Faydalı Bilgiler

Boşanmış Dul Maaşı Ne Kadar ? Nasıl Alınır ? 2023

Boşanmış dul maaşı nasıl alınır boşanmış kadınların merak ettiği sorulardan. Boşanmış dul maaşı ne kadar ve dul maaşı hakkında detaylı bilgi alabilmek için buyrun haberimize.

Boşanmış dul maaşı boşanan kadınların merak ettiği konuların başında gelmektedir. Peki gerçekten boşanmış kadınlara dul maaşı veriliyor mu ? Öncelikle belirtmek gerekir ki boşanan kadın resmi olarak dul sayılmaz. Boşanan kadın yada erkek sadece boşanmıştır. Erkeğin yada kadının dul sayılabilmesi için eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir. Ayrıca eşi vefat ettiğinde resmi nikahlarının da bulunması şart. Aksi takdir de dul sayılmaz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından verilen dul maaşının şartlarının ne olduğundan daha önce https://www.sosyalyardimlar.com/dul-maasi-sartlari-nelerdir-2021/ yazımızda bahsetmiştik. Ancak maalesef eşinden boşanan kadın bu yardımdan faydalanamaz. Peki boşanmışlara maaş yok mu ? Varsa boşanmış maaşı nasıl alınır ve ne kadar ? Dilerseniz şimdi eşinden boşanmış kadınlara verilen yardımlar nelerdir onlara bakalım.

SED Yardımı

Eğer eşinizden boşanmış, yardıma muhtaç ve çocuğunuz varsa bu yardıma başvurmaya hakkınız bulunmaktadır.  Peki kimler başvuru yapabilir bu yardıma ?

 • Bakım evlerinde bulunan çocuklardan maddi destek ile ailelerine dönebilecek durumda olan çocuklara
 • Maddi olarak korunmazsa müşkül duruma düşecek durumdaki çocuklara
 • Yaşanan afet, sel ve yangın gibi durumlardan dolayı çocuğuna bakamayacak duruma gelen ailelerin çocuklarına.

Sed yardımı ne kadar ? Sed yardımı ödemeleri şu şekildedir:

Sosyal yardımlara zam yapıldıktan sonra sed maaşları ise zamdan sonra şu şekilde şekillenmiştir:

 • Okul öncesi Çocukların maaşları 2059,99 TL
 • 1-8 Sınıf öğrenci maaşları 3090 TL
 • 9-12 Sınıf Öğrenci maaşları 3295 TL
 • Ortaokul seviyesinde olup da okula gitmeyen 2059,99 TL
 • Yüksek Okul Öğrenci maaşları ise 3708 TL çıkarılmıştır.
 • Kuruluş bakımından ayrılan gençler 1648 TL ye yükseltilmiştir.
Şartlı Eğitim Yardımı
Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı Eğitim Yardımı

Boşanmış kadınların varsa çocukları için verilen diğer bir yardım ise şartlı eğitim yardımıdır. Şartlı eğitim yardımı  kapsamında okula giden çocuklara verilen yardımdır. Bu yardımı alabilmek için devam zorunluluğu ve yardıma muhtaç durumları gözetilmektedir. Ödemeler ise şekilde yapılmaktadır.

 • İlk okula giden kız çocukları için, 60 TL’den 100 TL’ye
 • İlk Okula giden erkek çocukları için, 55 TL’den 90 TL’ye
 • Ortaöğretime giden kız çocukları için, 90 TL’den 150 TL’ye
 • Ortaöğretime giden erkek çocuklar için, 70 TL’den 130 TL’ye

Detaylı bilgi için mutlaka okuyun: https://www.sosyalyardimlar.com/sartli-egitim-yardimi-nasil-alinir/

Şartlı Sağlık Yardımı

Boşanmış dul maaşı olarak adlandırabileceğimiz diğer bir yardım ise şartlı sağlık yardımıdır. Eğer çocuğunuz okul çağına henüz varmadıysa bu durumda şartlı sağlık yardımından faydalanabilirsiniz. Şartlı sağlık yardımı ödemeleri de şöyledir:

Şartlı Sağlık Yardımı
Şartlı Sağlık Yardımı

0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 2023 aralık ayında yapılan son değişiklikle aylık 55 TL’den 100 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) 300 TL ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 45 TL’den 150 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 100 TL’den 500 çıkarılmıştır.

Boşanmış Kadınlar Dul Maaşı Alabilir mi?

Eşinden boşanmış kadınlar dul maaşı alamaz. 2023 yılında bu maaş 2 ayda bir 2000 TL olarak belirlenmiştir.

Boşanan Kadınlara Ayni Yardım Yapılır mı?

Boşanan kadınların ayni yardıma ihtiyacı olduğu tespit edildiği halinde gıda, erzak, yakacak ve giysi gibi ayni yardımlar yapılır.

Detaylı bilgi için: https://www.sosyalyardimlar.com/sartli-saglik-yardimi-nedir/

Boşanmış dul maaşı ne kadar ve nasıl alınır konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle mutlaka paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Eşinden boşanmış kadınlar dul maaşı alamaz. 2022 yılında bu maaş 2 ayda bir 1.000 TL olarak belirlenmiştir.

  Burada anlatmak istediğiniz nedir çelişkili bir açıklama olmuş

 2. Eşim böbrek hastası çalışamıyor ben gecindiriyorum evi evde el işi yaparak üç çocuğum var çok zor durumdayım çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum yardımlarınıza ihtiyacım var eşim ameliyat olması gerekiyor ama parasızlıktan yaptıramıyoruz azda olsa bana destek olursanız lutfenTR72 0001 0023 4492 6696 7950 01

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu