Güncel Konular

Dereceye Giren Öğrencilere Burs ve KYK Bursuna Zam

2022-2023 KYK ve Burs ücretlerine yeni zam!

2023 KYK ve burs ücretleri öğrencilerin hayali gibi gerçekleşmiş durumda. Hem KYK desteği alanlar, hem de derece almış öğrencilere cüzi miktarda zam getirildi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu müjdeyi ‘’Bu yıl bir devrim yapacağız’’ diyerek duyurmuştu. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine verilen KYK ve burs ücretleri zamlanmış durumda. Peki, KYK 2023 ücretleri ne kadar oldu? Dereceli öğrencilerin müjdesi ne? Dereceli öğrencilere ne şekilde başarı teşviği sunulacak? Tüm detaylar içeriğimizin devamında.

Başarılı Öğrencilere Teşvik Programı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına yönelik hazırlanmış olan başarı teşvik programını açıkladı. Bu kapsamda sosyal yardım alan ailelerin, devlet okullarında ilk ve ortaokul derecesinde okuyan öğrencilere asgari ücretin %60’ına kadar eğitim desteği verilecek. Yüksek öğrenim öğrencilerine ise net asgari ücret kadar başarı desteği verilecek.

Aynı zamanda YÖK tarafından belirlenen dünya çapındaki ilk 500 üniversiteye girme hakkını kazanmış öğrencilere de başarı destekleri sunulacak. Erdoğan, bu proje için yaklaşık 1,5 milyar liralık bütçe ayrıldığını belirtti.

2023 KYK ve Burs Ücretlerine Yeni Zam!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerdeki Kabine Toplantısının ardından yüksek öğrenim öğrencilerine, doktora öğrencilerine ve lisans öğrencilerine müjdeyi vermişti. 2022-2023 yeni KYK burs ve kredi ücretinin 1250 TL’ye çıkarıldığını açıkladı. Buna göre öğrencilere gelen zam şu şekilde;

Lisans öğrencilerine; 1250 TL

Yüksek lisans öğrencilerine; 2500 TL

Doktora öğrencilerine; 3750 TL

Şimdilik güncellemeler bu şekilde. Yeni gelişmelerin olması halinde sizleri tekrar haberdar edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu