Arşiv

2.FAZ 1000 TL YARDIM PARASI KİMLERE VERİLECEK

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından başlatılan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1000 TL sosyal yardım parası ödemeleri devam etmektedir. Dilerseniz 2.FAZ 1000 TL YARDIM PARASI KİMLERE VERİLECEK sorusunu açarak yazımıza başlayalım.

Birinci faz ödemeleri tamamlanmak üzere. Aile bakanlığı ikinci faz yardım müjdesini verdi. Gelin şimdi Sayın Cumhurbaşkanın ” Geliri olmayan devlete başvursun ” sözünden sonra başlatılan 1000 TL yardım başvurusu hakkında detaylı bilgilere bakalım.

Çünkü vatandaşların aklında onlarca soru var. e devlet 1000 TL sosyal yardım parası başvurusu nasıl yapılır ? PTT’den dağıtılan sosyal yardım ödemeleri kimlere verilecek ? 1000 TL yardım parası sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? 1000 TL yardım başvurusu formu var mı ?İşte tüm bu sorulara cevap bulacağız. Hazırsanız başlayalım.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ?

1000 TL sosyal yardım başvurusu için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapılması gerektiği konusunda bir söylenti var. Ancak bu yanlış. En azından birinci faz ve ikinci faz için yanlış diyebiliriz.

1000 TL sosyal yardım başvurusu e devlet üzerinden yapılmıyor. 3. faz ödemeleri için e devlet üzerinden başvuru alınacağı beyan edildi.

Çünkü 1000 TL sosyal yardım desteği sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından düzenli olarak yardım alan ailelere otomatik olarak eklendi.

Eğer düzenli yardımlardan birini alıyorsanız 1000 TL sosyal yardım ödemeler listesinde yer alıyorsunuz demektir. Yeşilkartlılara 1000 TL yardım ödemeleri kapsamında ilk ödeme yapılan liste de isminiz yoksa korkmayın ve 1000 tl yardım başvuru formu aramakla uğraşmayın.

Eğer düzenli yardımlardan birini alıyorsanız ve 1000 TL tutarındaki sosyal yardım ödemeleri kapsamında ödeme almadıysanız 2.faz yardım kapsamında ödemeniz gelecektir.

Çünkü birinci faz yardım da 2 milyon 111 bin haneye 1000’er liralık destek ödemeleri yapıldı. Söz konusu destek programı kapsamında 2.faz yardımının başlayacağı müjdesi verildi.2. faz yardım ile de 1.faz da ismi bulunmayıp düzenli yardım alan 2 milyon 300 bin haneye daha yardım yapılacağını söyledi.

Aile bakanlığı 2 milyon aileye 1000 TL yardım parası başvurusu olmayacağının ısrarla altını çizdi. Yenilemekte fayda görüyoruz. Bin liralık sosyal yardım parası desteğinden faydalanmak için başvuruda bulunmanıza gerek yok.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Kimlere Verilecek ?

1000 TL sosyal yardım parası ödemeleri kimlere yapılacak merak edilen diğer bir konu. Daha önce bin liralık sosyal yardım parası desteği alabilmek için düzenli bir sosyal yardımınızın bulunması gerektiğini söylemiştik. Peki nedir bu düzenli sosyal yardımlar.

İşte bahsedilen düzenli yardımlar:

 • Yaşlı Aylığı
 • Engelli Yakını Aylığı
 • Silikozis Aylığı
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım
 • Öksüz Yetim Yardımı
 • Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı
 • Şartlı Eğitim Yardımı
 • Şartlı Sağlık Yardımı
 • Çoklu Doğum Yardımı
 • Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı
 • Engelli Aylığı

Kömür yardımı alanlar, bir iki defa nakdi yardım alanlar bu kapsama girmemektedir. Çünkü bu yardımlar düzenli bir şekilde verilen yardımlar değildir. Dolaysıyla biner liralık ödemeler bu vatandaşlara yapılmamaktadır.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Sorgulama

1000 TL tutarında ki sosyal yardım ödemeleri yapılmaya başlandıktan sonra vatandaşlar para yardımım yattı mı yatmadı mı diye merak etmeye başladı. 1000 TL sosyal yardım parası sorgulama e devlet ekranı üzerinden yapılabilmektedir.

e devlet sosyal yardım parası başvuru sorgulama sayfasını ulaşmak isteyen vatandaşlar buraya tıklayarak ilgili ekrana ulaşabilirler. Tabi 1000 TL yardım sorgulama için tek çareniz bu yöntem değil.

Çünkü bazı vatandaşların T.C. e devlet şifresi bulunmamaktadır. Bu durumda bağlı olduğunuz vakfı telefonla arayabilirsiniz. Eğer bağlı olduğunuz vakfın telefonunu bilmiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Valilik Açık kapı 1000 TL yardım almak isteyipte yardım alamayan vatandaşların da başvurularını cevap vermektedir. Ama vatandaşların sosyal yardımlaşma vakıflarına yönlendirildiğini hatırlatalım.

Sosyal yardım parası desteği sorgulama nasıl yapılır öğrendikten sonra ödemeler hakkında kısa bir bilgi verelim.

Sosyal Yardım Parası Desteği Ödemeleri Nasıl Yapılacak

Halk arasında ismi korana yardımı olarak da anılmaya başlanan bu yardımı almaya hak kazanmış kişilerin ödemeleri evlerinde yapılmaktadır. PTT 1000 TL yardım ödemelerini evlerde vatandaşlara teslim etmektedir.

Postahenden 1000 lira parasını çekmeye giden vatandaşlar PTT kartlarının iptal edildiğini görecekler. Ayrıca postaneden 1000 TL yardım parası ödemeleri bizzat şahıslara yapılmamaktadır.

Merak edilen diğer bir soru 1000 TL yardım kaç ay sürecek sorusu. Bu yardımın 3. faz şeklinde yapılacağını yani 3 defa yapılacağı anlaşılıyor. Ama zamanın ne göstereceğini bekleyip beraber göreceğiz.

Sosyal Yardımda 3. Faz Ne Zaman ?

Sosyal yardımlaşma 1000 TL ödemeleri 3.faz’ın ilk 2 faz dan farklı olacağı söylendi. Bu yardım sosyal yardım alanlardan ziyade ihtiyaç sahibi olduğunu beyan ve edevlet üzerinden başvuru yapacak kişilere verileceği aile bakanlığı tarafından beyan edildi.

Bu 3. faz yardım başvuru şeklinde olacak ve edevlet üzerinden yapılacaktır. 3. faz yardım hakkında bilgi geldikçe yazımız güncellenecektir.

Yeşilkartlılara yapılan yardımlar hakkında yazdığımız yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

#evdekaltürkiye

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Eşim daha önce sydv den diğer aile yardimi alıyordu bu 2. Faz 1000 tl den alacakmi

 2. Merabalar bende sosyal hizmetler bakanligindan sosyal ekonomik destek yardimi aliyorum ama vakifdan degil sosyal hizmetlerden benide kapsiyomudur 1000 tl yardim saglicakla kalin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu