Kategori DışıGüncel Konular

Asgari Ücret Bugün Netleşiyor!

Asgari ücret hakkında son gelişmeler yazımızın devamında. Asgari ücret ne kadar oldu? Lütfen yazımızı sonuna kadar dikkatlice okuyunuz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu için işçileri temsil eden TÜRK-İş’i ve işveren bölümünü temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nu yani (TİSK) 20 Aralık Salı günü  için kabine toplantısına  davet etti. İşçi, işveren ve hükümetten beş kişi olacak şekilde 15 kişiden oluşan oluşacak olan  toplantı da, 2022’nin Aralık ayında asgari ücrete yapılacak artış görüşme yapılacak.

En Son Net Asgari Ücret 5500 TL Olmuştu

2021 yılında brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira şeklinde belirlenen asgari ücret yüzde 50’lik bir artış sonucu, 2022 yılı Temmuz ayı ara zammı ile 5500 TL olmuştu. Asgari ücretin işverenler için olan toplam maliyeti, her işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş olarak hesaplanmıştı. Bundan dolayı da 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik sigortası, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturdu ve net olarak asgari ücret belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı Kabine Toplantısı sonrası, şu açıklamaları yaptı;  “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdan işverenler ile görüşülüp, asgari ücret hakkında gerekenin yapılması konusunda talepte bulundum” bilgisini verip, “Çalışma Bakanımız, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile 22 Aralık Salı günü bir araya gelecek ve bu çalışmayı da bu hafta sonu gelmeden  inşallah tamamlayacaklar” ifadesinde bulundu.

Milyonlarca İşçinin Gözü Asgari Ücrette

Milyonlarca işçi ve işveren gözünü bugünkü kabine toplantısı sonrası asgari ücrette yaşanacak son gelişmelere çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan düzenleme ile ilgili talimat verdi ve bu gün içinde netleşmesi bekleniyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 14:00’ de toplandı.

Asgari ücrete net bir zam yapılması bekleniyor. İstihdam kaybını engellemek için, işverenin de desteklenmesi bekleniyor. Zammın ne kadar olacağı, işverene hangi destekler sağlanacağı gibi konular merak ediliyor. Gözler bugünkü toplanacak asgari ücret komisyonuna çevrildi.  İşçi, işveren ve hükümet tarafından  beşer kişinin katılacağı ve toplam 15 kişi ile yapılacağı komisyon Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bugün öğleden sonra başladı.

Asgari Ücret İçin Son Toplantı

Enflasyonun giderek yükselmesine karşı asgari ücretliler için yeni zammı görüşecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün hükümet dışında 10 kişi ile birlikte toplandı. Yükselen enflasyon oranları uzun süreden beri vatandaşı zorladı ve bir süredir asgari ücrete makul bir zammı isteği çok fazla konuşuluyordu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün yaptığı kabine toplantısının ardından yapmış olduğu açıklamanın ardından, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından talepte bulundum ve tekrar görüşülüp asgari ücret ile ilgili gerekenin yapılmasını istedim” açıklamasını yapmıştı. Birçok vatandaş uzun zamandır yeni zammın ne kadar olacağını merakla bekliyor ve biraz olsun rahatlamak istiyor.

Asgari Ücret Bugün Açıklandı

Son açıklamadan sonra asgari ücret net 8.500 tl olarak belirlenmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu