Belediye YardımlarıBurs HaberleriDiğer YardımlarEğitim Ve Sağlık YardımlarıEngelli AylığıFaydalı BilgilerGüncel Konularİş Ve İşçiKategori DışıUncategorizedYardım Haberleri

Depremzedelere 10 bin TL deprem Yardım Yapılacak! Deprem Yardımı Nasıl Alınır?

Deprem yardımı hakkında merak edilenler..

Deprem yardımı hakkında kişilerin merakları günden güne artış gösteriyor. Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketinden etkilenen vatandaşlara deprem yardım parası verileceği geçtiğimiz günlerde açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan depremzede kişiler için 10 bin TL deprem yardım parası ödeneceğini haberini verdi. Yapılan açıklamanın ardından 10 bin TL deprem yardımının nasıl ve ne zaman verileceği ya da  başvurularının nasıl yapılacağı konusunda araştırmalar başladı. İşte 10 bin TL deprem yardım parasının ne zaman ve nasıl ödeneceğine ilişkin detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AFAD’ ın kurmuş olduğu 12 Şubat Stadyumu’nda kurulan çadır kentte incelemeleri yaptıktan sonra, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yaşanan bu günlerde  birlik olma ve dayanışmanın çok önemli olduğunu altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu an da devlet olarak bütün imkanlarımızı seferber etmiş bir durumdayız ve şu an itibarıyla gerekli olan hazırlıkları yapıp, hasar tespitlerinin ardından ailelere belli destekleri en kısa zamanda açıklayacağız.’’ Dedi.

Deprem Yardımı Parası Ne Kadar
Deprem Yardımı Parası Ne Kadar

Deprem Yardımı Parası Ne Kadar?

Sanki değerlendirmeler itibarıyla Hazine ve Maliye’den bu konuyla alakalı olarak belli bir bütçeyi ayırmış durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Ayrıca yine bu bütçeyle birlikte hasar tespitleriyle her ailemize yaşanan zor bu süreçte rahatlatacak olan rakamı 10 bin olarak şu anda planlamış bulunuyoruz, 10’ar bin lira zamanda bu ailelere hükümet olarak mutlaka ulaştıracağız. Ayrıca onların bu geçiş döneminde sıkıntılarını giderelim ve yardımcı olalım istiyoruz.” İfadelerine yer verdi. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Erdoğan ailelere yapılacak deprem yardımı destek ödemesinin 10 bin TL olduğunu net bir şekilde söylemiş oldu.

10.000 TL Deprem Parası Nasıl Alınır?

10 bin lira yardım parası depremde zarar görmüş olduğu tespit edilen ailelerin hesabına en kısa süre içinde yatırılmış olacak. Bu doğrultuda vatandaşlarımızın herhangi bir başvuru yapmasına gerek kalmayacağını da ifade edebiliriz. 10 bin TL deprem yardımının tarih olarak ne zaman hesaplara yatırılacağı şu an belli olmadı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamada “Bir sene içerisinde inşallah bu hasarlı ve yıkılmış olan binaları elimizdeki yeni ve tip olan projelerle yeniden inşa edecek yeniden sahiplerine teslimatını yapacağız.

10 bin lira vatandaşlarımıza yardım parası vereceğiz. Çadırlarda yaşamak istemeyen vatandaşlarımıza kira bedelini ödemek şartıyla konutlara geçmelerini sağlamlarına yardım edeceğiz. İster Adıyaman’da ister depremde zarar gören başka illerde bir yıl benim vatandaşlarım kalabilir.” İfadelerini kullandı.  Çadırlarda yaşamak istemeyen vatandaşlara 1 yıl boyunca kira desteği ödemesi yapılacak.

Depremzedelere Güncel Yardımlar!

Depremzedelere yapılan yardımlar her geçen gün artış gösteriyor. Güncel yardımlar şu şekilde;

  • Depremde yakınını kaybeden ailelere, acil ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için 100.000 TL destek ödemesi verilecek.
  • Deprem bölgesinde barınmak istemeyip, kendi aracı ile şehir dışına çıkacak vatandaşlara yakıt desteği verilecek.
  • Deprem bölgesinde yer alan işletmelere yönelik kefaletli ilave kredi kaynakları hazırlandı.
  • Deprem bölgesindeki illerde vergi düzenlemesi yapıldı ve 638 bin mükellefin bu yardımdan faydalanması sağlandı.
  • Deprem bölgesinde yer alan 2.2 milyon çiftçiye destek ödemesi öne alındı.

Daha pek çok yardım yapılması bekleniyor. Güncel yardımlar eklendikçe içeriğimizden takip edebilirsiniz.

Kira ve Taşınma İçin Yardım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem yaşanan illeri ziyaretleri kapsamında Adıyaman’da açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “ Yapılan tüm çalışmalar için ilk olarak 100 milyar liralık bir kaynak tahsis planı yaptık. AFAD acil yardım ödeneğinden, oturmuş olduğu binalar yıkılmış, ağır ya da  orta hasat görmüş vatandaşlarımız için hane başına 15 bin lira taşınma yardımı yapmaya başladığımızın haberini verebilirim. Ayrıca yine bu evlerdeki vatandaşlarımızdan konteyner kentler haricinde barınacaklara ev sahibi olan kişiler için aylık 5 bin lira, kiracı olanlar için aylık 2 bin lira kira yardımı sağlayacağız” açıklamasını yaptı.

Deprem Yardımları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Deprem yardımları hakkında merak ettiğiniz diğer yardımla ilgili soruları ve cevaplarını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Hasar gören konut için maddi yardım yapılacak mı?

Depremde hasar gören evlere ağır hasarlı, yıkılacak, orta hasarlı ve az hasarlı olan hanelere, hane başına 10.000 TL yardım yapılacak.

Yardım yapılması için  nereye başvuru yapmalıyım?

Ziraat Bankası’na T.C kimlik numarası ile  başvuru yaparak destekten faydalanabilirsiniz.

Hasarlı evler için taşınma yardımı yapılacak mı?

Konutları deprem nedeni ile yıkılacak afetzede ailelere 15.000 TL destek ödemesi yapılacak.

Hasarlı evler için kira yardımı yapılacak mı?

Konutları hasarlı olan ailelere ev sahibi ise 5.000 TL, kiracı ise 2.000 TL destek ödemesi yapılacak. Bu ödenek 12 ay boyunca devam edecek.

Depremde yakınlarını kaybeden ailelere nakit yardımı yapılacak mı?

Depremde aile yakınlarını kaybeden kişilere acil ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına 100.000 TL destek ödemesi yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu