Belediye YardımlarıYardım Haberleri

Ankara Süt Yardımı Başvurusu

Ankara Süt Yardımı Başvurusu hakkında detaylı güncel bilgiyi içeriğimizin devamında bulabilirsiniz. Lütfen bu makalemizi baştan sona kadar dikkatlice okuyunuz! Süt yardımına dair herşey bu içerikte.

Ankara Süt Yardımı Başvurusu; İhtiyacı olan ve dar gelirli aileler için birçok ayni ve nakdi yardım çalışmaları yapan, Ankara Büyükşehir Belediyesi; geçtiğimiz senelerde olduğu gibi ihtiyaç sahiplerinin 0-10 yaş aralığında olan çocuklarına süt yardımında bulunmaya devam etmektedir. Başkent Süt adında sunulan sütler; muhtaçlık sınırının bulunan ailelerin çocukları için dağıtılmaktadır. Süt yardımı, evdeki her bir çocuk için alınabilir.

Ankara Süt Yardımı Nedir?

Başkent Kart yardımı, yakacak yardımı, gıda ve kıyafet yardımı vb. Şekilde yardımlar ile Ankara il sınırlarında yaşayan, dar gelirli ve durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza sahip çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi; Başkent süt yardımı yaparak, yoksul aile çocuklarının fiziksel ve zihinsel gelişimi için katkı sunmaya devam etmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi maddi durumu yetersiz ailelerin 0-10 yaş aralığındaki çocuklarına aylık olarak 6 litre süt yardımı yapılmaktadır. Sağlıklı aynı zamanda da temiz olan bu sütler; çocukların gelişimi için ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri içermektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi süt yardımı için başvuru yapmak isteyenler; Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na gittikten sonra, başvurularını kolay bir şekilde yapabilirler. Ankara süt yardımına başvuru yapmak isteyen kişiler ALO 153 destek hattını aradıktan sonra süt yardımı başvurusunu tamamlayabilirler. İnternetten ön başvuru için büyükşehir belediyesinin resmi internet sitesi ya da e devlete giriş yapabilirsiniz.

Belediyenin resmi sitesine girerek süt yardımı başvurularınızı yaparak. E-devlet üzerinden belediyenin süt yardımına ya da diğer yardımlarına başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Kimler İçindir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Kimler İçindir
Ankara Süt Başvurusu

Süt yardımı; Ankara ilinde yaşayan ve yeterli bir geliri olmayan yoksul ailelerin çocukları için yapılan bir yardımdır. Bu hizmetten yalnızca dar gelirli olan vatandaşlar yararlanabiliyorlar. Ailesinde sigortalı işi ya da düzenli geliri olan bir kişi yoksa, süt yardımı konusunda öncelikli olarak kabul edilirler. Aşağıda öncelikli olarak yardım alan kişiler belirtilmiştir;

 • Muhtaçlık sınırının altında olan vatandaşlar
 • Kronik hastalığı bulunan kişiler
 • Eşinden ayrılmış ya da eşi vefat etmiş olanlar
 • Şehit, gazi ve askerlerin çocukları
 • Kimsesiz ve sahipsiz kişiler

Ankara Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvuru Şartları

Süt yardımı başvuru şartlarını aşağıdaki şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Muhtaçlık seviyesinin altında yaşıyor olmak
 • 0-10 yaş arasında çocuğu olmak
 • Hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirecek değerli menkul veya gayrimenkul olmaması
 • Başvuru için ihtiyaç duyulan belgeleri zamanında teslim etmek

Ankara Başkent Süt Yardımı Başvuru Formu

Başvuru da bulunmak isteyen sahiplerinin doldurması gereken başvuru formunda kişilerin kişisel bilgisi, adres bilgisi, mesleki bilgileri, aylık kazanç ve giderleri, muhtaçlık durumlarına dair birtakım soruları cevaplamaları için hazırlanmış olan belgelerdir. Sorulan bu sorular ile başvuruda bulunan vatandaşların gerçekten yoksul olup olmadıklarını tespit edilir. Bundan dolayı da kişilerin formdaki tüm sorulara doğru bir şekilde yanıt vermesi tavsiye edilmektedir.

Ankara Başkent Süt Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başvuru için Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına teslim edilmesi şart olan belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru yapan kişi ya da veliye ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Hane bireylerine ait Kimlik kartları ya da fotokopileri
 • İkametgah yazılı olan belge
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane bireylerine ait mal olup olmadığını gösteren belge
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir ya da gelir olmadığına dair belge
 • Muhtarlıktan alınmış olan fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi

Ankara Büyükşehir Süt Yardımı Nasıl Sorgulanır

Süt yardımı başvuru sonuçları için ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak ya da büyükşehir belediyesini arayarak bilgi alabilirsiniz. E-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden de başvuru sonuçlarınızı istediğiniz zaman görüntülemeniz mümkündür. Süt yardımı başvuru sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamanız yeterlidir. Başvurunuz çok kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

Ankara Başkent Süt Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Süt yardımı başvuruları hakkında merak ettiğiniz detayları öğrenmek için, ALO153 Beyaz Masa hattına ulaşabilirsiniz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 0312 507 10 00 telefon numarasını arayıp, ön başvuru yapma imkanı bulabilirsiniz.

Ankara Süt Yardımı Ne Zaman Veriliyor?

Süt yardımı, belediye tarafından her ay düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Yardımlar genel olarak 30 günde bir olarak yapılıyor olsa da bazen erken ya da gecikmeli bir şekilde de yapılabilir.

Ankara Süt Yardımı Kaç Litre?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihtiyacı bulunan ailelerin çocukları için her ay 6 litre süt dağıtımı yapmaktadır. Sütler; ailedeki her bir çocuk için alınacak şekilde dağıtılır. Yani 0-10 yaş aralığında iki çocuğu olan bir aileye aylık 12 litre süt verilmektedir, 3 çocuğu varsa bu durum 18 litreye çıkmaktadır. Bu yazımızda kısa bir şekilde Ankara Büyükşehir Belediyesi süt yardımı başvurusu konusunda merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Sizler de bu konuyla alakalı olarak her türlü soru ve görüşlerinizi, önerilerinizi  bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu