Eğitim Ve Sağlık Yardımları

Aşı Param Neden Kesildi ? 2022 Aşı Parası

Aşı param neden kesildi sorusuna cevap vermeden önce aşı parası nedir onu hatırlatalım. Şartlı Sağlık Yardımı kapsamında, nüfusun en yoksul kesiminde yer alan ailelere 0-6 yaş arası çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeleri şartı ile düzenli nakdi yardımı yapılmaktadır. Bu yardımın amacı, 0-6 yaş arası çocukların aşılarını ve sağlık takibini yakından takip etmektir.

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin aylık 55 TL (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 100 TL ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 150 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır. Çoklu doğum yapılması durumunda çocuk başına aylık olarak 24 ay boyunca 215 TL yardım verilmektedir. Fayda sahibi çocuklar ve gebe/lohusa kadınlara ait muayene izlem takibi aralıkları ile ilgili mevzuat Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Aşı Param Neden Kesildi?

Şartlı Sağlık yardımından faydalanan çocuğun;

  • Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu tarihlerde sağlık kontrollerinin yaptırılmaması,
  • 72 ayını doldurması,
  • Yardım kaydının bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına haber verilmeksizin ikamet adresinin değişmesi,
  • Hanesinin Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi,
  • Vefat etmesi,
  • Hak sahibi ebeveyninin vefat etmesi,

halinde yardım durdurulur.

Maddeleri açıklamakta fayda görüyoruz. Sağlık bakanlığı çocuğunuzun sağlık kontrollerini takit etmektedir. Sağlık ocağı kontrole gelen çocukların isim listesini sağlık bakanlığına iletmektedir. Eğer çocuğunuzun aşılarını ve sağlık kontrollerini düzenli yapmazsanız ödemeniz yatırılmamaktadır. Yine 6 yaşını dolduran çocuk eğitim çağına geldiği için okul kaydını yapmanız durumunda sağlık yardımı eğitim yardımına çevrilmektedir. Bütün yardımlarda olduğu gibi bağlı olduğunuz SYD vakfından habersiz adres değişikliği yapmanız durumunda yardımınız kesilecektir. Çocuğun vefat etmesi yada yardımı alan kişinin vefat etmesi durumunda yardımınız otomatik olarak iptal edilmektedir. Anne vefat ederse yardım SYDV tarafından babanın adına çevrilebilir.

Bütün bunların yanında ŞEY ve ŞSY başvurusu sırasında imzalanan sözleşmeye aykırılıkların tespiti halinde yardım ödemeler geçici bir süre durdurulabilir ya da tamamen kesilebilir. Eğer yardımınızın kesilmesine sebep olan durumlar ortadan kalktıysa tekrar Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Çocuk parası neden kesilir sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur yazımız.

Aşı parası nedir nasıl alınır ne kadar ödeme yapılır merak ediyorsanız tıklayın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu