Burs HaberleriDiğer Yardımlar

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Kyk Bursu Nasıl Alınır ?

Kyk bursu nasıl alınır? Kyk Koşulları Nelerdir? Devlet Bursu Nasıl Alınır? Bu sorular son zamanlarda en çok merak edilen sorulardır. Üniversitelerin başlaması ile yüksek okul öğrencilerimiz burs arayışına girmiş bulunmaktadırlar. Bu nedenle Kyk bursu nasıl alınır konusu önem kazanmaktadır. Peki nedir bu kyk bursu? Bu sorular çerçevesinde bütün detayları sizler için yazdık. Şimdi yazımıza başlayalım.

Kyk Bursu Başvuru Şartları

Devlet tarafından lise ve lisans öğrencilerine eğitim dönemi boyunca verilen burslar vardır. Bu bursların bir kısmı geri ödemeli bir kısmı geri ödemesizdir. Öğrenciler bu burslar sayesinde daha rahat okuyabilmektedir.
 
Maddi anlamda sıkıntı yaşayan öğrenciler aldıkları bu burslar sayesinde önemli bir imkan elde ederler. Biz de bu yazımızda bursları anlattık.
 
Kyk bursu nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir? Sizler için aşağıda detaylı bir şekilde açıkladık. Şimdi detaylara bakalım.

KYK Bursu Kimlere Verilir?

Eğitim dönemine başlayan herkesin devlet bursundan yararlanma şansı vardır. Bu burslar geri ödemeli veya geri ödemesiz şekilde iki türde verilir. Bu burslardan geri ödemesiz olanı maddi olarak zayıf ailelerin çocuklarına verilir. Geri ödemeli bursu ise hemen hemen herkes alır. Dolayısıyla KYK üzerinden online olarak alınan başvuruların hepsine burs çıkma ihtimali oldukça yüksektir.
 
Geri ödemesiz burs daha avantajlı olduğu için herkese çıkma ihtimali düşüktür. Bunun için birtakım şartları karşılamak gerekir.
 
Geri ödemeli olarak alınan burstan ise her öğrencilerin yararlanma şansı vardır.
 
Bu burslar eğitim dönemi boyunca her ay düzenli bir gelir olarak banka hesabına yatar. Dolayısıyla bu paranın öğrencilik dönemindeki ihtiyaçları karşılama noktasında çok faydalı olduğunu belirtmek gerekir.
 
Demek ki Kyk bursu kimlere verilir? Diye düşündüğümüzde bursun geri ödemeli olup olmadığına dikkat etmemiz gerekiyor.
 
Peki Kyk bursu başvurusları ne zaman başlıyor ? Detaylara devam edelim.

KYK Bursu Başvuruları Ne Zaman 

Kyk bursu nasıl alınır? Kyk Koşulları Nelerdir? Sorularını soran arkadaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan biri de başvuru tarihleridir.
 
Eğitim öğretim döneminin ilk yarısında toplanan başvurular genel olarak EKİM ayına denk gelir. Bu dönemde her öğrenci online olarak hem yurt hem de burs başvurularını gerçekleştirebilir.
 
Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra noter işlemlerinin ardından ilk ödemeler en kısa zamanda gerçekleşir.
 
Şu konuya dikkat etmek gerekir:
 
Okuldan atılma veya sınıf tekrarı gibi durumlarda burs kesilir. Eğer aldığınız burs geri ödemesiz ise bursun geri ödemeli hale dönmesi söz konusudur.
 
Geri ödemesiz burs kazanan öğrencilerin derslerindeki başarılarına dikkat etmeleri önemlidir. Başarısız oldukları durumlarda burslarından olabilirler.
 
Geri ödemeli burs alan bir öğrencinin sınıf tekrarı yapması halinde son senesinde kredi ödemesi yapılmaz.
kYK burs başvuruları

Kyk Bursu Neden Kesilir ?

Pek çok öğrencinin atladığı noktalardan biri bursun ve kredinin h Bir çok öğrenci bursların kesilme sebeplerini bilmez. Burs ve kredinin hangi durumlarda kesildiğine yönelik bilgiler önemlidir. Bursun beklenilmeyen bir şekilde kesilmesi öğrencilerin sıkıntılı günler yaşamasına neden olabilir. Dolayısıyla bursun ve kredinin kesilmesine neden olan şartlara ayrı bir başlık açtık. İşte kyk bursu kesintilerin nedenleri…

Kyk Bursu Hangi Durumlarda Kesilir

 • Okuldan atılma
 • Okuldan ayrılma
 • Okuldan uzaklaştırma cezası alma
 • Kazanılan okuldan vazgeçme,
 • Okul kaydının donduıması
 • Okulun Kapanması
 • Okula bir yıl gibi bir süre ara verilmesi
 • Süresiz alınan ceza ve uzaklaştırma
Bu durumlarda devlet bursları kesilebilmektedir. Ayrıca kuruma bağlı bir yurtta işlediği hatadan dolayı  öğrenim kredisini de olumsuz etkiler. Farklı kurumlara nakli gerçekleşen öğrencilerin yararlandığı hak kesilmeden devam edebilir.
 
Yatay geçişle farklı bir üniversiteye geçen öğrencinin kredi başvurusunu yenilemesine gerek yoktur
 
Sizler de yukarıdaki maddelere dikkat ederek öğrencilik hayatınıza devam etmelisiniz.

KYK Bursunun Kesilme Nedenleri

Kaydın dondurulması, yaşanılan sınıf tekrarı ve ara verme durumlarında burs kesilir. Bazı durumlarda bursun geri ödemeli hale dönmesi de mümkündür. Bunun için kuruma dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekebilir.
 
Kuruma bağlı yurtta işlenilen suç nedeniyle süresiz uzaklaştırma almış olmak da bursu kaybetmenin bir diğer nedenidir.
Öğrenim gördüğü kuruma bir yıl kadar ara verilmesi, yine kazanılan bursun kaybedilmesine neden olabilir.
 

KYK Bursu Başvuruları? Kyk Koşulları Nelerdir? Bu soruları değerlendirmeye devam ediyoruz. Peki dersten kalınca neler oluyor ? Bunu biraz açalım.

 

Yeşil kartı vatandaşlarımızın öğrencilerine verilen eğitim yardımları için şu yazımızı okuyunuz : Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır ?

Alttan Dersin Kalması Geri Ödemesiz Bursa Zarar Verir Mi?

Hazırlık sınıfında okumaya başlayan bir öğrencinin bursunu devam ettirebilmesi için sınıfını geçmesi lazımdır. Hazırlık tekrar okunursa geri ödemesiz bursun öğrenim kredisine dönmesi söz konusudur.
 
Hazırlık sınıfından sonra notlar ön plandadır. 2,00 not ortalamasını yakalayamayan veya 100’lük sistemde 53 altında not ortalaması yapamayan öğrencinin geri ödemeli bursu zarar görebilir.
 
Alttan ders bırakmanın geri ödemeli bursa herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.
 
Beklenilen not ortalaması başarısını yakalamak önemlidir. Bundan sonra bir veya iki fark etmeksizin alttan ders bırakmış olmanın bursa herhangi bir zararı söz konusu değildir.

Sigortalı İşe Girince KYK Yardımı Kesilir Mi?

2020’den önce Öğrencilik döneminde hem okuyup hem de çalışınca burs kesilebiliyordu. Ancak 2020’de yeni alınan bir kararla sigortalı çalışan öğrencinin aldığı KYK desteklerinden mahrum bırakılmasının önüne geçilmiştir.
 
Böylece öğrenciler brüt asgari ücret üzerinden tam zamanlı veya yarı zamanlı sigortalı çalışabilmektedirler.
 
Çalışan bir öğrencinin aldığı burs ve diğer nakdi yardımların kesintiye uğraması artık mümkün değildir. Ancak asgari ücretten fazla maaş alınması ve bunun bordroya yansıması halinde burs kesilir.

KYK Bursu Kaç Ay Veriliyor?

Öğrencilik dönemi boyunca verilen bursun hazırlık dönemi de dahil eğitim dönemi boyunca ödenmesi söz konusudur. 2, 4 ve 6 senelik fakülte veya yüksek okulların eğitim sürecine uygun şekilde planlanan destekler yazın da ödenmeye devam eder. Ancak öğrencinin planlı eğitim süresini tamamlaması halinde destekler hemen kesilir. Dolayısıyla okulun uzaması halinde bursun veya kredinin uzaması durumu mümkün değildir.

Kyk Bursu Ne Kadar ? 2021

Burs ve kredi ödeme rakamları her sene güncelleniyor.

 • 2021 itibari ile bir öğrencinin aldığı burs ve kredi miktarı 550 liradır.
 • Yüksek lisans öğrencisine ödenen miktar ise, 1000 liradır.
 • Aynı şekilde doktora öğrencisine ödenen bursun miktarı 1500 liradır.
 • Lise öğrencileri için ödenen miktar ise, 350 liradır.

Bu rakamlar, her sene güncellenir ve artar. Kyk bursu ne kadar diye genel sorudan ziyade bursu alacağınız 2021 -2022 eğitim dönemi Kyk bursu ne kadar diye sorgulatmanız bu bakımdan önemlidir. Kyk burslarınının son zamlardan sonraki durumu yukarıdaki gibidir.

E Devlet Kyk Bursu Başvurusu

Burs başvuru sürecini takip etmek ve yararlanmak için iki farklı kaynaktan yararlanılabilir. En çok tercih edilen yöntem e devlet kyk bursu başvurusu yapmaktır. Bir çok kişi bu şekilde başvurusunu yapmaktadır. Aşağıda e devlet kyk bursu başvurusu ve KYK resmi sitesi üzerinden alınan başvuruların linkleri bulunmaktadır.

 • İlki e-devlet üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasındaki burs başvuruları bölümünden yapılabilir. TIKLAYIN
 •  Ayrıca KYK resmi sayfası üzerinden de başvuru yapma ve takip etme şansınız vardır. TIKLAYIN

Aşağıda Kyk burs başvurusunun e devletteki aşamalarını görebilrisiniz.

Kyk Burs Geri Ödemeleri Ne Zaman Başlıyor

KYK bursu olarak da bilinen ödemeler, her ayın ilk haftası öğrenciye açılan Ziraat Bankası hesabına yatırılır.
 
Kredi olarak bilinen burs türü ise öğrenim dönemi bittikten iki sene sonra takside bağlanarak geri ödenir.
 
Ödeme Kredi Kurumu’na yapılan erteleme başvurusu ile bir sene daha ertelenebilir.
 
Ayrıca devlet tarafından çıkarılan vergi borcu yapılandırma döneminde bazı fırsatlar sunuluyor. Bu dönemlerde indirimden yararlanmak lazım. Tahakkuk eden borcun peşin ödemesi yapılarak, kayda değer miktarda bir indirimden yararlanılabilir.

Devlet Bursundan Yararlanmalı mıyım?

Öğrenim kredisi ve burs desteklerinden her sene yeni öğrenciler yararlanıyor. Bu desteklerin en önemli avantajı ise okul dönemi boyunca ortaya çıkan masrafların karşılanmasıdır. Kitap, kırtasiye, kıyafet gibi masrafların karşılanmasında bursların etkisi yadsınamaz.
 
Burslar her ne kadar az gibi gözükse de her öğrencinin kritik ihtiyaçları karşılamak için mutlaka alınması gereken bir nakdi yardımdır.
 
kyk bursu nasıl alınır ? Kyk Koşulları Nelerdir? Bunları yukarda detaylı açıkladık. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı gibi kendisine burs çıkmayanların geri ödemeli krediyi alma konusundaki tereddütleri de yersizdir.
 
Öğrencilik dönemi boyunca en azından kritik ihtiyacın karşılanması noktasında önemli olan nakdi desteğin mutlaka alınması gerekir. Bu konuda ilk sene geri ödemeli krediyi almayıp, daha sonra pişman olan çok öğrenci vardır. Bu durumda bir sonraki seneye kadar yeni başvuruları bekleyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.
 
Sonuç olarak devlet bursu geri ödemeli ve geri ödemesiz şeklinde yararlanılan nakdi yardımları ifade ediyor.
 
lisans öğrencileri için sunulan desteklerden yararlanmak için başvuru döneminde KYK ve e-devlet üzerinden mutlaka başvuruda bulunulması lazımdır.
 
Kamu ve özel kurumlar tarafından sağlanan bütün bursları burs haberleri kategorimizde bulabilirsiniz. Bunun için tıklayınız: Burs Haberleri

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu