Yardım HaberleriDiğer Yardımlar

Cimer Deprem Yardım Başvurusu

Cimer Deprem Yardım Başvurusu nasıl olur? İşte detaylar

Cimer deprem yardım başvurusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu yardım; Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve son derece yıkıcı sonuçlanan, yaşanan deprem sonrasında bölgeye yönelik yapılmaktadır. Devlet tarafından ayni ve nakdi yardımlar hızına hiç ara vermeden devam etmektedir. Yaşanan tablonun son derece büyük olmasına sebep olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler; çoğu insanın evsiz kalmasına, yüz binlerce kişinin yaralanmasına ve yine binlerce kişinin ise yaşamını yitirmesine neden olmuştur.

06 Şubat 2023 Pazartesi tarihe kara bir gün olarak geçen ve merkezi Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçeleri olan bu depremde; tüm Türkiye gözyaşlarına boğulmuştu. Depremden dolayı gıda, yiyecek, giyecek ve barınma gibi konularda ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar için hayırsever kişilerin haricinde devlet kurumları tarafından da yardımlar yapılmıştı. Yine bu felaket sonrasında aynı bölgeye birçok çadır, yiyecek malzemesi, bebek ürünleri ve giyim ürünleri ulaştırılmaya devam etmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; geçtiğimiz günlerde depremden dolayı ağır hasan alan Malatya’da yapmış olduğu açıklamada deprem bölgesinde yaşamını sürdüren tüm vatandaşlar için her haneye 10 bin TL nakdi yardım yapılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı, bunun dışında depremzede vatandaşlar için AFAD Ödeneğinden taşınma yardımı kapsamında 15 BİN TL, kira yardımı kapsamında 5 BİN ve 2 BİN TL destek sağlanacağının da haberini verdi. Deprem bölgesinde bulunan kişiler, 10 BİN TL nakdi yardım için başvuruyu CİMER üzerinden yapabilecekler.

CİMER Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

CİMER Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır
CİMER Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Depremden kötü bir şekilde etkilenen 10 ilde bulunan vatandaşlar, 10 BİN TL deprem yardımına CİMER resmi sitesine giriş yaparak başvuru yapabilirler. Deprem yardımı başvurusu yapmak için ilk olarak https://www.cimer.gov.tr/ linkini tıklayabilirsiniz. Ardından da sayfanın hemen sağ köşesinde bulunan başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Başvurunun olumlu yönde sonuç vermesi için TC kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi gibi size özel kişisel bilgilere hem eksiksiz hem de doğru bir şekilde yanıt vermeniz gerekir. Ön başvuru formunu doldurduğunuz zaman telefon numaranıza bir onay kodu gelecektir. Onay kodunu da doğru bir biçimde yine sizden istenilen kutuya yazmanız gerekir. Daha sonra başvuru formunu doldurabilirsiniz. Bu şekilde deprem yardımı başvurunuzda tamamlanmış olur.

CİMER Deprem Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

CİMER deprem yardımı başvurusu için gerekli şartlar bulunmaktadır. Depremde ağır hasarlı ya da evleri tamamen yıkılan, yani hem maddi hem de manevi olarak zarar gören vatandaşların yanı sıra deprem bölgelerinde bulunan herkes bu yardımdan yararlanabilirler. Yani Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır, Elazığ, Adana veya Kilis’te ikamet eden depremzede vatandaşlar, 10 BİN TL yardım için başvuru yapabilirler. Aranan en önemli şart başvuru yapacak kişilerin ikametgahının kesinlikle belirtilen 10 ilde yer alması gerektiğidir.

Deprem Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Afet bölgesinde yaşamını sürdüren depremzedeler CİMER deprem yardım başvuru yapmak için e-devlet üzerinden giriş yapabilirler. E-Devlet üzerinden barınma desteği almak ya da yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-afetzede-barinma-destegi-basvurusu linkine tıklayıp hemen yardım başvurusu yapabilirsiniz. E-Devlet’te AFAD’ın “Afetzede Barınma Desteği” ekranından da başvuru yapmak son derece kolaydır.

E-Devletten Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Depremzede olan ve evini kaybeden vatandaşlar, CİMER deprem yardımı için e-devlet üzerinden de TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile başvuru yapabilirler. CİMER yardım başvurusu yapmak için https://www.cimer.gov.tr/ linkine tıklayıp daha sonra e-devlet ile giriş yapıp, linki açarak başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden deprem yardımı başvurusu yapmak ve yapılan başvuru sonucunu sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama linki yeterli olacaktır. Eğer E-devlet şifreniz bulunmuyorsa size en yakın PTT şubesinden kısa süre içinde şifre alabilirsiniz. Bunun için küçük bir rakam ödemeniz yeterli olacaktır. E devlet şifresi günlük yaşamda birçok işinizi halletmeniz açısından son derece önemlidir.

CİMER Deprem Yardımı Nereye Yatırılacak?

CİMER deprem yardımlarının başvuru sahibi vatandaşların başvuru formunda paylaştıkları banka hesaplarına en kısa süre içerisinde yatırılması planlanıyor.

10.000 TL Deprem Yardımı Ne Zaman Yatacak?

AFAD 10.000 TL depremzede yardım ödemeleri 17 Şubat itibari ile başlamıştır. 10 BİN TL deprem para desteği 17 Şubat itibari ile Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaya başlamıştır. Cimer deprem yardım başvurusu için E- devlet sistemine giriş yaparak paranın yatıp yatmadığını hemen kontrol edebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu