Kategori Dışı

Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?-Güncel

Çocuk parası sorgulama işlemleri nasıl yapılmaktadır ? Çocuk parası sorgulamak için hangi yöntemler kullanılır ? Detaylar haberimizde.

Çocuk parası sorgulama işlemlerinde bir çok yönteme başvurmanız mümkün. Peki bu yöntemler nelerdir ? Çocuk parası sorgulama nasıl yapılır gelin birlikte bakalım.

Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Sorgulama işlemleri yapılırken başvurabileceğiniz birden fazla yol bulunmaktadır. Bu yollardan bazıları şöyle.

a) e devlet

E devlet çocuk parası sorgulama işlemleri için sıklıkla kullanılan yöntemlerden. Çocuk parasına başvuru yapmış ve başvurusu kabul edilmiş vatandaşlar çocuk paralarının yatıp yatmadığını, maaşı yattıysa ne kadar yattığını bu yolla öğrenebilmektedir. Bu linkten istediğiniz ekrana ulaşabilirsiniz https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

b) Alo 144 

Alo 144 Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığına ait sosyal yardım hattıdır. Bu hatta mesai saatleri içerisinde ulaşabilir ve yardımlarınızın bağlanıp bağlanmadığını, bağlanan yardımlarınızla ilgili ödeme gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz.

c) Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat giderek de yardım sonucunu öğrenebilirsiniz. Sosyal yardımlaşma vakıflarının yoğun olmasından dolayı pek fazla tercih edilmese de en sağlam yöntemin bu olduğunu söylemekte fayda var.

Peki çocuk parası ne kadar ? İsterseniz şimdi de buna bakalım.

Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı eğitim yardımı okul çağında olup gerekli şartları taşıyan ailelere verilen yardımlardır. Peki ne kadar ödeme yapılıyor ?

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Eğer çocuğunuz henüz okul çağına gelmediyse bu durumda ne kadar çocuk parası alırsınız ?

Şartlı Sağlık Yardımı

Şartlı sağlık yardımı hakkında daha önce detaylı bir yazı yazmıştık. O yüzden burada kısa kısa anlatacağız.

Eğer gerekli şartları taşıyorsanız bu durumda aşağıda ki ödeme miktarlarını almaya hak kazanacaksınız.

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu