Faydalı Bilgiler

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır ? Hemen Öğren !

Aile gelir belgesi nasıl alınır sorusu son günlerde vatandaşlarımız tarafından merak edilen soruların başında gelmektedir. Aile gelir belgesi nereden alınır ? E devlet üzerinden almak mümkün mü ? Belge örneği nasıl indirilir ? Özel sektör de çalışan ve emekli olan vatandaşlar nereden alabilir ? Tüm soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Aile gelir belgesi, aile içindeki yaşayan kişilerin aylık olarak elde ettiği geliri gösteren belgedir. Bu belgeye yani gelir belgesine maaş bordrosu da denmektedir. Bu belge çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından zaman zaman istenebilmektedir. Bu kurumlar hem resmi hem de özel sektör olabilmektedir. Devlet kurumları olarak genel de sosyal yardım verebilmek yada gelir testi yapabilmek için istenebilmektedir. Özel sektör olarak da genel de bankalar kredi verebilmek için bu belgeyi talep edebilmektedir.

Bankalar gelir belgesi olmadan kredi verememektedir. Bu yüzden düzenli bir geliriniz olmalı ve bu gelirinizi ispatlamak zorundasınız. Aksi takdirde karşı tarafa güven sağlayıp kredi çekebilmeniz mümkün değildir. Elbette sadece kredi ve banka işlemleri için değil ayrıca sosyal yardım alabilmek içinde talep edilebilmektedir. SSK’lı yada Bağ-kur’lu çalışan bir kişi düzenli ve yüksek bir gelire sahipse sosyal yardım alamamaktadır.

Aile Gelir Belgesi Nereden Alınır ?

Şimdi gelelim gelir belgesi nereden alınır sorusunun cevabına. Aile gelir belgesi nereden çıkarılır sorusunun aslında tek bir cevabı yok. Bu belgeyi edinme yollarına yakından bakalım.

Eğer kişi Özel sektörde SSK’lı olarak çalışmaktaysa çalıştığı iş yerinin muhasebe bölümünden aile gelir durumunu gösteren belgeyi alabilir. Tabi iş yerinden alacağı bu belge bütün ailenin değil sadece kendisinin gelir durumunu ispatlayacaktır. Eğer hanede başka SSK’lı olarak çalışan birey varsa onlarda aynı şekilde çalıştıkları iş yerlerinden bu belgeyi temin edebilirler. Bir diğer yol ise e devlet. E devlet üzerinden e-bordronuzu da indirmeniz mümkün.

Kişi eğer kamu sektöründe çalışıyorsa Muhasebat Genel Müdürlüğü  sitesinden maaş bordrosunu temin edebilirsiniz. Yada çalıştığınız iş yerinin muhasebe bölümünden alabilirsiniz. Diğer bir yol ise e-devlet aile gelir belgesi formu örneğini indirmektir. e devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgulama bu linke tıklayarak aile gelir belgesi sorgulama ekranı kısmına ulaşabilirsiniz.

Gelir belgesi talep eden kişi bağ-kurlu ise bu durumda vergi levhasını gelir belgesi olarak kullanabilmektedir. Aile gelir belgesi emekli emekli kişi için lazımsa bu durumda e devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi bu linke tıklayarak ulaşabilir.

Fakat bir önemli nokta daha söz konusu. Bu belgenin özel sektör de dahi iş bulamayanlar için nasıl çıkarılacağıdır. Bu durumda kişi ek-1 belgesini doldurmak zorunda kalacaktır.  Yada SGK’dan çalışmadığına dair belge alması gerekecektir.

Burada bir noktanın altını çizmemiz gerekmektedir.  Gelir belgesi ile gelir testi arasında bir ilgi bulunmamaktadır. Bizler daha önce ki yazımızda gelir testi nasıl yapılır anlatmıştık. Bu yazımıza https://www.sosyalyardimlar.com/genel-saglik-sigortasi-borcu-gss-nedir/ buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere gelir belgesi nasıl alınır anlatmaya çalıştık. Sizlerde aklınıza takılan soruları yada eklemek istediklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu