Belediye Yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları nelerdir? Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım sorgulama işlemi için ne yapmalıyız? Ankara Büyükşehir belediyesi Nakdi yardım formunu nasıl doldurmamız gerekir? Diğer soru işaretleri de şöyle: Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı, Ankara Büyükşehir yardım kartı, Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı. İyi ama bunların ayrıntıları nelerdir? Sizin için hepsinin cevaplarını bulduk. Hadi inceleyelim.

1- Gıda ve Temizlik malzemesi yardımları

“ İYİLİĞİN BAŞKENTİ” sloganıyla yola çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi, il sınırları içinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlardan biri gıda ve temizlik malzemesi yardımıdır. Yıllardır gıda ve temizlik malzemesi yardımı yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi her yıl yaklaşık 160 bin aileye yardımda bulunuyor.

Peki bu yardımdan yararlanma şartları nelerdir?

 • Ankara il sınırları içinde yaşamak
 • Ailenin gelirinin TÜİK tarafından belirlenen yoksulluk sınırının altında olması
 • Başvuran kişinin evinde yapılan Sosyal İnceleme sonucunda yardım komisyonun belirlediği puanlama sisteminden 100 ve üzeri puan almak

Bu koşulları taşıyan ihtiyaç sahipleri;

 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Adrese dayalı aile beyan fişi
 • 18 yaş üzeri aile bireylerinin nüfus cüzdanının aslı ve nüfus cüzdan fotokopileri
 • Müdürlüğe başvuru yapılacağı sırada alınan yardım başvuru formu

ile Sosyal Yardımlar Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğüne başvurarak yardım talebinde bulunabilirler.

Başvuru adresleri şöyle:

ADRES TELEFON
OSMANLI İŞ MERKEZİ YENİ ETLİK CADDESİ N0:103 ETLİK-KEÇİÖREN ANKARA (0312) 322 11 33 / (0312) 322 45 47
ATATÜRK MAH. PEÇENEK CAD NO:116 SİNCAN (0312) 276 22 31
Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları
komur yardimi basvurusu
ankara büyükşehir belediyesi komur yardimi basvurusu

2- Yakacak (Kömür) yardımı

Ankara büyükşehir Belediyesinin yardımlarından biri de yakacak yardımıdır. Yakacak yardımı birçok kişinin yararlanmak istediği bir yardımdır. Peki Ankara Büyükşehir Belediyesi yakacak yardımı için gerekli şartlar nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi yakacak yardımı şartları:

 1. Ankara il sınırları içinde yaşamak
 2. Ailenin gelirinin TÜİK tarafından belirlenen yoksulluk sınırının altında olması
 3. Başvuran kişinin evinde yapılan Sosyal İnceleme sonucunda yardım komisyonun belirlediği puanlama sisteminden 100 ve üzeri puan almak
 4. İkametgahta doğalgaz kullanımı bulunmaması

Bu şartları taşıyorsanız Ankara Büyükşehir Belediyesi yakacak yardımına başvurmak için gerekli belgeleri hazırlayarak başvuru yapabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yakacak yardımı için gerekli evraklar:

 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Adrese dayalı aile beyan fişi
 • 18 yaş üzeri aile bireylerinin nüfus cüzdanının aslı ve nüfus cüzdan fotokopileri
 • Müdürlüğe başvuru yapılacağı sırada alınan yardım başvuru formu

Bu belgelerle Sosyal Yardımlar Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğüne başvurarak yakacak (kömür) yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Başvuru adresleri :

ADRES TELEFON
OSMANLI İŞ MERKEZİ YENİ ETLİK CADDESİ N0:103 ETLİK-KEÇİÖREN ANKARA (0312) 322 11 33 / (0312) 322 45 47
ATATÜRK MAH. PEÇENEK CAD NO:116 SİNCAN (0312) 276 22 31
YAVUZ SELİM MAHALLESİ PTT CADDESİ NO:7/A ÇUBUK ANKARA (0312) 837 99 29
Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları Adres bilgileri
Ankara buyuksehir belediyesi ekmek yardimi
ankara büyükşehir belediyesi ekmek yardımı

3- Ekmek Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesinin düzenli olarak yaptığı yardımlardan biri de ekmek yardımıdır. Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından ihtiyaç sahibi 18.000 aileye günlük 80.000 ekmek dağıtımı yapılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekmek yardımından yararlanmak isteyenlerin şu evrakları vermeleri gerekir:

 • Kira kontratı
 • Hanedeki öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Varsa araç kaydı
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik ilmühaberi
 • Hanede engelli veya hasta var ise raporu

İle birlikte Sosyal Yardımlar Müdürlüklerin başvurmaları gerekmektedir.  Başvuru yapıldıktan sonra belediye ekiplerince başvuru sahibinin evinde sosyal inceleme yapılmakta ve bilgilerin doğruluğu araştırılmaktadır. Araştırma sonunda ihtiyacı olduğu belirlenen ailelere yardım yapılmaktadır.

4- Sıcak Yemek Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi özellikle Koronavirüs salgını döneminde birçok yardımda bulunmaktadır. Bunlardan biri de karantinada olan vatandaşlara yapılan günlük kahvaltı ve akşam yemeği yardımıdır.

Özellikle 65 yaş üstü, engelli vatandaşlar olmak üzere, salgın döneminde işinden olanlara, sağlık çalışanlarına ve yardıma ihtiyacı olanlara sıcak yemek dağıtımı yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi karantinada olan vatandaşların da 15 gün boyunca kahvaltı ve akşam yemeklerini karşılamaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sıcak yemek yardımından yararlanmak için 0530 010 07 50 numaralı danışma hattını ya da Başkent 153 numarasını arayabilirsiniz.

5- Giyecek Ve Eşya Yardımı

İyilik bulaşıcıdır.” düşüncesiyle yoluna devam eden Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine giyecek ve eşya yardımı yapmaktadır. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından bağış olarak alınan sıfır ve ikinci el giysiler ve eşyalar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Böylelikle Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım yapmak isteyenlerle yardıma ihtiyaç duyanlar arasında köprü görevi görüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi giyecek ve eşya yardımına başvurmak için gerekli belgeler:

 • Muhtarlıktan alınan fakirlik ilmühaberi
 • Kira kontratı
 • SGK maaş dökümü
 • Nüfus Müdürlüğünden aile beyannamesi
 • Yaşanan bir doğal afet durumu varsa
 • İtfaiye raporu
 • Araç Kaydı
 • Tapu Kaydı
 • Öğrenci
 • Şehitlik ya da gazilik belgesi
ADRES TELEFON
OSMANLI İŞ MERKEZİ YENİ ETLİK CADDESİ N0:103 ETLİK-KEÇİÖREN ANKARA (0312) 322 11 33 / (0312) 322 45 47

Eğer eşya ve giysi bağışı yapmak istiyorsanız 0312 507 37 17 numaralı telefondan ilgili birime ulaşabilirsiniz.

Bu yardımlar dışında sosyal belediyecilik anlayışını benimseyen Ankara Büyükşehir Belediyesi üreticiden aldığını patates ve soğanı ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz dağıtmaktadır.

cropped okul yardım parası öğrencilere maddi yardım çocuk parası eğitim yardımı nasıl alınır
Ankara Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı

6- Eğitim Yardımları

Bahsettiğimiz Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları dışında, YKS 2022 başvuruları devam ederken Ankara Büyükşehir Belediyesi, başvuru ücretini ödemekte zorlananların başvuru ücretini karşılayacağını açıklamıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden sosyal yardım alan ve salgın döneminde işini kaybeden ailelerin çocukları bu yardım için başvurabilmektedir. Buradaki formu doldurarak YKS başvuru ücreti talebinde bulunabilirsiniz. Form için BURAYI TIKLAYINIZ.

Ankara Büyükşehir Belediyesi öğrencilere yönelik sıcak çorba dağıtımı da yapmaktadır. ODTÜ, YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ, HACETTEPE ve GAZİ ÜNİVERSİTESİ ile OSTİM Metro İstasyonunda sıcak çorba dağıtım noktaları kuran Ankara Büyükşehir Belediyesi çorba dağıtımı yapmaktadır.

Yakın zamanda ihtiyaç sahiplerine çocukları için süt yardımı yapmayı da amaçlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, ayrıca tüm yardımları tek kartta birleştirerek BAŞKENT KART sistemine de geçmeyi amaçlamaktadır.

7- Elver Kampanyası

Ramazan ayının gelmesiyle beraber yeni bir dayanışma başlatan Ankara Büyükşehir Belediyesi “iyilikte ikinci dalgayı başlatıyoruz.” Diyerek yardımda bulunmak isteyen bağışçılarla ihtiyaç sahiplerini buluşturmayı amaçlamıştır.

Elver Kampanyası kapsamında https://www.ankaratekyurek.com adresine giren yardımseverler 100, 200, 500, 1000 TL seçeneklerinden birini seçerek yardıma ihtiyacı olan kişinin adı ve soyadını görmeden sadece iban bilgisini görüntüleyerek yardımını yapabilmektedir. 1000 TL’lik yardıma ulaşan ihtiyaç sahipleri sistemden otomatik düşürülmektedir. Yardım yapılırken bağışta bulunan kişiye bir kod gelmekte ve o kod ile bağışçı, yardımını ihtiyaç sahibine ulaştırabilmektedir.

Elver Kampanyası Başvuru

“Elver Kampanyası”na ihtiyaç sahibi olarak başvuru yapmak isterseniz https://forms.ankara.bel.tr/elverbasvuru adresinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Yardım alabilmeniz için bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Sizin adınıza kullanılan geçerli bir iban numaranızın da bulunması gerekmektedir.

 Ankara Büyükşehir Belediyesinin yeni yardımları açıklandıkça sitemizde bu yardımlara da yer vereceğiz. Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları hakkında haberdar olmak için sitemizi takip edin.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı
Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı

Başkentlilerin dört gözle beklediği Kara kış yardımları konusundaki açıklamaların gelmesi ile birlikte, yapılacak olan nakit yardımının ayrıntıları da netleşmiş oldu. Kasım ayında başlamak üzere, 4 ay boyunca ihtiyaç sahibi ailelerin Başkent kartlarına 2 bin 150 TL yatırılacak. Toplamda bu destekten faydalanacak hane sayısının 186 bin 209 olduğu da yapılan açıklamalar arasında bulunuyor. Ayrıca doğalgaz yerine kömür kullanan ailelerin de bu destek paketinden faydalanabileceği yapılan açıklamalar arasında bulunuyor. Kara kış yardımları bunlarla sınırlı değil. Devamını birlikte inceleyelim.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ekmek ve Et Desteği 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda, et ve ekmek desteği yapılacağının da altını çizdi. Yavaş, yılbaşından itibaren ihtiyaç sahibi her ailenin, Başkent kartları ile her gün bir ekmek alabileceğini duyurdu. Ayrıca Başkan Mansur Yavaş, bu ailelerin yine aynı kartlar ile anlaşmalı olunan kurumlardan aylık birer kilo et de alabileceği müjdesini Verdi. Yaptığı desteklerle Ankaralıların taktirini kazanan Yavaş, eğitim konusundaki hassasiyetine bir kez daha değindi ve yaklaşık 20 bin öğrenciye servis desteği verileceğini de ekledi.

Kara Kış Destek Paketi Başvuruları

Başkentlilerin kara kış yardımları konusunda en çok merak ettiği diğer bir konu da, bu desteğe nasıl başvuru yapacakları oluyor. Bu desteğe başvuru yapmak isteyenlerin Sosyal Yardım Başvuru Merkezlerine gitmesi ve burada başvuruya ilişkin form doldurması gerekmekte. Ayrıca başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin, yardım merkezlerine gitmeden önce https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ adresi üzerinden ön başvuruda bulunması gerekiyor.

Ankara Büyükşehir Yardımları Nasıl Alınır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvuru yapmak için iki seçenek vardır. Bunlardan ilki belediyenin resmi sitesine online başvuruda bulunmak, ikincisi ise ilgili kuruma giderek evraklar tam bir şekilde başvuru yapmaktır. Muhtarlıktan temin edeceğiniz fakirlik belgesi ile beraber kolayca başvuru yapabilirsiniz. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yardım almak isteyen vatandaşların bazı kriterleri taşıyor olması gerekir. Bu kriterleri şu şekilde gösterebiliriz;

 • Ankara ili sınırları içinde ikamet edilmeli
 • Aile toplam gelirinin TÜİK tarafından belirlenen sınırı geçmemesi gerekir. 
 • Başvuru yapan bireyin evine gelen komisyon üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda puanın 100 ve üzeri olması gerekir. 
 • Aileden yalnızca 1 kişinin başvuru yapmış olması gerekir. 
 • 65 yaş, engellilik ve maluliyet gibi nedenlerden ötürü yaşlı ve hasta bakımı almıyor gerekir. 
 • Aile içinde emekli, BAĞKUR’lu, sigortalı ve memur olmaması gerekir. 
 • Yardım başvurusu yapan kişinin herhangi bir kredi desteğinden ya da ödenekten faydalanmıyor olması gerekir. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşlar başvuru durumunu sorgulamak için iligli şubeyi aramalıdır. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Nedir
Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Nedir

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Nedir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kartı, tütün ve alkol ürünleri dışında kullanılan alışveriş kartıdır. Bu kart ile su ve elektrik faturaları da ödenebilir. Ortalama tutarı 500 TL’dir. Bu kart Ankara genelindeki bütün marketlerde geçerlidir. 

Değerli okurlar İzmir yardımları için BURAYI TIKLAYINIZ.

Ayrıca diğer belediyelerin yardımları için ayrıntılı bir yardımlaşma serimiz var. Bu seride ülkemizdeki bütün büyükşehir belediyelerinin yardımlarını anlatıyoruz. Bu yardım serilerini okumak için de Değerli okurlar diğer büyükşehir yardımları için BURAYI TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu