Aşı Parası Nedir Nasıl Alınır ?

3 Yorum 1.992 views
Aşı Parası Nedir Nasıl Alınır ?

Aşı parası nedir ? Şartlı Sağlık Yardımı kapsamında, nüfusun en yoksul kesiminde yer alan ailelere 0-6 yaş arası çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeleri şartı ile düzenli nakdi yardımı yapılmaktadır. Bu yardımın amacı, 0-6 yaş arası çocukların aşılarını ve sağlık takibini yakından takip etmektir.

Topumda aşı parası nedir , Şnt yardımı(Şartlı nakit transferi),çocuk parası, çocuk yardım parası,yeşil kart çocuk parası,çocuk aşı parası, şartlı sağlık yardımı vs. diye adlandırılan bu yardımdan kimler nasıl ve ne kadar faydalanabilir inceleyeceğiz.

Aşı Parası Nedir Ve Şartları 2019

Aşı parası yardım başvurusu nasıl ve nereye yapılır ?

Aşı parası diye adlandırılan Şartlı sağlık yardımı Aile Çalışma Ve Sosyal Politikalar tarafından organize edilmektedir. Çocuk aşı parasından faydalanamak isteyen vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına bizzat başvuru yapmaları gerekiyor.

Sydv çocuk parası yardımından faydalanmak için gerekli evraklar

Bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların daha önce SYDV de yardım yada yeşil kart başvuru dosyaları varsa ve halihazırda çocuk parasına engel bir durumları yoksa kendi kimlikleri ile başvuru yapabilirler. Anne yada baba başvuru işlemini yapabilir.

Eğer daha önce Sosyal Yardımlaşma Vakıflarıyla hiç işiniz olmadıysa yeşil kart başvurunuz da hiç yok demektir. Dolayısıyla ilk önce vakfa giderek yeşil kart başvurusu yapmanız gerekiyor. Yeşil kart başvurunuz kabul edilirse çocuk yardım parasına da başvuru yapabilirsiniz.Yeşil karta başvur diyorsunda hangi evrakları götüreyim dediğinizi duyar gibiyiz. Yeşil kart başvurusunda eğer üzerinize kayıtlı bir mal varlığı varsa bunların rayiç bedeli istenir. Eğer üstünüze kayıtlı mal varlığınız yoksa kimliğinizle başvuru yapabilir ve vakıfta size verilecek başvuru formu doldurularak yeşil kart işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Yeşil kart başvurunuz en geç 30 gün içinde sonuçlandırılır. Yeşil kartınızı da aldığınıza göre kendi kimliğinizi yanınıza alarak sydv’ye aşı parası yardımına başvuru yapabilirsiniz.

Evettt. Yeşil kartımız hazır ve başvuruya hazırız.Şimdi aşı parası yardımından faydalanmak için aranacak şartların bize uyup uymadığını kontrol edelim.

Aşı Parası Yardımı Ödemesi İçin Aranan Şartlar

Aşı Parası Yardımı Ödemesi İçin Aranan Şartlar

Aşı parası yardımından faydalanabilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının şnt yardımı ödemesi için ailelerde aradığı kriterlere beraber bakalım ve tek tek açıklayalım. Bu beklentilerine karşılanmaması yada düzenli olarak yerine getirilmemesi durumunda bakanlığın şnt başvurularını kabul etmediğini yada şnt yardım iptaline gittiğini de hatırlatalım.

1-Hanede sosyal güvenceli birey bulunmaması

Hanede Sosyal Güvence yani SGK yada Bağkur gibi bir sigorta türü mevcut ise ödeme alamazsınız. Anne yada babanın sosyal güvencesinin olması dışında aile bireylerinden birinin dahi sosyal güvencesinin bulunması durumunda yine yardım alamazsınız. Örneğin evli ve çocuklu bir ailesiniz. Sizinle aynı hanede yaşayan erkek kardeşinizin,annenizin,babanızın yada ikametgahı sizin oturduğunuz evde görünen bir uzaktan akrabanızın dahi Sosyal güvencesi olsa bu yardımdan faydalanamazsınız. Küçük bir not eklemekte fayda var. Bazı aileler çocuklarının aşı parasını alabilmek için yetişkin ve sgk kaydı bulunan çocuklarının ikametgahlarını başka adreslere yada başka illere almaktadır. Eğer çocuğunuz bekar ise bu işlemlerle kendinizi hiç yormayın:) Çünkü mevcut adreste oturmadığını iddea ettiğiniz çocuğunuz bekar olduğu sürece dosyanızdan kolay kolay çıkarılmamakta olup takdir yine bağlı olduğunuz SYDV’lere aittir.

2-Düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi

Çocuğunuzun düzenli olarak aşı ve sağlık takibini yapmanız gerekiyor. Bunu sağlık ocakları aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu kontrollerin takibi bakanlıkça yapılmaktadır. Amaann kim bilecek ki demeyin.

3-Şnt yardımı yaş aralığı nedir ?

Şnt yardımı yaş aralığı 0-6 yaş arasını kapsamaktadır.6 yaşını dolduran çocuğun çocuk aşı parası yardımı otomatik olarak iptal edilmektedir. Eğer çocuğunuzu okula kayıt ederseniz şartlı sağlık yardımı çocuk parası yani eğitim yardımı olarak devam edecektir.

4-Vakıf Mütevelli Heyetinin takdiri

Aşı parası ödemesi alabilmek için yukarıda ki şartları taşısanızda son karar vakıf mütevelli heyetinindir. Çünkü her vakıf bağımsız tüzel kişiliktir ve yukarda saydığımız şartlar dışında kendi içerisinde de şartlar belirleyebiliyor. Bunlar araç kaydı olanlara yardım vermemek, ikinci evi olana yardım vermemek , 30 küçük baş hayvanı olana yardım vermemek gibi.

Aşı Parası Ne Kadar(2019) ?

Aşı Parası Ne Kadar(2019)

Gelelim kritik sorulara. Ne kadar çocuk parası alacağım ? Aşı parası 2019 yılı için ne kadar ? Şimdide bu sorulara cevap bulalım.

Şnt aşı parası yardımı nereye yatırılır ?

Çocuk parası nereden alınır ? Ödemeler PTT aracılığı ile doğrudan anneler adına açılan hesaplara yapılmaktadır. Eğer anne yardımı alamayacak durumda ise sydv’yi bilgilendirerek babanın adına yatırılmasını sağlayabilirsiniz.

Çoçuk aşı parası ne kadar ?

Peki çocuk parası ne kadar ?Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin aylık 35 TL (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır. Peki çocuk yardım parası ne zaman yatar ? Çocuk yardım parası tekli ayların son haftasında yatmaktadır. Çocuk yardım parası kaç yaşına kadar ödenir sorusunun cevabı ise sağlık için 0-6 yaştır.Peki çocuk yardım parası sorgulaması nasıl yapılıyor birde ona bakalım.

Aşı Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yeşil kart çocuk parası sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Aşı parası yattı mı yatmadı mı diye merak ediyorsanız bunun için vakfa kadar gitmenize gerek yok. Aile bakanlığının ALO 144 numaralı hattını arayabilirsiniz. Hat ücretsiz. Aşı parasının yatıp yatmadığını öğrenmenin başka yolu yok mu ? Var tabi ki. Buraya tıklayarak E devlet sosyal yardım sayfası aracılığıyla devlet yardımlarınızı öğrenebilirsiniz.

Aşı parası dışında ekstradan çoçuğunuz için yardım talebinde bulunduysanız yani Sosyal yardımlaşmadan para yardım talebiniz olduysa sonucunu yine e devlet sosyal yardım ve nakdi yardım sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. Diğer sosyal yardımlar nelerdir diye merak ediyorsanız diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Aşı Kamu Spotu

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

3 Yorum

  1. Avatar rahmi erkök

    Merhaba. Ben eşimden yakın zamanda boşandım.Velayet bende çocukların. Aşı parasını ben alabilir miyim ?

  2. Merhaba rahmi bey. Evet alabilrsiniz. Çocukların velayeti kimdeyse o kişi alabilir aşı parasını,eğitim yardımını yada çocuk parasını.