Çocuk Parası Almanın En İyi Yolu

4 Yorum 2.781 views
Çocuk Parası Almanın En İyi Yolu

Çocuk parası almanın en iyi yolu nedir ? Çocuk parası yardımı yada gerçek ismi ile Şartlı Eğitim Yardımı ,nüfusun en yoksul kesiminde yer alan ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen/göndermekte güçlük yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere, çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilmesi için yapılan yardımdır. 

Türkiyede maddi imkansızlıklar yüzünden her yıl binlerce çocuk eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalıyor.Bazı çocuklar da çocuk yaşta çalışma hayatına atılmak durumunda kalıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre şuan ülkemizde yaklaşık olarak 2 milyon çocuk işçi bulunmaktadır ve bunların neredeyse %80’i Sosyal Güvencesi olmadan çalışmaktadır. Bu rakamlar gerçekten iç acıtı. Okul sıralarında olması gereken bu çocuklar maddi imkansızlıklardan dolayı iş hayatına atılmak zorunda kaldılar. Maddi sıkıntılar içinde olan ailelerin çocuklarını okulda tutan unsurların başında da Devletin öğrencilere verdiği para yardımlarıdır. Öğrencilere verilen devlet yardımları sayesinde çocukların iş hayatında ki yerleri daraltılmaya çalışılmaktadır.Öğrenci ailelerine yardım parası verilerek öğrencilere maddi yardım desteği sağlanmaktadır. 2019 okul yardım parası nedir ? Öğrencilere para yardımı nasıl yapılmaktadır ? Öğrencilere para desteğinden kimler faydalanabiliyor beraber bakalım.

Çocuk Parası Almanın En İyi Yolu

Eğitim Yardım Parası Nasıl Alınır ?

Çocuk Parası Yardımı İçin Nereye Başvurulur ?

Çocuk parasını almanın en iyi yoluna çocuk parası için nereye başvurulur sorusuyla başlıyalım. Çocuk parası parası Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetleri bakanlığı tarafından finansa edilmektedir. Okula giden çocuğu olanlara çocuk parası yardımı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca verilmektedir. Okul eğitim yardım parasından faydalanmak için bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmalısınız. Eğitim yardımından faydalanmak için başvuru formunu doldurmanıza gerek yok. Eğer daha önce yeşil kart başvurusu da dahil olmak üzere sosyal yardımlaşma vakfına bir kez başvuru yaptıysanız dilekçe doldurmanıza gerek yok. Birazdan aşağıda sayacağımız yardım kriterlerine sahipseniz ve son 1 yıl içinde sosyal yardımlaşma vakfı tarafından evinize hane ziyareti yapılmışsa vakfa giderek sözlü olarak beyan etmeniz yeterli olacaktır. Eğer daha önce vakfa hiç yolunuz düşmediyse dolayısıyla hiç yeşil kartınız olmadıysa ilk olarak vakfa giderek yeşil kart başvurusu yapmalısınız. Yeşil kart başvurunuz onaylanırsa ve yardıma engel bir durumunuz yoksa yeşil kart başvurusu için evinize gelen personel hane ziyareti sırasında okuyan öğrenci yardımınızı başlatacaktır. Sonucunu yaklaşık 1 ay sonra başvurduğunuz vakıftan öğrenebilirsiniz.

Eğer halihazırda çocuk parası yani şartlı eğitim yardımı alıyorsanız ve okula yeni başlayan bir çocuğunuz varsa syd vakfına kendi kimliğinizle giderek sözlü olarak söylemeniz yeterli. Görevlinin yardımı başlatabilmesi için okul kayıt işlemlerini tamamlamış olmanız gerekiyor. Yoksa öğrenci kaydınız sistem tarafından görünmeyecek ve yardımınız başlatılamayacaktır. Öğrencinizin okul kaydı vakıfta ki bütünleşik yardım sisteminde göründüğü için ekstradan öğrenci belgesi getirmenize ihtiyaç yoktur.

Okul Parası Bağlanma Şartlarına Bakalım

Çocuk parası yardımı

Çocuk parası almanın en iyi yolu şartlarını bilmekten geçer. Şimi bunlara bakalım.

 • Sadece anne-babanın değil ,hanede varsa yaşayan diğer bireylerinde Sosyal Güvencesi bulunmamalı.

Dipnot:

Bu konuda bazı kafa karışıklıklarını gidermekte fayda var. Bazı ailelerin SGK kaydı olmasına rağmen çocuk eğitimi için verilen yardımdan faydalınırken bazıları faydalanamamaktadır. Bunun sebebi ise şu. Yakın zamanda açıklanan istihdam teşvik yardımları. Örnekle açıklayalım. Mesela X kişisinin çocuk parası yardımı yok ve sigortalı olarak çalışıyor yada hanesinde SGK kaydı bulunan bir yada bir kaç kişi var. Bu vatandaş çocuk parasından yararlanamaz. Sebebi ise bütünleşik sosyal yardım sistemi hanede sigortalı varsa yardımın başlatılmasını kabul etmemesidir.

Y kişisine bakalım şimdide. Y kişinin halihazırda Çocuk parası yardımı var ve yardımdan faydalanıyor. Daha sonra bu Y kişisi bir SGK’lı iş buldu ve işe başladı. Bu vatandaşın çocuk yardımları istihdam teşvik yasası gereği 1 yıl kesilmiyor. Ancak Y kişisinin bu 1 yıllık süre zarfında yeni bir çocuğu olursa yada okul çağına gelip okula başlayan çocuğu olursa oda bu yardımdan o çocuk için faydalanamayacak. Çünkü sistem aynı ve sigortalı olan haneye çocuk parası kaydı yapılamıyor. Peki neden okula başlayan çocuğun parası başlatılamıyor. Çünkü vakıflarda kullanılan yardım sisteminde aşı parasından eğitim yardımına geçiş elle yani manuel yapılıyor. Dolayısıyla önce sağlık yardımı iptal ediliyor ardından eğitim yardımı başlatılıyor.Haliyle eğitim yardımı başvurusu sisteme tanımlanmak istediğinde sistem sigorta kaydını görüyor ve okul parasını başlatmaya izin vermiyor.

 • Hanede ki kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünü geçmemeli. Buda 2019 yılı için 609,67 TL dir.
 • Ayrıca her vakıf mütevelli heyeti kendi içerisinde çeşitli şartlar koymaktadır. Bunlardan bazıları adınıza kayıtlı arazi miktarının maksimum ne kadar olacağı, araç kaydı varsa aracın yaş sınırı vs.

Küçük bir dipnot eklemekte fayda görüyoruz. Eğitim çağına gelmiş bir çocuğunuz varsa ve okula kaydını yapmışsanız bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına haber vermeniz menfaatinize olacaktır. Yeni doğan çocuklar ve eğitimine yeni başlamış çocuklar sistem tarafından otomatik olarak tanımlanmıyor olup manuel işlem yapılmaktadır.Eğer bahsettiğimiz durum değişiklikleri gerçekleşmiş ise ya siz Vakıfa giderek durumu haber vereceksiniz yada yılda bir kez yapılan hane ziyaretinizin zamanını bekleyip evinize gelen sosyal incemeciye bilgi vereceksiniz. Bir çok ailenin bu durumdan haberdar olmadığı anlaşılmıştır.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Öğrenci Yardımı Ne Kadar?

Çocuk parası almanın en iyi yolu anladıktan sonra şimdi de ne kadar yardım alcaksınız ona bakalım.Yukarıda ki şartları sağlıyorsanız ve vakıftan da olur aldıysanız şimdi de ne kadar ödeme alacaksınız bakalım.

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 35 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 40 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 60 TL’dir.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Okul parası yardımı tekli ayların son haftasında yatar.Yani 1,3,5,7,9,11 uncu ayların son haftası yatar. Eğitim yardımları 2 ayda bir yatmaktadır. Ödemeler PTT’ler aracılığıyla yapılmaktadır. Eğitim yardımı eğer anne hayattaysa annenin adına yatırılmaktadır. Eğer anne hayatta değilse babanın adına yatırılabilmektedir. Anne hayattaysa ve çok özel bir durum yoksa babaya eğitim yardımı verilmemektedir.

Okul Yardım Parası Sorgulama (Şartlı eğitim yardımı) 2019

Okul parası yardımı başvurusunun kabul edilip edilmediğini , yada ne kadar ödeme alacağınızı Sosyal yardımlaşma vakfına gitmeden öğrenmek isterseniz ALO 144 veya ALO 183 Sosyal Yardım Destek hattını arayarak öğrenebilirsiniz. Bu hattın ücretsiz olduğunu da hatırlatalım.

Okul Parası Yardımı Neden Kesildi ?

okul parası yardımından faydalanan kişilerin;

 • Örgün eğitim dışına çıkması: Eğer öğrenci örgün eğitim okumuyorsa bu yardımdan faydalanamaz. Açıköğretim okuyan öğrenciler bu yardımdan faydalanamamaktadır. Eğer öğrenci açıköğretime geçiş yaparsa bu SYDV’lerin iş ve işlemlerde kullandığı Bütünleşik Yardım Sistemi tarafından tespit edilmekte ve yardımı otomatik olarak durdurulmaktadır.
 • Bir ay içerisindeki okul devamsızlık süresinin 4 günden fazla olması durumunda yardımı o ay için yatırılmamaktadır. Öğrenci hasta olduğu için okula bir süre gidemeyecekse sağlık ocaklarından yada bir hastaneden aldığı sağlık raporunu okula ibraz etmesi durumunda ŞNT ödemesinde sorun yaşanmayacaktır.
 • Yardım kaydının bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına haber verilmeksizin ikamet adresinin değişmesi durumunda yardımı askıya alınmaktadır. Bu durumda yeni taşındığınız adrese ikametgahınızı almalı ve bağlı olduğunuz syd vakfına başvuruda bulunmalısınız. 
 • Hanesinin Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi durumunda yardımınız kesilmesi olasıdır. Çünkü her ne kadar adınıza kayıtlı bir mal varlığı olmasa da ihtiyaç sahibi olmadığınız Vakıf Mütevelli heyeti tarafından onaylanırsa yardımınız fesh edilebilir.
 • Hak sahibi ebeveynin vefat etmesi,

halinde yardım durdurulur.

Bütün bunların yanında ŞEY ve ŞSY başvurusu sırasında imzalanan sözleşmeye aykırılıkların tespiti halinde yardım ödemeleri geçici bir süreliğine durdurulabilir ya da tamamen kesilebilir.

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

4 Yorum

 1. Sosyal yardımlar konusunda merak ettiğiniz herşeyi bu sitede bulacaksınız. Merak ettiğiniz ve aklınıza takılan soruları yorum bölümüne yazarsanız sorularınıza beraber cevap bulabiliriz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak daha fazla insana ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

 2. Avatar tenzile aknaz

  Merhaba. Yazınızı sıkılmadan okudum.Bir sorum olacak size. Benim aldığım çocuk parası hiç bir zaman aynı gelmiyor. sebebi nedir ?

 3. Merhaba tenzile hanım. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Çocuk parası diye adlandırılan eğitim yardımı yada sağlık yardımları belli şartlara bağlanmıştır. Bu şartlara umayın kişilerin yardımları tamamen kesilir yada o ay ki ödemesi yapılmaz. Örneğin aşı parası ödemesi az geldiyse çocuğunuzu zamanında sağlık ocağına götürmemiş olabilirsiniz. Eğitim yardımınız az geldiyse çocuğunuz bir ayda 3 günden fazla devamsızlık yapmış olabilir.vs. Bunun sebebini ALO 144 den yada bağlı olduğunuz SYDV’lerden öğrenebilirsiniz.

 4. MERHABA.. Ben kızım ıçın sed yardımı alıyorum ama 1 hafta önce denetlemeye geldiler. Denetlemeye gelen beyfendi bi sorun görünmediğini kızım 1 yaşında çok küçük olduğu için ve ben hala çalışmadığım için bi sorun olmadığını söyledi. Boşanma aşamasındayız kızımın ve benim koruma kararımız var ailenin yanında kalıyorum. E devletten baktığımda kayıt yok diyo. Bazıları sistem üzerinden güncelleme olduğu için kayıt yok diye yazdığını söylüyolar. Bu durumda ne yapmalıyım