Faydalı BilgilerDiğer Yardımlar

Ambulans Şoförlüğü Sertifikası Nasıl Alınır?

Ambulans şoförü sertifikası nasıl alınır, gerekli belgeler nelerdir? tüm detaylar yazımızın devamında.

Ambulans şoförlüğü sertifikası pek çok kişi tarafından merak edilir. Şoförlüğün yapılabilmesi için ilk yardım eğitiminin de alınması gerekir. Bu nedenle ambulans şoförlüğü sertifikası almak gerekir. Ambulans şoförlüğü için verilen sertifikalar İsmek ya da MEB tarafından verilir. İş kanunu tarafınca ilk yardım sertifikalarının alınabilmesi için personellerin 10 kişi üzerinde olması gerekir. Ayrıca istenen evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir.

Ambulans şoförü olmak isteyen kişiler ileri sürüş eğitim belgesine de sahip olmalıdır. Ambulans şoförleri acil durumlarda olay yerine intikal edecekleri için bu konuma yeterli olmalılardır. 112 Ambulans şoförü sertifikası nasıl alınır derseniz içeriğimizin devamını okuyabilirsiniz.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Gerekli Evraklar

Ambulans şoförü olabilmek için gerekli evraklar şu şekildedir;

  • Kimlik kartı
  • Sabıka kaydı
  • Ehliyet
  • Sürücü belgesi GBT formu
  • Dilekçe
  • İlk yardımcılık belgesi

Yukarıda yer alan belgeleri temin ettikten sonra ilgili kurumlara evrakları teslim ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İlk yardım belgesi ambulans şoförü olmak için mecburi tutulmuştur. Çünkü şoförün her ihtimale karşı ilk acil yardım müdahalesini yapabilecek kapasitede olması gerekir. Ambulans şoförü sertifikası başvuru anca bu şekilde gerçekleşir.

Ambulans Şoförlüğü Sertifikası Nereden Alınır
Ambulans Şoförlüğü Sertifikası Nereden Alınır

Ambulans Şoförü Sertifikası Nereden Alınır?

Ambulan şoförü sertifikası alınması için MEB’e başvuru yapmak gerekir. İlk yardım eğitimlerini geçip gereken puanı aldıktan sonra teorik ve pratik eğitimlere de tabii tutulur. Bu mülakatlardan geçince ambulans şoförü olmaya hak kazanırlar. MEB ve Sağlık Bakanlığı bu konuda ortak hareket ederek son derece titiz davranırlar. Ambulans şoförlüğü sertifikası e-devlet üzerinden görüntülenebilir.

Ambulans İçin Alınan İlk Yardım Eğitimi Ne Kadar Sürer?

İlk yardım eğitimi için verilen eğitimler toplam 16 saat tutmaktadır. Bu eğitim 2 güne ayrılarak günlük 8 saat olarak ders görülür. Eğitimi başarıyla tamamlayan adaylara ilk yardım sertifikaları verilir. İlk yardım eğitimlerinin geçerlilik süresi 3 yıldır. Yenilenmesi gereken sertifikalar için 8 saat eğitim almak yeterlidir.

Ambulans İlk Yardım Eğitim Ücretleri

Ambulans şoförü sertifikası ücreti  ve İlk yardım sertifikası ücretleri her sene değişiklik göstermektedir. Bunun için ilgili kurumlara müracaat ederek detaylı bilgi almak daha doğru olur.

Ambulans şoförlüğü sertifikası almak için gerekli şartları yerine getirdikten sonra mesleğe hazır hale gelirsiniz. Detaylı bilgi için kurumları arayarak müracaat gerçekleştirebilirsiniz.

DİĞER İŞ İANLARI İÇİN SİTEMİZİN İŞ VE İŞÇİ KATEGORİSİNE MUTLAKA GÖZ ATINIZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu