz.

Belediyeler Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar

Belediyeler tarafından da çocuklara her yıl gıda yardımı, kıyafet yardımı gibi çeşitli yardımlar sunulur. Belediyeler tarafından yapılan yardımları şöyle gösterebiliriz;

 • Gıda yardımı
 • Para yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Mobilya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Kırtasiye Yardımı
 • Muhtaç asker aylığı
 • Burs yardımı
 • Kira yardımı
 • Aşevi hizmeti

Vakıflar Genel Müdürlüğü Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sosyal yardımlar aşağıdaki gibi gösterilebilir;

 • Kuru gıda yardımı
 • Aşevi yardımı
 • Eğitim ve burs yardımı
 • Vakıf evi hizmeti

Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Verdiği Yardımlar

Sosyal Yardımlaşma vakıfları dışında ciddi yardımlarda bulunan diğer bir kurum ise Aile bakanlığıdır. Şimdi gelin Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının verdiği yardımlara bakalım.

1-Evde Bakım Maaşı ( Bakıcı Maaşı )

Kendi temel ihtiyaçlarını sağlayamayacak durumda bulunan engelli vatandaşlarımıza ödenen maaştır. Engelli raporunda tam bağımlı ifadesi bulunan kişilere bağlanan maaştır. 2023 yılında bu maaş 4336 TL‘dir.

2-SED Yardımı

Sosyal Ekonomik Destek Yardımı olarak bu yardım ailenin maddi zorluklarına karşı çocukları korumak adına bağlanan yardımdır. Bu yardım çocuklara bağlanmaktadır. Bu çocuklara 3038 TL bağlanmaktadır. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı öğrenci yardımı olarak da bilinmektedir. ( Detaylar )

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler
Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler

3-Doğum Yardımı

15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumları kapsayan bu yardım anne-baba yada yasal varislere verilmektedir.

Birinci çocuk için 300 TL
İkinci çocuk için 400 TL
Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL

yardım yapılmaktadır. Bu ödemeler bireysel bazda ve tek seferliktir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusu için bizzat gitmeniz gerektiğini belirtmektedir. (Detaylar)

4-Çoklu Doğum Yardımları

Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu muhtaç hanelerin beslenme ve öz bakım ihtiyaçlarının desteklenmesine yöneliktir. Anne veya anne adına baba ya da kanuni temsilcine ödeme yapılır. Aileye aylık 215 TL ödeme yapılır.

Kızılay

Kızılay uzun yıllardır her afet yangın sel gibi durumlarda yanımızda olduğu gibi maddi sıkıntılar çeken ailelere de destekte bulunmaktadır. Kızılay’ın gıda ve maddi yardımları hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için burayı tıklamanız yeterli.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. 1000 lira paradan ben neden faydalanamıyorum e devlet üzerinden kayıt deniliyor yok öyle kayıt yapılacak bir yer. Ve yeşil kartıyım. Da hiç bir yardımdan ne bi haberim var ne de yardım alıyorum. İbb ye yardım için forum doldurdum 1 aydır stık yok. Virüsten dolayı işsiz kaldım. Günü birlik ev temizlik işine gidiyorum. Artık işsizim 2 çocuğum var kiracıyım. Ödemeler faturalar cabasi. Hiç bir gelirimiz de yok. ??

 2. 8 aylık hamileyken yeşil kart badvurusu yaptım onaylandı fakat çocuk parası haricinde bir desdek görmedim şimdi okudugum haberde bez ve mama parası veriliyormuş nasıl faydalana bilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu