Faydalı Bilgiler

Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek ?-Güncel Yazı-

Çocuk parası ne zaman verilecek sorusu çocuk parası alan annelerin son günlerde merak ettiği konulardan. Bizde bu yazımızda sizlere çocuk parası ne zaman verilecek konusunu anlattık.

Çocuk parası ne zaman verilecek sorusu özellikle çocuk paralarının yattığı dönemlere yakın en çok merak edilen konular arasına girmektedir. Çocuk parası olarak bilinen şartlı eğitim yardımı nasıl alınır konusunu daha önce ayrıntılı olarak incelemiştik. Bu yazımızda ise çocuk parası ne zaman verilecek onu inceleyeceğiz. Hazırsak başlayalım.

Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek ?

Çocuk parası olarak adlandırılan şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardımı ödeme dönemleri birbirinden farklıdır. Şartlı eğitim yardımı denen eğitim yardımı ödemeleri kız çocuk ile erkek çocuk arasında farklılık göstermektedir. Tabi sadece cinsiyete göre değil okuduğu sınıfa göre de değişiklik göstermektedir.

a) Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı eğitim yardımı ödemeleri belirli şartları taşıyan öğrencilere verilen yardımdır. Şartlı eğitim yardımı alabilmek için aranan şartlar şöyledir:

 • Hanede sosyal güvencesi bulunan bireyin olmaması gerekir.
 • Kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünü geçmemelidir.
 • Vakıf mütevelli heyetinin belirlemiş olduğu şartları taşımak gerekir (Örneğin araç, gayrimenkul, arazi miktar sınırları )

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar ?

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 60TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 70 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 90TL’dir.

Peki öğrenci parası ne zaman yatar sorusuna bakalım şimdi de. Çocuk paraları yani şartlı eğitim yardımları tekli ayların son haftasında yatar. Yani 2022 yılında Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım ayların son haftası yatar.

b) Şartlı Sağlık Yardımı

Şartlı sağlık yardımı denilince ise akıllar ilk gelen aşı parasıdır. Aşı parası ödeme dönemleri aslında şartlı eğitim yardımında olduğu gibi düzenlidir. Şartlı sağlık yardımı ödemeleri ne kadar oda bakalım.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar ?

Şartlı sağlık yardımı ödeme miktarları şu şekildedir.

 • Şartlı sağlık yardımı 45 TL’den 55 TL’ye
 • Şartlı gebelik yardımı 45 TL’den 100 TL’ye
 • Doğum yardımı 100 TL’den 150 TL’ye
 •  Lohusalık yardımı 45 TL’den 150 TL’ye
 • Çoklu doğum yardımı 150 TL’den 215 TL’ye

Şartlı sağlık yardımları tekli ayların son haftasında yatmakta olup bebek ilk yaşını doldurduktan sonra ödeme dönemlerinin değiştiği bilgisini aldık.

Bu yazımızda Çocuk parası ne zaman verilecek konusunu inceledik. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından mutlaka bizlerle paylaşın. Detaylı bilgi için https://www.ailevecalisma.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu