Diğer Yardımlar

Asker Ailesine Maaş-GÜNCEL!

Asker ailesi maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır ? Asker ailesi maaşı ne zaman yatar ? Fakir askerin ailesine asgari ücret maaş mümkün mü ? Asker karısına maaş ne kadar ? Muhtaç asker çocuğu yardımı ne kadar ? Asker ailelerine maaş başvuru formu nereden alınır ? Bütün soruların cevaplarını haberimizde bulacaksınız.

Asker ailesine maaş yardımı ödemeleri 2023 yılında da devam etmektedir. Peki nedir bu askere gidenin ailesine maaş bağlanma meselesi. Aileye asker maaşı bağlanması için aranan şartlar nelerdir ? Aileye asker maaşı her ay mı ödeniyor ? Asker ailesine gerçekten 2.200 TL maaş var mı ? Gelin şimdi bu soruların cevaplarına bakalım.

Muhtaç asker ailesi maaşı vatani vazifesini yapmak üzere askere giden vatandaşlarımızın muhtaç durumdaki ailelerine devletimiz tarafından yapılan yardımdır.

Asker ailelerine yardım kanunu olarak da bilinen 4109 sayılı kanun gereği ,askerlik vazifesini yapmak üzere birliğine teslim olmuş Mehmetçiklerin ,maddi sıkıntılar içerisine düşebilecek ailelerine yapılan yardımdır. T.C. İçişleri Bakanlığı asker ailesi yardımı ile askere giden vatandaşların ailelerine devlet tarafından yardım ulaşmasını sağlamış buda asker ailelerini bir nebze rahatlatmıştır.

4109 sayılı kanun kapsamında bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilmektedir. Sosyal yardımlaşma asker maaşı için başvuruları kabul etmektedir.

Asker ailesine maaş kanunu olarak adlandırılan bu kanun yürürlüğe girdiğinden bu yana muhtaç olan askerlerin ailelerine yardım başvurusunda bulunanların sayısı epey fazla diyebiliriz.

Muhtaç asker ailelerine yardım yapılması sosyal devlet olmanın bir gereğidir. Çünkü muhtaç asker ailelerine yardım programı kapsamında , asker ailesine para yardımı yapılmasaydı hanede evin geçimini temin edecek kimse kalmayabilirdi .

Buda ailede bir takım maddi sıkıntılara sebep olabilirdi. Er ve erbaş ailelerine yardım bu yüzden çok önemlidir diyebiliriz. Fakir askerin ailesine asgari ücret maaş verilemese de aileye bir nebze nefes aldıracağı kesin. Ayrıca Mehmetçiklerimiz askerdeyken aile yardımı aldığını bildiği ailesini düşünmek zorunda kalmayacaktır.

Er asker maaşı yada diğer ismi ile asker ailesi maaşı , asker ailelerine yapılan bir yardımdır. Bu yardım askerin kendisine ödenmemektedir. Bu askerlik parası muhtaç er ve erbaşların ailelerine PTT aracılığıyla yapılmaktadır.

Asker ailelerine yapılan yardım parasının şartları nelerdir ? Kimler asker ailesi yardım parası alabilir ? Asker ailelerine maaş 2021 de ne kadar oldu ? Gelin şimdi cevaplara bakalım.

Askerlik Maaşı Şartları Nelerdir ?

Evet askere giden kişinin ailesine maaş veriliyor fakat asker ailelerine yapılan yardım ,bir takım şartları taşımanızı gerektirmektedir. Muhtaç asker ailesine maaş yardımı bağlanma şartları şöyle:

 • Askerlik maaşı başvurusunda asker ailesine para yardımı yapılabilmesi için, askere giden şahısın medeni durumuna bakılır. Eğer bekarsa önce anneye asker maaşı verilir. Annesi hayatta değilse babasına ödeme yapılır. Eğer şahıs evliyse resmi nikahlı eşine ödeme yapılmaktadır. Asker ailesine yardım parası bu şekilde bir hiyerarşi izlemektedir diyebiliriz.
 • Muhtaç asker ailesi yardımı resmi nikahı bulunmayan eşlere verilmemektedir. Asker eşine para yardımı başvurusunda bulunmak isteyen çiftler bu ayrıntıya dikkat etmeli.
 • Aileler bu ödemeyi en fazla 12 ay süreyle alabilmektedir. Asker ailesine yapılacak ödeme ,başvuru tarihi itibariyle değil Vakıf mütevelli heyetinin onayından geçtikten sonra hesaplanmaktadır.
 • Asker ailesine yardım şartları arasında belki de en önemlisi yardımdan faydalanabilmek için ailede kişi başına düşen gelir 2.715,00 TL’yi geçmemeli. Bu rakam 2023 muhtaçlık sınırıdır. Muhtaçlık sınırı asgari ücretin 1/3 ünü temsil etmektedir.
 • Muhtaç asker aylığı konusunda ki diğer bir madde ise dulluk maaşı alan vatandaşlar çocuğu için askerlik maaşına başvuru yapamaz. Fakat çocuk parası(ŞNT-Şartlı eğitim yardımı-Şartlı Sağlık Yardımı-gebelik maaşı) alanlar bu yardımdan faydalanabilirler.
 • Asker ailesine yardım başvurusu şartları arasında son maddemiz ise Yaşlılık ve Engelli maaşı alan kişiler de bu yardım için başvuru yapabilir. Hangi maaşları beraber alabilirim adlı yazımızı okumak için tıklayın. Son olarak da başvuru yapacak kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin de olmaması gerektiğinin altını çizelim.
asker ailesine maas
Asker ailesine maas

Asker Annesi Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur ?

Asker ailesi yardım başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir yukarıda ayrıntıları ile bahsettik. Peki asker annesi maaşı için nereye başvuracak ? Asker karısına maaş işlemleri nerede yapılıyor ? Asker annesi maaşı almak için nereye başvurulur ?

Askerlik yardım parası için bağlı olduğunuz il yada ilçede ki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz. Askere gidenlerin ailelerine ödeme başvurusu işlemleri için T.C. Nüfus cüzdanınız yeterlidir. Eğer bir ilçede ikamet ediyorsanız Kaymakamlık asker yardımı için başvurulabilecek diğer bir noktadır.

Askerlik Maaşı Ne Kadar ?

Er asker maaşı yada diğer ismi ile Asker ailesi maaşı ne kadar şimdi de buna bakalım beraber.

Asker ailesine maaş yardımı yapılan son zam ile aylık 1000 TL olmak üzere 2 ayda bir 2.000 TL’dir. Asker ailelerine verilen para yardımı vatandaşların PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Oğlu yada eşi askere gidene 2 ayda bir 1.000 TL olarak verilen bu yardımı almak için çift ayların son haftasını beklemelisiniz.

Asker annesine verilen para elbette ki asker yolu bekleyin anneleri maddi olarak bir nebze de olsa rahatlatacaktır.

Askerlik görevini yapan kişinin ailesine maaş veriliyor deyince aklınıza sadece askerin anne,babası ve eşi gelmesin. Askere giden kişinin varsa çocuğuna da maaş bağlamaktadır. Eğer asker evli ve çocuğu yoksa sadece asker eşine maaş bağlanır.

Eğer askerin eşi vefat etmişse çocuklarının öksüz-yetim aylığı ile beraber bu yardımdan da faydalanabileceğini hatırlatalım.

Asker Ailelerine Maaş Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılıyor ?

Asker ailelerine maaş sorgulama ve nakdi yardım sorgulama işlemleri e devlet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Dilerseniz buraya tıklayarak ilgili ekrana rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tabi tek yolu bu değil. Asker ailesi maaşı sorgulama işlemlerinde en çok tercih edilen diğer bir yöntem de Aile ve sosyal politikalar bakanlığının bir hizmeti olan Alo 144‘tür. Bu hatlar ücretsiz olup hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında asker ailesi maaşı sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Tabi bu hattın sadece asker ailelerine yardım parası için aranmadığını hatırlatalım. Uzun süre hatta bekleyebilirsiniz.

Asker Ailesi Maaşı Ne Zaman Yatar ?

Asker paraları ne zaman yatar ve muhtaç asker ailesi yardımı ne zaman yatar merak edilen bir diğer soru. Asker ailesi maaşı ne zaman yatar? Asker annelerine maaş veriliyor mu diye merak edenler için hemen söyleyelim. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ödenen asker ailesi yardım ödemeleri çift ayların son haftasında yatmaktadır. Yani 2,4,6,8,10 ve 12. ayların son haftalarında. Asker ailelerine verilen maaş yardımı bu tarihlerde PTT şubelerine yatmaktadır.

Asker maaşları ne zaman yatar öğrendik. Şimdi de gelin muhtaç asker çocuğu yardımı konusunu inceleyelim. Askerlik maaşı için 500 TL değil de neden 1150 TL yazdığımı anlayacaksınız.

Muhtaç Asker Çocuğu Maaşı Nedir?

Asker ailesine yardım parası olarak sadece asker eşine yada anne-babasına ödeme yapılmaz. Babası askerde olan çocukların harçlıkları da devletten. Yani babası askere giden çocuğa da maaş bağlanmaktadır.

Asker çocuğu yardımı; babası askerlik vazifesi yapan çocukların muhtaç durumda ki ailesine ,çocuk başına yapılan yardımdır. Askere giden kişinin çocuğuna maaş ödemesi ,babaları askerlik vazifesini tamamlayana kadar yapılmaktadır.

Asker Çocuğu Maaşına Kimler Başvuru Yapabilir?

Asker çocuğu yardımından kimler faydalanabilir gelin maddeler halince bakalım

 • Öncelikle çocukların asker çocuğu yardımından faydalanabilmesi için annenin asker ailesi yardımından faydalanıyor olması gerekiyor. Asker ailesi yardımı bağlanmadan asker çocuğu maaşı bağlanamamaktadır. Fakat ikisinin de başvurusu beraber alınmaktadır.
 • Yardımı alacak anne, baba yada eşin Sosyal Güvencesinin bulunmaması gerekiyor. Fakat bunlar dışında ailede sosyal güvencesi olan bir bireyin bulunması bu yardımın alınmasına engel değildir. Yani çocuklar adına bu yardımı alacak kişinin Sosyal Güvencesi olmamalı.
 • Çocukların 18 yaşını doldurmamış ve bekar olması gerekmektedir.
 • Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımından (SED) yararlanmıyor olması gerekiyor. ( SED nedir nasıl alınır adlı yazımızı buraya tıklayarak okumalısınız.
 •  Çocukların kuruluşlarda koruma ve bakım altında bulunmaması gerekiyor. Yani çocuk esirgeme kurumunda yada yatılı devlet korumasında olmamalı.
 •  Diğer kurumlardan asker yardımı adı altında yardım almaması gerekiyor.
 •  Fayda sahibi kapsamında 2022 aylığı alan kişiler çocuklar adına bu yardımdan faydalanamaz. Yani çocuklar adına yardımı alacak kişi engelli ve yaşlılık aylığı almıyor olmalı.
 • Bu yardımdan faydalanan kişinin öksüz-yetim aylığından faydalanamayacağını da hatırlatalım.
asker ailesine maas 2
asker-ailesine-maas-guncel

Asker Çocuğu Maaş Başvurusu Nereye Yapılır ?

Asker yakın aylığında ve asker eşine maaş yardımında olduğu gibi asker çocuğuna maaş yardımdan faydalanabilmek için müracaatlar yine ikamet edilen il/ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapılmaktadır. Başvuru sırasında Asker aile yardımı dilekçe örneği aramanıza gerek yok. Bunun için bir dilekçe doldurulmamaktadır. Beyanınız ve kimliğiniz yeterli.

Eğer vakıfta dosyanız varsa kimliğiniz ile başvurmanız yeterli olacaktır . Daha önce açılmış bir dosyanız yoksa başvuru dilekçesine gerek kalmadan yeşilkart başvurusu yaptığınızda askerlik çocuğu maaş başvurunuzda işleme alınacaktır. Yeşilkartlı asker ailesi maaşı için başvururken kimliği ile başvurması yeterli.

Asker Çocuğu Aylığı 2023 İçin Ne Kadar ?

Asker Çocuğuna maaşı  son yapılan zam ile aylık 350 TL olmak üzere her iki ayda bir 700 TL tutarında düzenli nakdi ödeme yapılır. Bu miktar her çocuk için ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Asker ailelerine ödenen aylığın limiti yoktur.

Yani eğer 3 çocuğunuz varsa 2 ayda bir 1.200 TL maaş alabileceksiniz. Annenin de 2 ayda bir 2000 TL alacağını hesaplarsak alacağınız bu miktar 3.200 TL ‘yi bulmaktadır. Tabi 2 ayda bir. Bu rakam çocuk sayısı arttıkça daha da artmaktadır. Askere giden kişilerin büyük bir kısmının evli ve çocuklu olduğunu düşürsek bu 2.200 TL ‘nin hayal olmadığına sizlerde hak vereceksiniz.

Asker çocuğuna yardım parasında çocuk sınırı yoktur. Dolayısıyla asker ailelerine ödenen aylığın limiti çocuk sayısına göre değişebilmektedir. Ödemeler PTT’ye yapılmaktadır. Çocukların kimliğini yanınıza almanıza gerek yoktur. Çünkü maaşlar sizin adınıza yatırılmaktadır. Kimliğinizle beraber herhangi bir PTT’ye giderek maaşınızı alabilirsiniz.

Asker Çocuğu Maaşı Ne Zaman? Nereye Yatar ?

Peki muhtaç asker ailesi yardımı 2023 ne zaman yatar ?

Asker çocuğuna yardım parası asker yakın aylığında olduğu gibi çift ayların son haftasında yatırılmaktadır.

Yani ödemeler Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında PTT şubelerine yapılmaktadır.

Muhtaç Asker Ailesi Parası Yardımı Kimlere Verilmez?

Muhtaç asker ailesi parası alamayacak kişiler şu şekildedir;

 • Askeri okullardan mezun olan kişilerin aileleri bu tip yardımlardan faydalanamazlar. Çünkü onlara farklı destekler sunulmaktadır. 
 • Ailenin geliri asgari ücretin 1/3’ünü geçiyorsa bu kişiler yardım alamaz. 
 • Sigortalı olan bireyler bu yardımı alamaz. 
 • Askerin huzur evinde olan yakınlarına para desteği yapılamaz. 
 • Askerin hükümlü yakını bu yardımdan yararlanamaz. 

Muhtaç Asker Ailesi Para Yardımında Gelir Testi Nasıl Yaptırılır?

Muhtaç asker ailesinin para yardımında gelir testi yaptırması için uygulamanız gereken adımlar bu şekildedir;

 • Bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar yaşadıkları şehirlerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gider. 
 • Görevlilere T.C kimlik fotokopisi teslim edilir. 
 • Görevlilerin vereceği başvuru formu eksiksiz doldurulur. 
 • İmza atılarak belge teslim edilir. 

Bu aşamalardan sonra SGK tarafından kişinin gelir testi yapılır. 

Muhtaç Asker Ailesi Para Yardımı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

İstenen belgeler aşağıdaki gibidir;

 • T.C kimlik kartı ve fotokopisi
 • Gelir testi belgesi 
 • 1 adet vesikalık fotoğraf

BU evraklar muhtaç asker ailesi para yardımı başvurusu yapmak için yeterlidir. 

Muhtaç Asker Ailesi Para Yardımı Başvurusu Kaymakamlıktan Nasıl Yapılır?

Muhtaç asker ailesi para yardımı başvurusunu kaymakamlıktan yapmak için izlemeniz gereken aşamalar aşağıdaki gibidir;

 • Kişi ikamet adresine bağlı olan kaymakamlığa gider
 • Başvuru esnasında kimlik kartı fotokopisi ve gelir testi belgesi teslim edilir. 
 • Kaymakamlıktan verilen başvuru formu eksiksiz doldurulur. 
 • Form imzalanır ve teslim edilir. 

Muhtaç Asker Ailesi Maaşı Kaç Ay Ödenir?

Muhtaç asker ailesi yardımı maksimum 12 ay ödenmektedir. 

Muhtaç Asker Çocuğu Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? diye merak edenlere hemen söyleyelim.

Muhtaç asker çocuğu yardım sorgulama işlemleri , muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işleminde olduğu gibi e devlet üzerinden yada ALO 183 ve ALO 144 üzerinden yapılmaktadır. Bu hatların ücretsiz olduğunu tekrar hatırlatalım. Bu pratik yollarla askerlik maaşı yattı mı sorusuna kısa yoldan cevap bulmuş olacaksınız.

Belediyelerden Asker Ailelerine Yardım

Bazı belediyelerin asker ailesine maaş olmasa da yardım yaptığı da bilinmektedir. Tabi hangi belediyelerin asker ailelerine yardım yaptığını bizzat belediyelerin sosyal hizmetler birimine başvurarak öğrenebilirsiniz.

Tabi belediye asker yardımı yaparken ailede bir takım şartlar arayacaktır. Muhtaç durumda olmayan ailelerin başvurularının reddedilmesi içten bile değil. Peki belediye asker asker yardımı olarak neler vermektedir.

Bildiğimiz kadarıyla belediye asker çantası adı altında bir yardım paketi sunmaktadır. Tabi belediye asker çantası içerisinde neler bulunuyor emin değiliz. Ama yine de haberiniz olsun istedik.

Asker ailelerine para yardımı yapan başka özel kuruluşlar ve derneklerde bulunmaktadır. Asker ailelerine para yardımı yapan bu dernek ve kuruluşların bir takım özel şartlar aradığını da yine ekleyelim.

Asker yardım parası konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Asker ailesi olmak zor. Asker eşine 2 ayda bir 1000 TL yardım ödemesi elbette ki ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyecektir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi asker eşine yapılan yardım sosyal yardımlaşma vakıfları ile sınırlı değil. Asker eşine kira yardımı yapan bu özel kuruluşlara da yardım başvurusu yapmalısınız.

Asker ailesi sağlık sigortası yine devlet tarafından karşılanmaktadır. Asker ailesine ödenen maaş kahraman Mehmetçiklerimizin yükünü hafifletmek adına veriliyor. Asker annesine verilen maaş anaların maddi yükünü almak adına veriliyor.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

55 Yorum

 1. Mrb benim ilk maasiim 800 yattı evet çocuklar için ise 150 buda iki ayda bir 300 yapiyo .e devletten bakıyorum miktar 300 gozukuyo yatan para 150 bu nasıl bı iş anlamadım aciklarmisiniz

 2. Merhaba admin. Benim eşimde asker başvuru yapalı 2 ay oldu onaylandı ve nisan ayının son haftasında yatar dediler. E devlet üzerinden bakiyorum ödenecek tutarı devam ediyor diye görünüyor. Sorum şu maaş yattığında devam ediyor yazilan kısımda ödenecek tutar belirtilir mi yoksa PTT den kontrol etmemiz lazım mı teşekkür ediyorum

 3. 25.12.2020 de eşim askere gitti iki ay oldu ocak ayinin başinda basvurumu yaptim 1 ay sirf sonuclanmasini bekledim subatin 15 gibi onaylandi yeni aldim bugün 24 de ama sadece 400 tl 2 de cocugum vardi onlarada basvuru yaptim sonuclanimca hemn subat ayinda bu ay yani hemen bu ay icinde 1 hafta sonra sonuclandi cocuk parasi almadim sadece 400 tl ailesi yardimi aldim neden 400 tl aldim 2 ayda bir 800 tl dediler yatan 400 bu para simdi aylikmi odenecek yoksa ben 2 ayda birmi 400 tl alicam yada bu aylikmi oyle aldim diger nisan ayinda 800 tl mi alicam anlamadim ben diger ay ne kadar alicam yani

 4. Merhaba ben başvurumu 18/12/2020 tarhinde yaptım Ocak ayı yatmadı acaba subattami yatar ya da ne zaman?

  1. Merhaba. Askerlik maaşları çift ayların son haftasında yatmaktadır. Yani şubatın sonunda muhtemelen yatacaktır.

 5. Yorum gönder dedikce hata geliyordu hepsi birden yayınlanmış şuan kusura bakmayın arka arkaya oldu biraz :)

 6. Benim asker ailesi yarsım maaşı başvurumdan 2 ay sonra İlk maaşım 400 lira yatmıştı . 800 lira almadim ..cocuk paramda yatmamıştı

  1. Merhaba. Maaşınız kabul tarihinden itibaren işler. Muhtemelen maaşınız geç kabul edilmiş olabilir.

 7. Şimdi geldim yardımlaşma derneğinden ve eşim emekli diye verilmeyeceği söylendi. Bir de tartışma yarattı üstelik. Alan kişiler var ailede çalışanı olsa bile dedim. Sen bana yalancı mı diyorsun demeye başladı. Gırtlağını sıkmadan teşekkür edip çıktım oradan. Araştıracağım ama her yerde ilk buradan size yazarak başlıyorum. Bunun doğrusu nedir.? Ailede emekli varsa, sigortalı biri varsa verilmiyor mu bu maaş? Alanların hep evini oğulları mı geçindiriyor ki onlara veriliyor? Benim de hiç bir gelirim yok. Eşimin eline bakan biriyim. Doğru olan ne öğrenmek istiyorum efendim. Saygılarımla teşekkür ediyorum. Mutlu kalın Sevgi ve saygı ile..

  1. Merhaba. Tartışmanıza üzüldüm. Baba emekliyse çocuk asker maaşı alamaz.

   1. Benimde hıc bır gelirım yok oglum asker esımde resmi olarak bosanmısım ama asker yardımı redildi neden acaba

 8. Oğlum askerliği bitmesine iki ay kala asker yardımına başvuru yaptım ilk 800 tl yi aldım şimdi askerliği.bitti geçen 4 ayın maaşını alabilirmiyim yoksa hakkım yokmu beni aydınlatırsanız sevinirim

  1. Merhaba. Başvuru yapmadığınız dönemde herhangi bir hak kazanmadığınız için geçmişe dönük ödeme alamazsınız.

 9. Merhaba eşim Ekim ayının basında gitti gitmeden başvuru yaptık maaş almak için. Internette başvuru tarihim 15/10/2020 olarak gözüküyor. Başvurum da kabul olmuş ben şimdi ne kadar bi ücret alırım acaba ne zaman alırım

   1. Merhaba asker eşlerine erzak yardımı yapılıyor mu nasıl başvurabilirim. Bide özel kuruluşlar kira yardımı yapıyor vs demissiniz onun için nereye başvuru yapmamız lazım Kayseride yaşıyorum

    1. Merhaba. İlinizde ki sosyal yardım kuruluşlarına başvuru yapabilirsiniz. Her ilde farklı sosyal yardım kuruluşları var.

   2. Kaç defa o maaş alınıyor iki defa mı üç mü cevap verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim

  1. Merhaba benimde eşim askere gidicek bu ay internetten nerden hangi siteden başvurdunuz bana da bilgi verirseniz sevinirim

 10. merhaba. esim mart ayinda askere gitmisti. basvurum haziranda kabul edildi. 2 ayda bir 800 olmak uzere 1600 tl aldim. bu ay da 800 almam gerekiyodu son olarak tahminimce. daha dune kadar e devlette yardim durumu devam ediyor yaziyodu
  bugum baktim kapsam disina cikti yaziyo. bu ay da yatar mi acaba

 11. Benim oğlum yedek astsubay olarak askere gitti maaştan ben de yararlanabilir miyim ? Başvuru yaptım sizce alabilir miyim

 12. Merhaba benim 2 oğlumda ekim 2020 de askere aynı celpte gitti evim kira esimden ayrıyım 15 yıldır evin geçimini ikisi sağlıyordu ben calışmıyorum onlarda gidince kaldık oyle bende başvuru yaptım her ikisi içinde ama birisi reddedilmiş sebep mükerrer neden diye belirtilmiş diğeride hala onylanmadı bekliyor iki tane asker gönderdim ama hala sonuç alamadım sağolsun sosyal sevlet anlayışı

 13. Merhaba. Eşim 19 mart 2020 tarihinde askere gitti.Sosyal yardım ilk sefer 400. 2. sefer 1000 tl bi yardımda bulundu. tek ay 400 2 aylık 800 yatırılıyor açıklamalarına göre. Bana şu zamana kadar 1400 tl yardımda bulundular. 6 aylık askerlikte 6×400 2400 tl yatırıcaklardı hesapta. 1000 tl henüz yatmadı 4 ay oldu bu konuyla ilgili nereye danışabilirim.

  1. Merhaba. Maaş başvurunuzun kabul tarihinden itibaren maaş işlemeye başlar. Sizin başvuru yaptığınız tarihten itibaren değil kabul tarihinden itibaren maaş işler. o arada ki bir aylık kayıp o olabilir.

   1. Merhaba benim esim kasimda askere gitti bende asker yardimina basvurdum e devletten devam ediyor yaziyor acaba bu aralik ayinda alirmiyim yoksa subatta mi alirim ?

 14. Benim oglum temmuzun 1de teslim oldu askerliğine ben başvuru yaptım 2 ayda 400 tele yapıyor neden böyle yatıyor herkezinki675 tele yatiyor

  1. Merhaba. Maaşlar başvuru tarihinden ve kabul tarihinden itibaren işlemeye başlamaktadır. Fark oradan kaynaklanıyor olabilir.

 15. İyi günler. Eşim 02.07.2020 de askere gitti. 4 ay oldu ama bana ilk kez geçen hafta 1200 yattı ama 2 çocuğum var. 2 ayda 1 800 yatması gerekirken 4 ay İçin 1200 yattı ve sanırım 2 çocuğum İçin para yatmamış. Bunu ekstra nereye nasıl başvuru yapıp çocuklarım için de yatmasını sağlayabilirim . Şu zamana kadar hiç maddi yardım almadım ama 1200 TL de 4 ay İçin çok düşük bir rakam . Aydınlatırsanız sevinirim. Çok ihtiyacım var şu an. Kirada oturuyorum . Lütfen geri dönüş sağlayın. Teşekkürler..

  1. Merhaba. Çocuklarınız için de asker çocuğu yardımı talebinde de bulunabilirsiniz.

  1. Eğer yeşil kartlı iseniz sosyal yardımlaşma vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 16. Merhaba benim. Oglumda. Askere. Gitti. Hayatda yapıyor. Asker. Maşına bağlanmak. İstiyorum. Dulum. İki. Cocugum. Var. Biri. Asker. Dşgeti. Epilepsi hastası. Yardımcı. Olursanız sevinirim

  1. Merhaba reyhan hanım. Bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma vakfına gitmeniz gerekmektedir.

 17. Merhaba benim o oğlum Mart da askere gitti benim çalışanim yok rahmetli eşimden maaş alıyorum başka çoçuğum yok asker maaşına baş vurabilirmiyim aydınlata bilırmisiniz

  1. Merhaba. Merak etmeyin başvuru yaptığınız tarihten itibaren maaşı birikiyor. Askerden dönse bile ödemesi toplu gelir.

 18. Asker aile yardımı 400 tl demissiniz şubatta gitti oğlum başvurdum e devlet üzerinden baktım 675 tl yatmış daha alamadım 800 olması gerekirken 675 tl bilginiz varsa aydınlatabilirmişsiniz teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba. Maaşlar yeni yükseltildi. O yüzden kanun yürürlüğe girdikten sonra ki kısmını ancak zamlı alabilirsiniz.

 19. Merhabalar başvuru mu açık kapıdan yaptım 1 ay oluyor bana mesaj geldi başvurunuz iletilmiştir diye acaba olmuş mudur sosyal yardımlaşmadan sorguluyorum gözükmüyor

 20. Ben asker esiyim maas icin başvurdum ama çocukların icin basvurmasam yine çocuklarımın maaşınıda veriyorlarmi acaba

 21. Eşim askerde. Çocuklarım var evim kıra. Bakacak kimsem yok
  Yardım istiyorum yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Merhaba Hatice Hanım. Size yardımcı olmayı çok isterdim elbette. Ama ben, sizlere sosyal yardım konusunda bilgi vermeye çalışan sıradan bir kardeşinizim. Peki bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz diye sorarsanız sırasıyla şu yolları denemenizi tavsiye ederim.
   1- Bağlı olduğum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına dilekçe ile başvuru da bulunur ve yardım talebimi iletirdim.
   Bu yardım talebiniz rededilir yada olumsuz karşılanırsa ve siz bunun haksızlık veya yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 2. yola başvururdum.
   2- “Açık Kapı”. Valilik ve kaymakamlıklarda vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak adına Açık Kapı denilen bir müraacat mercii kurulmuştur.
   Buraya internet üzerinden yada bizzat giderek başvuru da bulunabilirsiniz.
   3- Hayır bu kurumların hiç biri beni anlamıyor benim gerçekten yardıma çok ihtiyacım var diyorsanız son olarak da CİMER üzerinden başvuru yapabilir ve durumunuzu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine İletebilirsiniz.
   Umarım biran önce probleminiz çözülür. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

 22. Abim askerde. Yengem askerlik maaşı olmasa ne yapardı bilmiyorum. Çok güzel bir yardım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu