ArşivBelediye YardımlarıBurs HaberleriDiğer YardımlarEğitim Ve Sağlık YardımlarıEngelli AylığıFaydalı BilgilerGüncel Konularİş Ve İşçiKategori DışıUncategorizedYardım Haberleri

Depremzede Çocuklara Koruyucu Aile Olma Şartları

Depremzede çocuklara koruyucu aile olma şartları ve diğer kriterleri içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Depremzede çocuklara koruyucu aile olma şartlarını pek çok aile merak ediyor. 10 ili etkileyen büyük depremde pek çok çocuk yetim ve öksüz kaldı. Bazı aileler de çocukların biraz daha iyi şartlarda büyümesi ve psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissedebilmeleri adına koruyucu aile olmayı istiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gerekli şartları taşıyan ailelerin koruyucu aile olabileceğini açıkladı.

10 ili etkileyen depremde anne babasını kaybeden bebekler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. İçeriğimizin devamında kimler koruyucu aile olabilir, koruyucu aile olma şartları gibi soruların cevabını bulabilir.

koruyucu aile
koruyucu aile

Depremzede Çocuklara Koruyucu Aile Nasıl Olunur?

Aile ve Sosyal Hizmetlerinin depremzede çocuklara koruyucu aile olma konusu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada belli başlı kriterler belirleniyor. Çocuklar anne babalarını kaybettikten sonra kurum tarafından güvenle korunmaktadır. Ailelerine ulaşma çalışmaları da bir yandan devam ediyor ancak anne babası ölen, kimsesi olmayan çocuklar koruyucu ailelere emanet edilebiliyor.

Deprem bölgesindeki çocukların durumu meslek elemanları tarafından teftiş ediliyor. Koruyucu aile olmak isteyenler de e-devlet üzerinden veya bağlı bulundukları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunabilirler. Koruyucu aile başvurusunda bulunmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Değerlendirme Süreci 3-6 Ay

Bakanlık yetkilileri koruyucu aile olma kriterlerinin belli bir sürece dahil olduğunu açıklıyor. Söz konusu incelemeler meydana geldikten sonra ailelere çocuklar emanet edilecek. Bunun için de en az 5 kez aile ile görüşme gerçekleştirilmektedir. İncelemeler doğrultusunda aile, bekleyen koruyucu aile listesine alınarak belirlenen süreçte çocuklar teslim edilmektedir. Yapılan değerlendirme süresi de 3 ile 6 ay arasında farklılık göstermektedir.

Koruyucu Aile Olma Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na göre koruyucu aile olma şartları şu şekilde açıklanmıştır;

Güvenli, saygılı, esnek olabilen, kurumla işbirliği yapabilecek olanlar ve bunun haricinde şu şartlar aranmaktadır;

 • C vatandaşı olmak
 • Sürekli Türkiye’de ikamet ediyor olmak
 • 25-65 yaşları aralığında olmak
 • En az ilkokul mezunu olmak
 • Düzenli gelire sahip olmak
 • Evli bekar ya da çocuklu veya çocuksuz olmak

Koruyucu Aile Olmak İçin İstenen Belgeler

Depremzede çocuklara koruyucu aile olmak için istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

 • C kimlik numarası beyanı
 • Bir tane vesikalık fotoğraf
 • Öğrenim durumunu gösteren belge
 • İş ve öğrenim durumunu gösterir belge
 • Adli sicil belgesi
 • Kişinin psiko-motor durumunu gösteren rapor
 • Kişiler evli ise her iki çift için de aynı belgeler istenir.

Bu belgeler hiçbir şekilde aileye tekrar teslim edilmez. Deprem ile ilgili sosyal bilgiler için Instagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu