Güncel Konular

Aile Hekimi Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Aile hekimi sorgulama işlemi nasıl yapıldığı son zamanlarda en çok merak edilen konulardan. Aile hekimi öğrenme isteğinde bulunan aileler bunun için çeşitli yollara başvuruyor. Aile hekimi sorgulama e devlet üzerinden yada telefon numarası ile yapılabiliyor mu ? Detaylar haberimizde.

Aile Hekimi Sorgulama

Aile hekimi sorgulama işlemleri online olarak yapılmaktadır. Peki nasıl?  Aile hekimi öğrenme işlemleri nasıl yapılmaktadır? Aile hekimi bulma işlemi yapmak isteyen vatandaşlar ne yapmalı?

Aile hekimi sorgulama T.C ile  birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlar e devlet ve telefon operatör servislerinin sağlamış olduğu kısa SMS hizmetidir. Gelin lafı daha fazla uzatmadan bunlara bakalım.

Aile Hekimi Sorgulama E devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Aile hekimi sorgulama e devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Peki nasıl? gelin beraber aşama aşama beraber bakalım. Aile hekimim kim merak ediyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Öncelikle bir e devlet şifrenizin bulunması lazım. Eğer e devlet şifreniz var isehttps://www.turkiye.gov.tr/aile-hekim-bilgisi adresine gidiyoruz ve giriş yapıyoruz.
  • Daha sonra açılan sayfada bağlı olduğunuz sağlık ocağı ve doktorunuzun ismini göreceksiniz.
E DEVLET
E Devletten aile hekimi sorgulama

E-Devlet Üzerinden Aile Hekimi Sorgulama Yaparken İstenen Bilgiler

E-devlet üzerinden aile hekimi sorgulama işlemini gerçekleştirirken sizden sadece T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz istenmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna ‘’aile hekimi sorgula’’ yazarsanız cevabınızı alabilirsiniz.

Eğer sağlık ocağınızı değiştirmeniz gerekiyorsa daha önce yazdığımız https://www.sosyalyardimlar.com/aile-hekimi-degistir-hemen-degistirme-yontemi/ aile hekimi değiştirme adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

E- Devlet Üzerinden Aile Hekimi Sorgularken Hangi Kısa Yolu Kullanabilirim?

E-devlet üzerinden aile hekimi sorgularken kullanacağınız en iyi kısa yol direkt adres üzerinden sorgulama yapmak olacaktır. https://www.turkiye.gov.tr/aile-hekim-bilgisi tek kısayol adresidir. Sorgu ekranına kimlik numaranızı yazmanız durumunda sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet Üzerinden Aile Hekimi Sorgulama Aşamasında Hangi Bilgilere Ulaşılır?

E-devlet aile hekimi sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz durumunda erişebileceğiniz bilgiler şu şekildedir;

  • Aile hekiminden yararlanan kişi adı soyadı
  • Aile hekiminin adı soyadı
  • Aile hekiminin bağlı bulunduğu sağlık merkezi
  • Aile hekiminin bağlı bulunduğu sağlık merkezinin açık adresi

E-Nabız Üzerinden Aile Hekimi Değiştirilir Mi?

E-nabız üzerinden aile hekimi değiştirmek mümkündür. Bunun için var olan aile hekimi bilgileri değiştirilmek istenen aile hekimi bilgileri ille değiştirilmelidir. Sistem de bu bilgileri direkt Sağlık Bakanlığı’na iletilir.

E-Nabız Üzerinden Aile Hekimi Sorgulama

Bütün aile hekimi işlemlerinizi e-nabız üzerinden halledebilirsiniz. Tabii aile hekimi sorgulama işlemini de aynı şekilde. Aile hekiminizin kim olduğunu öğrenmek için öncelikle e-nabız paneline giriş yapmanız gerekir. Yabancıların aile hekimi sorgulama işlemleri ise Toplum Sağlığı Merkezi’nden gerçekleşmektedir.

E nabizdan aile hekimi sorgulama
E nabızdan aile hekimi sorgulama

Kısa Mesaj ile Aile Hekimi Öğrenme

Birçok operatör kişilerin bağlı olduğu aile hekimini sorgulamaya destek vermektedir. Bu destek SMS yoluyla yapılmaktadır. Bu başlık altında bunu nasıl yaptıklarını beraber inceleyeceğiz. SMS ile aile hekimi sorgulama işlemini aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Turkcell Aile Hekimi Sorgulama İşlemleri

Eğer hattınız Türkcell ise bu işlemi bir kısa SMS ile halledebilirsiniz. Bu işlemin ücretli olduğunu da notlarımızın arasına ekleyelim. Bunun için “AH T.C. KİMLİK NUMARASI” (AH 12312312312) yazdıktan sonra “7777”veya “6998” numaralarına kısa mesaj göndermelidir.

Vodafone ile Sorgulama İşlemleri

Eğer Vodafone ailesinden iseniz bu durumda “HEKIM T.C. KİMLİK NUMARASI” yazıp kısa mesaj (SMS) ile 5115’e mesaj yollamaları gerekmektedir.

Türk Telekom ile Sorgulama İşlemleri

Türktelekom alt yapısını kullanıyorsanız bu durumda “AH T.C. KİMLİK NUMARASI” yazıp 5115′ ya da 6998’e yollamanız gerekmektedir.

Aile hekimliği öğrenme işlemleri nasıl yapılır?  Hangi aile hekimindeyim gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık bu yazımızda. Sizlerde aklınıza takılan soruları bizlere sorabilir veya duygu ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Sorduğunuz soruları ve yorumlarınızı önemsiyoruz. Sorduğunuz sorulara en kısa zamanda mutlaka geri dönüş yapılacak ve hiçbir sorunuz cevapsız kalmayacaktır.

ziraat bankasi sms ile bakiye sorgulama 1
Kısa Mesaj ile Aile Hekimi Öğrenme

Aile Hekimi İlk Kayıt Nasıl Yapılır?

Yeni taşındığınız bir ikamet için öncesinde aile hekimliği seçimi yapmalı ve seçiminizin onaylanmasını beklemelisiniz. Fakat acil durumlarda seçiminiz beklemede olsa da aile hekimi sizi geri çevirmez. Taşındığınız bölgede bulunan Toplum Sağlığı Merkezi’nden aile seçimini gerçekleştirebilirsiniz.

Toplum Sağlığı Merkezi’nden size bir form verilir. Bu formu doldurarak aile hekimi tercihinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda formu fark etmez şeklinde de işaretleyebilirsiniz. Bu durumda yoğunluğu olmayan en müsait aile hekimine kaydınız gerçekleşecektir. Şunu da belirtmemizde fayda vardır ki; tatil veya şehir dışına seyahat edecek bireyler aile hekimini değiştirmek ile yükümlü değildir.

Aile Hekimini Değiştirmek Mümkün müdür?

Eğer aile hekiminizden memnun değilseniz, aynı ikamette oturuyor olsanız dahi aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Bu işlemi E-nabız üzerinden halledebilirsiniz. Aynı şekilde e-nabız üzerinden doktor tercihi de yapabilirsiniz.

E-nabız Üzerinden Aile Hekimi Değişikliği Yapmanın Şartları

E-nabız üzerinden aile hekimi değişikliği yapabilmeniz için birtakım şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Öncelikle 3 ay içerisinde 1 kez aile hekimi değişikliği yapabileceğinizi unutmamalısınız. Bununla birlikte tercih edeceğiniz aile hekiminin hasta sayısı 4000’in altında olması gerekir. Aile hekimlerinin doluluk miktarlarını ekrandan takip edebilirsiniz. 3500-4000 hastaya sahip doktorların rengi sarı, 3500’ün altında hastaya sahip doktorların ekranı yeşil görünür.

Ayın 5’i ve 29’u arasında yapmış olduğunuz değişiklikler bir gün sonrasında sisteme işlenmektedir. Geri kalan değişiklikler bir sonraki ayın 5’inden sonra sisteme girilmektedir.

Yazımıza yorum yapmak için abone olmanıza ya da kayıt olmanıza gerek yoktur. Değerli fikirlerinizi bizden esirgemeyin. Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Aile hekimimi sorguladım ama başka bir ilde görünüyorum. Bu mümkün mü acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu