Belediye Yardımları

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama hakkında merak ettiklerinizi içeriğimizde bulabilirsiniz. Lütfen sorularınızı yorum kısmından bizimle paylaşınız!

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusumerak edilen konular arasındadır. Adana’nın en büyük ve önemli ilçelerinden biri olan Çukurova sınırlarında ikamet eden  gelir az ve yoksul vatandaşlarımız; Çukurova Belediyesi’ne  başvuru yaparak,  erzak yardımı,  gıda yardımı,  kıyafet yardımı, eşya yardımı vb.  birçok yardımdan  yararlanabilir. Pek çok  nakdi  hizmet çalışmasına imza atan Çukurova Belediyesi’nin yardımlarına e-devlet platformu üzerinden  başvuruyla alınabilir.

Bu  yazıda özet de Çukurova Belediyesi tarafından  verilen yardımlar nelerdir? Çukurova Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? gibi konularla ilgili olarak en fazla merak edilen soruları  cevaplamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Çukurova Belediyesi’nin Sunmuş Olduğu Yardımlar

Çukurova Belediyesi  tarafından verilen yardımlar, diğer  belediyeler tarafından yapılan yardımlarda olduğu gibi ayni ve nakdi yardım  şeklinde 2 türlü yapılmaktadır. Para yardımı olarak verilen yardıma nakdi yardım; erzak yardımı, gıda yardımı vb. Ürün ya da hizmet yardımı  olarak verilen yardımlara ise ayni yardım  denilmektedir. Belediye tarafından sağlanan yardımları aşağıdaki şekilde  sıralayabiliriz;

 • Gıda, erzak yardımı
 • Kışlık yakacak yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Eşya yardımı
 • Ev eşyası yardımı
 • Sosyal destek yardım kartı
 • Aşevi yani her gün sıcak yemek dağıtımı kartı
 • Kira yardımı
 • Fatura ödeme
 • Para yardımı
 • Çocuklara özel eğitim yardımı
 • Kırtasiye malzemeleri ve burs yardımı
 • Doğalgaz yardımları
 • Sağlık yardımı
 • Kronik hastalığı olan ve engelli vatandaşlar için yardımlar
 • Şehit, gazi yakınları ve asker aileleri için farklı yardımlar
 • Depremzede vatandaşlara yardım
 • Dul kadınlar ve yetim çocuklar için yardım
 • 65 yaş ve üstündeki kimsesi olmayan yaşlılara yardım
 • Yaşlılara öz evde bakım hizmeti

Çukurova Belediyesi Verilen Diğer Yardımlar

Çukurova Belediyesi, muhtaçlık seviyesine altında yaşayan yani hane halkı kişi başı  aylık geliri, güncel asgari ücretin 1/3’üne ve  altında kalan vatandaşlarına pek çok ayni ve nakdi yardımlar sunar. Belediye tarafından  düzenli bir şekilde sınırlarında yaşayan  dar gelirliler tespit  edilir ve bu kişilerin ev adreslerine kadar  erzak, yemek  ve diğer malzemelerin yer aldığı  birçok koli teslim edilir.

Yakacak yardımı kapsamında yoksul vatandaşların evlerine kadar kış aylarında odun ve kömür  bulunan poşetler götürülür. Evinde  temel eşyaları ve mobilyası mevcut olmayan ihtiyaç sahiplerinin evleri belediyeye  yüksek gelirli vatandaşlar tarafından bağışlanan eşyalar ile  yeniden düzenlenir.

Çocuklar için her eğitim ve öğretim  yılı başladığı zaman verilen kırtasiye ve eğitim yardımları ile çocukların eğitim masraflarının bir kısmı  karşılanmaktadır. Yardımlar, nakdi yardım  ya da ayni yardım  biçiminde olabilir. Ayni yardım  içerisinde ihtiyaç sahibi çocuklar için  birçok giysi türünün yanı sıra kırtasiye malzemeleri de dağıtılır.

65 yaş  üstünde olan hasta yaşlılar için evde bakım hizmeti  veren belediye, engellileri ve kronik hastaları da  hiçbir zaman unutmaz. Zaman zaman bu  vatandaşlar için tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye,  hasta yatağı gibi malzemeler de dağıtır. Sosyal yardımlar dar gelirli vatandaşlar için çok önemlidir.

Bilindiği üzere sosyal yardımlar herkese yapılmaz. Bunun için birçok araştırma yapılır ve gerçekten ihtiyaç sahibi kişilere verilir. Yardım içeriği oldukça geniş olduğu için her konuda destek alabilirsiniz. İhtiyacınız olan kutuyu başvuru yaparken seçmeniz yeterli olacaktır.

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çukurova Belediyesi yardımları konusunda faydalanmak isteyen  kişiler, sosyal hizmet merkezine, belediyeye bağlı olan sosyal yardım işleri müdürlüğüne  gittikten sonra belediye yardımlarına  hemen başvuru yapabilir. Ön  başvuru için, e-devlet platformu üzerinden erişim sağlanabilir. E-devlet üzerinden Çukurova Belediyesi yardımlarına TC kimlik no ve e-devlet şifre Bilgilerinize girip başvuru yapabilirsiniz.

Belediye yardımlarına e-devlet platformu üzerinden  başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine  tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Daha sonra başvuracağınız belediyeler içinde Çukurova Belediyesi’ni  işaretlemeniz gerekir. Başvuru formunu  doldurduktan sonra almak istediğiniz yardım türlerini işaretlemelisiniz. ihtiyacınız olan bütün yardımlara aynı form üzerinden ulaşabilirsiniz.

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama
Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

E-devlet başvuru yapmanın yanı sıra  sorgulama içinde size hizmet verir. Yani vatandaşlar, başvuru Yaptıktan sonra sonucunu e-devlet üzerinden  görüntüleyebilir. Vatandaşlar, Çukurova Belediyesi’ne  veya sosyal hizmet merkezine ait olan telefon numarasını ya da ALO153 Beyaz Masa hattını  arayıp başvuru sonuçlarını  kısa sürede öğrenebilir. Aynı zamanda vatandaşlar belediyeye, sosyal hizmet merkezine  gittikten sonra başvuru sonuçlarına dair detaylı bilgi alabilir.

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvuru detayları hakkında bilgi almak, başvuru  şartları ile ilgili bilgi edinmek ya da başvuru  sonucunu takip etmek için, Çukurova Belediyesi’ne ait olan 0322 239 64 64 numarasını arayabilirsiniz. Telefonda başvuru yapmadan önce gereklidir ve yeterli bilgileri edinebilirsiniz. Başvuru şartlarını karşılamak son derece önemlidir bu yüzden şartlar hakkında net olarak sağlamanız gerekmektedir.

Çukurova Belediyesi Yardım Başvuru Formu Doldurma

Belediyeye gidip ya da e-devlet üzerinden belediye yardımlarına başvuru yapanların başvuru sırasında başvuracakları ve yararlanmak istedikleri yardımlarla ilgili olarak başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Bu formda kişilerin mesleklerine, aylık gelir durumlarına, hanedeki çalışan kişi sayısına, adres ve iletişim bilgilerine dair soruları cevaplamaları gerekmektedir. Kişilerin formda güncel bilgiler paylaşmaları son derece önemlidir.

Muhtaçlık durumu olmamasına rağmen yardım almak için kendilerini muhtaç olarak gösterenler ve Çukurova Belediyesi’nden ayni veya nakdi yardım alanlar, daha sonradan muhtaç olmadıkları belediye tarafından fark edilirse, üzerine cezai yaptırıma tabi tutulabilir. Bu kişilerin almış oldukları yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri şartı konulur. Ödeme yapmayanlar ise Çukurova Belediyesi tarafından mahkemeye verilir. Bu yüzden başvuru yaparken bu detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Çukurova Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Çukurova Belediyesi yardımlarından faydalanabilecek kişiler şu şekildedir;

 • Muhtaçlık sınırı altında kalanlar
 • Başvuru sahiplerinin mutlaka Çukurova ilçe sınırlarında yaşamaları ve TC vatandaşı olmaları gerekir.
 • Yardımlarda ilk olarak işsiz ve gelirsiz vatandaşlara öncelik verilir.
 • Kronik hastalığı bulunanlar
 • Engelli vatandaşlar
 • Dul kadınlar ve yetim çocuklar
 • Gazi, şehit ve asker aileleri
 • 65 yaş ve üzerindeki yaşlı ve kimsesi olmayan vatandaşlar
 • Depremzedeler

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Başvurular, genel olarak birkaç hafta içinde sonuç verecektir. Kimi zaman da başvuruların sonuçlanması, uzun bir süreci kapsayabilir. Sonuçlar, e-devlet platformunda açıklanmasının yanı sıra kişilere SMS ile de bildirilir. Bu yazımızda kısaca Çukurova Belediyesi yardım başvurusu ile alakalı merak edilenleri aydınlattık. Sizler de bu konuyla ilgili olarak her türlü soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu