Burs HaberleriDiğer Yardımlar

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Kyk Koşulları Nelerdir?

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Kyk Koşulları Nelerdir? Bu sorular çerçevesinde bütün detayları sizler için yazdık. Şimdi yazımıza başlayalım.

Devlet tarafından lise veya lisans öğrencilerine eğitim dönemi boyunca verilen burslar var. Geri ödemeli ve geri ödemesiz şeklinde ikiye ayrılan bursların eğitim dönemi boyunca öğrencilere katkısı oldukça önemlidir. Maddi anlamda sıkıntı yaşayan öğrencilerin aldıkları burs sayesinde ihtiyaçlarını karşılama noktasında önemli bir imkan elde ettikleri söylenilebilir.

KYK bursu olarak da bilinen ödemeler, her ayın ilk haftası öğrenciye açılan Ziraat Bankası hesabına yatırılır. Kredi olarak bilinen burs türü ise öğrenim dönemi bittikten iki sene sonra takside bağlanarak geri ödenir. Ödeme Kredi Kurumu’na yapılan erteleme başvurusu ile bir sene daha ertelenebilir. Ayrıca devlet tarafından çıkarılan vergi borcu yapılandırma döneminde tahakkuk eden borcun peşin ödemesi yapılarak, kayda değer miktarda bir indirimden yararlanılabilir.

Devlet Bursu Kimlere Verilir?

Eğitim dönemine başlayan herkesin devlet bursundan yararlanma şansı oldukça vardır. Birtakım şartlara göre geri ödemeli veya ödemesiz şeklinde iki türde dağıtılan burslardan geri ödemesiz olanı maddi olarak zayıf ailelerin çocuklarına verilir. Dolayısıyla KYK üzerinden online olarak alınan başvuruların hepsine burs çıkma ihtimali oldukça yüksektir.

Geri ödemesiz bursun çıkma ihtimali birtakım şartları karşılamayı gerektirdiğinden dolayı herkese verilmez. Geri ödemeli olarak alınan burstan ise her öğrencilerin yararlanma şansı vardır. Eğitim dönemi boyunca her ay düzenli bir gelir olarak banka hesabına yatan paranın öğrencilik dönemindeki ihtiyaçları karşılama noktasında çok faydalı olduğunu belirtmek gerekir.

Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılır?

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Kyk Koşulları Nelerdir? Sorularını soran arkadaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan biri de başvuru tarihleridir. Eğitim öğretim döneminin ilk yarısında toplanan başvurular genel olarak Ekim ayına denk gelir. Bu dönemde her öğrenci online olarak hem yurt hem de burs başvurularını gerçekleştirebilir. Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra noter işlemlerinin ardından ilk ödemeler en kısa zamanda gerçekleşir.

Okuldan atılma veya sınıf tekrarı gibi durumların gerçekleşmesi halinde bursun kesilme veya geri ödemesiz bursun geri ödemeli hale dönmesi söz konusudur. Bu bakımdan geri ödemesiz burs kazanan öğrencilerin derslerindeki başarılarına dikkat etmeleri önemlidir. Geri ödemeli burs alan bir öğrencinin sınıf tekrarı yapması halinde son senesinde kredi ödemesi yapılmaz.

devlet bursu başvuruları

Devlet Bursları Neden Kesilir ?

Pek çok öğrencinin atladığı noktalardan biri bursun ve kredinin hangi durumlarda kesildiğine yönelik bilgilerdir. Bu tarafın eksik bırakılması halinde yaşanan aksilikler nedeniyle beklenilmeyen kesintilerin yaşanması, öğrencilerin sıkıntılı günler yaşamasına neden oluyor. Dolayısıyla bursun ve kredinin kesilmesine neden olan şartlara ayrı bir başlık açtık. İşte kesintilerin nedenleri…

Öğrenim Kredisi Neden Kesilir ?

 • Okuldan atılma
 • Okuldan ayrılma
 • Okuldan uzaklaştırma cezası alma
 • Kazanılan okuldan vazgeçme,
 • Okul kaydının donduıması
 • Okulun Kapanması
 • Okula bir yıl gibi bir süre ara verilmesi
 • Süresiz alınan ceza ve uzaklaştırmaBu durumlarda devlet bursları kesilebilmektedir. Ayrıca kuruma bağlı bir yurtta işlediği hatadan dolayı  öğrenim kredisini de olumsuz etkiler.Farklı kurumlara nakli gerçekleşen öğrencilerin yararlandığı hak kesilmeden devam edebilir. Dolayısıyla yatay geçişle farklı bir üniversiteye geçen öğrencinin kredi başvurusunu yenilemesine gerek yoktur.

KYK Bursunun Kesilme Nedenleri

Kaydın dondurulması, yaşanılan sınıf tekrarı ve ara verme durumlarında burs kesilir. Bazı durumlarda bursun geri ödemeli hale dönmesi de mümkündür. Bunun için kuruma dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekebilir. Yine kuruma bağlı yurtta işlenilen suç nedeniyle süresiz uzaklaştırma almış olmak da bursu kaybetmenin bir diğer nedenidir. Öğrenim gördüğü kuruma bir yıl kadar ara verilmesi, yine kazanılan bursun kaybedilmesine neden olabilir.

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Kyk Koşulları Nelerdir? Bu soruları değerlendirmeye devam ediyoruz. Peki dersten kalınca neler oluyor ? Bunu biraz açalım.

Yeşil kartı vatandaşlarımızın öğrencilerine verilen eğitim yardımları için şu yazımızı okuyunuz : Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır ?

Alttan Dersin Kalması Geri Ödemesiz Bursa Zarar Verir Mi?

Hazırlık sınıfında okumaya başlayan bir öğrencinin bursunu devam ettirebilmesi için sınıfını geçmesi lazımdır. Hazırlık tekrar okunursa geri ödemesiz bursun öğrenim kredisine dönmesi söz konusudur.

Bölüme geçtikten sonra 2,00 not ortalamasını yakalayamayan veya 100’lük sistemde 53 altında not ortalaması yapamayan öğrencinin geri ödemeli bursu zarar görebilir. Dolayısıyla alttan ders bırakmanın geri ödemeli bursa herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Beklenilen not ortalaması başarısını yakaladıktan sonra bir veya iki fark etmeksizin alttan ders bırakmış olmanın bursa herhangi bir zararı söz konusu değildir.

Sigortalı İşe Girince KYK Yardımı Kesilir Mi?

Öğrencilik döneminde hem okuyup hem de çalışma hayatına başlayan bir öğrencinin aldığı KYK bursu veya öğrenim kredisinin sona erme durumu söz konusuydu. Ancak 2020’de yeni alınan bir kararla sigortalı çalışan öğrencinin aldığı KYK desteklerinden mahrum bırakılmasının önüne geçilmiştir. Böylece brüt asgari ücret üzerinden tam zamanlı veya yarı zamanlı sigortalı çalışan bir öğrencinin aldığı burs ve diğer nakdi yardımların kesintiye uğraması veya tamamen nakdi yardımdan mahrum bırakılması söz konusu değildir. Ancak asgari ücretten fazla maaş alan ve bunun bordroya yansıması halinde KYK desteklerinin kesilmesi mümkündür.

KYK Bursu Ne Zaman Biter?

Öğrencilik dönemi boyunca verilen bursun hazırlık dönemi de dahil eğitim dönemi boyunca ödenmesi söz konusudur. İki yıllık, 4 yıllık ve altı senelik fakülte veya yüksek okulların eğitim sürecine uygun şekilde planlanan destekler yazın da ödenmeye devam eder. Ancak öğrencinin planlı eğitim süresini tamamlaması halinde destekler hemen kesilir. Dolayısıyla okulun uzaması halinde bursun veya kredinin uzaması durumu mevzubahis değildir.

Burs miktarları ne kadardır?

Burs ve kredi ödeme rakamları her sene güncelleniyor.

 • 2021 itibari ile bir öğrencinin aldığı burs ve kredi miktarı 550 liradır.
 • Yüksek lisans öğrencisine ödenen miktar ise, 1000 liradır.
 • Aynı şekilde doktora öğrencisine ödenen bursun miktarı 1500 liradır.
 • Lise öğrencileri için ödenen miktar ise, 350 liradır.

Bu rakamlar, her sene güncellenir ve artar.

Devlet Bursu Başvuruları Nereden Yapılabilir?

Burs başvuru sürecini takip etmek ve yararlanmak için iki farklı kaynaktan yararlanılabilir.

 • İlki e-devlet üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasındaki burs başvuruları bölümünden yapılabilir. TIKLAYIN
 •  Ayrıca KYK resmi sayfası üzerinden de başvuru yapma ve takip etme şansınız vardır. TIKLAYIN

Devlet Bursundan Yararlanmalı mıyım?

Devlet tarafından sağlanan öğrenim kredisi ve burs desteklerinden her sene yeni öğrenciler yararlanıyor. Bu desteklerin en önemli avantajı okul dönemi boyunca ortaya çıkan kitap, kırtasiye, kıyafet gibi masrafların karşılanmasına yönelik bir destek olmasıdır. Her ne kadar az gibi gözükse de her öğrencinin dikkatli harcaması halinde kritik ihtiyaçları karşılamak için mutlaka alınması gereken bir nakdi yardımdır.

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Kyk Koşulları Nelerdir? Bunları yukarda detaylı açıkladık. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı gibi kendisine burs çıkmayanların geri ödemeli krediyi alma konusundaki tereddütleri de yersizdir. Öğrencilik dönemi boyunca en azından kritik ihtiyacın karşılanması noktasında önemli olan nakdi desteğin mutlaka alınması gerekir. Bu konuda ilk sene geri ödemeli krediyi almayıp, daha sonra pişman olup bir sonraki seneye kadar yeni başvuruları bekleyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

Sonuç olarak devlet bursu geri ödemeli ve geri ödemesiz şeklinde yararlanılan nakdi yardımları ifade ediyor. Lise, lisans öğrencileri için sunulan desteklerden yararlanmak için başvuru döneminde KYK ve e-devlet üzerinden mutlaka başvuruda bulunulması lazımdır. Hemen herkesin burs veya kredi olarak bir şekilde yararlandığı destekler, öğrencilik dönemi boyunca birçok ihtiyacın karşılanmasını sağlayan iyi bir destektir

Kamu ve özel kurumlar tarafından sağlanan bütün bursları burs haberleri kategorimizde bulabilirsiniz. Bunun için tıklayınız: Burs Haberleri

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu