Eğitim Ve Sağlık Yardımları

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Aşı parası başvurusu nasıl yapılır ? Aşı parası sorgulama yolları nelerdir ? Aşı parası nasıl yapılır ? Ptt aşı parası sorgulama nasıl yapılır ? Aşı parası ne kadar 2022 de ? Bebek aşı parası,Doğum parası,Süt parası, Bez parası, Gebelik maaşı.e devlet ve daha fazlası haberimizde. Çocuk aşı parası ne zaman yatar ? Bu soruların cevabını almak için yazımıza geçelim.

Aşı parası Şartlı Sağlık Yardımı kapsamında, nüfusun en yoksul kesiminde yer alan ailelere 0-6 yaş arası çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeleri şartı ile yapılan düzenli nakdi yardımdır. Bu yardımın amacı, 0-6 yaş arası çocukların aşılarını ve sağlık takibini yakından takip etmektir.

Toplumda aşı parası nedir , ŞNT yardımı(Şartlı nakit transferi), yeşil kart öğrenci parası, çocuk yardım parası, yeşil kart çocuk parası, çocuk aşı parası, şartlı sağlık yardımı vs. diye adlandırılan bu yardımdan kimler nasıl ve ne kadar faydalanabilir inceleyeceğiz.

Aşı Parası Nedir Ve Şartları 2023

Aşı parası başvurusu nasıl ve nereye yapılır ?

Çocuk aşı parası diye adlandırılan Şartlı sağlık yardımı Aile Çalışma Ve Sosyal Politikalar tarafından organize edilmektedir. Çocuk aşı parasından faydalanmak isteyen vatandaşlar aşı parası almak için nereye başvurulur diye merak etmektedir. Bez parası olarak da bilinen aşı parası için vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına bizzat başvuru yapmaları gerekiyor.

SYDV çocuk parası yardımından faydalanmak için gerekli evraklar

Bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların daha önce SYDV de yardım yada yeşil kart başvuru dosyaları varsa ve halihazırda çocuk parasına engel bir durumları yoksa kendi kimlikleri ile başvuru yapabilirler. Anne yada baba başvuru işlemini yapabilir.

Eğer daha önce Sosyal Yardımlaşma Vakıflarıyla hiç işiniz olmadıysa yeşil kart başvurunuz da hiç yok demektir. Dolayısıyla ilk önce vakfa giderek yeşil kart başvurusu yapmanız gerekiyor.

Yeşil kart başvurunuz kabul edilirse aşı parası basvurusu yapabilirsiniz. Yeşil karta başvur diyorsun da hangi evrakları götüreyim dediğinizi duyar gibiyiz.

Yeşil kart başvurusunda eğer üzerinize kayıtlı bir mal varlığı varsa bunların rayiç bedeli istenir. Eğer üstünüze kayıtlı mal varlığınız yoksa kimliğinizle başvuru yapabilir ve vakıfta size verilecek aşı parası başvuru formu doldurularak yeşil kart işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Yeşil kart başvurunuz en geç 30 gün içinde sonuçlandırılır. Yeşil kartınızı da aldığınıza göre kendi kimliğinizi yanınıza alarak SYDV’ye aşı parası yardımına başvuru yapabilirsiniz.

Evet. Yeşil kartımız hazır ve başvuruya hazırız. Şimdi yeni doğan aşı parası yardımından faydalanmak için aranacak şartların bize uyup uymadığını kontrol edelim.

E-Devlet Aşı Parası Başvurusu

E-devlet üzerinden aşı parası başvurusu yapabilmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Aşı Parası Başvurusu Telefon Numarası

Aşı parası yardımı için ALO 183 numarası aranabilir. Bu numara üzerinden hem başvuruları gerçekleştirebilir hem de sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

Aşı Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aşı parası başvuru için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • T.C kimlik kartı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği 
 • Yeni doğan bebeklerde doğum belgesi
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • SGK’dan alınacak gelir belgesi
 • İşsiz olanların işsiz olduğunu gösteren belge
 • Başvuru formu
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi 

Aşı Parası Başvuru Sorgulama

Aşı parası sorgulama işlemini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için buraya tıklayabilirsiniz. Aynı zamanda bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı da arayabilirsiniz. 

Aşı Parası Nereye Yatırılır?

Aşı parası, başvurusu kabul edilen kişinin PTT hesaplarına yatırılıyor. Ödemeler 2 ayda 1 defa olacak şekilde yatırılıyor. Ücret sadece başvuru sahibi olan anne tarafından çekilebilir. Babanın parayı çekebilmesi için önceden vakıfa haber verilmesi gerekiyor. 

Aşı Parası Ne Zaman Yatar 2023?

Aşı parası Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yani 2 ayda bir defa kişinin hesabına yatırılmaktadır. Paranın ne zaman yatırılacağı annenin T.C kimlik numarasının son hanesine göre farklılık göstermektedir. TC kimlik son rakamı 8 olanlar ayın 28’inde, 6 olanlar 27’sinde, 4 olanlar 26’sında, 2 olanlar 25’inde, 0 olanlar ise 24’ünde paraları çekebilmektedir.

Aşı Parası Kimlere Verilir?

Aşı parasından şu kişiler faydalanabilir;

 • Aile bireylerinde sosyal güvence bulunmaması 
 • Anne ve babanın düzenli olarak çocuklarını kontrole götürmesi
 • Çocuğun 6 yaşını doldurmaması 
 • Başvurunun kabul edilmesi 

Aşı Parası Yardımı Ödemesi İçin Aranan Şartlar

asi parasi basvurusu

Aşı parası yardımından faydalanabilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ŞNT yardımı ödemesi için ailelerde aradığı kriterlere beraber bakalım ve tek tek açıklayalım.

Bu beklentilerine karşılanmaması yada düzenli olarak yerine getirilmemesi durumunda bakanlığın ŞNT başvurularını kabul etmediğini yada ŞNT yardım iptaline gittiğini de hatırlatalım.

1-Hanede sosyal güvenceli birey bulunmaması

Hanede Sosyal Güvence yani SGK yada Bağkur gibi bir sigorta türü mevcut ise ödeme alamazsınız. Anne yada babanın sosyal güvencesinin olması dışında aile bireylerinden birinin dahi sosyal güvencesinin bulunması durumunda yine yardım alamazsınız.

Örneğin evli ve çocuklu bir ailesiniz. Sizinle aynı hanede yaşayan erkek kardeşinizin, annenizin, babanızın yada ikametgahı sizin oturduğunuz evde görünen bir uzaktan akrabanızın dahi Sosyal güvencesi olsa bu yardımdan faydalanamazsınız.

Küçük bir not eklemekte fayda var. Bazı aileler çocuklarının aşı parasını alabilmek için yetişkin ve sgk kaydı bulunan çocuklarının ikametgahlarını başka adreslere yada başka illere almaktadır.

Eğer çocuğunuz bekar ise bu işlemlerle kendinizi hiç yormayın:) Çünkü mevcut adreste oturmadığını iddia ettiğiniz çocuğunuz bekar olduğu sürece dosyanızdan kolay kolay çıkarılmamakta olup takdir yine bağlı olduğunuz SYDV’lere aittir. Sigortalilar asi parasi alir mi sorusuna cevap verdikten sonra diğer maddeye geçelim.

2-Düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi

Çocuğunuzun düzenli olarak aşı ve sağlık takibini yapmanız gerekiyor. Bunu sağlık ocakları aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu kontrollerin takibi bakanlıkça yapılmaktadır. Amaann kim bilecek ki demeyin.

3-Şnt yardımı yaş aralığı nedir ?

ŞNT yardımı yaş aralığı 0-6 yaş arasını kapsamaktadır.6 yaşını dolduran çocuğun çocuk aşı parası yardımı otomatik olarak iptal edilmektedir. Eğer çocuğunuzu okula kayıt ederseniz şartlı sağlık yardımı çocuk parası yani eğitim yardımı olarak devam edecektir. Gebelik aşı parası diye bir yardım yoktur. Gebelik yardım parası vardır. Gebelik yardımı hakkında bilgi almak için tıklayın.

4-Vakıf Mütevelli Heyetinin takdiri

Aşı parası ödemesi alabilmek için yukarıda ki şartları taşısanız da son karar vakıf mütevelli heyetinindir. Çünkü her vakıf bağımsız tüzel kişiliktir ve yukarda saydığımız şartlar dışında kendi içerisinde de şartlar belirleyebiliyor. Bunlar araç kaydı olanlara yardım vermemek, ikinci evi olana yardım vermemek , 30 küçük baş hayvanı olana yardım vermemek gibi. Aşı parası başvurusu işlemlerinde önemli bir noktaya değindik. Şimdi dilerseniz gelin beraber aşı parası ne kadar beraber bakalım.

Aşı Parası Ne Kadar 2023 ?

cocuk asi parası

Gelelim kritik sorulara. Çocuk aşı parası ne kadar 2023 ? Aşı parası 2023 yılı için ne kadar ? Bebek aşı parası ne kadar 2023 ? Yeşil kart çocuk parası ne kadar 2023? Şimdide bu sorulara cevap bulalım.

ŞNT aşı parası yardımı nereye yatırılır ?

Aşı parası başvurusu yaptık. Yardımımız kabul edildi. Peki çocuk parası nereden alınır ?

Ödemeler PTT aracılığı ile doğrudan anneler adına açılan hesaplara yapılmaktadır. Eğer anne yardımı alamayacak durumda ise SYDV’yi bilgilendirerek babanın adına yatırılmasını sağlayabilirsiniz. Çocuk aşı parası ne kadar ona bakalım şimdi de.

Çocuk aşı parası ne kadar ?

 • Şartlı sağlık yardımı 45 TL’den 55 TL’ye
 • Şartlı gebelik yardımı 45 TL’den 100 TL’ye
 • Doğum yardımı 100 TL’den 150 TL’ye
 •  Lohusalık yardımı 45 TL’den 150 TL’ye
 • Çoklu doğum yardımı 150 TL’den 215 TL’ye

Aşı maaşı ne kadar öğrendik.

Peki aşı parası ne zaman verilecek ? Çocuk aşı parası ne zaman yatar ? Yeni doğan aşı parası ne zaman verilecek ?

Bütün bu soruların cevabı olarak  tekli ayların son haftasında yatmaktadır diyebiliriz.

Aşı parası ne zaman verilecek 2023 için sorusuna cevap verdik. Çocuk yardım parası kaç yaşına kadar ödenir sorusunun cevabı ise sağlık için 0-6 yaştır. Çocuk 6 yaşını doldurduktan sonra bebek aşı parası ne kadar 2023 , bebeklerin aşı parası nasıl alınır gibi soruların yerine çocuk eğitim yardımı nasıl alınır alacaktır.

Çünkü eğer 6 yaşında ki çocuğunuz aşı parası ödemesi bitmiş eğitim yardımı yani okul parası zamanı gelmiştir. Eğer çocuğunuzu okula yazdırmaz iseniz herhangi bir çocuk yardımı alamayacaksınız.

Eğitim yardımı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Peki çocuk yardım parası sorgulaması nasıl yapılıyor birde ona bakalım.

Aşı Parası Ne Zaman Verilecek?

Aşı parası başvurusu genelde aynı ay içinde sonuçlanır. Ancak belediye yoğunluğuna göre bazen durumun sonuçlanması birkaç ayı bulabilir. Başvuru olumlandıktan sonraki ay içinde PTT hesabına ücret aktarılıyor. 

Aşı Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yeşil kart çocuk parası sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Aşı parası sorgulama nasıl yapılır ?  Ptt aşı parası sorgulama nasıl yapılıyor ?

Aşı parası yattı mı yatmadı mı diye merak ediyorsanız bunun için vakfa kadar gitmenize gerek yok.

Peki çocuk parası için hangi numara aranır ? Aşı parası sorgulama numarası nedir ?

Aşı parası numarası olarak da bilinen Aile bakanlığının ALO 144 numaralı hattını arayarak aşı yardımı sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Hat ücretsiz. Aşı maaşı sorgulama işlemi yapıp yatıp yatmadığını öğrenmenin başka yolu yok mu ? Var tabi ki. Buraya tıklayarak E devlet sosyal yardım sayfası aracılığıyla devlet yardımlarınızı öğrenebilir asi parasi sorgula diyerek işlemlerinizi tamamlayabilir ve yeşil kart parası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Aşı parası dışında ekstradan çocuğunuz için yardım talebinde bulunduysanız yani Sosyal yardımlaşmadan para yardım talebiniz olduysa sonucunu yine e devlet sosyal yardım ve nakdi yardım sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. 

Aşı Parası Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Aşı parası yardımı aşağıdaki hallerde kesilir;

 • Çocuğun kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılmaması 
 • Çocuğun 7 yaşına girmiş olması 
 • Vakfa haber vermeden adres değişikliği yapılması 
 • Muhtaçlık durumuna kalktığına dair vakfa haber gitmesi
 • Hak sahibi annenin vefat etmesi
 • Çocuğun vefat etmesi

 

Aşı parası başvurusu ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Aşı parası başvurusu ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmına mutlaka bizlere sorun.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından çocuğunuz için alabileceğiniz yardım aşı parası ile sınırlı değildir. Ayrıca gebelik maaşı, eğitim yardımı, doğum yardımı gibi diğer yardımlardan da faydalanabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

30 Yorum

 1. Eşim çalışmıyor birden çocuğuma bakama ve kiradayim ve 6000yuz kira veriyorum

 2. Kızım 14 01 2019 asi parasi alabilirmiyim aydinlatirmisiniz yeşil kartliyim

 3. Merhaba benim 3 çocuğum var yaklaşık dört aydır şartlı eğitim ve sağlık yardımı ya düzensiz yada eksik yatıyor tarihleri dahi değişti hiç bir yerden konuyla ilgili bilgi alamadım iki ay önce sadece bir çocuğuma yattı ikisine ödenmedi bu ayda 1 ne eksik ödenen tutarĺa iki aylık para yatmış birine sadece 45 tl diğerine dört aydır ödeme alamadım

 4. Meb lar benim 3 tane oglum var kiradayim 8 aydir calisamiyorum kovitten dolayi bir oglum ikinci sinifa gidiyor 850 tl kira veriyorum cok zor durumdayim esim calismiyor bende calismiyorum SSK da yok hic bisey yok nasil basvura bilirim acaba yardimci olabilirseniz sevinirim .

 5. Ben asi parası çok az alıyorum ve hiç bir yardımda alamıyorum bez param yok çocuklarıma alayım eşim çalışmıyor kimse sesimi duymuyor benim kiram 500 TL eletirik 400 TL geliyor aydan aya geçim çok zor olmuş bize yardım baglayi n lütfen sesimizi duyun

 6. Eşim çalışmıyor bebegimde yeni oldu hiç bi yardim almadım acaba nasil yapabilirim

 7. Merhaba bizim 4 yaşında 1 oğlumuz ve 10 aylık ikiz kızımız var çocuk yardımı alıyoruz aşı parası için başvuru yaptık öyle bişey yokmuş dediler ne yapmamız gerekiyor

 8. 1 yasinda ve 4 yasinda cocugum var asi parasini yeni duydum.yeni basvuru yapsam alabilirmiyom 1 ve 4 yasina kadar yaptirdigim asilarin yardim parasini

  1. Merhaba. Geçmişe dönük ödeme alamazsınız. Başvurduğunuz tarihten itibaren yardımınız başlar.

 9. Merhaba benim kızımın dört aydır aşı parası alamıyor izlemleride yapılmak ta devam ediyor süreç diyor ama yatmıyor ne yapabilirim

  1. Merhaba. Neden yatmadığını bilmek gerekir. Şauan çocuk paraları kartlara yatmıyor. Belki ondan çekememişsinizdir. Bunun için öncelikle kendi vakfınızı arayarak durumunuzu sorgulamalısınız.

 10. 2aylik bebegim var 4 yaşinda oglum var aşi parasi bez mama yardimida varmis almadim aydinlatirmisiniz bizi

 11. Gebelik yardimi icin internet üzerinden baswuru oluyormu bilgi verirmisiniz

 12. Selamünaleyküm eşim sigortali fakat kiracitiz 3cocukluyum yardım alabilrmitiz

  1. Merhaba. Sadece yeşilkartlı olmak yetmiyor. Araç,vergi kaydı,arazi kaydı gibi diğer kriterleri de taşıyor olmalısınız. Sosyal yardımlaşmadan size bilgi verilecektir engel bir durumunuz varsa.

 13. Eşim SSK lı iki tane bebeğim var biri 2 dieri 3,5 yaşında aşı süt ve okul parasını alabilirmiyiz

 14. Merhaba eşim yeni doğum yaptı aşı parası dışında hangi yardımlardan faydalanabiliriz.
  Sigortalıyım aynı zamanda

  1. Merhaba. Eğer sigortalıysanız vakıf yardımlarının bir çoğundan yararlanamazsınız maalesef. SSK’nızın devam etmesi durumunda aşı parası yardımınızda yakın zamanda kesilecektir.

  1. Çocuklarınızın okulda devamsızlık yapmadığından ve aşılarınızı aksatmadığınızdan emin olunuz lütfen.

 15. Merhaba rahmi bey. Evet alabilrsiniz. Çocukların velayeti kimdeyse o kişi alabilir aşı parasını,eğitim yardımını yada çocuk parasını.

 16. Merhaba. Ben eşimden yakın zamanda boşandım.Velayet bende çocukların. Aşı parasını ben alabilir miyim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu