Diğer YardımlarYardım Haberleri

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu hakkında merak edilen detaylar. Evlenmek isteyenler bu haberimiz tam size göre.

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu konusu son yıllarda birçok kişi tarafından araştırılan önemli bir konudur. Ekonomi ve yaşam koşullarının gitgide daha zor bir hâle geldiği, vatandaşların alım gücünün daha da azaldığı bu günlerde evlenmek ve bir yuva kurmak isteyen gençler; düğün ve çeyiz masraflarını karşılarken yararlanacakları devlet destekli kredileri gün geçtikçe daha çok merak etmeye başlamıştır.

Günümüzde çoğu banka; yeni evlenecek olan kişilere, çeyiz ve düğün masrafları konusunda kullanmaları için 10 bin TL devlet destekli faizsiz evlilik kredisi veriyor. Hem de insanların ödeyebilecekleri, düşük faizli bu krediler sayesinde düğün ve çeyiz masraflarını çok kolay bir şekilde karşılamak daha mümkün bir hale geliyor. Öncelikle bu krediyi almak için bazı başvuru şartlarının karşılanması gerekir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu yapabilme konusunda sadece bazı başvuru şartlarını taşıyan kişiler başvuru yapma imkanı bulabilir. Başvuru şartları şu şekilde sıralanabilir;

  • Evlenmek için krediye başvuru yapan kişilerin en az 18 en fazla 24 yaşında olmaları gerekiyor. Eğer kişiler üniversite okuyorsa, 26 yaşına kadar başvuru yapma hakkı tanınır.
  • Çiftlerin herhangi birinin sicil kaydında kayıtlı herhangi bir ağır suç bulunmaması önemlidir.
  • Yine başvuru yapacak kişilerin daha önce evlenmemiş olmaları şartı bulunur.
  • Çiftlerin başvuru yapılan kurul komisyona maddi açıdan güçlük yaşadıklarını ispatlamaları gerekir.

Bu şartları karşılayan tüm TC vatandaşları, devlet destekli evlilik kredisi başvurusu yapabilirler. Yine de başvuru öncesi mutlaka bu detaylara dikkat edilmesi gerekir. Eksik ve ya uygun olmayan bir özellik varsa, başvuru kabul edilemez.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Basvurusu 2
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Devlet Destekli Evlilik Kredisini Hangi Bankalar Verir?

Devlet destekli evlilik kredisi almak için aşağıdaki bankalara başvuru yapabilirsiniz. Yine bu konuda mağdur olan kişiler bu bankaları tercih ederek, destek alıp rahat bir nefes alabilirler. Bu bankalar; Yapı Kredi, Ziraat Bankası, TEB, Halkbank, Vakıfbank, ING Bank, Akbank, Finansbank gibi hem özel bankalar hem de devlet bankalarıdır. Kredi almak isteyenler, gerekli belgelerle birlikte ilgili kuruma giderek başvurularını kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

2022 Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ne Kadar?

2022 senesinde evlilik yapmak isteyenler TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirtmiş olduğunu kamu ve özel bankalar tarafından 10 bin TL faizsiz kredi alma hakkına sahiptir. Eğer 10 bin üzeri bir rakam düşünülüyorsa, bunun için belirli miktarda bir faiz ödenmesi gerekebilir.

Bu krediyi almaya hak kazanan çiftler, ilk 1 yıl için herhangi bir ödeme yapmazlar. Sonraki sene üç yol olmak üzere eşit taksitlere bölünerek bir ödeme planı yapılır. Kredi bir yıl ertelenecek şekilde alınır. Evlilik sonrası eğer çocuk sahibi olurlarsa yine bir yıl daha erteleme hakkı sunulur. Eğer kişiler yetim ise be yurtta yaşıyorlarsa o kişiler için 4 yıllık bir ödeme planı hazırlanır ve 2 yıl boyunca bir ödeme yapmazlar. Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu çoğu kişi için farklı avantajlar sağlar.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tüm başvuru şartlarını taşıyan kişiler; 10 BİN TL faizsiz evlilik kredisi alabiliyorlar.

10 bin TL yukarısı evlilik kredisi almak isteyenlere ise bankalar; ekonomik faiz oranları ve uygun ödeme seçenekleri ile birçok yönden farklı kredi çekme imkanı sağlar.  Çiftlerin çekebilecekleri kredi miktarı, kişilerin aylık kazancı, meslek, banka gibi detaylara göre değişiklik gösterir. Evlenecek olan  çiftler için en uygun olan evlilik kredileri hazırlanır ve herkese uygun olacak şekilde sunumlar yapılır. Bu krediden özellikle son yıllarda yaralanan kişi sayısı oldukça fazladır.

2022 Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Sadece yetim aylığı olup, yani annesini veya babasını kaybetmiş olan kişiler için verilen çeyiz parası ile yetim maaşı alan kişilerin evlilik yapması sonrası mağdur olmalarını engellemek için birçok çalışmalar yapılmıştır. Çeyiz parası için SSK veya Bağkur üzerinden yetim aylığı alan çocukların haricinde Emekli Sandığı üzerinden yetim aylığı olan çocuklarda başvuru yapabilirler. Burada ilgili kurumun anlaşmalı olduğu bankalara başvuru yapılması son derece önemlidir.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu ve çeyiz parası başvurusu yapmak isteyenler; ikametgahlarının bulunduğu yerde bulunan  Sosyal Güvenli Kurumu Müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine gidip burada form doldurup, kısa bir süre içinde başvuru yapma hakkı elde edebilirler. Bazı istisnai durumlar ve şartlar söz konusu olabilir. Böyle durumlarda SGK ‘ dan detaylı olarak bilgi almak mümkündür. Çeyiz parası başvurusu yapmak isteyenler, posta yolu ile kendilerinden istenen ve gerekli olan belgeleri kuruma göndererek de başvuru işlemlerini kısa sürede tamamlayabilirler.

2022 Çeyiz Parası Kaç TL?

2022 Çeyiz Parası Kaç TL
2022 Çeyiz Parası Kaç TL

Yetim aylığı ücreti farklı olduğu için, kişiden kişiye değişik aylık ödemeleri yapılır. Durumu iyi olmayan kişilere verilen çeyiz parası da yetimlerin aldıkları aylığa bağlı olarak değişik olacaktır. Emekli Sandığı üstünden aylık 2000 TL yetim maaşı olan kişinin ise 24 bin TL çeyiz parası alma şansı vardır. Evlenen çiftler, evlendikten sonra yetim aylığı kesildiğinden dolayı, bu kişilere verilen çeyiz parası ile bu kişilerin evlendikten sonra mağdur olmaları engellenmeye çalışılır.

Çeyiz parası başvurusu konusunda 5 yıllık zamanaşımı süresi verilir. Bu da şu demektir;  kişilerin evlendikleri tarih itibariyle en fazla 5 yıl içerisinde evlenme ödeneği için başvuru yapması gerekir. Aksi bir durumda kişilerin evlenme ödeneği alma hakları, sona erer. Bu yazıda özetle devlet destekli evlilik kredisi başvuru detaylarını paylaştık. Siz de konu ile ilgili her türlü öneri ve merak ettiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu