Engelli Aylığı

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Nasıl Alınır ?

18 yaş altı engelli maaşı ne kadar ? 18 yaş altı engelli yakını aylığı şartları nelerdir ? 18 yaş altı engelli hakları nelerdir ? Özürlü çocuk maaşı nasıl alınır ? Bütün soruların cevapları haberimizde.

18 yaş altı engelli maaşı ,aynı hanede ikamet ediyor olmaları şartıyla kendisine bakmakla yükümlü bir yakını bulunan 18 yaşından küçük en az %40 engelli olanlara yapılan yardımdır. Peki engelli yakın aylığı başvuru şartları nelerdir? Başvuru nereye yapılır? Kimler başvuru yapabilir? Ne kadar maaş alacağım? diye merak ediyorsanız sizi hiç tutmayalım doğru haberimize alalım.

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır, İstenen Belgeler Ve Şartlar Nelerdir?

Engelli aylıklarında olduğu gibi 18 yaş altı engelli maaşı içinde bağlı olduğunuz ilçede ki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmalısınız. Başvuru sırasında hastaneden alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporu istenecektir. Ayrıca başvuran kişi ,engellinin anne veya babası değilse velayet belgesi istenecektir. 18 yaş altı engelli kişinin anne ve babası boşanmışsa velayet kimdeyse o kişi başvuru yapabilir. Yada anne-babanın vefat etmesi durumunda velayeti alan kişi başvuru yapabilmektedir.

Engelli yakını aylığı alan kişiyle engelli aynı hanede yaşaması gerekmektedir. Yani ikametgahları aynı evde olmalıdır. Aksi durumda yardım başvurunuz kabul edilmeyecektir. Engelli çocukla aynı hanede ikamet etmediği halde 18 yaş altı engelli yakın aylığı aldığı tespit edilen kişilerinde engelli aylıkları kesilme yoluna gidilebilir. Ayrıca 18 yaş altı engelli çocuğun bakımını üstlenen kişi eğer engelli çocukla aynı hanede oturuyor görünmesine rağmen fiili olarak adreste oturmuyorsa maaştan faydalanamaz. Ayrıca engelli çocuğun ihtiyaçları bakıcısı tarafından giderilmiyor ve alınan maaş başka alanlara harcanıyorsa engelli aylığı yine iptal edilebilir. Engelli maaşı neden kesilir adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yaş Altı Engelli Maaşı
18 Yaş Altı Engelli Maaşı

Ayrıca kendisi için engelli aylığı alan kişi ,aynı zamanda çocuğu için engelli yakını aylığı alabilmesi için %40-69 arası engelli aylığı alıyor olmalıdır. %70 ve üzeri engelli aylığı olan kişi engelli yakını aylığı alamaz. Sebebini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur.%70 ve üstü engel oranı bakıcı aylığına hak edenlerden sonra en yüksek rapor sınırıdır.%70 engeli olan bir insanın bir başka engelliye bakması elbette ki zor olacaktır. Bu yüzden %70 ve üstü raporu bulunanlar engelli çocuk alığı alamaz.

Engelli yakın aylığını alacak olan anne-babanın SGK kaydı bulunmamalı. Ancak aynı adreste ikamet eden kardeş yada akrabaların SGK kaydının bulunması yardıma engel değildir. Engelli Yakın Aylığı bağlanabilmesi için hanede bulunan gelir ve mal varlığının kişi başına düşen muhtaçlık sınırını geçmemesi gerekir. 2021 yılı için muhtaçlık sınırı kişi başı 852,53 TL‘dir. Eğer hanede kişi sayısına düşen gelir 852,53 TL den fazla ise Engelli Yakın Aylığı ret edilmektedir.

18 Yaş Altı Engelli Aylığı Ne Kadar ?

2021 yılı itibariyle 18 yaş altı engelli aylığı 661 TL TL’dir.

Yeni Sistem Engelli Raporu Oranları Nasıl Hesaplanır ?

Yapılan son değişiklikle beraber artık 18 yaş engelli çocuk raporlarında oran yazmamaktadır. Bu oran yerine artık oranlar arasına tanımlamalar getirilmiştir. Bu oranlar şöyle:

1-Özel Gereksinim var: Bu rapora sahip kişiler %20 ile %39 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

2-Hafif Düzeyde Özel Gereksinim Var : Bu rapora sahip kişiler %40 ile %49 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

3-Orta Düzeyde Özel Gereksinimi Var : Bu rapora sahip kişiler %50 ile %59 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

4-İleri düzeyde Özel Gereksinimi var: Bu rapora sahip kişiler %60 ile %69 arasında rapora sahiptirler. Bakıcı maaşı alamazlar.

5-Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var: Bu rapora sahip kişiler %70 ile %79 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapor sahipleri Ağır engelli olarak nitelendirmektedir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

6-Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var(BÖGV): Bu rapora sahip kişiler %80 ile %89 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

7-Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV): Bu rapora sahip kişiler %90  ile %99 oranında bir rapora sahiptirler. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

18 yaş altı engelli yakını aylığı hakkında anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle muhakkak paylaşın.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

30 Yorum

 1. Mrh 13.08.21 3800tl maaş SSK var alıyorum evde 6 kişiyiz 4 çocuk hanım ve ben başka kimse yok%92 raborlu kızım var ağır engelli 8 yaşında hanımım evde bakım maaşı alıyor engelli çocuğum maaşını çıkara bilirmiyim hayat pahlilasti evim benim çocuğun üstüne araba aldık% 92 raborla hasteneye biryerlere artık toplu taşıma tehlikeleri pandeminden dolayı aldık bende kredi çektim araba için çocuğum için maaş alabilirmiyim tşk

 2. Merhaba admin,teşekkürler değerli bilgilerin için…
  Oğlum 14 yaşında 6.BÖGV süresiz zamanlı ÇÖZGER raporlu engeli var. Evde bakım aylığı alıyoruz. 2 sorum olacak.
  1-evde bakım aylığını muhtaçlık durumu uygun olduğunda ömür boyu almaya devam edecek mi?
  2-oğlum kendi işe girdiğinde bir ssk sı olması durumunda da almış olduğumuz evde bakım aylığı kesilir mi?

 3. BİR ÖĞRENCİMİN %43 CERABRAL PALCİ RAPORU VAR. 3 KARDEŞLER MAAŞ ALBİLİRMİ 14 YAŞINDA

 4. Merhaba benim iki çocuğum var doğuştan kataraktırlar bir evde iki engeli varsa SSK var yinede engeli maas alla bilirmiyim

 5. Merhaba 6 yaş oğlum ökgv çok ileri düzeyde bilişsel yazıyor dil konuşma ileri düzey yazıyor . %olarak yazan birşey yok . Maaş alınabilirmi?

 6. Merhaba benim iki tane çocuğum var ikisi otizm(ökgv) raporu vardır eşim sigortali asgari ücret alıyor 4 tane çocuğum var evimiz kira gittik başvurduk eşim sigortali oldugu için vermediler aylik peki bakim parasi alabilirmi acaba şimdiden teşekkürler.

  1. Hülya hanım kendi adınıza evde bakıcı olarak başvuru yapın alabilirsiniz. Eğer vermezlerse cimer e şikayet edin.

  2. Hülya hanım kendi adınıza başvuru yapın alabilirsiniz yeterki kişi başı geliriniz 850 geçmemesi kaydı ile, ve bakul etmezlerse cimer e şikayet edebilirsin

  3. Hülya hanım kendi adınıza evde bakıcı olarak başvuru yapın alabilirsiniz tabi kişi başı geliriniz 850 tl yi aşmamak kaydı ile, kabul etmezlerse cimer e şikayet edin.

 7. Merhaba ben boşanma aşamasındayım kızıma bögv raporu verdiler kaymakamlığı annesi başvurdu kızım benimle kalırsa maaş o başvurdu diye bana geçmesi nasıl oluyor

 8. Mrb 4 yasinda ökgv oraninda otizmli oglum var resmi nikahsiz babasiyla yasiyoruz cocugumun kaydi bende oglumun amcasida bizimle kaliyor sigortasi var maasi iyi engelli yakini ayligi almami etkilermi benim ve esimin sigortasi yok tesekkur ederim

  1. Merhaba. Hanede gelir hesaplanırken bütün ailenin geliri hesaplanmaktadır. Maaşının miktarı burada önemli.

   1. Maasi 4 bin lira sigortasida var fakat bize hicbir katkisi yok misafir olarak kaliyor

 9. Merhaba benim 9 yaşında otizmil oğlum var. Ökgv raporu çıktı. Anne ve baba çalıştığımız için yakında oturan annem bakıyor. Özel eğitime o götürüyor her türlü ihtiyacını o gideriyor . Anneme bakım maaşı bağlanırmı. Oğlumun ikametgahını annemlere mi almam gerek. Gelir hesaplanırken bizimde gelirler hesaplanırmı

  1. Merhaba. İkamet adresi ile bakıcının adresinin aynı olması gerekiyor diye biliyoruz. Ayrıntılı bilgi için sosyal hizmetler il müdürlüğüne başvurmanız gerekir. En sağlıklı bilgiyi onlar verecektir.

 10. 4 yaşında oğlum yüzde 90 engelli eşim 2 yıl önce sgk lıydı 2 yıl sgk yok çalışmıyor engelli aylığı alınırmı

 11. Merhaba 11 yasinda yuzde 99 engelli kizim var. Esim asgari ucretle calisiyor ben evde bakim maasi aliyorum 5 kisi yasiyoruz kizim icin engelli ayligina basvursam cikmaz mi. Kisi basina düşen geliri hesaplanirken evde bakim maasi da hesaplaniyor mu

  1. Merhaba. 18 yaş altı engelli maaşında anne ve babanın SGK kaydı çocuğun engelli yakını aylığı almasına engeldir maalesef.

   1. Merhaba kızım 13 yaşında yüzde 60 raporumuz var konuşma ve zihinsel eşim sgk olarak çalışıyor katrolu olarak kızım için maaş alabiliyormuyuz

 12. Merhaba 6 yaşında kızımın ökgv raporu var. Aylık 560tl alıyoruz. Daha yüksek olması gerkmiyo mu

 13. Merhaba cocugum 19 aylik heyete girecek rapor alacagiz zamaninda benim sgk gecmisim var esim sgkli calisan evde 4 kisi yasiyoruz alabilirmiyoz engelli maasi

  1. Merhaba. 18 yaş altı engelli aylığında anne yada babanın sgk kaydının olması çocuğun engelli maaşı almasına engeldir.

 14. Merhaba arkadaşlar ben 17 yaşındayım bir sene sonra 18 yaşında engelli maaş almak istiyorum ama saglik başkanlığı aders evde içeri bakiyor musun? Yardim et!

  1. Merhaba. 18 yaşına girdiğinizde maaşınız kesilecek. Bu durumda bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma vakfına raporunuzla başvurmanız gerekir.

 15. Merhaba ersin bey. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. 18 Yaşına giren çocuğun engelli aylığı kesilmektedir. Ayrıca engelli raporu eğer daimi ise eski raporunuzu kullanabilirsiniz. Engelli yakın aylığının kesilmesinin sebebi ise isminden de anlayacağınız gibi engelli yakınına bağlanan maaş bu. Çocuk 18 yaşına girdiği için kendi maaşını kendisi alacak. Eğer maaşını çekmeye engel bir durumu varsa vekalet alarak siz maaşını çekebilirsiniz.

 16. Merhaba. Öncelikle bu zengin iceriklerinizden dolayı sizi kutlarım. Aradığımiz bütün yardımlar hakkında bilgiler var bu sayfada. Bir sorum olacaktı. Benim çocuğum 18 yaşına girecek. Maaşı kesilecek bilmiyorum ama engelli raporunu tekrar yenilemek gerekiyor mu yoksa eski raporunu kullanabilir miyiz tekrar ? Teşekkür ederim simdiden.

  1. Merhaba. Güzel sözleriniz için teşekkür ederiz. Hayır. Eğer raporu süresiz ise aynı rapor ile başvuru yapabilirsiniz.

  2. Merhaba esim kamu gorevinde çalışmakta ben ise ev hanimi çocuğum %91engelli 11yasinda engelli bakım maas nasıl alınır lütfen cevaplarmisiniz ev kira ve eşimin aldığı maaş harici gelirimiz yok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu