Faydalı Bilgiler

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Açık kapı başvurusu nasıl yapılır ? Açık kapı başvurusu sorgulama işlemleri nereden yapılıyor ? Açık kapı bayram harçlığı veriyor mu ? Para yardımı nasıl alınır ? Bütün detaylar haberimizde.

Açık kapı başvurusu nasıl yapılır sorusu son günlerde vatandaşlar arasında sıklıkla sorulmaya başlanan sorular arasında yerini aldı. Açık kapı başvurusu nasıl yapılır , açık kapı nedir, açık kapıdan yardım başvurusu yapılır mı gibi soruların cevaplarını vermek üzere sizlere bu yazımızı hazırladık. Dilerseniz şimdi bu sorulara yakından bakalım ve akıllara takılan bütün sorulara tek tek cevap verelim.

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır
Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır ? Açık Kapı Nedir ?

Açık kapı nedir sorusuna cevap vererek başlayalım yazımıza. Açık kapı 2017 yılında içişleri bakanlığı tarafından başlatılan ve 81 ilin 161 ilçe kaymakamlığında devreye alınan bir organizasyondur. Bu organizasyonun amacı vatandaşların sorunlarına etkin mücadele kapmasında müdahale etmek ve sorunlarını çözmektir. Özellikle vatandaşların resmi kurumlarla olan sorunlarına ve sıkıntılarına çözüm bulmak adına kurulmuş bir içişleri bakanlığı projesidir.

Peki açık kapı başvurusu nasıl yapılır ?  Açık kapı başvurunuzu dilerseniz e devlet üzerinden dilerseniz telefonunuzda ki açık kapı uygulaması üzerinden dilerseniz de açık kapının kendi resmi web sitesi üzerinden kayıt yapabilirsiniz.  Dilerseniz şimdi bu işlemlere tek tek bakalım.

E Devlet Üzerinden Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır
E Devlet Üzerinden Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır

E Devlet Üzerinden Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E Devlet Üzerinden başvuru yapabilmek için öncelikle bir e devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e devlet şifresini daha önce aldıysanız ama unuttuysanız yada kaybettiyseniz https://www.sosyalyardimlar.com/e-devlet-sifremi-unuttum-nasil-alinir/ adlı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Eğer bir e devlet şifreniz var ise müracaat için önünüzde başka engel yok demektir. Yapmanız gerekenleri adım adım anlatalım ve açık kapı formu nasıl doldurulur ve form doldurma işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken maddelere bakalım:

1-Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi adresine gidiyoruz.

2-Daha sonra kimliği şimdi doğrula diyerek T.C. kimlik numaramızı ve e devlet şifremizi giriyoruz.

3- Önümüze çıkan aydınlatma metnine “Devam Et” diyoruz.

4- Açılan pencereden Yeni Başvuru Diyoruz.

5- Aydınlatma Metnin altında yazan kutucuğu işaretleyerek Devam Et diyoruz.

6-Açılan pencerede cep telefonu numaranızı, e posta adresinizi, adres bilgilerinizi doldurarak Devam Et diyoruz.

Daha sonra açılan kutucukları şikayetinize uygun doldurarak işlemleri tamamlıyoruz.

Peki açık kapının resmi web sitesi üzerinden nasıl başvuru yapılır ? Bunun için https://www.acikkapi.gov.tr/Basvuru/BasvuruGiris web adresine gidiyoruz ve açılan pencerede ki gerekli yerleri dolduruyoruz ve şikayetimizi gerekli yerlere iletiyoruz.

Açık kapı şikayet formu nasıl doldurulur anlatmaya çalıştık. Şimdi de açık kapı başvuru sorgulama işlemleri nasıl yapılır ona bakalım.

Açık Kapı Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Açık kapıya nasıl başvurulur sorusu kadar merak edilen bir diğer soru ise açık kapı başvurusu sorgulama işlemleri nasıl yapıldığıdır.  İçişleri bakanlığı başvuru sorgulama işlemleri için resmi web sayfası üzerinden https://www.acikkapi.gov.tr/Basvuru/BasvuruSorgula adresine tıklayarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz. Yada e devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi adresine giderek başvuru sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

Açık Kapı Para Yardımı Yapıyor Mu
Açık Kapı Para Yardımı Yapıyor Mu

Açık Kapı Para Yardımı Yapıyor Mu ?

Açık kapının para yardımı yaptığına dair onlarca bilgi bulunmaktadır internet sitelerinde. Gerçekten öyle mi ? Yani açık kapı gıda yardımı, nakdi yardım, SED yardımı ve 3.faz yardımları açık kapı üzerinden yapılıyor mu ? Bu sorunun cevabı kesinlikle HAYIR ! Açık kapı yardımlaşma ile ilgili bir çalışma yapmamaktadır. Özellikle 1000 TL başvurusu nasıl yapılır diye sorulduğunda adres olarak yine bu kurumlar gösterilmektedir. Peki neden ?

Yapılan çalışmalar bu tarz söylemlerin kurumların iş ve işleyişini engellemek adına yapılan art niyetli çalışmalar olduğu tespit edildi. Yani bu kurumlarda aşırı bir yoğunluk yaratarak iş ve işleyişlerini engellemeye çalışmak.  Hatırlarsanız bir dönemde açık kapı bayram harçlığı başvurusu alıyor diye söylenti çıkmış ve başvuru patlaması yaşanmıştı.  Peki yardım parası nereden alınır ? Sosyal yardımlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından kabul edilmektedir. Milletin kapısı sloganı ile yola çıkan açık kapı birimlerinin sosyal yardımlarla hiç bir ilgisi bulunmamaktadır.

Açık kapıda kullanılan bazı kavramlar vatandaşlar açısından merak konusu olmaktadır. Bunlardan ilki ” açık kapı başvuru kapatıldı “ne demek ? Bu konuyu daha önce uzun uzun açıklasak da kısaca bahsetmekte fayda var. Bu cümle başvurunuzun sonuçlandığı anlamına gelmektedir. Eğer ” Yönlendirilen birimden cevap dönülenler” uyarısı alıyorsanız bu sorunuza ilgili kurumdan cevap geldiği anlamı taşımaktadır.

Bu konuda anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Benı de bırı aydınlatsın bnmkınde de yonlendırılen bırımden cevap donulenler yazıyor bu ne demek oluyor acep

  1. Merhabalar başvuru yaptım 2 hafta önce şuan bendede öyle yazıyo ne yaptınız diz alabildinizmi

 2. Benı de bırı aydınlatsın bnmkınde de yonlendırılen bırımden cevap donulenler yazıypr

 3. Yönlendirilen birimden cevap dönülenler diyor bakıyorum cevap olarak hiç bir şey görün müyor buna nasıl baka biliriz ceva bı nasıl ögreniriz bilgi vere bilir seniz mem nun olurum bide bu baş vurunun olumlu olduhu anla mına geliyor

 4. merhabalar açık kapı başvuru ekranımda Yönlendirilen birimden cevap dönülenler yazıyor bu ne demek acaba bilgi verirmisiniz ?

 5. Yönlendirilen birimden cevap dönülenler ne demek sonuclanmıs mı yani olumlu yada olumsuzmu bide olumlu çıksa ne yazıyor

  1. Çözebildiniz mi olayı bir sonuç alabildiniz mi yani bende de aynı şey yazıyor ?

   1. Acik kapıdan başvuru yaptım yonlendirilen birimden cevap dökülenler yazıyor açıklaması yok ne anlama geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu