Faydalı Bilgiler

Devlet Gözlük Hakkı Nedir

Devlet gözlük hakkı hakkında kapsamlı bilgiyi yazımızın devamında görebilirsiniz. Devlet gözlük haklarının bütün ayrıntılarını birlikte inceleyelim.

Devlet Gözlük Hakkı Nedir

Sağlık alanında yapılan yardımlardan en önemlilerinden olan gözlük yardımı, görme kusuru olan kişiler için sağlanan desteklerden biridir. SGK gözlük parası olarak da bilinen bu haktan, kendisine hastane tarafından gözlük yazılmış her vatandaş yararlanabiliyor. Tabi bu konudaki en çok soru bu desteğin ne kadar olduğuna yönelik. İşte devlet gözlük hakkı konusunda bilinmesi gereken tüm ayrıntılar.

Gözlük, devlet hastaneleri tarafından görme sorunu olan kişiler için reçete edilmektedir. Kişiler bu reçeteler ile hem gözlük camlarını, hem de çerçevelerini alabiliyorlar. Devlet gözlük hakkı ile de cam ya da çerçeveyi edinmek mümkün. Bunun için SGK anlaşmalı bir optisyenden alışveriş yapmak gerekmektedir. Sigortalı çalışanlar, devlet memurları ya da Bağ-Kur’lular, bu destekten aynı oranda faydalanmaktadır. Gözlük hakkı sorgulama işlemini yaparak hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Devlet Gözlük Hakkı Ne Kadardır
Devlet Gözlük Hakkı Ne Kadardır

Devlet Gözlük Hakkı Ne Kadardır?

Devlet gözlük hakkı ne kadar sorusu sıkça sorulmaktadır. Her yıl değişen ya da açıklanan bu rakam, bu yıl 37,80 TL’dir. Uzak ya da yakın gözlükleri için, devletin sağladığı bu rakam ile kişiler hem gözlüklerinin camını ya da çerçevesini değiştirebiliyor, hem de yeni bir gözlük alma hakkına sahip olabiliyor. Terli çerçeve tercih edilmesi halinde, gözlük hakkı 43,20 TL olarak değişebilmektedir. Bunun üzerinde bir fiyatta gözlük seçilmesi halinde, kişi bu hakkın üzerinde kalan rakamı kendisi tamamlamalıdır.

Gözlük Hakkı Kaç Yılda Bir Yenilenir?

Gözlük cam hakkı kaç yıldır dersek  3 yılda bir yenilenen bir haktır. Yani kişi gözlük hakkı ile aldığı gözlüğü, üç yıl içerisinde değiştirir ise bu haktan yeniden faydalanamaz. Ancak bunun için istisnai bir durum belirlenmiştir. Eğer kişinin göz numarasında bir değişiklik söz konusu ise ve doktor bu değişim sonrasında kişiye yeni bir gözlük uygun görmüş ise 3 yıllık sürenin beklenmesine gerek kalmaksızın kişi gözlüğünü yine bu hak çerçevesinde değiştirebilmektedir. Sürenin dolduğunu öğrenmek için SGK gözlük hakkı sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Gözlük Hakkı Kaç Gün İçinde Kullanılmalıdır?

Gözlük hakkını kullanmak için öncelikle devlet hastanesindeki bir göz doktorundan reçete edinmek gerekmektedir. Bu reçete ile 10 gün içerisinde bir optisyenden gözlük alınabilir ve bu destekten faydalanılabilir. 10 günü geçen reçeteler ile gözlük hakkından faydalanmak mümkün değildir.

Devlet Katkılı Gözlük Almak İçin Muayene Olmak Şart mı?

Devlet katkılı gözlük almak için mutlaka uzman hekim tarafından muayene edilerek reçete almalısınız. Hekiminizin verdiği reçete ile anlaşmalı optik mağazalarına giderek cam ve çerçeve değişikliği yapabilirsiniz. Gözünüzde herhangi bir sorun yoksa devlet katkılı dinlendirici gözlük alma gibi hakkınız bulunmamaktadır.

Devlet Katkılı Gözlük Nasıl Alınır
Devlet Katkılı Gözlük Nasıl Alınır

Devlet Katkılı Gözlük Nasıl Alınır?

Devlet katkılı gözlük alabilmeniz için şu şartları taşımanız gerekir;

  • Sigortalı olmak
  • Devlet veya özel hastanelerde muayene olmak
  • Reçete
  • Reçete ile gözlükçüye gitmelisiniz.
  • Gözlük camı veya çerçeve için katkı payı alabilirsiniz.

Bu kriterleri yerine getirmeniz durumunda devlet destekli gözlük temin edebilirsiniz.

E-devlet ile Gözlük Camı Hakkı Sorgulama

E-devlet üzerinden gözlük camı hakkınızın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer hakkınız varsa ”gözlük değişikliği hakkınız bulunuyor” ibaresi ile karşılaşırsınız. Gözlük çerçevesi değişikliği hakkınız yoksa hangi tarihten sonra hak kazanacağınızı görebilirsiniz. E-devlet üzerinden T.C ile gözlük camı sorgulama işlemi için buraya tıklayabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu