Diğer Yardımlar

Çiftçiye Mazot Desteği Nedir?

Çiftçiye Mazot Desteği Nedir?

Tarım ülkesi olan Türkiye, çiftçiye verdiği desteklerle ön plana çıkmayı başarmıştır. Bu kapsamda çiftçilere birtakım destekler verilmektedir. Böylelikle çiftçilerimizin daha verimli bir hasat dönemi geçirmesi de sağlanmaktadır. Çiftçiye mazot desteği, ülkemizde uzun senelerden beri sağlanan bir destektir. Bu desteği almak isteyen çiftçilerin ise en az 1 dekar tarım arazisi olması gereklidir. 1 dekarın üstünde bulunan bütün tarım arazileri, belirli koşulların sağlanması durumunda her şekilde verilen desteklerden yararlanabilmektedir.

Mazot desteği için tarım arazinizin nerede olduğunun bir önemi yoktur. Türkiye’nin herhangi bir yerinde bulunan tarım arazisi bu tür desteklerden yararlanabilmektedir. Dediğimiz gibi desteklerden faydalanabilmenin ilk koşulu en az 1 dekar arazinizin olmasıdır. Ek olarak çiftçilerde aranan özellikler de mevcuttur. Bu özellikleri sağlamanız durumunda çiftçiye mazot destekleri hizmetlerinden yararlanabilmeniz kesindir.

Çiftçiye Mazot Desteği Nasıl Alınır?

Aktif olarak tarımsal faaliyetlerin yürütüldüğü topraklara destek verilmektedir. Kısacası herhangi bir işlevi bulunmayan topraklara destek sağlanamamaktadır. Her yıl devletin belirlediği miktarlarda çiftçi destek ödemesi yapılmaktadır. Bu kapsamda bulunan birçok destek vardır. Dolayısıyla bir çiftçi yalnızca mazot desteği alacak diye bir durum söz konusu değildir.

Destek alabilmeniz için öncelikle çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanız gereklidir. Kaydın yapılmadığı tarım arazileri, desteklerden faydalanamamaktadır. Ardından müdürlüğe yapacak olduğunuz başvuru olumlu ya da olumsuz sonuçlanmaktadır. Çiftçi destek ödemesi kapsamında onay alabilmeniz için belirli koşullara sahip olmanız gerekmektedir. Söz konusu koşulları sağlamanız durumunda onay almamanız için hiçbir neden bulunmamaktadır.

Mazot Desteği İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Mazot desteği için gerekli koşullar, diğer destekler için de aynıdır. Koşulların sağlanabilmesi hâlinde bütün desteklerden yararlanmanız mümkündür. Türkiye, tarıma büyük önem göstermektedir. Bundan dolayı yapacak olduğunuz veya yapmış olduğunuz başvurular titizlikle incelenmektedir. Çiftçi destek koşulları;

  • Çiftçinin, çiftçi kayıt sistemine kaydolması,
  • Tarım bakanlığının belirlediği tarihlerde başvurunun yapılması,
  • Destek alınacak arazinin en az 1 dekar alana sahip olması,
  • Yıllık hasatların belirlenebilmesi için vergi levhasının bulunması,
  • Çiftçilerin adli sicil kaydının bulunmaması ve geçmişe ait herhangi bir vergi borcuna sahip olunmaması,
  • Destek alınacak olan arazinin en az 2 yıl aktif bir şekilde tarım faaliyeti göstermesi,

Zorunludur. Bu durumların sağlanılması durumunda çiftçiye mazot desteği sağlanabilmektedir. Mazot desteği ücreti ise güncel mazot fiyatının %50 fiyatına tekabül etmektedir. Bu orandan fazla ya da az ücret almanız imkânsızdır. Herkes eşit şartlar altında %50 oranında ödeme almaktadır.

Ek olarak 50 dekar ve üstü arazilerin analizlerinin yapılması gereklidir. Bu analiz her 50 dekar için geçerlidir. Örnek verilmesi gerekirse, 100 dekar bir arazi iki adet analize ihtiyacı vardır.

Çiftçi Yalnızca Mazot Desteği Mi Alır?

Çiftçinin aldığı yardımlar yalnızca mazot desteğiyle sınırlı değildir. Ek olarak çiftçiye gübre desteği de sağlanmaktadır. Üretimi yapılan her tarım ürünü için farklı ücretler söz konusudur. Yani arpa yetiştiren bir çiftçiyle patates üreten bir çiftçinin aldığı destek farklı boyutlardadır. Tarım ve Orman Bakanlığı, üretimi yapılan tarım ürününün maliyetlerine göre fiyatları belirlemektedir.

Mazot Desteği Ücreti Hangi Bankadan Alınır?

Çiftçiye mazot desteği ücretleri, yalnızca Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır. Bunun haricinde bir bankayla anlaşma bulunmamaktadır. Destek alacak olan çiftçilerin Ziraat Bankası’nda hesabının bulunması zorunludur.

Çiftçilere yapılan ödemeler de belirli periyotlara göre tamamlanmaktadır. Çiftçiye mazot desteği için alacağınız ödeme günü TC kimlik numaranızın son hanesine göre belirlenmektedir. Bakanlığın resmi sitesi üzerinden hangi gün ve ne kadar ödeme alacağınızın sorgulaması yapılabilmektedir.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu