Eğitim Ve Sağlık Yardımları

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir ?

Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir ? Doğum parası kaç yaşına kadar ödenir ? Çocuk yardımı kaç yaşına kadar ödenir 2022 yılında. Bu ve daha fazla sorunun cevabı haberimizde.

Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir sorusu son zamanlarda merak edilen konulardandır. Bizde bu yazımızda sizlere çocuklar için verilen maaşları anlatacağız. Böylece hem yardımları hem de çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir konusunu tamamen öğrenmiş olacaksınız.

Çocuk parası Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarını tarafından vatandaşlara verilen yardımlardan. Fakat çocuk parası denince akıllara o kadar fazla ödeme geliyor ki vatandaşın aklının karışmaması mümkün değil. Biz bu yazımızda bu kavramların için dolduracağız ve çocuk parası sorusuna ayrıntılı bir cevap vereceğiz.

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası bir nevi doğum parası olarak da bilinir. Çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması için verilen bir ödenektir. Annenin PTT hesabına yatırılır ve çocukların mama, bez gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını içerir.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir ?

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler bakanlığının Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma vakıfları ve Sosyal Hizmet merkezleri marifetiyle çocuklar için verdiği maaşları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Aşı Parası
 2. Doğum Yardımı
 3. Süt Parası
 4. Eğitim Yardımı

Şimdi bu destek ve yardımların detaylarına bakalım.

1- Aşı Parası

Çocuk parası denilince akla ilk gelen sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından verilen ve adına aşı parası da denen ama gerçek ismi şartlı sağlık yardımı olan yardımdır. Bu aşı parası belirli şartları taşıyan ailelere verilen bir yardımdır. Bu yardım PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Aşı parası 0-6 yaş grubunda ki çocuklar için aylık 100 TL, gebe ve lohusa kadınlara aylık 300 TL  ve hastanede doğum yapan yeşil kartlı kadınlara ise bir sefere mahsus 500 TL verilmektedir.

Bu konuyu daha önce aşı parası nasıl alınır adlı yazımızda ayrıntılı olarak anlatmıştık. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

cocuk yardimi nasil alinir
çocuk yardımı nasıl alınır

2- Doğum Yardımı

Doğum yardımı denilince akla gelen ödeme ise Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri tarafından verilen doğum yardımıdır. Bu yeni doğan çocuk parasında ise birinci çocuk için 350 TL, ikinci çocuk için 450 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 650 TL tutarında bir defaya mahsus Doğum Yardımı ödemesi yapılmaktadır. Doğum parası yardımı adlı yazımızda konuyu ayrıntılı olarak ele almıştık.

3- Süt Parası

4a,4b ve 4d sigorta ile çalışan kadın yada erkeğe yapılan ödemedir. Bu yardımdan faydalanmak için SSK’lı olmak zorundasınız. SSk yoksa yakın zamana kadar belli bir sigorta primi yatırmış olmanız gerekir. Eğer anne SSK’lı ise anneye baba SSK’lı ise babaya ödeme yapılmaktadır. Süt parası 2023 yılı itibariyle 232 TL olmuştur.

4-Eğitim Yardımı

Okula giden çocukların ailelerine ödenen yardımdır.  Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla ödenir. Eğitim yardımı ana sınıfında ödenmeye başlanmaktadır. Bu ödemeler lise öğreniminin tamamlanmasıyla son bulur.

2023 Nisan ayında yapılan son değişiklik ile son durum şöyle:

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 90 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 100 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 130 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 150 TL’dir

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir ?

Şimdi gelelim esas konuya.  Çocuk yardımı kaç yaşına kadar ödenir ? Doğum parası kaç yaşına kadar ödenir ?

Doğum yardımı alabilmeniz için 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştirmiş olmalısınız. Bu tarihten önce ki doğumlar için ödeme yapılmamaktadır. Her doğum için bir defa ödenir.

Süt Parası ise sadece 1 kereye mahsus ödenmektedir.

Eğitim yardımı ise lise son sınıf tamamlandıktan sonra kesilmektedir. Açık öğretim okuyan yada yatılı okuyan öğrenciler bu yardımdan faydalanamazlar.

Çocuk Parasından Kimler Faydalanabilir?

Kendisi ya da eşi sigortalı bir işte çalışan anneler çocuk parasından faydalanabilir. Başvuru şartları aşağıdaki gibidir;

 • T.C vatandaşı olmak ya da mavi kartlı olmak
 • Doğumun canlı olarak gerçekleşmesi
 • Çocuğun nüfusa kayıt ettirilmiş olması
 • Doğum raporunun alınması

Çocuk Yardım Parası İçin Gerekli Belgeler?

çocuk yardım parası için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Anne ve bebeğin T.C kimlik fotokopisi
 • Hastaneden alınan doğum raporu
 • Bebeğe ait doğum raporu
 • Çocuk parası başvuru dilekçesi

Aklınıza takılan soruları yorum kısmında bizlerle mutlaka paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Oğlumun biri 10. sınıfa geçti diğer oğlum orta 8 .sınıfa geçti ben bu yardımdan faydalana bilirmiyim ve bu parayı nerden alıyoruz zaten pandemi den dolayı 8 aydır çalışmıyorum

  1. Teşekkür ederiz. Elimizden geldiğince sizlere faydalı içerikler üretmeye çalışıyoruz.

 2. Çocuğum okula başladığında maaşı otomatik bağlanacak mı acaba ? Okul parası yani.

  1. Merhaba. Hayır efendim. Bizzat kendinizin vakfınızı bilgilendirmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu