Diğer Yardımlar

Cenaze Ödeneği Kimlere Verilir ?

Cenaze ödeneği kimlere verilir ? Ne kadar ödeme yapılmaktadır ? Nereden ve nasıl alınır ? Bu ve bütün soruların cevapları haberimizde.

Cenaze Ödeneği Nedir ?

Cenaze ödeneği ; vefat eden yakını olan ailelerin cenaze masraflarını bir nebze olsun hafifletmek için SGK tarafından verilen yardımdır. Cenaze ödeneği kişinin emekli, çalışan yada memur olmasına göre ödenmektedir. Devlet memurlarına ölüm yardımı bir miktar daha fazladır. Ölüm parası sosyal yardım başlığı altında değerlendirilir. Şimdi gelin ayrıntılara bakalım.

Cenaze Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Cenaze ödeneği başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvuru yapabilirler. Vefat eden kişinin yakınları sosyal güvenlik kurumuna başvuru sırasında verilen formu doldurarak başvurularını tamamlarlar. Başvuruyu vefat eden kişinin annesi, eşi yada herhangi bir yakını yapabilir. Başvuruyu yapan kim olursa olsun ödeme Ödeme hak sahibine yapılır. Bu yüzden SGK başvuru formu hak sahibi tarafından imzalanır. Vefat eden kişinin SGK’lı ,emekli sandığı yada Bağkur’lu olması durumu değiştirmez. cenaze ödeneği başvuru e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Cenaze yardımı başvurusu için en doğru yöntem bizzat gitmektir.

Cenaze Ödeneğinden yararlanmak için kimler başvuru yapabilir ?

Kimler cenaze yardımı alabilir sorusunun cevabını bir hiyerarşi içinde cevaplamak gerekir.

 • Cenaze yardımı ilk olarak eşlere yapılmaktadır. Eğer vefat eden kişi evliyse çocuğu olsun yada olmasın öncelikle eşlere yapılmaktadır.
 • Eğer eş vefat etmiş ve çocukları varsa 2.olarak çocukları cenaze parasını alabilirler.
 • Vefat eden kişi bekar ise bu durumda cenaze ödeneğini anne yada baba alabilir.
 • Vefat eden kişinin anne-babası vefat etmişse bu durumda ölen kişinin kardeşleri ölüm yardım parasından faydalanabilir.
 • Vefat eden kişinin bu saydıklarımız yakınları yoksa cenazeyi kaldıran ve masrafları yüklenen kişi yada kurumlara ödeme yapılabilmektedir.
"<yoastmark
cenaze yardımı

Cenaze Yardımı Parası Başvuru Şartları Nelerdir ?

 • Yardım parası nasıl alınır diye merak ediyorsanız öncelikle olarak yardım başvuru şartlarını sağlamanız gerekiyor. Şimdi bu şartlara bakalım.
 • Cenaze yardımı için aranan ilk şart vefat eden kişinin emekli yada sigortalı olmasıdır.
 • Eğer vefat eden kişi vefat ettiği tarihinden önce ki 360 günlük birikmiş sigorta primi olması durumunda yine yakınları bu aylıktan faydalanabilir. Ancak bu primi son bir yıl içinde yatırmış olması gerekiyor. Bu durumda vefat ettiği tarihte aktif sigortalı olması durumu aranmaz.
 • Vefat eden kişi ,ölüm aylığı olarak emekli maaşı alıyorsa(eşinden-babasından vs.) cenaze yardımı alamaz.
 • iş kazası yada meslek hastalığından vefat eden kişinin yakınları cenaze yardımından faydalanabilir.

Cenaze Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Cenaze yardımı için gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Peki cenaze yardımı için gerekli belgeler nelerdir maddeler halinde bakalım.

 • Ölüm parası yardımına başvuracak yakının kimlik fotokopisi
 • Vefat eden kişinin ölüm raporu yada ölüm belgesi.(Eğer vefat eden kişinin ölümü resmiyete işlenmemişse mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekiyor)

Belgeleri teslim edip başvuru yapmanız için SGK size beş yıl süre tanımaktadır. Bu süre içinde başvuru yapmazsanız bu hakkınızı kaybedeceğinizi de notlarımız arasına ekleyelim.

Cenaze Ödeneği Başvuru Formu Doldurma

SGK cenaze yardım formunu sizlere elden teslim edecektir. Bu formu doldurup hak sahibi kişiye imzalattıktan sonra SGK’ya teslim edebilirsiniz. Cenaze ödeneği dilekçesi olarak da adlandırılan bu formu doldurmanız yardımı almanız için önemlidir.

"<yoastmark

Cenaze ödeneği Ne Kadar ? 2021 Yılı İtibariyle 

Ölüm parası ne kadar 2021 yılı itibariyle diye sorarsanız SGK 917 TL olarak cevap vermektedir. Tabi bu rakam memur olup da vefat eden kişilerde değişmektedir. Eğer vefat eden kişi memur ise yakınlarına 2.775,16 TL cenaze yardımı yapılmaktadır. Eğer vefat eden memurun birinci dereceden yakını ise 1.100 TL yardım yapılmaktadır.

Cenaze Ödeneği Sorgulama 

Cenaze yardımı sorgulama işlemleri e devlet ölüm parası yardımı sorgulama sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ölüm parası sorgulama işlemini buraya tıklayarak yapabilirsiniz. Cenaze ödeneği başvuru e-devlet üzerinden yapılamaz ama sorgulama buradan yapılabilmektedir.

Cenaze Yardımı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılıyor ?

Ölüm yardımı hesaplama işlemleri her yıl başında açıklanan enflasyon rakamlarına göre değerlendirilmektedir. Her yıl periyodik olarak artış gösteren ölüm yardımının yıllara göre dağılışı şöyle:

 • 2017 yılı  : 531 TL
 • 2018 yılı  : 594 TL
 • 2019 yılı  : 715 TL
 • 2020 yılı  : 801 TL
 • 2021 yılı cenaze yardımı : 917 TL

Aklınıza takıl soruları yorum kısmından mutlaka bizlere yazın. Sorduğunu sorulara en kısa zaman da cevap verilecektir.

Cenaze Ödeneği Ne zaman Yatar

Ödemeler ise Ziraat Bankasına yatırılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra en geç 2 ay içinde cenaze ödeneği ödenmektedir.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhaba siteniz çok güzel ve çok faydalı öncelikle bunun için size çok teşekkür ederim. Annem geçen ay vefat etti babamdan emekli aylığı alıyordu geçmişe dayalı 191 gün sigortası var o da 2000 yılından sgk yı aradım bana ödenek alamazsınız dedi ama yinede başvuru yapmalı mıyım

  1. Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Başvuru yapmanızda bir sakınca yok. Ama en doğru bilgiyi yine onlar bilir.

 2. Merhaba Fırat bey. Yukarıda da açıkladığım gibi cenaze yardımı almak için yasal süre 5 yıldır. Geç kalmış sayılmazsınız.Başvurunuzu yapabilirsiniz.

 3. Sitenizi yeni keşfettim. Sosyal yardımlarla alakalı gerçekten çok faydalı bilgiler sunuyorsunuz. Çocuk parası engelli maaşı Dulluk maaşı gibi başlıkların bir arada bulunduğu başka bir siteye rastlamadım. Hocam benim sorum şu. Ben memurum. Annemi 2 yıl önce kaybettim. Babamin bakıcı maaşını alıyorum. Vefat eden annemin cenaze ödeneğini bu saatten sonra alabilir miyim ? Simdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu