Belediye Yardımları

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardımları hakkında merak edeceğiniz her bilgi yazımızın devamında

Bu yazımızda Adana Büyükşehir Belediyesi Yardımları konusunu bütün detayları ile sizinle paylaşacağız

Özellikle salgın dönemi ülkemizde ihtiyaç sahibi insan sayısını da arttırmış bulunmakta. İhtiyaç sahibi insanların artmasıyla da birçok kurum yardımlarda bulunmaya başlamış ya da mevcut yardımlarının sayısını artırmıştır. Özellikle büyükşehir belediyeleri birçok alanda yardımda bulunmaya başlamış ya da zaten verdiği yardımları daha fazla kişiye ulaştırmaya başlamıştır.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardımları da bu yardım çalışmalarına örnektir. İhtiyaç sahiplerine yardım etme konusunda çalışan belediyelerden biri de Adana Büyükşehir Belediyesidir.

Adana Büyükşehir Belediyesi yardımları birçok alanda yapılmaktadır. Yiyecek yardımı, giyecek yardımı, ev eşyası, yakacak yardımı, kırtasiye gibi yardımların yanında nakdi yardımlarda da bulunmaktadır.

Yoksulluk içinde olan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan Adana sınırlarında yaşayan ailelere ve kişilere yardımda bulunmayı amaçlayan Adana Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları nelerdir? Yazımızı okuduğunuzda Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu
Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ?

Adana Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Peki Adana Büyükşehir Belediyesi yardımları kimlere verilir?

 • %40 ve üzeri engeli bulunanlar ve bunu sağlık kurulu ile ispat edebilen SGK’ye bağlı olmayan kişiler
 • Muhtaç durumda olan ve yaşamını tek başına sürdüren yaşlılar
 • Yaşadıkları afet durumu sonrası muhtaç durumda olanlar
 • Ailesi ya da kendisi muhtaçlık tanımı içinde olup eğitim hayatını sürdüremeyen temel eğitim ve orta öğretim öğrencileri ve yükseköğrenim öğrencileri
 • Evinde yemek yapamayacak durumda olan, beslenme sorunu yaşayan ihtiyaç sahipleri
 • Şehit ve gazi aileleri

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardımları İçin Gereken Evraklar

Eğer Adana Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarından yararlanmak istiyorsanız bazı evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Adana Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu belgeleri şunlardır:

 • Eğitim yardımları için öğrenci belgesi
 • Çalışabilecek yaşta olan bireylerin çalışamadığını gösteren sağlık kurulu raporu
 • Başvuru yapılan hanede cezaevinde birey varsa müddetname
 • Kirada oturan başvuru sahibi için kira sözleşmesi
 • Aileye bakan kişi askerse askerlik belgesi
 • Boşanmış aileler için çocuğu ve kendi için yardım talebinde bulunan başvuru sahibi için gerekli her tür belge

Adana Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları için  başvuruda bulunan bireylere Sosyal Hizmetler ve Yardımlar Şube Müdürlüğü ekipleri sosyal incelemede bulunurlar. Bu incelemede bulunulan kişilerden ayrıca yukarda bahsettiğimiz belgeler istenmektedir.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Adana il sınırlarında oturan yardıma muhtaç kişilere sosyal yardım sunulmaktadır. Muhtaç durumdaki gazi ve şehit yakınlarına, çocuk genç ve yaşlılara, eğitim için gereken maddi durumu olmayan ailelere sosyal yardım verilmektedir. Adana Büyükşehir Belediyesi yardımlarından faydalanabilecek kişiler şu şekildedir;

 • Tüm gelirler toplamı asgari ücretin üçte birinden az olan aileler,
 • İl içinde yaşayan ve ailesine bakabilecek kadar geliri olmayan haneler,
 • asgari ücretin 2 katını geçmeyenler,
 • SGK girişi bulunmayan bireyler
 • Engellilik durumu %40’ı aşan ve durumu olmayan bireyler
 • 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite okuyup dar gelirli öğrenciler
 • Yaşlılık nedeniyle bakıma muhtaç olup bakımevine giremeyen kişiler
 • Doğal afet nedeniyle yakınını kaybedip durumu muhtaç hale gelen kişiler
 • Ailesinin maddi durumu yeterli olmadığı için eğitimine devam edemeyen bireyler
 • Şehit ve gazi aileleri
Adana Büyükşehir Belediyesi Nakdi Yardım Başvurusu
Adana Büyükşehir Belediyesi Nakdi Yardım Başvurusu

Adana Büyükşehir Belediyesi Nakdi Yardım Başvurusu

Adana Büyükşehir Belediyesi bütçe olanakları dahilinde çeşitli nakdi yardımlar yapmaktadır. Nakdi yardımlar yılda en fazla bir sefer ve tek ödeme şeklinde yapılmaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesi nakdi yardımları kişilerin daha özgür ve çekinmeden alışveriş yapabilmesine olanak sağlamak amacıyla para yerine geçen alışveriş çeki, akıllı kart, elektronik kart şeklinde yapılabilmektedir. Eğer nakdi yardımlar nakit şeklinde yapılacaksa başvuru sahibinin şahsi banka hesap numarasına yatırılır.

Eğer siz de yukardaki şartları taşıyor ve Adana Büyükşehir Belediyesi nakdi yardım başvurusu yapmak istiyorsanız Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzun ardından evinizde sosyal inceleme yapılacak ve talebiniz onaylanırsa cep telefonu numaranıza mesaj gönderilerek bilgilendirileceksiniz.

Adana Büyükşehir        Belediyesi Sosyal        Hizmetler Müdürlüğü Adana Büyükşehir Belediyesi Reşatbey Mah. Atatürk Cad. Seyhan ADANA 0322 455 36 35

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Formu

KİMLİK BİLGİLERİ
T.C. No Başvuru Tarihi
Adı ve Soyadı İl/İlçe
Baba Adı Köy/Mahalle
Anne Adı Telefon 1
Doğum Y. Ve Tar. Telefon 2
Medeni Durumu Ev Mülk ( )    Miras ( )    Kira ( )
Kira Tutarı :
MUHTAR ONAYI
Yukarıda kimlik bilgileri belirtilen kişinin Adana ili, …………………….. ilçesi, ……………………Mah.,
……….. sk., ..… no’lu evde ikamet ettiğini, beyan ederim. …/…/20……………Mahalle Muhtarı
VERGİ DAİRESİ  :                                      Vergi Mükellefi olup olmadığının Sorgulanması:                                                     Vergi Mükellefi (  )    Vergi Mükellefi Değil (  ) TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜ:                                                       Tapu kaydının olup olmadığının Sorgulanması:                               Tapu Kaydı Var (  )      Tapu Kaydı Yok (  )
İLÇE SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI:                                 2022 Sayılı Kanuna göre Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Dul     Maaşı Alıp Almadığının Sorgulanması:                                ..…….TL. Maaş  Alıyor (  ) Maaş Almıyor (  )                  İLÇE SOSYAL  HİZMET  MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ                            Evde Bakım Ücreti ve Sosyal Ekonomik Destek Alıp -Almadığının Sorgulanması:

………TL. Yardım lıyor  (  ) Yardım  Almıyor   (  )

 

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLIĞI:                                 Sosyal Yardım Alıp Almadığının Sorgulanması:            …….TL.Yardım Alıyor (  )Yardım Almıyor (  ) SGK SORGULAMASI:                                                                   SGK Kaydının olup olmadığının Sorgulanması:              SGK Kaydı Var (  )         SGK Kaydı Yok (  )

Adana Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu

Adana Büyükşehir Belediyesi parasal yardımların yanı sıra eşya yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı gibi yardımlar yapabilmektedir. Sosyal dayanışma kapsamında Adana Büyükşehir Belediyesi il sınırları içinde yaşayan vatandaşların evlerinde kullanılabilir durumda olan eşya veya giyecekleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Bu yardımı, talep eden ihtiyaç sahiplerine direkt yapabildiği gibi sosyal marketler kurup buralardan da dağıtımını yapabilmektedir. Sizin de giyecek, eşya, yakacak, kırtasiye gibi ihtiyaçlarınız varsa 0322 455 36 35 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Aşevi Ve Sıcak Yemek Yardımı
Adana Büyükşehir Belediyesi Aşevi Ve Sıcak Yemek Yardımı

Adana Büyükşehir Belediyesi Aşevi Ve Sıcak Yemek Yardımı

Adana Büyükşehir Belediyesi yardımlarından biri de sıcak yemek yardımıdır. Belediyenin bünyesinde hizmet veren aşevlerinde yapılan yemekler ihtiyaç sahiplerinin evlerine götürülerek ya da aşevinden verilebilmektedir.

Adana Büyükşehir Belediyesi aşevi yardımından faydalanmak içinse gerekli şartlar şunlardır:

 • Öz bakım becerilerini yapamamak, günlük yaşamın şartlarını yerine getirememek
 • Yaşı ilerlemiş, çalışacak gücü olmayan kimselerin kendisine bakacak kimsesi olmaması
 • Evin geçimini sağlayan kişilerin hastalığı sebebiyle çalışamıyor durumda olması

Şartlarını taşıyan vatandaşlara aşevi sıcak yemek yardımı yapılmaktadır. Adana Büyükşehir Belediyesi aşevi yardımı dışında ihtiyaç sahiplerine ekmek yardımı da yapmaktadır. Adana büyükşehir belediyesi yardım kolisi de bu şekilde başvurulup alınabilmektedir.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Adana Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi başvurusunu resmi web sitesi üzerinden yapmanız mümkündür. Aynı zamanda 153 numarasını arayarak da yardım kolisi talebinde bulunabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen halk kart pek çok markette kullanılmaktadır. Yardım kartı başvurusunu belediye binalarından gerçekleştirebilirsiniz. Halk Kart bakiyesine her ay maddi durumunuza göre belirli tutarda ücret yatar ve bu ücretle market alışverişinizi karşılayabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Sorgulama

Adana Büyükşehir Belediyesi yardım kartı sorgulama işlemini 0322 455 35 00 numaralı hattan yapabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Sorgulama

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından süt yardımı şuan yapılamamaktadır. Bunun için talep oluşturmanız gerekir.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Yardımı

Adana Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahiplerine manuel ya da tekerlekli sandalye yardımında bulunmaktadır. Eğer sizin de manuel ya da akülü tekerlekli sandalye ihtiyacınız varsa gerekli belgeleri temin ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru için:

 • Başvuru dilekçesi
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Engelli Kimlik Kartı, Engelli Sağlık Kurulu Raporu ya da tekerlekli sandalye kullanır doktor raporundan biri gerekmektedir.

Gerekli belgeleri topladıktan sonra başvurunuzu aşağıdaki adrese yapabilirsiniz.

Belediye Evleri Mah. 84298 Sk. Adana Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü Çukurova / ADANA TELEFON: 0322.355.63.50 – 0322.355.64.69

Seyhan Belediyesine Tablet Yardımı Başvurusu

Adana Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları dışında Seyhan Belediyesine tablet yardımı başvurusu yapılabilmektedir. Başvuruyu internet sitesinden istenilen bilgileri doğru bir şekilde doldurarak yapabilirsiniz. Başvuru için adresinizin Adana ili Seyhan İlçesinde olması gerekmektedir. Başvuru için

https://www.seyhan.bel.tr/tablet/talep.asp

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardımları Sorgulama

Bütün Adana Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları hakkında 0322 455 35 00 numaralı telefondan ya da ALO 153’ten bilgi alabilirsiniz. Bu numaralardan adana büyükşehir belediyesi yardımları konusunda bilgi alabilirsiniz. Bu hatlardan yardım için şikatlerinizi veya taleplerinizi de ulaştırabilirsiniz. Bu hatlarda aynı zamanda başvurduğunuz yardımları sorgulama şansınız da bulunmaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesi İletişim

Adana Büyükşehir Belediyesi yardımları ve diğer konularda  belediyeye internetten ulaşmanız mümkündür. Buraya tıklayarak Adana Büyükşehir Belediyesine ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Kiram biriktı 7 aydr ödiyemiyom gündelik ev temizliğe gidiyorum olursa arada okuyan 1kzm var uhtiyacını karşlayamyorum elektrğim kapandı eşim calşmyor cok mağdurum tardım edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu