Belediye Yardımları

Belediye Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Belediye yardım kartı hakkında detaylı bilgiyi içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Neredeyse her belediye zor durumda olan vatandaşlara yardım eli uzatmaktadır. Belediye yardım kartı da bunlardan biridir. Pek çok belediye sosyal belediyecilik anlayışı ile faaliyet vermektedir. Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara gıda, erzak, temizlik yardımı ve kırtasiye yardım kartı gibi destekler sunulmaktadır. Yardım kartı olan vatandaşlar da kartları ile istediği şekilde alışveriş yapabilmektedir.

Belediye Yardım Kartı Nedir?

Belediye yardım kartı durumu muhtaç kişilere verilmektedir. Zor durumda olan vatandaşların temel ihtiyaçlarını alabilmesini sağlayan yardım kartları pek çok alışveriş merkezinde kullanılabiliyor. Yardım kartı sayesinde yukarıda belirtmiş olduğumuz yardımlar sunulmaktadır.

Belediye Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Belediye yardım kartı almak isteyen vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olması gerekir. Gelir durumu asgari ücretin 3’te 1’i kadar olan veya hiç geliri olmayan vatandaşlara belediye yardım kartı verilmektedir. Aynı şekilde engelli vatandaşlar, eşinden ayrılan dul kadınlar, gazi ve şehit yakınları da belediye yardımından faydalanabilir.

Sosyal yardım kartlarından kimlerin faydalanabileceği belediyelere aittir. Genel kriterler aynı olsa da özel kriterleri belediye belirler. Belediyeler belli form ve sorgulamalar dahilinde ihtiyacı olan vatandaşları belirleyerek buna göre yardım sunmaktadır.

Belediye Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır
Belediye Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Belediye Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye yardım kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar bağlı bulundukları belediyeye giderek başvurularını gerçekleştirebilir. Belediyeye gidecek durumu olmayan ya da gidemeyecek kişiler online olarak da başvuru gerçekleştirebilir. Aynı şekilde telefon yoluyla da başvuru oluşturmak mümkündür. Online olarak başvuru yapacak olan bireyler belediyenin web adresine girebilecekleri gibi e-devlet üzerinden de başvurularını gerçekleştirebilir. E-devlet üzerinden başvuru yapabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Cimer sistemi üzerinden de başvuru gerçekleştirmek mümkündür. Cimer üstünden başvuru yapacak vatandaşlar  https://www.cimer.gov.tr/ linkini tıklayabilir. Linke tıkladıktan sonra e-devlet giriş bilgilerini girmek gerekir. Sisteme girişi sağladıktan sonra başvuru yapacağınız kurumu ve faydalanmak istediğiniz yardım türünü seçmelisiniz.

Belediye Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Olur?

Belediye yardım başvurusu gerçekleştiren vatandaşların aklına gelen ilk soru sorgulamanın nasıl yapılacağıdır. Başvuru sorgulama pek çok farklı yöntem ile yapılabilir. Sorgulama yapmak için uygulanan ilk yöntem belediye binasına gitmek olacaktır. Belediye binasına gitmek istemeyen vatandaşlar online olarak ya da telefon üzerinden başvuru sorgulamasını gerçekleştirebilirler.

Online olarak E-devlet üzerinden başvuru sorgulama yapılabilir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamak mümkün. T.C kimlik numarası ve şifre ile e-devlet üzerinden başvuru sorgulama gerçekleştirmek mümkündür. Cimer üzerinden başvuru gerçekleştirecek olan vatandaşlar da sisteme giriş sağladıktan sonra Başvuru Sorgula kısmından basabilir. Başvurular ortalama 15-30 gün arasında değişiklik gösterebilir. Başvuruların sonuçlanması belediyelerin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Belediye Yardımlarından Faydalanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belediyeler vatandaşlara yardım sağlamak için belli başlı belgeler talep etmektedir. Belgelerin istenmesindeki amaç vatandaşların gerçekten ihtiyaçlarının olup olmadığını anlamaktır. Belediyelerin talep ettiği evraklar genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Başvuru formu
  • Muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi
  • Kimlik kartı ve fotokopisi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • İkametgah belgesi
  • Engelli bireyler için sağlık raporu
  • Gazi ve şehit aileleri için durum gösteren belge
  • Afetzedeler için durum gösteren belge

Belediye Yardım Kart Limiti

Belediyelerin yardım kartı limiti, kurumların bütçesine göre belirlenir. İhtiyaç sahibi vatandaşlara verilen yardım kartı limiti 100-500 TL aralığında değişiklik göstermektedir. Ayrıca kartların kullanım süresi ortalama 1-2 yıldır. Ne kadar süre kullanabileceğiniz belediyeler tarafından belirlenmektedir.

Belediye Yardım Kartım Gelmedi

Maddi güçlük çeken vatandaşların yardım kartı onaylandığında kendilerine SMS ile bilgi mesajı gönderilir. Ancak bazı kişiler yardım kartının zamanında ulaşmadığını söyleyerek ne yapacağını merak etmektedir. Bu durumda belediye binasına gidebileceğiniz gibi ALO 153 hattını da arayabilirsiniz.

belediye yardım kartı bakiye sorgulama
belediye yardım kartı bakiye sorgulama

Belediye Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Belediye yardım kartı bakiye sorgulaması ne yazık ki online olarak yapılamamaktadır. Bunun için alışverişten sonra fiş isteyerek kendiniz takip etmelisiniz. Belediye yardımları hakkında daha detaylı bilgi almak için YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz;

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Vallah ben zur durumdayım yardım bekliyorum evliyim kirada yaşiyorum engelli vatandaşım yardımcı olur sanız çok makbule olur

  2. Eşim çalışmıyor bize bakmıyor kiraciyim 2 tane çocuğum var geçim yapamıyorum kiramı ödiyemiyorum çocuklar ihtiyaçlarını karsiliyamiyorum 1000 TL kira ödüyorum çok zor durumdayım bana yardımcı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu