Faydalı Bilgiler

Alo 170 Hattı Nedir? Çalışma Hayatı İletişim Merkezi

Alo 170 Hattı Nedir? Alo 170 Şikayet ve İstek Hattı Hakkında Aklınıza Takılan Tüm Soruları Yazımızda Cevapladık...

Alo 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi nedir? Alo 170 hattı hangi konularda aranabilir? Alo 170 nelere bakar? Alo 170 hangi illerde var? Alo 170 yurt dışı arama nasıl yapılır? gibi sorularınızın detayını yazımızda sizler için detaylı bir şekilde derledik.

Alo 170 Nelere Bakar?

Alo 170 üzerinden:

 1. Kişiler sosyal haklarını öğrenebilir,
 2. İş kanunu hakkında bilgi alabilir.
 3. İş ve iş güvenliği hakkında ihbarda bulunulabilir; istek, öneri ve şikayet iletilebilir.

Alo 170 hattına 7 gün 24 saat ulaşılabilmektedir. 15 Kasım 2010 tarihinde hizmete giren Alo 170 hattına gelen çağrılara uzmanlar cevap vermekte hemen çözmeye çalışmaktadır. Hemen çözüm sağlanamayan durumlarda ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişim kurularak tüm talepler 72 saat içinde cevaplandırılmaktadır.

Alo 170 SGK Hattı Hangi Konularda Bilgi Verir?

Alo 170 SGK şikayet hattından;

 • Hizmet akdinin feshi
 • Fazla mesai
 • Kıdem ve ihbar tazminatı
 • İşten çıkarma ve çıkarılma
 • Primler
 • İstismar
 • Mobbing
 • Sigortasız çalıştırma gibi konularda şikayette bulunulabilir.

Yapılan şikayetler aynı hafta içinde sonuca ulaşmaktadır.

Alo 170 işkur ve sgk hattı
Alo 170 işkur ve sgk hattı

Alo 170 Ücretli mi?

Alo 170, ücretli bir şekilde hat hizmeti vermektedir. Bu hattı arayan bireyler 1 dakikalık bir görüşme için 0,50 kuruş ödeme yapmaktadır. Bu durumda 5 dakikalık bir görüşme için 2,5 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.

Alo 170 Çalışma Saatleri

Alo 170 hattı kesintisiz 7/24 hizmet vermektedir. Vatandaşlar için son derece avantajlı olan bu durum sayesinde kişiler istedikleri saatlerde randevu alabilir, bilgi danışabilir ve görüş bildirebilir. Alo 170 hattı sabah ve öğle saatlerinde çok fazla yoğundur ve bunun için müşteri temsilcisine ulaşmak adına dakikalarca beklemeniz gerekmektedir. Bu nedenle akşamüstü saatlerinde aramak daha iyi olacaktır.

Alo 170 Şikâyeti Ne Zaman Sonuçlanır?

Alo 170 hattına yaptığınız bir şikayetin neticelendirilmesi için en az 3 gün beklemeniz gerekmektedir. 3 günün sonunda bu hattı tekrar arayarak yaptığınız şikayetin akıbetini öğrenebilirsiniz.

Alo 170 İnternet Sitesi Var mı?

Alo 170 hattının internet sitesi mevcuttur. Vatandaşlar bu hattı arayarak şikayetlerini bildirebileceği gibi aynı zamanda https://www.alo170.gov.tr/#onlineislemler  sitesinden de online işlemleri halledebilirler.

Alo 170 Cevap Vermiyor veya Ulaşılamıyor

Alo 170 şikayet hattına ulaşmak yoğunluktan ötürü bazen zor olabiliyor. Hatta müşteri temsilcisine bağlanmak için dakikalarca beklemek gerekebiliyor. Böyle bir durum yaşadığınız online işlemleri tercih etmenizde fayda vardır.

Alo 170
Alo 170

Alo 170 Hattını Aramadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Alo 170 hattını aramadan önce dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bu konuları şu şekilde gösterebiliriz;

 • Alo 170 hattını aradığınızda size bir takip numarası veriliyor. Daha sonraki süreçte başvurunuzu takip etmek istediğinizde sizden bu numara isteniyor. Bu nedenle takip numaranızı kaybetmemenizde fayda var.
 • Müşteri temsilcisi size bazı kişisel bilgilerinizi sorabiliyor. Bu nedenle yanınızda T.C kimlik numaranızı bulundurmanızda fayda var.
 • İşvereninizle ilgili şikayette bulunmak istiyorsanız gerekli incelemenin yapılabilmesi adına adres, telefon vb. gibi bilgileri yanınızda bulundurmanız ve tamamen doğru bilgiler vermeniz gerekiyor.
 • İşyerinizde başka sigortasız çalışan birilerini şikayet etmek istiyorsanız o kişinin isim soyisim gibi bilgilerini de bilmeniz gerekiyor.

Bu tür konuları daha detaylı öğrenmek için Alo 170 canlı destek tarafından bilgi alabilirsiniz.

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Hakkında bilgi almak için şu yazımıza göz atınız : Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir?

Alo 170 Nasıl Çalışır?

Bu hattı direk arayarak bilgi alabildiğiniz gibi internet sitesine girerek online olarak da bilgi alabilirsiniz. Web sitesinde görme engelli vatandaşlarımız için görüntülü destek bulunur. Özellikle işitme engelli vatandaşlarımız ise yazışarak bu hattan bilgi alabilirler. Burada aynı zamanda mevzuatla ilgili diğer bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Alo 170 Hattı Başvuru Sorgulama

ALO 170 hattını aradığınızda yanınızda kimliğinizin bulunması gerekir. Bu sayede daha hızlı bilgi alabilirsiniz. Alo 170 başvuru sorgulama işlemleri için de aynı şekilde elinizde bu bilgiler olmalıdır.

ALO 170 hattını aramanız halinde, adınıza bir başvuru oluşturulmakta ve başvuru takip numarası verilmektedir. 3 iş günü sonra tekrar arayarak başvurunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda https://www.alo170.gov.tr/ adresinden bildirim sorgulama kısmına bilgilerinizi girerek başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Genel sağlık sigortası sistemi ile bütün devlet hastananeleri ve araştırma hastanelerinden yararlanabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası Borcu ( GSS ) Nedir ? yazımızı okuyunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu