Güncel KonularDiğer YardımlarYardım Haberleri

Aile Bakanlığından Kur’an Kursu Desteği

Kuran Kursu desteği hakkında detaylı bilgiyi içeriğimizin devamında görebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Ekonomik olarak durumu yeterli olmayan ailelerin, 4-6 yaş Kuran kursuna devam edebilecek çağa gelmiş olan çocuklarını, resmi Kur’an kursuna kayıt ettirilmeleri durumunda, velinin ödemekle yükümlü olduğu giderleri, Bakanlığımız tarafından Diyanet İşleri Başkanlığımıza ödeme yapacağız “ dedi. 4-6 yaş Kuran Kursu Desteği Programı hakkında detaylı bilgi içeriğimizin devamında.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’ nın, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu konusunda, Bakanlık binasında “4-6 Yaş Kuran Kursu Desteği Programı” protokolü imza töreni yapıldı. Bakan Yanık, yapmış olduğu konuşmada, imzalanan protokolün sosyal yardımlardan faydalanan hanelerde bulunan ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olan  4-6 yaş grubu Kuran kurslarında eğitim alan çocukların temizlik, beslenme ve eğitimlerine yönelik ihtiyaçların temini için nakdi destek sağlamak maksadı taşıdığını söyledi. Kuran kurslarının çocukların hatıraları arasında özel bir yeri olduğunu belirten Yanık, sözlerine şöyle devam etti;

“Çiçekli rengarenk işlemeli veya bembeyaz tülbentler, bembeyaz takkelerle elifba cüzlerini göğsümüzde sımsıkı tutup, adeta gökyüzünden yeryüzüne inen melekler gibi mahalle camilerine koşulan Kuran kursları hafızalarımızda yer etmiş ortak değerlerimiz arasında yer alır. Çocukluğun masalları andıran atmosferleri içinde bir lokma ekmek yere düşse onu yerden alarak üç kere öpüp başımıza koyduğumuz o güzel günleri bugün de yaşatabilir ve aktarabiliriz.

Şimdilerde, bütün dünyanın özlemini çektiği barış, sevgi, anlayış, adalet, paylaşım, dayanışma, nezaket, doğruluk, iyilik ve güzellik çocukluğumuzun elifba cüzlerinde bizi beklemeye devam ediyor. Kuran-ı Kerim’in iyilik ve güzelliği aşıladığı aydınlığı, insanlığın merhamet zirvesi Peygamberimiz Hz. Muhammed’in sevgi ve yardım yolundan ayrılmamak da maddi imkanları bölüşmek kadar önemli bir yere sahiptir.

Yapılan Programla Kuran-ı Kerim’in Çocuklara 5 Temel Gelişim Alanında Öğretilmesi Amaçlanıyor

Bakan Yanık, “Maddi imkansızlıklar yüzünden boynu bükülmüş, kalbi kırık kimse olmasın diye ekonomik olarak bütün imkanlarımızı nasıl sağlamaya çalışıyorsak, inanç köklerimize, manevi özümüze, kültür ve tarihimize bağlayan sosyal değerlerimizi yaşatıp yaşamak bakımından da bütün gücümüzü kullanmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

indir 1 1
Kuran Kursu Desteği

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ da bu konu ile ilgili her yaş grubundan öğrencinin cami ve Kur’an kurslarına gelme imkanının olması, çocuklarının din eğitimi ihtiyacının karşılanması için vatandaşların Başkanlığa ve müftülüklere müracaatları gibi konularda din eğitiminde yaş sınırlamasının kaldırılmasıyla değerler eğitimini konu  alan “Kuran Kursları Öğretim Programı (4-6 Yaş Grubu)” hazırlandığını açıkladı.

İlgili olan programla saygı, sevgi, yardım,  iyilik, adalet, sabır, sorumluluk ve değer gibi temel konuları çocuklara tanıtıp, onların insan olarak en iyi seviyeye ulaşmalarını sağlamanın ve çocukları iyi ahlaki özelliklerle donatmanın esas amaç olduğunu vurgulayan Erbaş, “Bunun yanı sıra çocuklara, dinimizin temel kaynağı olan Kuran-ı Kerim’i şekil ve ses olarak kendi seviyelerinde tanıtmak ve gerçekleştirilen etkinliklerle çocukları 5 temel gelişim alanında, sosyal-duygusal, motor, bilişsel,  dil, öz bakım gibi alanlarda desteklemek de bu programın öncelikli temel hedefleri arasındadır.

Yine Bakan Yanık çocukların matematik, coğrafya, fen, yabancı dil, resim, müzik, güzel sanatlar gibi dersleri de en iyi şekilde öğreneceğini, en iyi okullara gideceğini ve teknolojinin bütün imkanlarından yararlanacağını da dile getirdi ve sözünü verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında uygulamaya başlanan “Kur’an Kursları Öğretim Programının (4-6 Yaş Grubu)” 192 bin öğrenciyle eğitim öğretim faaliyetlerine devam ettiğini özellikle belirtti. Yapılan bütün konuşmaların ardından Bakan Yanık ve Erbaş, işbirliği ile protokolünü imzaladı. Bu sayede 4-6 yaş Kuran Kursu Desteği Programı da başlamış oldu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu