Yardım HaberleriDiğer YardımlarGüncel Konular

Çeyiz Parası Başvurusu

Çeyiz Parası Başvurusu hakkında merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz. Yazımızı baştan sona kadar okuduğunuz takdirde çeyiz parası ile ilgili bütün kolulları öğrenmiş olacaksınız.

SGK’ nın kısa bir zaman önce evlilik yapan ve evlenmeden önce yetim aylığı bağlı olan kadınlara tek defa da  verilen çeyiz parası ile kadınların evlendikleri zaman maddi olarak daha rahat bir yaşam sürdürmeleri amaçlanmaktadır. Yetim olan kız çocuklarının hem çeyiz masraflarının karşılanması hem de evlendikleri zaman, kendi kişisel ihtiyaçları için karşılaması için başvurabilecekleri çeyiz parası; sadece belirli koşulları karşılayan kişilere verilmektedir. Vefat etmiş annesi ya da babasından dolayı kendisine SGK’ nın yetim aylığı bağladığı kadınlar, çeyiz parasına başvuru yaparken;  düzenli ve sigortalı bir işi olan kişiler bu destekten yararlanamaz.

Çeyiz Parası Nedir?

Sadece vefat eden anne ya da babasından kendine yetim aylığı bağlanmış olan ve evlilik yapacakları zaman aldıkları yetim aylığı kesilecek olan kız çocukları için devlet tarafından bir defaya mahsus olarak verilen toplu paraya çeyiz parası denilmektedir. Çeyiz parası ile almış olduğu yetim aylığı kesilen kişilerin evlendiklerinde sıkıntı çekmelerini önlemek hedefleniyor. Kadınların evlendikleri zaman alacakları çeyiz parası miktarı ise vefat etmiş olan anne ya da babalarının hangi sigortaya bağlı olduğuna göre değişir.

Çeyiz Parası Kimlere Verilir?

Çeyiz Parası Kimlere Verilir
Çeyiz Parası Kimlere Verilir

Çeyiz parası olarak adlandırılan evlenme ödeneği evlenecek olan kişiler için yetim aylığı kesilen kişilere sunulan evlilik yardım parasıdır. Devlet tarafından yetim aylığı bağlanmış olan kız çocuklarına maaşlarının 24 katı kadar çeyiz parası desteği verilir.. Çeyiz parası yani evlilik ödeneği yetim kız çocuklarına ilk defa evlilik yaptıkları zaman verilir.

Çeyiz Parası Başvurusu Şartları

  • Baba ya da anneden yetim aylığı almak gerekir.
  • Çeyiz parası yalnızca ilk kez evlenecek olanlara verilir.
  • Çeyiz parası başvurusu yapmak için SGK dilekçe vermiş olmanız gerekmektedir.
  • Daha önce resmi bir evlilik yapılmamalıdır.
  • Başvurudan önce geriye dönük diğer kız kardeş varsa, çeyiz parası başvurusu yapmamış olmalıdır.
  • Başvuru yalnızca kız çocukları için uygundur.
  • Ödeme tek defaya mahsustur.

Çeyiz Parası Formu Nasıl Doldurulur

Çeyiz parası evlilik yardımı almak isteyen kişilere başvuru yaparken  ‘Evlilik Ödeneği Talep Dilekçesi’ formunu doldurmaları talep edilir. Evlilik ödeneği formu dilekçesinde ad, soyad, kimlik numarası ve iletişim bilgileri istenmektedir. Evlilik ödeneği formu doldururken sizden talep edilen bilgilerin mutlaka eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Çeyiz parası başvurusu, başvuru şartları ve gerekli belgelere dair bilgi almak amaçlı ALO170’i arayabilirsiniz.

2023 Çeyiz Parası Ne Kadar?

İlk defa evlilik yapan kadınların alabilecekleri çeyiz parası, daha önce de  anlatıldığı üzere yetim aylığı aldıkları sigorta çeşidine göre değişiklik gösterir. Yetim aylığı Emekli Sandığı üzerinden yatırılan vatandaşlara son aylıklarının 12 katı kadar ödeme yapılmaktadır. Yetim aylığını Bağkur ve SSK üstünden üzerinden alan kadınlar ise son aylıklarının 24 katına kadar çeyiz parası alma hakkına sahiptir. Mesela, son almış olduğu yetim aylığı 5.000 TL olan bir kişi, toplam olarak 120.000 bin TL çeyiz parası alma hakkına sahiptir.

Çeyiz Parası Evlendikten Sonra Alınır Mı?

Çeyiz parası Evlilik sonrası 5 sene içerisinde alınabilir. 5 sene sonrasında  çeyiz parasını  tekrar geri almanız gibi bir durum söz konusu değildir. 5 yıllık zaman aşımı süresini doldurmadan almak istiyorsanız  başvuru yapmanız gerekir.  Çeyiz parası resmi evlilik tarihinden sonraki 5 yılı kapsar.

Çeyiz Parası Hangi Bankaya Yatar?

Çeyiz parası hangi Bankadan alınır sorusuna cevap vermek gerekirse  yetim aylığınızı aldığınız bankanın hesap numarasına  yatırılmaktadır. Hangi bankadan  aile kalıyorsanız bu tespit edilir ve alıyorsanız çeyiz parası bu hesaba otomatik olarak hesaplandıktan sonra yatış işlemi yapılır. Siz de arayarak çeyiz parası başvurusu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun için YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz;

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu