Güncel Konular

Apron Memuru Maaşları Ne Kadar ?

Apron memuru maaşları bu branşı tercih edecek gençlerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Peki apron memuru nedir ? Atama puanları ne durumda ? Ne iş yapar ? Bütün soruların cevapları haberimizde.

Apron memuru maaşları son günlerde epeyce merak edilen konular arasına girdi diyebiliriz. Devlet Hava Meydanları(DHM) bünyesinde görev yapan bu memurlar ne iş yaparlar, apron memuru ne demek ve nasıl olunur sizler için en ince ayrıntısına kadar araştırdık. Sizler de bu konuda aydınlatıcı bilgilere ulaşmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar mutlaka okumalısınız.

Apron Memuru Maaşları 2021 Yılında Ne Kadar ?

Apron memuru maaşları havacılık tazminatları hariç 7.000 TL civarıdır. Bu maaşlara havacılık tazimanatı,eş ve  çocuk yardımlarıda eklenince maaşlarının 10.000 TL’nin üstüne çıktığı bilinmektedir. Tabi verdiğimiz rakamların tahmini rakamlar olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Apron Memuru Nedir ?

Apron memuru devlet meydanları işletmesinde idari hizmet sınıfında görev yapmaktadır. Sarı taksi olarak da bilinen apron memurları uçakların pistteki park planlamasını ve hava trafik kontrolünü sağlarlar. Apron memurları devlet hava meydanlarında ki uçuşların düzenli bir şekilde yapılabilmesi için son derece önemli bir göreve sahiptirler. Kısacası hava alanlarının trafik polisleridir.

Apron Memurunun Görevleri Nelerdir ?

Apron memurlarının yerine getirmesi gereken bir takım görevleri bulunmaktadır. Bu görevlerden bazıları şöyle:

  • Yolcu indirmek. yük taşımak yada yakıt ikmali yapmak için inen uçakların fallomi ile park yerine götürülmesini sağlarlar.
  • Uçakların park alanlarında kalış sürelerine ve tiplerine göre sırılanmasını sağlarlar.
  • Pist alanının temizlenmesini koordine ederler.
  • Piste inen uçaklara fallomi ile escortluk ederler.
  • Uçakları bekleme alanına götürerek bekleyecekleri süreleri ve bilgilerini pist amire bildirir.

Apron Memuru Çalışma Saatleri Nelerdir ?

Apron memuru çalışma saatleri çalışılan hava alanına göre farklılık göstermektedir.
Bazı hava limanlarında normal mesai saatleri uygulanır.
Her yerde aynı değil tabiiki.
Bazı hava limanlarında 12 saatlik çalışma sonrası 24 saat dinlenme usulü mesai benimsenmiştir.
Bu ritinlerin tamamen dışında uygulamalar da vardır.
Bazı hava limanlarında ise 24 saat çalışıp 48 saat dinlenme usulü benimsenmiştir.

Apron Memuru Nasıl Olunur ?

Merak edilen bir diğer soru ise apron memuru nasıl olunur ? KPSS puanları ne durumda ? Hangi bölümden alıyor memurlarını  ? Lisans mezunu apron memuru olabilir mi ?

Apron memuru olabilmek için öncelikle lisan mezunu olmanız şart. Sadece lisans mezunu olmanız yeterli değil maalesef. Peki hangi bölümden alıyor ? Üniversitelerin havacılık yönetimi bölümünden mezun olmanız şart. Alım sayısı kısıtlı olduğu için KPSS puanları 85 puan civarıdır. Ayrıca B sınıfı ehliyet sahibi olmanız da şart. Akıllara takılan diğer bir soru ise kadınlar apron memuru olabilir mi ? Evet. Bayanlarda aynı şartları taşıması durumunda apron memuru olabilmektedirler.

Apron Memuru maaşları konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu