Güncel Konular

Aile Hekimi Değiştir-Hemen Değiştirme Yöntemi !

Aile hekimi değiştirmek isteyen ailelerin aklında onlarca soru var. E-nabız aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır ? e devletten aile hekimi değiştirme yapılabilir mi ? Bebek aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır ? Çocuğun aile hekimi nasıl değiştirilir ? Telefon numarası ile değiştire yapılabilir mi ?

Aile hekimi değiştir demesi kolay . Anlat ki bizde değiştirelim diyenler için buradayız. Aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır ?  Kimler ne zaman aile hekimi değiştirebilir ? Aile hekimi değiştirmek için ne yapmak gerekir ?  Bütün soruların cevapları bizde.  Hazırsak başlayalım.

Aile Hekimi Değiştirme Yöntemleri Nelerdir ?

Aile hekimi değiştirmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri E-nabız aile hekimi değiştirme bir diğeri ise e-devletten aile hekimi değiştirme. Eğer e devlet şifreniz yok ise e nabız ile de kolay bir şekilde aile hekimi değiştirme işlemi yapabilirsiniz.

E-Devlet Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Günümüzde hayatımızı oldukça kolaylaştıran e devlet burada da imdadımıza yetişmektedir.  Bir çok alan da oluğu gibi e-devletten  aile hekimi değiştirme işlemi de yapılabilmektedir. Peki nasıl yapılıyor bu işlem maddeler halinde anlatalım.

 • Öncelikle e-devlet şifremiz yoksa PTT şubelerinden e devlet şifresi ediniyoruz.
 • Daha sonra https://www.turkiye.gov.tr/saglik-aile-hekimi-degistirme   linkine tıklıyoruz.
 • Açılan sayfadan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” seçeneğini tıklıyoruz.
 • Daha sonra T.C. kimlik numaramızı ve e devlet şifremizi yazarak sisteme giriş yap diyoruz.
 • Sayfanın en altında bulunan ” Uygulamaya Git “seçeneğine tıklıyoruz.
 • Açılan sayfadan aile hekimimizi taşıyacağımız ili,ilçeyi, değişiklik sebebimizi ve hangi sağlık ocağını terci ettiğimizi seçiyoruz.
 • Daha sonra ekranın alt kısmında ki ” Aile Hekimini Değiştir “kutucuğunu tıklayarak aile hekimimizi değiştiriyoruz.

Aile hekimini değiştirme işlemleri e devlet için bu kadar. Şimdi gelin isterseniz e-nabız için bu işlemler nasıl yapılıyor bakalım.

E-Nabız Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

E nabız aile hekimi değiştirme işlemlerinde dikkat etmeniz ve yapmanız gerekenler maddeler halinde şöyle:

Mobil Uygulama İle E-nabız üzerinden aile hekimi değiştirme

 • Öncelikle e-nabız uygulamasını telefonumuza indiriyoruz.
 • Ardından şifremizi belirledikten sonra e-nabıza giriş yapıyoruz.
 • Profilim sayfasına tıklıyoruz
 • İsmimizin ve resmimizin hemen altında aile hekimi bilgileri yazar. Onun hemen altında bulunan Değiştir seçeneğine tıklıyoruz.
 • Açılan sayfada sizlere Değişiklik gerekçesini, İl, İlçe, Aile sağlık merkezinizi ve tercih ettiğiniz aile hekimini sormaktadır.
 • Bu seçenekleri doldurduktan sonra ” Değiştir ” diyerek aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

E-Nabız internet sitesi üzerinden Aile hekimi değiştirme işlemi yapmak

 • Öncelikle https://enabiz.gov.tr/AileHekimiSecim   linkine tıklıyoruz.
 • Açılan pencereden e-nabız bilgilerimizi giriyoruz.
 • Ardından ekranda bulunan açılır pencerelerden il. ilçe. değişiklik sebebi ve tercih ettiğiniz aile sağlık merkezi-Doktor seçiminizi yapıyorsunuz.
 • Daha sonra da ekranın altında bulunan Aile hekimi değiştir seçeneğini tıklamayı unutmayınız.

Bebek Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Bebek aile hekimi değiştirme işlemleri de Çocuğun aile hekimini değiştirme işlemleri de annenin bulunduğu aile hekime ile beraber değişmektedir. Yani annenin aile hekimi neredeyse 0-18 yaş grubu çocuklarda anne-babasıyla aynı aile hekimine bağlıdırlar. Fakat eğer çocuk anne babasından ayrı ise zaten sağlık ocakları ücretsiz bir şekilde çocuğa yine bakacaktır.

Bu nokta da ailelerin akıllarına acaba aile hekimini değiştirme telefon numarası var mı diye gelmektedir. Maalesef aile hekiminizi telefon ile değiştirememektesiniz.

Aile Hekimi Değiştirme  Şartları Nelerdir ?

Aile hekimi değiştirmek isteyen ailelerin bir takım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar şöyle

 • 1. Kayıtlı vatandaş sayısı 4.000’den fazla olan hekime geçiş yapamazsınız.
 • 2. 3 ay içerisinde en fazla 1 defa geçiş yapabilirsiniz.
 • 3. Geçiş tarihleri her ayın 5′ i ile 21 arasında yapılan değişiklikler aynı gün gece 23:59’da gerçekleşir. Ayın 21′ inden sonraki ayın 5′ ine kadar olan değişiklik talepleri sonraki ayın 5′ inde gece 23:59′ da gerçekleşir.
 • 4. İstemeniz durumunda değişiklik taleplerini gerçekleşme zamanına kadar iptal edebilirsiniz. Değişiklik gerçekleştikten sonra iptal işlemi yapılamaz..
 • 5. Aile hekimi listesinde 3.500 altı nüfusu olan aile hekimleri yeşil renk, 3500-4.000 arası nüfusu olan aile hekimleri sarı renk, 4.000 üzeri nüfusu olan aile hekimleri kırmızı renk ile gösterilmektedir. Aile hekimi seçiminde 4.000 üzeri nüfusu olan aile hekimi seçimine izin verilmez. (Kaynak)

Aile hekimini değiştirme süresi özellikle önem arz etmektedir. Mağduriyet yaşamamanız adına dikkat etmelisiniz.

Peki sizler aile hekimi değiştirme işlemlerinin bu şekilde kolaylıkla yapılabildiğini biliyor muydunuz ?Değerli düşüncelerinizi  ve sorularınızı mutlaka yorum kısmına yazın. Sorularınız mutlaka cevaplanacaktır.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Aile hekimimi değiştirme düşüncemiz var fakat 1. Sorum Yanlız ben değişiklik yapsam bütün ailem de değişiyormu çocuklarım ve eşim için ayrı ayrı mı değişiklik yapmak gerekiyor.?
  2. Sorum ise değişiklik talebi yaptıktan sonra ayın 5 inde değişiklik olur diye okudum o süre zarfında eski aile hekiminde mi kalıyoruz? Teşekkürler şimdiden

 2. Merhaba ben eşimden ayrildim suan bosanma davasi suruyor bebegim 1yaşina girecek ve aşilarini yaptirmam lazim aile hekimimi degistirdim ama cocugumunki degismiyor ne yapmam lazim

 3. BEN AİLE HEKİMLİĞİ DEGİŞTIRDİM AMA EŞİM VE COUKLARKİ OTOMATİK OLARAK DEGİŞİR Mİ

 4. Aile hekimi değiştirme işlemi için e devlete girdim ama sürekli hata veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu