Yardım HaberleriGüncel Konular

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir?

Bazı kurumlar uzun uzun telefon numaraları kullanmak yerine 3 rakamlı numaralarla vatandaşların kendilerine ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Vatandaşların özellikle merak ettiği birkaç numara bulunmaktadır. Alo 183’te merak edilen numaralardan biri olarak karşımıza çıkmakta. Peki, Alo Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir? Hangi durumlarda kullanılır? Siz de Alo 183 Sosyal Destek Hattını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Alo 183 Hattı Ne İşe Yarar ?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bazı acil numaraları bulunmaktadır. Bu numaralardan olan Alo 183 Sosyal Destek Hattı ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezi numarasıdır.

Bu hat ile

 • Aile,
 • Kadın,
 • Çocuk,
 • Engelli,
 • Yaşlı,
 • Şehit ve gazi yakınlarınasosyal destek hizmeti verilmektedir.  Bu destek kapsamında gelen çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.Alo 183 hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Alo 183 Hattı Nasıl Çalışır ?

Özellikle kadın cinayetlerinin arttığı bu dönemde Alo 183 herkes tarafından merak edilen konulardan. Bir ihmal, istismar, şiddet durumunda, tedbir almak ve önleyici hizmet sunmak adına Alo 183 büyük önem taşımaktadır.

Alo 183 aracılığıyla yapılan ihbarlar dikkatle değerlendirilerek vakanın bulunduğu ilde görevli Acil Müdahale Ekip Sorumlusuna veya kolluk kuvvetlerine bildirilmektedir.  Gerektiği zaman emniyet ve jandarma ile koordinasyon sağlanmakta, en kısa sürede müdahale edilmesi amaçlanmaktadır.

Diğer güncel yardımlarınıza bakmanızı da öneririz. Diğer sosyal destekleri de merak ediyorsanız şu yazımıza da bakınız  : https://www.sosyalyardimlar.com/yardim-haberleri/

Alo 183 Hattının Engelli Hizmetleri

Alo 183 hattına ulaşan engelli vatandaşlar bu hat aracılığıyla

 1. Rehabilitasyon hizmetleri,
 2. İstihdam çalışmaları,
 3. Eğitim hizmetleri,
 4. Evde bakım hizmetleri hakkında bilgi alabilir, istek ve şikayette bulunabilir.

İşitme ve konuşma engelli vatandaşlar 3G uyumlu telefonlar ile görevlendirilen işaret dili bilen personelle görüşebilmektedir. 0549 381 0 183 numaralı hatla görüntülü görüşme yapma imkanı da sağlanmaktadır.

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Başvurusu

Alo 183 ile yapılan görüşmeler Türkiye sınırları içinde ücretsizdir. Ayrıca ücretsiz sms gönderimi de sağlanmaktadır. Özellikle işitme ve konuşma engelli vatandaşlar ad-soyad, T.C. kimlik numarası ve taleplerini içeren mesajları 183’e ücretsiz gönderebilmektedir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar +90 312 253 92 00 telefon numarasından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezi’ne ulaşabilmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Ben semra bilgin esim kalp hastası oglum tirafik kazasi gecirmisti ayaginda dizden aşağısında pilatin var dir oglumu her yer oglumu almiyor oglumda her yerde calisamiyor küçücük bir is yeri acmak istiyorum yardim isterim oglumda her yerde

 2. Merhaba ben esimden 2l3 yil once bosandim kizimla ablamdabyasiyorum sosyal destek subat 2020de kesildi okuyan kizim var tekrar destek nasilmalabilirim pandekiden dolayi ise de giremiyilorum hamerhangi meslegimde yok kaddi olarak zor durumdayim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu