Faydalı Bilgiler

Boşanmış Dul Maaşı Ne Kadar ? Nasıl Alınır ? 2022

Boşanmış dul maaşı nasıl alınır boşanmış kadınların merak ettiği sorulardan. Boşanmış dul maaşı ne kadar ve dul maaşı hakkında detaylı bilgi alabilmek için buyrun haberimize.

Boşanmış dul maaşı boşanan kadınların merak ettiği konuların başında gelmektedir. Peki gerçekten boşanmış kadınlara dul maaşı veriliyor mu ? Öncelikle belirtmek gerekir ki boşanan kadın resmi olarak dul sayılmaz. Boşanan kadın yada erkek sadece boşanmıştır. Erkeğin yada kadının dul sayılabilmesi için eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir. Ayrıca eşi vefat ettiğinde resmi nikahlarının da bulunması şart. Aksi takdir de dul sayılmaz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından verilen dul maaşının şartlarının ne olduğundan daha önce https://www.sosyalyardimlar.com/dul-maasi-sartlari-nelerdir-2021/ yazımızda bahsetmiştik. Ancak maalesef eşinden boşanan kadın bu yardımdan faydalanamaz. Peki boşanmışlara maaş yok mu ? Varsa boşanmış maaşı nasıl alınır ve ne kadar ? Dilerseniz şimdi eşinden boşanmış kadınlara verilen yardımlar nelerdir onlara bakalım.

SED Yardımı

Eğer eşinizden boşanmış, yardıma muhtaç ve çocuğunuz varsa bu yardıma başvurmaya hakkınız bulunmaktadır.  Peki kimler başvuru yapabilir bu yardıma ?

  • Bakım evlerinde bulunan çocuklardan maddi destek ile ailelerine dönebilecek durumda olan çocuklara
  • Maddi olarak korunmazsa müşkül duruma düşecek durumdaki çocuklara
  • Yaşanan afet, sel ve yangın gibi durumlardan dolayı çocuğuna bakamayacak duruma gelen ailelerin çocuklarına.

Sed yardımı ne kadar ? Sed yardımı ödemeleri şu şekildedir:

Okul Öncesi Çocuğa : 1.092,00 TL

İlköğretime Devam Eden Çocuğa : 1,638 TL

Orta Öğretime Devam Eden Çocuğa : 1,747 TL

Yüksek Öğretime Devam Eden Çocuğa :1,966 TL

Şartlı Eğitim Yardımı
Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı Eğitim Yardımı

Boşanmış kadınların varsa çocukları için verilen diğer bir yardım ise şartlı eğitim yardımıdır. Şartlı eğitim yardımı  kapsamında okula giden çocuklara verilen yardımdır. Bu yardımı alabilmek için devam zorunluluğu ve yardıma muhtaç durumları gözetilmektedir. Ödemeler ise şekilde yapılmaktadır.

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 60 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 70 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 90 TL’dir.

Detaylı bilgi için mutlaka okuyun: https://www.sosyalyardimlar.com/sartli-egitim-yardimi-nasil-alinir/

Şartlı Sağlık Yardımı

Boşanmış dul maaşı olarak adlandırabileceğimiz diğer bir yardım ise şartlı sağlık yardımıdır. Eğer çocuğunuz okul çağına henüz varmadıysa bu durumda şartlı sağlık yardımından faydalanabilirsiniz. Şartlı sağlık yardımı ödemeleri de şöyledir:

Şartlı Sağlık Yardımı
Şartlı Sağlık Yardımı

0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 2022 aralık ayında yapılan son değişiklikle aylık 45 TL’den 55 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) 100 TL ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 45 TL’den 150 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 100 TL’den 150TL‘ye çıkarılmıştır.

Boşanmış Kadınlar Dul Maaşı Alabilir mi?

Eşinden boşanmış kadınlar dul maaşı alamaz. 2022 yılında bu maaş 2 ayda bir 1.000 TL olarak belirlenmiştir.

Boşanan Kadınlara Ayni Yardım Yapılır mı?

Boşanan kadınların ayni yardıma ihtiyacı olduğu tespit edildiği halinde gıda, erzak, yakacak ve giysi gibi ayni yardımlar yapılır.

Detaylı bilgi için: https://www.sosyalyardimlar.com/sartli-saglik-yardimi-nedir/

Boşanmış dul maaşı ne kadar ve nasıl alınır konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle mutlaka paylaşın.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu