Yardım Haberleri

Almanya’da Sosyal Yardım Çeşitleri Nelerdir ve Kimlere Verilir?

Almanya’da Sosyal Yardım hakkında merak edilenler içeriğimizin devamında lütfen yazımızı sonuna kadar dikkatlice okuyunuz!

Almanya’da sosyal yardım olarak bilinen ve halk arasında ”Hartz IV” Şeklinde duran adlandırılan yardım,  vatandaşlar için sunulan bir maddi destektir. Bu destek, kişinin kendi ya da birinci derece yakınının yardımı ile  alakalı olarak kendini  geçindirememesi  durumunda verilir. Ancak çalışabilir  vaziyette bulunanlar sunulan ve yakınları sosyal yardım talebinde bulunamazlar. Bu kişiler, SGB II’ ye göre, temel güvence kapsamındaki hizmetlerden yararlanma hakkına sahiptirler. Sosyal yardımın  temel amacı, yardım alanlara  temel ihtiyaçlarını  ve yaşam sürme olanağı sağlamaktır. Elde edilen gelirin yetmemesi gibi bir durum söz konusu ise sosyal yardım kapsamında ailenin geçim seviyesi baz alınarak maddi yardım yapılır.

Engellilik raporu olması, bakım ihtiyacı ya da özel zorluk durumlarına bağlı ortaya çıkan diğer yükler de sosyal yardım sayesinde  daha dengede olur. Bunun için  ihtiyaç duyulan yardım malzemeleri  ihtiyacı olan kişilere iletilirken,  buradaki asıl amaçta kişilerin mümkün  olduğunca önlerinde bir engel olmadan toplumsal  yaşamda yer almalarıdır . Sosyal yardımlar genel olarak insanların sosyal yardım olmadan da yaşamalarının sağlanmasıdır. Bu doğrultuda yardımdan  yararlanan kişilere, güçleri  yetki kadar çalışmaları  tavsiye edilir. Almanya’ya giden vatandaşların birçok imkandan yararlandıkları ve herhangi bir çalışma imkanları olmasa bile işsizlik parası aldıkları bilinmektedir. Bu yüzden böyle bir durumunuz varsa ve şartlarınız uygunsa siz de hemen başvuru yapıp, yardım alabilirsiniz.

Almanya’da  Sosyal Yardım Kapsamı

Verilen  yardımlar kişinin ihtiyacına göre  belirlenirken, kişinin günlük  hayatı, talepleri ve de  yetenekleri de dikkate alınarak verilir. Sosyal yardım  ilk sıralarda yer alan  bir yardım olmamakla birlikte, tüm imkanlar bittikten sonra ve de kişinin mal varlığı ve gelir durumu yeterli olmadığında da sağlanır. Sosyal yardım için başvuru zorunlu bir şey değildir. Yetkililer,  talepte bulunan kişinin yardım için gerekli koşulları sağladığını  öğrendiği dakikadan itibaren hemen gerekli adımı atacaktır.

4 Kişilik Aileye bin 955 Euro’ya Kadar Yardım

Maddi destek  yardımı kapsamı 6 ihtiyaç sınıfı ile  ele alınır. Yalnız başına  yaşayanlar veya yalnız başına çocuk  yetiştirmeye çalışanlara 424 Euro maddi destek  sağlanırken, reşit ve evli olanlara kişi başı 382 Euro verilir. Reşit olan ve  ailesinin yanında  kalan kişilere, 25. Yaşlarını doldurana kadar 339 Euro  yardım yapılmaktadır. 14. Yaşından 18.  yaşına kadar kadar, her bir genç için 322 Euro  sunulurken, 7. Yaşından 14. Yaşını dolduran  tüm çocuklar  için 302 Euro maddi destek  sağlanmaktadır. 6. Yaşını doldurana kadar,  her çocuk için 245 Euro verilmektedir.

Almanya’da İşsizlik Parası Ne Kadar?

Almanya’da işsizlik parası işsiz  olduğunuz süre boyunca belirli  şartlarda devletin sunmuş olduğu bir  yardım türüdür. Almanya’da son iki yıl içerisinde en az  bir sene sigortalı bir işte çalıştıysanız ve daha sonrasında işsiz kaldıysanız işsizlik parası  almak kazanabilirsiniz. Kendiniz istifa ettiyseniz işsizlik parası  almanız gibi bir durum söz konusu değildir. Alacağınız ücret en son  almış olduğunuz net maaşın  %60 ila %67’si arasında  değişiklik gösterir. Yani Almanya’da işsizlik parası  son olarak almış olduğunuz maaşa göre  değişmektedir. En  son aldığınız para 1000 Euro ise elinize geçecek işsizlik maaşı 600 ile 670 Euro arasında  bir yerde olacaktır. Bu şekilde hesap  yapabilirsiniz.

Almanya’da Sosyal Yardım Hakları: Eğitim Bursu

Almanya’da Sosyal Yardım Hakları Eğitim Bursu
Almanya’da Sosyal Yardım Hakları Eğitim Bursu

Arbeitsagentur size iş bulma konusunda destek sağlarken bir yandan da profilinizi  inceleyerek doğru alanda mı iş arıyorsunuz  ya da istediğiniz iş için yeterli  özellikleri taşıyor musunuz gibi konularda  analizler yapar. Bu hususta ihtiyacınız olan eğitimleri almanız için yardımcı  olurlar. Eş durumu ve eğitim durumu gibi seçeneklere göre sosyal yardım alabilirsiniz.

Almanya’da Sosyal Yardım Hakları: Entegrasyon Yardımı

Arbeitsagentur’ un sağlamış olduğu hizmetlerden bir tanesi de  Almanya’ya göçmen bir şekilde  gelmiş kişilerin topluma katılımda bulunmasını sağlamaktır. Genel kültür, dil ve iş hayatına hazırlık gibi konularda sağlanan eğitimler sayesinde ülkeye gelen göçmenlere yardımcı olunmaktadır. Bu yardımlar ücretsiz bir şekilde verilmektedir Almanya’da Sosyal Yardım Hakları ve İşsizlik Parası hakkında bu yazıdan yararlanabilirsiniz.. Almanya’da iş görüşmeleri ile ilgili diğer yazıları da okuyabilir, faydalanabileceğini düşündüğünüz kişilerle de bunları detaylı bir şekilde paylaşabilirsiniz. Detaylar için YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu