Askerlik Maaşı Nasıl Alınır ?

1 Yorum 371 views
Askerlik Maaşı Nasıl Alınır ?

Askerlik maaşı yardımı : Vatani Vazifesini yapmak üzere askere giden vatandaşlarımızın muhtaç durumdaki ailelerine devletimiz tarafından yapılan yardımdır. Muhtaç asker ailelerine yardım sosyal devlet olmanın bir gereğidir. Çünkü asker ailesine para yardımı yapılmaması durumunda evin geçimini temin edecek kimse kalmayabilir hanede. Buda ailede bir takım maddi sıkıntılara sebep olabilir. Er asker maaşı yada asker ailesi maaşı , asker ailelerine yapılan bir yardımdır.Bu yardım askerin kendisine ödenmemektedir. Bu askerlik parası muhtaç er ve erbaşların ailelerine PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Asker ailelerine yapılan yardım parasının şartları nelerdir ? Kimler asker ailesi yardım parası yardımından faydalanabilir bakalım.

Askerlik Maaşı Şartları Nelerdir ?

Askerlik maaşı, vatani vazifesini yapmak üzere askere giden kişinin muhtaç asker ailesine verilen maaştır. Muhtaç asker ailesine maaş bağlanma şartları şöyle.Askerlik maaşı başvurusunda şahıs eğer bekarsa önce annesine,annesi hayatta değilse babasına ödeme yapılır.Eğer şahıs evliyse resmi nikahlı eşine ödeme yapılmaktadır.Resmi nikahı bulunmayan eşlere ödeme yapılmamaktadır. Şahıs bu ödemeyi en fazla 12 ay süreyle alabilmektedir.Asker ailesine yapılacak ödeme ,başvuru tarihi itibariyle değil Vakıf mütevelli heyetinin onayından geçtikten sonra hesaplanmaktadır.Yardımdan faydalanabilmek için ailede kişi başına düşen gelir 609,67 TL’yi geçmemeli.Bu rakam 2019 muhtaçlık sınırıdır. Muhtaçlık sınırı asgari ücretin 1/3 ü alınarak ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca dulluk maaşı alan vatandaşlar çocuğu için askerlik maaşına  başvuru yapamaz.Fakat çocuk parası(ŞNT-Şartlı eğitim yardımı-Şartlı Sağlık Yardımı-gebelik maaşı) alanlar bu yardımdan faydalanabilirler.Yaşlılık ve Engelli maaşı alan kişiler de bu yardım için başvuru yapabilir. Hangi maaşları beraber alabilirim adlı yazımızı okumak için tıklayın. Son olarak da başvuru yapacak kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin de olmaması gerektiğinin altını çizelim.

muhtaç asker ailesi yardımı muhtaç asker-ailesi-maaşı-er-asker-maaşı-asker-ailesine-para-yardımı-asker-ailelerine-maaş-asker-ailelerine-nakdi-yardım.jpg
Askerlik Maaşı

Askerlik Maaşı Para Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım?

Muhtaç Asker Yakın Aylığı Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Başvurular bağlı olduğunuz il yada ilçede ki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları Başkanlıklarına yapılmaktadır. Başvuru için T.C. Nüfus cüzdanınız yeterlidir.

Askerlik Maaşı Ne Kadar ?

Askerlik maaşı 2019 yılı için aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL’dir. Asker ailelerine verilen bu para yardımı vatandaşlarımızın PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Ödemeler 2 ayda bir çift ayların son haftasında yapılmaktadır.

Askerlik vazifesini yapan kişinin anne-babası ve eşi bu yardımdan faydalandığı gibi devlet askere giden kişinin varsa çocuğuna da maaş bağlamaktadır. Eğer askerin eşi vefat etmişse çocuklarının öksüz-yetim aylığı ile beraber bu yardımdan da faydalanabilir. Şimdi de muhtaç asker çocuğu yardımını inceleyelim.

Askerlik Maaşı Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Askerlik maaşı yardımı sorgulama ve nakdi yardım sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yada Aile ve sosyal politikalar bakanlığının bir hizmeti olan Alo 144-Alo 183 üzerinden yapılabilmektedir. Bu hatlar ücretsizdir.

Muhtaç Asker Çocuğu Maaşı Nedir?

Asker çocuğu yardımı; babası askerlik vazifesi yapan çocukların muhtaç durumda ki ailesine ,çocuk başına yapılan yardımdır. Bu yardım ,babaları askerlik vazifesini tamamlayana kadar yapılmaktadır.

Asker Çocuğu Maaşına Kimler Başvuru Yapabilir?

Asker çocuğu yardımından kimler faydalanabilir gelin maddeler halince bakalım

  • Öncelikle çocukların asker çocuğu yardımından faydanabilmesi için annenin asker ailesi yardımından faydalanıyor olması gerekiyor. Asker ailesi yardımı bağlanmadan asker çocuğu maaşı bağlanamamaktadır.
  • Yardımı alacak anne,baba yada eşin Sosyal Güvencesinin bulunmaması gerekiyor. Fakat bunlar dışında ailede sosyal güvencesi olan bir bireyin bulunması bu yardımın alınmasına engel değildir.Yani çocuklar adına bu yardımı alacak kişinin Sosyal Güvencesi olmamalı.
  • Çocukların 18 yaşını doldurmamış ve bekar olması gerekmektedir.
  • Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımından (SED) yararlanmıyor olması gerekiyor.
  •  Çocukların kuruluşlarda koruma ve bakım altında bulunmaması gerekiyor.Yani çocuk esirgeme kurumunda yada yatılı devlet korumasında olmamalı.
  •  Diğer kurumlardan asker yardımı adı altında yardım almaması gerekiyor.
  •  Fayda sahibi kapsamında 2022 aylığı alan kişiler çocuklar adına bu yardımdan faydalanamaz.Yani çocuklar adına yardımı alacak kişi engelli ve yaşlılık aylığı almıyor olmalı.
  • Bu yardımdan faydalanan kişinin öksüz-yetim aylığından faydalanamayacağını da hatırlatalım.
Askerlik Maaşı

Asker Çocuğu Maaş Başvurusu Nereye Yapılır ?

Asker yakın aylığında olduğu gibi bu yardımdan faydalanabilmek için müracaatlar ikamet edilen il/ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYDV) Vakıflarına yapılmaktadır.Eğer vakıfta dosyanız varsa kimliğiniz ile başvurmanız yeterli. Daha önce açılmış bir dosyanız yoksa başvuru dilekçesine gerek kalmadan yeşilkart başvurusu yaptığınızda askerlik çocuğu maaş başvurunuzda işleme alıncaktır.

Asker Çocuğu Aylığı 2019 İçin Ne Kadar ?

Asker Çocuğuna maaşı 2019 yılı için aylık 100 TL olmak üzere her iki ayda bir 200 TLtutarında düzenli nakdi ödeme yapılır. Bu miktar her çocuk için ayrı ayrı hesaplanmaktadır.Yani eğer 4 çocuğunuz varsa 2 ayda bir 800 TL maaş alabileceksiniz. Bu yardımda çocuk sınırı yoktur.Ödemeler PTT’ye yapılmaktadır.Kimliğinizle baraber herhangi bir PTT”ye giderek maaşınızı alabilirsiniz. Çocukların kimliğini yanınıza almanıza gerek yoktur. Çünkü maaşlar sizin adınıza yatırılmaktadır. Ödemeler asker yakın aylığında olduğu gibi çift ayların son haftasında yatırılmaktadır. Yani Şubat,Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında yapılmaktafır.

Asker çocuğu aylık alma şartlarında hatırlatılması gereken bir konu daha bulunmaktadır. Asker çocuğu yardımı almanız için öncelikle asker ailesi yardımından faydalanmış olmanız gerekiyor. Asker ailesi yardımı bağlanmadan asker çocuğu yardımı bağlanamamaktadır.

Muhtaç Asker Çocuğu Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Muhtaç asker çocuğu yardım sorgulama işlemleri Muhtaç asker ailesi yardımında olduğu gibi e devlet üzerinden yada ALO 183 ve ALO 144 üzerinden yapılmaktadır. Bu hatların ücretsiz olduğunu tekrar hatırlatalım.

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

1 Yorum