Engelli Aylığı

Balthazard Hesaplaması Nedir? Nasıl Hesaplanır ?

Balthazard hesaplaması hakkında merak ettiğiniz her şey içeriğimizde yer almaktadır.

Balthazard Hesaplaması Nedir? Veya engelli oranı hesaplama olarak bilinen kavramın amacı nedir?
 
Engelli raporunun temel amacı, engelli kişilere devlet tarafından sağlanan haklardan yararlanmalarını sağlamaktır. Bu bakımdan belirli bir engel oranına sahip olunması ve kişinin iş gücü kaybı yaşaması gerekir. Bunu tespit ve tayin ederken kullanılan formül balthazard hesaplama formülüdür. Engelli oranı önemlidir. Engel durumunu ortaya çıkaran ve devlet desteklerinden ne derece yararlanabileceğiniz bu oranlara bağlıdır. Bu Oranlar ise Balthazard hesaplama formülü ile belirlenir.

Balthazard Hesaplaması Ne İşe Yarar ?

Balthazard Hesaplaması Ne İşe Yarar
Balthazard Hesaplaması Ne İşe Yarar
Engelli rapor hesaplama oranı olarak literatürdeki yerini alan hesaplama formülünün ilk kullanılma nedeni engelli raporu almaktır. Bu raporu alan kişilere devlet tarafından sağlanan çeşitli ayrıcalık ve imtiyazlar vardır.
 
Bu amaca binaen gerçekleşen hesaplama Sağlık Bakanlığı’na bağlı, tam teşekküllü bir devlet hastanesinde heyet tarafından yapılır. Ayrıca bu konuda fikir sahibi olmak için balthazard hesaplama programları da vardır. Bu engelli raporu hesaplama  programları sayesinde veya manüel olarak kendinizin yapacağı hesaplama ile engelli raporu alma şansınızın ne olduğunu ölçmeniz mümkündür.
 
Engelli vatandaşlarımızın tam teşekküllü devlet hastanalerinden engelli raporlarını alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini yazdık. Lütfen bu yazımızı dikkatle okuyunuz : Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021

Balthazard Hesaplaması İçin Gereken Şartlar

Kişide birden fazla bir engelden bahsedilebilirse balthazard formülü uygulanması gerekir. Ayrıca en yüksek orandaki engel durumunda en başa yazılmasının önemi büyüktür. Yine 65 yaş üstü biri için farklı hesaplama yöntemleri kullanılır. Bu yaş üstü için oranlar, 65 yaş altı için uygulanan oranlardan yüzde 10 daha fazladır.

Hesaplamanın yanlış yapılması halinde engelli kişinin hak kaybına uğraması kaçınılmaz bir gerçektir. Bu da, kişinin hayatını idame ettirme noktasındaki sıkıntıları aşmasını güçleştirebilir. Bu nedenle manüel hesaplamanın ardından bir program yardımı ile de hesap etmeyi unutmamak gerekir. Yine asıl sonucun heyet tarafından yapılan inceleme sonucu elde edeceğini de aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Baltazar Hesaplaması Formülü ile Engelli Oran Belirleme

Engelli formülü uygulama kriterlerine vakıf olmak doğru sonuca ulaşmak açısından elzemdir. Bu bakımdan öncelik vücut fonksiyonlarındaki kayıpları tespit etmek. Bu yapılırken en önemli ve büyük kayıptan başlanılması ve listelemenin bu şekilde yapılması gerekir.

Balthazard formülü şu şekilde uygulanır: 

  1. Liste hazırlandıktan sonra en yüksek fonksiyon kaybı veya eksikliği 100 sayısından çıkarılır. 100 değeri normal vücut fonksiyon değerini ifade eder.
  2. En yüksek kaybın 100 değerinden çıkarılması sonucu elde kalan rakam listemizin ikinci sırasındaki kayıp oranı ile çarpılır.
  3. Çarpım sonucu ortaya çıkan rakam 100’e bölünür.
  4. Buradan elde edilen sonucu listemizin birinci sırasındaki en yüksek fonksiyon kaybı oranına eklenir.
  5.  Böylece listedeki iki engelin tüm vücut 100 endeksine oranı ortaya çıkar, engellilik oranı net bir şekilde belirlenebilir.
ÖTV indiriminden yararlanarak Engelli aracı almak isteyen arkadaşlarımız şu yazımızı mutlaka okumalısınız: Engelli Araç Alımı Yapacaklar Dikkat !

Balthazard Formülü Örnek Hesaplama

Kronik rahatsızlığı nedeni ile yüzde 50 engeli bulunan ve yüzde 25 ortopedik engele sahip bir kişiyi ele alalım.
 
  • Bu iki oran arasındaki en büyük rakam %50 olduğu için %100 rakamından çıkarıldığında elde kalan yüzde 50’dir.
  • Çıkarma işlemi sonucu elimdeki oranı ikinci büyük kayıp oranı ile çarparak, 50*25=1250 çıkan sonucu 100 değeri ile bölüyorum.
  • Bölme işlemi sonucu elimde kalan rakam ise, 12,5’dir. Bu rakam, en büyük engel oranına eklenir. %50 + 12,5= 62,5. Bu hesaplama sonucunda engellimizin toplam engel oranı % 62.5 olarak ortaya çıkmış olur.
  • Şunu da atlamamak gerekir. Eğer kişi 65 yaşından yukarı ise elde edilen değere yüzde 10 ekleme yapılabilir.
Bu hesaplama formülü ile doğru sonuçlara erişebilmek için balthazard hesaplama robotları da kullanılmaktadır. Bu robotlarla birden fazla engel ve kayıp için doğru sonuçlara erişmek mümkün olabilir.
 
Netice olarak sağlık heyeti tarafından yapılan nihai inceleme ile en doğru engellilik oranı resmi olarak hastanelerde ortaya çıkarılır. Böylece engelli raporu alma hakkı doğar veya doğmaz.
 
Balthazard hesaplama formülü ile hareket eden sağlık kurumları, gerekli tetkik ve muayenelerden sonra yukarıdaki formülleri kullanarak engellilik oranını belirlerler.
 
Dolayısıyla heyete girmeden önce kişinin kendisi tarafından manüel hesaplama yapılabilir.
 
Balthazard hesaplama programlarını kullanarak da heyet tarafından verilen engelli oranı hakkında fikir sahibi olunabilir.
Engelli saglik raporu 1
Engelli-saglik-raporu

Balthazard Hesaplaması Sistemine Neden İhtiyaç Var?

Bilindiği gibi gazilik, iş kazası, doğuştan veya sonradan geçirilen bir hastalık nedeniyle iş gücü kaybına uğrayan kişilere destek verilmektedir. Böylece devlet bu kişilerin geçimini sağlamasına katkı sağlar. Bu desteklerden yararlanmak isteyen hasta ve hasta yakınları için belirli prosedürler söz konusudur.
 
Herhangi bir nedenden dolayı sakat kalan ve çalışamayacak durumdaki kişilere yönelik yardımlar engelli raporu alınması halinde sağlanabilir.
 

Balthazard hesaplama formülü tüm dünyada geçerliliği bulunan bir yöntemdir. Balthazard hesaplaması engellilerin durumlarını ölçmeye yarayan en iyi yöntemdir. Bu nedenle heyet incelemesi sonrasında ortaya çıkan veriler, balthazard hesaplama opsiyonu kullanılarak sayısallaştırılıyor.

Balthazard Hesaplaması İle Herkese Engelli Raporu Veriliyor Mu?

Engelli raporu şartlarından en önemlisi çalışamayacak durumda olmaktır. Dolayısıyla çalışma imkanı bulunan ve çalışmasına mani olacak kadar engelli bulunmayan kişilere rapor verilmiyor. Bu tür kişilerin durumu heyet tarafından değerlendirildiğinde yapılan hesaplamalar ile engelli raporu almaya uygun olmadığı ortaya çıkıyor.
 
Kişinin birden fazla engeli olmasa bile mevcut engeli çalışmasını zorlaştırıyorsa engelli raporu almak gerekir. Böylece Balthazard hesaplama ile kişinin engel oranı belirlenir ve rapor alma imkanı söz konusu olur. Dolayısıyla engelli vatandaşlarımıza sağlanan imtiyazları alma hakkı da kazanır.
 
Engelli Vatandaşlarımızın maaşları ve hakları konusunda web sitemizin engelli kategorisini ziyaret etmeyi unutmayınız. Bütün maaş ve haklar burada sizlere sunulmuştur.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu