Diğer Yardımlar

Asker Ailesine Maaş-TAM 1150 TL-2020 GÜNCEL

Asker ailesi maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır ? Asker ailesi maaşı ne zaman yatar ? Fakir askerin ailesine asgari ücret maaş mümkün mü ? Asker karısına maaş ne kadar ? Muhtaç asker çocuğu yardımı ne kadar ? Asker ailelerine maaş başvuru formu nereden alınır ? Bütün soruların cevaplarını haberimizde bulacaksınız.

Asker ailesine maaş yardımı ödemeleri 2020 yılında da devam etmektedir. Peki nedir bu askere gidenin ailesine maaş bağlanma meselesi. Aileye asker maaşı bağlanması için aranan şartlar nelerdir ? Aileye asker maaşı her ay mı ödeniyor ? Asker ailesine gerçekten 1150 TL maaş var mı ? Gelin şimdi bu soruların cevaplarına bakalım.

Muhtaç asker ailesi maaşı vatani vazifesini yapmak üzere askere giden vatandaşlarımızın muhtaç durumdaki ailelerine devletimiz tarafından yapılan yardımdır.

Asker ailelerine yardım kanunu olarak da bilinen 4109 sayılı kanun gereği ,askerlik vazifesini yapmak üzere birliğine teslim olmuş mehmetçiklerin ,maddi sıkıntılar içerisine düşebilecek ailelerine yapılan yardımdır. T.C. İçişleri Bakanlığı asker ailesi yardımı ile askere giden vatandaşların ailelerine devlet tarafından yardım ulaşmasını sağlamış buda asker ailelerini bir nebze rahatlatmıştır.

4109 sayılı kanun kapsamında bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilmektedir. Sosyal yardımlaşma asker maaşı için başvuruları kabul etmektedir.

Asker ailesine maaş kanunu olarak adlandırılan bu kanun yürürlüğe girdiğinden bu yana muhtaç olan askerlerin ailelerine yardım başvurusunda bulunanların sayısı epey fazla diyebiliriz.

Muhtaç asker ailelerine yardım yapılması sosyal devlet olmanın bir gereğidir. Çünkü muhtaç asker ailelerine yardım programı kapsamında , asker ailesine para yardımı yapılmasaydı hanede evin geçimini temin edecek kimse kalmayabilirdi .

Buda ailede bir takım maddi sıkıntılara sebep olabilirdi. Er ve erbaş ailelerine yardım bu yüzden çok önemlidir diyebiliriz. Fakir askerin ailesine asgari ücret maaş verilemese de aileye bir nebze nefes aldıracağı kesin. Ayrıca mehmetçiklerimiz askerdeyken aile yardımı aldığını bildiği ailesini düşünmek zorunda kalmayacaktır.

Er asker maaşı yada diğer ismi ile asker ailesi maaşı , asker ailelerine yapılan bir yardımdır.Bu yardım askerin kendisine ödenmemektedir. Bu askerlik parası muhtaç er ve erbaşların ailelerine PTT aracılığıyla yapılmaktadır.

Asker ailelerine yapılan yardım parasının şartları nelerdir ? Kimler asker ailesi yardım parası alabilir ? Asker ailelerine maaş 2020 de ne kadar oldu ? Gelin şimdi cevaplara bakalım.

Askerlik Maaşı Şartları Nelerdir ?

Evet askere giden kişinin ailesine maaş veriliyor fakat asker ailelerine yapılan yardım ,bir takım şartları taşımanızı gerektirmektedir. Muhtaç asker ailesine maaş yardımı bağlanma şartları şöyle:

 • Askerlik maaşı başvurusunda asker ailesine para yardımı yapılabilmesi için, askere giden şahısın medeni durumuna bakılır. Eğer bekarsa önce anneye asker maaşı verilir. Annesi hayatta değilse babasına ödeme yapılır.Eğer şahıs evliyse resmi nikahlı eşine ödeme yapılmaktadır. Asker ailesine yardım parası bu şekilde bir hiyerarşi izlemektedir diyebiliriz.
 • Muhtaç asker ailesi yardımı resmi nikahı bulunmayan eşlere verilmemektedir.Asker eşine para yardımı başvurusunda bulunmak isteyen çiftler bu ayrıntıya dikkat etmeli.
 • Aileler bu ödemeyi en fazla 12 ay süreyle alabilmektedir.Asker ailesine yapılacak ödeme ,başvuru tarihi itibariyle değil Vakıf mütevelli heyetinin onayından geçtikten sonra hesaplanmaktadır.
 • Asker ailesine yardım şartları arasında belki de en önemlisi yardımdan faydalanabilmek için ailede kişi başına düşen gelir 609,67 TL’yi geçmemeli.Bu rakam 2020 muhtaçlık sınırıdır. Muhtaçlık sınırı asgari ücretin 1/3 ünü temsil etmektedir.
 • Muhtaç asker aylığı konusunda ki diğer bir madde ise dulluk maaşı alan vatandaşlar çocuğu için askerlik maaşına başvuru yapamaz.Fakat çocuk parası(ŞNT-Şartlı eğitim yardımı-Şartlı Sağlık Yardımı-gebelik maaşı) alanlar bu yardımdan faydalanabilirler.
 • Asker ailesine yardım başvurusu şartları arasında son maddemiz ise Yaşlılık ve Engelli maaşı alan kişiler de bu yardım için başvuru yapabilir. Hangi maaşları beraber alabilirim adlı yazımızı okumak için tıklayın. Son olarak da başvuru yapacak kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin de olmaması gerektiğinin altını çizelim.

asker ailesine maas

Asker Annesi Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur ?

Asker ailesi yardım başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir yukarıda ayrıntıları ile bahsettik. Peki asker annesi maaşı için nereye başvuracak ? Asker karısına maaş işlemleri nerede yapılıyor ? Asker ailesine yardım 2020 başvuru nasıl yapılıyor ?

Askerlik yardım parası için bağlı olduğunuz il yada ilçede ki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz. Askere gidenlerin ailelerine ödeme başvurusu işlemleri için T.C. Nüfus cüzdanınız yeterlidir. Eğer bir ilçede ikamet ediyorsanız Kaymakamlık asker yardımı için başvurulabilecek diğer bir noktadır.

Askerlik Maaşı Ne Kadar ?

Er asker maaşı yada diğer ismi ile Asker ailesi maaşı ne kadar şimdi de buna bakalım beraber.

Asker ailesine maaş yardımı 21.04.2020′ de yapılan son zam ile aylık 400 TL olmak üzere 2 ayda bir 800 TL’dir. Asker ailelerine verilen para yardımı vatandaşların PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Oğlu yada eşi askere gidene 2 ayda bir 5800 TL olarak verilen bu yardımı almak için çift ayların son haftasını beklemelisiniz.

Asker annesine verilen para elbette ki asker yolu bekleyin anneleri maddi olarak bir nebze de olsa rahatlatacaktır.

Askerlik görevini yapan kişinin ailesine maaş veriliyor deyince aklınıza sadece askerin anne,babası ve eşi gelmesin. Askere giden kişinin varsa çocuğuna da maaş bağlamaktadır. Eğer asker evli ve çocuğu yoksa sadece asker eşine maaş bağlanır.

Eğer askerin eşi vefat etmişse çocuklarının öksüz-yetim aylığı ile beraber bu yardımdan da faydalanabileceğini hatırlatalım.

Asker Ailelerine Maaş Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılıyor ?

Asker ailelerine maaş sorgulama ve nakdi yardım sorgulama işlemleri e devlet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Dilerseniz buraya tıklayarak ilgili ekrana rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tabi tek yolu bu değil. Asker ailesi maaşı sorgulama işlemlerinde en çok tercih edilen diğer bir yöntem de Aile ve sosyal politikalar bakanlığının bir hizmeti olan Alo 144‘tür. Bu hatlar ücretsiz olup hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında asker ailesi maaşı sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Tabi bu hattın sadece asker ailelerine yardım parası için aranmadığını hatırlatalım. Uzun süre hatta bekleyebilirsiniz.

Asker Ailesi Maaşı Ne Zaman Yatar ?

Asker paraları ne zaman yatar 2020 de merak edilen bir diğer soru. Asker ailesi maaşı ne zaman yatar? Asker eşine maaşları ne zaman yatıyor ? diye merak edenler için hemen söyleyelim. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ödenen asker ailesi yardım ödemeleri çift ayların son haftasında yatmaktadır. Yani 2,4,6,8,10 ve 12. ayların son haftalarında. Asker ailelerine verilen maaş yardımı bu tarihlerde PTT şubelerine yatmaktadır.

Asker maaşları ne zaman yatar öğrendik. Şimdi de gelin muhtaç asker çocuğu yardımı konusunu inceleyelim. Askerlik maaşı için 400 TL değilde neden 1150 TL yazdığımı anlayacaksınız.

Muhtaç Asker Çocuğu Maaşı Nedir?

Asker ailesine yardım parası olarak sadece asker eşine yada anne-babasına ödeme yapılmaz. Babası askerde olan çocukların harçlıkları da devletten. Yani babası askere giden çocuğa da maaş bağlanmaktadır.

Asker çocuğu yardımı; babası askerlik vazifesi yapan çocukların muhtaç durumda ki ailesine ,çocuk başına yapılan yardımdır. Askere giden kişinin çocuğuna maaş ödemesi ,babaları askerlik vazifesini tamamlayana kadar yapılmaktadır.

Asker Çocuğu Maaşına Kimler Başvuru Yapabilir?

Asker çocuğu yardımından kimler faydalanabilir gelin maddeler halince bakalım

 • Öncelikle çocukların asker çocuğu yardımından faydanabilmesi için annenin asker ailesi yardımından faydalanıyor olması gerekiyor. Asker ailesi yardımı bağlanmadan asker çocuğu maaşı bağlanamamaktadır. Fakat ikisinin de başvurusu beraber alınmaktadır.
 • Yardımı alacak anne,baba yada eşin Sosyal Güvencesinin bulunmaması gerekiyor. Fakat bunlar dışında ailede sosyal güvencesi olan bir bireyin bulunması bu yardımın alınmasına engel değildir. Yani çocuklar adına bu yardımı alacak kişinin Sosyal Güvencesi olmamalı.
 • Çocukların 18 yaşını doldurmamış ve bekar olması gerekmektedir.
 • Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımından (SED) yararlanmıyor olması gerekiyor. ( Sed nedir nasıl alınır adlı yazımızı buraya tıklayarak okumalısınız.
 •  Çocukların kuruluşlarda koruma ve bakım altında bulunmaması gerekiyor.Yani çocuk esirgeme kurumunda yada yatılı devlet korumasında olmamalı.
 •  Diğer kurumlardan asker yardımı adı altında yardım almaması gerekiyor.
 •  Fayda sahibi kapsamında 2022 aylığı alan kişiler çocuklar adına bu yardımdan faydalanamaz.Yani çocuklar adına yardımı alacak kişi engelli ve yaşlılık aylığı almıyor olmalı.
 • Bu yardımdan faydalanan kişinin öksüz-yetim aylığından faydalanamayacağını da hatırlatalım.

Asker Çocuğu Maaş Başvurusu Nereye Yapılır ?

Asker yakın aylığında ve asker eşine maaş yardımında olduğu gibi asker çocuğuna maaş yardımdan faydalanabilmek için müracaatlar yine ikamet edilen il/ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapılmaktadır. Başvuru sırasında Asker aile yardımı dilekçe örneği aramanıza gerek yok. Bunun için bir dilekçe doldurulmamaktadır. Beyanınız ve kimliğiniz yeterli.

Eğer vakıfta dosyanız varsa kimliğiniz ile başvurmanız yeterli olacaktır . Daha önce açılmış bir dosyanız yoksa başvuru dilekçesine gerek kalmadan yeşilkart başvurusu yaptığınızda askerlik çocuğu maaş başvurunuzda işleme alınacaktır. Yeşilkartlı asker ailesi maaşı için başvururken kimliği ile başvurması yeterli.

Asker Çocuğu Aylığı 2020 İçin Ne Kadar ?

Asker Çocuğuna maaşı 21.04.2020 ‘de son yapılan zam ile aylık 150 TL olmak üzere her iki ayda bir 300 TL tutarında düzenli nakdi ödeme yapılır. Bu miktar her çocuk için ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Asker ailelerine ödenen aylığın limiti yoktur.

Yani eğer 3 çocuğunuz varsa 2 ayda bir 900 TL maaş alabileceksiniz. Annenin de 2 ayda bir 800 TL alacağını hesaplarsak alacağınız bu miktar 1700 TL ‘yi bulmaktadır. Tabi 2 ayda bir. Bu rakam çocuk sayısı arttıkça daha da artmaktadır. Askere giden kişilerin büyük bir kısmının evli ve çocuklu olduğunu düşürsek bu 1700 TL ‘nin hayal olmadığına sizlerde hak vereceksiniz.

Asker çocuğuna yardım parasında çocuk sınırı yoktur. Dolayısıyla asker ailelerine ödenen aylığın limiti çocuk sayısına göre değişebilmektedir. Ödemeler PTT’ye yapılmaktadır. Çocukların kimliğini yanınıza almanıza gerek yoktur. Çünkü maaşlar sizin adınıza yatırılmaktadır. Kimliğinizle beraber herhangi bir PTT”ye giderek maaşınızı alabilirsiniz.

Asker Çocuğu Maaşı Ne Zaman? Nereye Yatar ?

Peki muhtaç asker ailesi yardımı 2020 ne zaman yatar ?

Asker çocuğuna yardım parası asker yakın aylığında olduğu gibi çift ayların son haftasında yatırılmaktadır.

Yani ödemeler Şubat,Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında PTT şubelerine yapılmaktadır.

Muhtaç Asker Çocuğu Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? diye merak edenlere hemen söyleyelim.

Muhtaç asker çocuğu yardım sorgulama işlemleri , muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işleminde olduğu gibi e devlet üzerinden yada ALO 183 ve ALO 144 üzerinden yapılmaktadır. Bu hatların ücretsiz olduğunu tekrar hatırlatalım. Bu pratik yollarla askerlik maaşı yattı mı sorusuna kısa yoldan cevap bulmuş olacaksınız.

Belediyelerden Asker Ailelerine Yardım

Bazı belediyelerin asker ailesine maaş olmasa da yardım yaptığı da bilinmektedir. Tabi hangi belediyelerin asker ailelerine yardım yaptığını bizzat belediyelerin sosyal hizmetler birimine başvurarak öğrenebilirsiniz.

Tabi belediye asker yardımı yaparken ailede bir takım şartlar arayacaktır. Muhtaç durumda olmayan ailelerin başvurularının rededilmesi içten bile değil. Peki belediye asker asker yardımı olarak neler vermektedir.

Bildiğimiz kadarıyla belediye asker çantası adı altında bir yardım paketi sunmaktadır. Tabi belediye asker çantası içerisinde neler bulunuyor emin değiliz. Ama yine de haberiniz olsun istedik.

Asker ailelerine para yardımı yapan başka özel kuruluşlar ve derneklerde bulunmaktadır. Asker ailelerine para yardımı yapan bu dernek ve kuruluşların bir takım özel şartlar aradığını da yine ekleyelim.

Asker yardım parası konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Asker ailesi olmak zor. Asker eşine 2 ayda bir 800 TL yardım ödemesi elbette ki ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyecektir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi asker eşine yapılan yardım sosyal yardımlaşma vakıfları ile sınırlı değil. Asker eşine kira yardımı yapan bu özel kuruluşlara da yardım başvurusu yapmalısınız.

Asker ailesi sağlık sigortası yine devlet tarafından karşılanmaktadır. Asker ailesine ödenen maaş kahraman mehmetçiklerimizin yükünü hafifletmek adına veriliyor. Asker annesine verilen maaş anaların maddi yükünü almak adına veriliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=DthOR36q_jw

Etiketler

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
16 Yorum
En yeni
En Eski En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Вам перевод 170845 руб. https://tinyurl.com/bypeBeri NMVV4926730RKKF
Вам перевод 170845 руб. https://tinyurl.com/bypeBeri NMVV4926730RKKF
10 gün önce

Вам перевод 189056 руб. https://tinyurl.com/bypeBeri NMVV4926730RKKF

Mehmet
Mehmet
1 ay önce

Admin insanlara yardimci olduğun için Allah senden razı olsun

Reyhan
2 ay önce

Merhaba benim. Oglumda. Askere. Gitti. Hayatda yapıyor. Asker. Maşına bağlanmak. İstiyorum. Dulum. İki. Cocugum. Var. Biri. Asker. Dşgeti. Epilepsi hastası. Yardımcı. Olursanız sevinirim

Kiraz
Kiraz
4 ay önce

Merhaba benim o oğlum Mart da askere gitti benim çalışanim yok rahmetli eşimden maaş alıyorum başka çoçuğum yok asker maaşına baş vurabilirmiyim aydınlata bilırmisiniz

Sultan
4 ay önce

Abimin maaşını coktandr yaptik ama daha annem almadi abim askerligini bitirmek uzere

Sema
Sema
4 ay önce

Asker aile yardımı 400 tl demissiniz şubatta gitti oğlum başvurdum e devlet üzerinden baktım 675 tl yatmış daha alamadım 800 olması gerekirken 675 tl bilginiz varsa aydınlatabilirmişsiniz teşekkür ederim şimdiden

Ahsen
Ahsen
4 ay önce

Merhabalar başvuru mu açık kapıdan yaptım 1 ay oluyor bana mesaj geldi başvurunuz iletilmiştir diye acaba olmuş mudur sosyal yardımlaşmadan sorguluyorum gözükmüyor

Fırat
Fırat
5 ay önce

Hayır vermezler

Sevda
5 ay önce

Ben asker esiyim maas icin başvurdum ama çocukların icin basvurmasam yine çocuklarımın maaşınıda veriyorlarmi acaba

Hatice
Hatice
5 ay önce

Eşim askerde. Çocuklarım var evim kıra. Bakacak kimsem yok
Yardım istiyorum yardımcı olursanız sevinirim..

Murat
Murat
1 yıl önce

Abim askerde. Yengem askerlik maaşı olmasa ne yapardı bilmiyorum. Çok güzel bir yardım.

Başa dön tuşu
Kapalı