Güncel KonularBurs HaberleriYardım Haberleri

Başarı Teşvik Burs Programı

Başarı Teşvik Programı Nedir? Kimler Başvuru Yapabilir? Başarı bursu kimlere verilir? Hangi öğrenciler ne kadar destek alabilir? Sizler için bütün detayları yazımızda inceledik. Lütfen yazımızı sonuna kadar okuyunuz!

Başarı teşvik programı, son günlerde pek çok kişinin ilgisini çekmekte. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına yönelik başarı teşvik programı hazırlanacağına dair konuşma yapmıştı. Son günlerde de bu konu hakkında araştırmalar başlamış durumda. Peki, başarı teşvik programı nedir? Kimler bu programdan faydalanabilir? İçeriğimizin devamında.

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yapılan sosyal destekler her geçen gün artış gösteriyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu proje hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Başarı Teşvik Programı Kimlere Verilecek?

Yeni bir sosyal yardım faaliyeti olan Başarı Teşvik Programı, ilgileri her geçen gün arttırıyor. Bu kapsamda sosyal yardım alan ailelerin devlet ilk ve ortaöğretim kurumlarında okuyan ve dereceye giren çocukları için net asgari ücretin %60’ına kadar destek verileceği açıklandı. Bununla birlikte yükseköğrenim öğrencilerine 1110 TL aylık destek ödemesi yapılacağı da açıklandı.

Başarı Teşvik Programı Detayları

Başarı Teşvik Programı üzerine bazı ödeme detayları şu şekilde;

  • Sınıfında ilk 3 ve okulunda ilk 5’e girmeyi başaran İlk ve Ortaokul öğrencilerine ; Net asgari ücretin %60’ına kadar yılda 2 defa ödeme desteği
  • LGS sınavında %5’lik dilime giren öğrencilere ; Net asgari ücretin 2 katına kadar tek seferlik teşvik ödemesi
  • Meslek lisesi mezunlarının işe girmesi durumunda ; 3 ayda bir, toplamda 4 defa olmak üzere asgari net ücret kadar ödeme
  • YKS’de ilk 500’de yer alan öğrencilere ; Tek seferlik asgari ücretin 3 katı kadar başarı teşvik desteği
  • Lisans eğitimi alan öğrencisi olan ihtiyaç sahibi ailelere ; Her yıl eğitim süresi boyunca aylık 300 TL ödeme
  • Üniversitede not ortalaması 85 ve üstü olan öğrencilere ; Net asgari ücret kadar teşvik desteği
  • Fakültede ilk 5’te yer alan öğrencilere ; Net asgari ücretin 2 katına kadar destek
  • İhtiyaç sahibi ailelerin öğrencilerine YKS ve KPSS gibi sınavları 2’şer defa karşılanacak.

Başarı Teşvik Programı Başvuru Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başarı Teşvik Programı kapsamında birtakım yardımların yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından bu programa nasıl başvuru yapılacağı da vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Başvurunun nasıl yapılacağına dair bilgiler gelmeye devam ediyor ancak şuan hala net bir bilgi yok diyebiliriz. Yükseköğrenim Kurulu tarafından yapılacak testlerde başarı gösteren öğrenciler bu yardımdan faydalanabilecek. Bu program hakkında 2023 yılının ilk 6 ayında detaylı bilgiler gelmeye devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu