Faydalı Bilgiler

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır ? Hemen Öğren !

Aile gelir belgesi nasıl alınır sorusu son günlerde vatandaşlarımız tarafından merak edilen soruların başında gelmektedir. Aile gelir belgesi nereden alınır ? E devlet üzerinden almak mümkün mü ? Belge örneği nasıl indirilir ? Özel sektör de çalışan ve emekli olan vatandaşlar nereden alabilir ? Tüm soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Aile Gelir Belgesi Nedir?

Aile gelir belgesi, aile içindeki yaşayan kişilerin aylık olarak elde ettiği geliri gösteren belgedir. Bu belgeye yani gelir belgesine maaş bordrosu da denmektedir. Bu belge çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından zaman zaman istenebilmektedir. Bu kurumlar hem resmi hem de özel sektör olabilmektedir.

Devlet kurumları olarak genel de sosyal yardım verebilmek yada gelir testi yapabilmek için istenebilmektedir. Özel sektör olarak da genel de bankalar kredi verebilmek için bu belgeyi talep edebilmektedir. Peki ama aile gelir belgesi nasıl alınır ? Şimdi biraz daha detaylandıralım.

Bankalar gelir belgesi olmadan kredi verememektedir. Bu yüzden düzenli bir geliriniz olmalı ve bu gelirinizi ispatlamak zorundasınız. Aksi takdirde karşı tarafa güven sağlayıp kredi çekebilmeniz mümkün değildir. Elbette sadece kredi ve banka işlemleri için değil ayrıca sosyal yardım alabilmek içinde talep edilebilmektedir. SSK’lı yada Bağ-kur’lu çalışan bir kişi düzenli ve yüksek bir gelire sahipse sosyal yardım alamamaktadır.

maas bordrosu 1
Maaş bordrosu örneği – Aile gelir belgesi

Aile Gelir Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Gelir durumunuzu gösteren gelir belgesi, maddi yardım alabilmek için ya da kredi çekebilmek amacıyla kullanılır. Aile gelir belgesi çalışanlar ve emekliler için farklı yöntemler ile alınır. Ancak gelir belgesinin kullanıldığı alanları şu şekilde gösterebiliriz;

  • Yardım alabilmek için
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na vermek için
  • Kredi kartı çıkarttırmak ya da kredi başvurusu yapabilmek için
  • Vize başvurusunda bulunabilmek için

Aile Gelir Belgesi Nereden Alınır ?

Şimdi gelelim gelir belgesi nereden alınır sorusunun cevabına. Bu belgenin nereden çıkarılacağı sorusunun aslında tek bir cevabı yok. Bu belgeyi edinme yollarına yakından bakalım.

Eğer kişi Özel sektörde SSK’lı olarak çalışmaktaysa çalıştığı iş yerinin muhasebe bölümünden aile gelir durumunu gösteren belgeyi alabilir. Tabi iş yerinden alacağı bu belge bütün ailenin değil sadece kendisinin gelir durumunu ispatlayacaktır. Eğer hanede başka SSK’lı olarak çalışan birey varsa onlarda aynı şekilde çalıştıkları iş yerlerinden bu belgeyi temin edebilirler. Bir diğer yol ise e devlet. E devlet üzerinden e-bordronuzu da indirmeniz mümkün.

Kişi eğer kamu sektöründe çalışıyorsa Muhasebat Genel Müdürlüğü  sitesinden maaş bordrosunu temin edebilirsiniz. Yada çalıştığınız iş yerinin muhasebe bölümünden alabilirsiniz. Diğer bir yol ise e-devlet aile gelir belgesi formu örneğini indirmektir. e devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgulama bu linke tıklayarak aile gelir belgesi sorgulama ekranı kısmına ulaşabilirsiniz.

E Devlet Üzerinden Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

E devlet üzerinden gelir belgesi alabilmek için şu adımları izlemeniz gerekir;

  • E devlet sistemine kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapınız. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna ‘’Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti’’ yazın.
  • Karşınıza farklı bordro hizmetleri çıkacaktır.
  • Karşınıza çıkan sayfada hangi yıl ve ay içeriğindeki belgeyi almak istediğinize tıklayın
  • Seçim yaptıktan sonra sorgula sekmesine tıklayın.
  • Buradan karşınıza çıkan gelir belgesini başka bir kuruma iletebilir ya da çıktısını alabilirsiniz.
e bordro 1
E bordro

Çalışanlar Gelir Belgesini Nasıl Alabilir?

Çalışan bireyler gelir belgesini çalıştıkları işyerinden alınabilir. Genel itibari ile son 3 aya ait maaş bordrolarını alarak gelir tespitinizi ispatlayabilirsiniz. Ayrıca çalışan gelir belgesini e-devlet üzerinden SGK hizmet dökümünden de ay itibari ile alabilirsiniz. Ancak özel sektörde çalışanlar e devlet üzerinden maaş bordrosuna ulaşamazlar.

Emekli Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Emekli olan vatandaşlar aile gelir belgesini e-devlet sisteminden alabilir. Emekli vatandaşlar sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler sayfasına girerek buradan maaş dökümünü çıktı olarak alabilir.

Gelir Yerine Geçen Evraklar Nelerdir?

Gelir belgesi yerine kullanılan belgeler resmi kuruluşlardan verilen belgelerdir. Bu belgeler arasında maaş bordrosu, banka hizmet dökümü, vergi levhası ve SGK hizmet dökümüdür.

Gelir Belgesi Nasıl Alınır ?

Gelir belgesi talep eden kişi bağ-kurlu ise bu durumda vergi levhasını gelir belgesi olarak kullanabilmektedir. Aile gelir belgesi emekli emekli kişi için lazımsa bu durumda e devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi bu linke tıklayarak ulaşabilir.

Fakat bir önemli nokta daha söz konusu. Bu belgenin özel sektör de dahi iş bulamayanlar için nasıl çıkarılacağıdır. Bu durumda kişi ek-1 belgesini doldurmak zorunda kalacaktır.  Yada SGK’dan çalışmadığına dair belge alması gerekecektir.

Burada bir noktanın altını çizmemiz gerekmektedir.  Gelir belgesi ile gelir testi arasında bir ilgi bulunmamaktadır. Bizler daha önce ki yazımızda gelir testi nasıl yapılır anlatmıştık. Bu yazımıza https://www.sosyalyardimlar.com/genel-saglik-sigortasi-borcu-gss-nedir/ buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere gelir belgesi nasıl alınır anlatmaya çalıştık. Sizlerde aklınıza takılan soruları yada eklemek istediklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu