Belediye Yardımları

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi maddi yardım formu nereden alınır? Kart16 Nedir ? Kart16 sosyal yardım kartı sorgulama işlemi nasıl yapılır? Kart16 başvurusu nasıl yapılır? Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? Bu soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda mevcuttur. Bu yazımızı baştan sona kadar okuduğunuz takdirde tamamını öğrenmiş olacaksınız.

Bursa Büyükşehir Belediyesi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken vatandaşlara yardıma devam ediyor. Özellikle Koronavirüs salgını sürerken işini kaybeden, geçim sıkıntısı çekenlere farklı alanlarda yardım sağlıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapan kişilere hem Kart16 yolu ile hem de başka projelerle maddi yardımda bulunmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımları oldukça geniş kapsamlıdır. Yardımlar farklı kategoriler kapsamında incelenir. KART16 Sosyal yardım kartı, C vitamin destek paketi, eğitim yardımı, gıda yardımı gibi kategorilerden ihtyiacınız olana başvurabilirsiniz. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Faydalanabilir
Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Faydalanabilir

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Faydalanabilir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin vereceği yardımlardan faydalanabilecek kişiler değişiklik gösterir. Bunun için muhtaçlık durumunuzun tespit edilmesi gerekir. İlgili kurumlara evraklarınızı teslim ederek muhtaçlık durumunuuz bildirebilir, sonucu bekleyebilirsiniz. 

Bursa Büyükşehir Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu yardımlardan faydalanmak için Sosyal Dayanışma Vakfı’na, belediyeye veya e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sürecinde sizden istenen evrakları eksiksiz bir biçimde tamamlamanız gerekir. Sonrasında başvurunuz 10-15 gün içerisinde değerlendirilecektir. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başvuru Formu 

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvuruda bulunmak için öncelikle başvuru formunu doldurmalısınız. Formda tarafınıza yöneltilen sorulara kesinlikle doğru cevaplar vermelisiniz. Aksi taktirde yanlış bilgi beyan etmekten ötürü cezalandırılmanız bile mümkündür. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başvuru Sorgulama 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne yapmış olduğunuz başvuruları e-devlet üzerinden veya bizzat belediyeye sorarak öğrenebilirsiniz. Ancak bunun için 15 gün kadar beklemenizde fayda var. Çünkü öncesinde bilgi almak mümkün olmaz. 

KART16 Sosyal Yardım Kartı Nedir
KART16 Sosyal Yardım Kartı Nedir

KART16 Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 nedir? Nasıl başvurulur? Konusunu açıklayacağız. Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımlarından biri de Bursa Kart16 ‘dır. Kart16 ülkemizin içinden geçtiği zor zamanlarda ihtiyaç sahiplerinin rencide olmadan alışveriş yapmasına olanak sağlayan bir uygulamadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi nakdi yardım yapmamaktadır.

Sosyal Yardım Kartı Kart16 ilk etapta 900 kişiye dağıtılmıştır ancak daha fazla kişiye ulaşması amaçlanmaktadır. Sadece ürün alışverişinde kullanılan Kart16, Vakıfbank ile Bursa Belediyesi arasında yapılan anlaşma ile basımı gerçekleştirilmiş bir kredi kartı görünümündedir.

Kart16 Sosyal Yardım Kartına aylık yüklemeler yapılmakta, ihtiyaç sahipleri alışverişlerinde bu kartı kullanabilmektedir. Sosyal yardım kartı Kart16 için Bursa sınırları içinde yaşama ve sabit bir gelirin bulunmama şartı aranmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Bursa Belediyesine ait irtibat numarası 444 14 00 şeklindedir. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Kart 16 sosyal yardım kartı niteliğinde olurken karta yüklenen para ile ailelerin ihtiyaçlarını karşılaması mümkündür. Kartın onaylanması halinde Vakıfbank tarafından kart çıkarılması gerekir. Ödemeler 10’u ve 20’si aralığında yatmaktadır. 

Kart16 Başvuruları

Peki Bursa Belediyesinin yardımlarından biri olan Kart16 için nasıl başvuru yapılır? Kart16 için başvuru yapmak isteyenlerin Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına şahsen başvurmaları gerekmektedir.

kart16 İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen ibb sosyal karta benzemektedir. Bu konudaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Adres: Orhanbey, 6. Uçak Sk., 16010 Osmangazi/Bursa

Kart16 nasıl alınır?
kart16 nedir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelli yardımları

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca, Bursa sınırları içinde yaşayan, ekonomik yardıma ya da bakıma muhtaç vatandaşlara çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi maddi yardım başvurusu dışında engelli yardımlarına da özen göstermektedir.

Bu doğrultuda ihtiyaç duyan engelli ya da ailesinin dilekçe ile Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına başvurması gerekmektedir. Daha sonra başvuru sahibi engellinin ya da ailesinin evine sosyal inceleme uzmanları tarafından  ev ziyareti gerçekleştirilerek durumu tespit edilir. İhtiyaç duyduğunun tespit edilmesi halinde

 • Gıda yardımı
 • Çocuklara farklı kalemlerde yardımlar ( giysi, eğitim seti, bebek bezi, mama vs.)
 • Engelli tıbbi malzeme

Gibi yardımlar yapılmaktadır.

Bilgi için ALO 153 ‘ü arayabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için:

Adres: Orhanbey, 6. Uçak Sk., 16010 Osmangazi/Bursa

bursa büyükşehir belediyesi yardımları
bursa büyükşehir belediyesi yardımları

COVID-19 Gıda Destek Paketi Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi “BURSA İLE OMUZ OMUZA” sloganıyla salgın sebebiyle sıkıntıya giren vatandaşlara yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu yardımlardan biri de Gıda Destek Paketidir. Peki Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım Formu nerden alınır? Nasıl başvurulur?

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımlarından biri olan COVID-19 Gıda destek paketine ön başvuru internet üstünden gerçekleşmektedir. BURAYA TIKLAYARAK gerekli yerleri doğru bir şekilde doldurduktan sonra sizden istenen evrakları teslim etmeniz gerekmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı için gerekli evraklar:

 • Ailede engelli birey varsa; Engelli sağlık kurulu raporu
 • E-devlet üzerinden SGK dökümü
 • E-devlet üstünden alınan işsizlik ödeneği / iş kaybı tazminatı belgesi
 • Başvuru sahibinin eşi cezaevindeyse ”Cezaevi Belgesi”

Bursa Büyükşehir Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yoksul aile çocuklarının eğitim hayatına eksiksiz bir şekilde devam edebilmesi için tablet dağıtan Bursa Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz olarak destek  sunuyor. İhtiyaç sahibi kişiler belediyelere giderek yardım başvurusunda bulunabilirler. Ancak vatandaşların ücretsiz tablet alabilmesi için muhtarlığa giderek fakirlik belgesi almaları gerekiyor.

VEFA Sosyal Destek Hattı Bursa Telefon Numarası

Vefa Sosyal Destek Hattı, 65 yaş üstü kişilere yardım elini uzatıyor. 112, 155 veya 156 sosyal destek hatlarından birini arayarak gönüllü grubuna ulaşabilirsiniz. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi C Vitamini Destek Paketi Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesinin yardımlarından biri de karantinada bulunan vatandaşların bağışıklığını güçlü tutmak amacıyla dağıttığı C vitamini destek paketidir. Evlerinde Koronavirüs sebebiyle karantinada olan vatandaşlara bağışıklarını güçlü tutmak amacıyla turşu, mandalina, portakal, limon ve nar içeren paketler dağıtılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi vitamin destek paketine başvurmak için ALO153’ü arayabilir ya da BURAYI TIKLAYARAK  yardım başvuru formu doldurabilirsiniz. HES kodunuz bu başvuru için önem taşımaktadır.

bursa büyükşehir belediyesi gıda yardımı
bursa büyükşehir belediyesi gıda yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Esnaf ve Çalışanı Gıda Destek Paketi

Bursa Büyükşehir Belediyesinin “BURSA İLE OMUZ OMUZA” sloganıyla başlattığı bir çok yardım vardır. Bu paketindeki yardımlardan biri de Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen esnaf ya da çalışanına yaptığı gıda desteğidir.

Koronavirüs salgını sebebiyle birçok çalışan gibi esnaflar da sıkıntı yaşamaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi de esnaf ya da çalışanlarına destek olmak amacıyla bu süreçte gıda destek paketleri dağıtmaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesinin bu yardımına başvurmak için BURAYI TIKLAYARAK ön başvuru formunu doldurabilir ya da ALO153’ten bilgi alabilir, başvuru yapabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için süt yardımı vermektedir. Pandemi döneminde süt yardımı durdurulsa bile tekrar gündeme gelmiştir. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hoşgeldin Bebek Projesi

Devlet Hastaneleri bünyesinde doğum yapan vatandaşlara destek olmak amacıyla Yenidoğan Bakım Çantası verilmektedir. Bu çantayla yeni anne-baba olmuş ailelerin ihtiyacının biraz olsun giderilmesi amaçlanmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin devlet hastanelerinde yeni doğum yapmış vatandaşlara  yeni doğan çantası dağıtılıyor. Yeni Doğan Çantasında ateş ölçer, bebek bezi, battaniye ve hastane çıkış seti bulunmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi maddi yardım başvurusu konusunu açmaya devam ediyoruz. Görüldüğü gibi belediye sadece  Kart16 sosyal yardım kartı ile yardım vermemektedir. Bir çok alanda yardımlarını sürdürmektedir. Şimdi diğer yardım konuları ile devam edelim. 

bursa büyükşehir belediyesi ekmek sepeti
bursa büyükşehir belediyesi ekmek sepeti

Bursa Büyükşehir Belediyesi “Ekmek Sepeti” yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahiplerine yardımseverler tarafından sağlanan ekmek kuponuyla süt, ekmek ya da yumurta alma şansı sağlamaktadır. Bu proje ile yardımda bulunmak isteyenler BESAŞ’ın internet sitesinden BURAYI TIKLAYARAK ekmek kuponu alabilirler. Aldıkları bu kuponu isteyenler kendi dağıtabilir. isteyenler Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılmak üzere bağışlayabilirler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ekmek kuponu yardımından yararlanmak isteyenlerin Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ekmek sepeti yardımı ile yumurta kuponu, yoğurt kuponu, ya da günlük süt kuponu ile ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bütün bu yardımların dışında ihtiyaca göre sürekli yeni yardım paketleri açıklanmaktadır. Bütün yardımlar hakkında ALO 153’ten bilgi alabilirsiniz.  Yeni yardımlar açıklandıkça sitemize eklenecektir. Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımları için sitemizi sık sık ziyaret etmeyi unutmayın. 

Ülkemizdeki diğer büyükşehir belediyelerinin yardımlarını da sitemizden okumanız mümkündür. İstanbul, izmir ve Ankara büyükşehir belediyelerinin yardımları için de yazılarımıza bakabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Merhaba ben annem için başvuruda bulundum ama bir kez koli gönderildi Orhangazi belediyesinden hiçbir şekilde yararlanamıyor kaymakamlığa gidildiğinde ilgisiz hareketler görüp oradan ayrılıyor patates dağıtımı da yardım alanlara veriliyormuş lütfen sizden ricam tüm yardımlardan yararlanmasını istiyorum babam yaşlı koah hastası oldugu için çalışamıyor hiçbir gelirleri yok kira elektrik su doğalgaz ve gıda nasıl ödenir biz çocuklar gücümüz yettiği kadar yardım ediyoruz ama zorlanıyoruz lütfen sesimize kulak verin saygılarımla

 2. Benim dört çocuğum var hepsi okuyor lütfen yardım edin para yardımı erzak yardımı

 3. Merhaba ben eşimden boşandım 8 yasında kızımla ablamda yaşıyorum sed yardımı alıyordum eve geldiler kesileceğini belirttiler durumum aynı ve ablamın rahatız olduğunu söyledim kızıma bakacak kimse yok işe girmem için iş bulun dendi ne yapmam gerek bu yardımdan tekrar faydalanmam için

  1. bursada oturuyporsanız belediyeye başvurun eğer belediyeden sonuç alamdınıysanız ilçenideki vakıftan başvurunuzu yapabilrisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu