Engelli Aylığı

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Nasıl Alınır ?

18 yaş altı engelli maaşı ne kadar ? 18 yaş altı engelli yakını aylığı şartları nelerdir ? 18 yaş altı engelli hakları nelerdir ? Özürlü çocuk maaşı nasıl alınır ? Bütün soruların cevapları haberimizde.

18 yaş altı engelli maaşı ,aynı hanede ikamet ediyor olmaları şartıyla kendisine bakmakla yükümlü bir yakını bulunan 18 yaşından küçük en az %40 engelli olanlara yapılan yardımdır. Peki engelli yakın aylığı başvuru şartları nelerdir? Başvuru nereye yapılır? Kimler başvuru yapabilir? Ne kadar maaş alacağım? diye merak ediyorsanız sizi hiç tutmayalım doğru haberimize alalım.

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır,İstenen Belgeler Ve Şartlar Nelerdir?

Engelli aylıklarında olduğu gibi 18 yaş altı engelli maaşı içinde bağlı olduğunuz ilçede ki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmalısınız. Başvuru sırasında hastaneden alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporu istenecektir. Ayrıca başvuran kişi ,engellinin anne veya babası değilse velayet belgesi istenecektir. 18 yaş altı engelli kişinin anne ve babası boşanmışsa velayet kimdeyse o kişi başvuru yapabilir. Yada anne-babanın vefat etmesi durumunda velayeti alan kişi başvuru yapabilmektedir.

Engelli yakını aylığı alan kişiyle engelli aynı hanede yaşaması gerekmektedir. Yani ikametgahları aynı evde olmalıdır. Aksi durumda yardım başvurunuz kabul edilmeyecektir. Engelli çocukla aynı hanede ikamet etmediği halde 18 yaş altı engelli yakın aylığı aldığı tespit edilen kişilerinde engelli aylıkları kesilme yoluna gidilebilir. Ayrıca 18 yaş altı engelli çocuğun bakımını üstlenen kişi eğer engelli çocukla aynı hanede oturuyor görünmesine rağmen fiili olarak adreste oturmuyorsa maaştan faydalanamaz. Ayrıca engelli çocuğun ihtiyaçları bakıcısı tarafından giderilmiyor ve alınan maaş başka alanlara harcanıyorsa engelli aylığı yine iptal edilebilir. Engelli maaşı neden kesilir adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yaş Altı Engelli Maaşı
18 Yaş Altı Engelli Maaşı

Ayrıca kendisi için engelli aylığı alan kişi ,aynı zamanda çocuğu için engelli yakını aylığı alabilmesi için %40-69 arası engelli aylığı alıyor olmalıdır. %70 ve üzeri engelli aylığı olan kişi engelli yakını aylığı alamaz. Sebebini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur.%70 ve üstü engel oranı bakıcı aylığına hak edenlerden sonra en yüksek rapor sınırıdır.%70 engeli olan bir insanın bir başka engelliye bakması elbette ki zor olacaktır. Bu yüzden %70 ve üstü raporu bulunanlar engelli çocuk alığı alamaz.

Engelli yakın aylığını alacak olan anne-baba’nın SGK kaydı bulunmamalı. Ancak aynı adreste ikamet eden kardeş yada akrabaların SGK kaydının bulunması yardıma engel değildir. Engelli Yakın Aylığı bağlanabilmesi için hanede bulunan gelir ve mal varlığının kişi başına düşen muhtaçlık sınırını geçmemesi gerekir. 2020 yılı için muhtaçlık sınırı kişi başı 701,32 TL‘dir. Eğer hanede kişi sayısına düşen gelir 609,67 den fazla ise Engelli Yakın Aylığı ret edilmektedir.

18 Yaş Altı Engelli Aylığı Ne Kadar ?

2020 18 yaş altı engelli aylığı 567,97 TL.

Yeni Sistem Engelli Raporu Oranları Nasıl Hesaplanır ?

Yapılan son değişiklikle beraber artık 18 yaş engelli çocuk raporlarında oran yazmamaktadır. Bu oran yerine artık oranlar arasına tanımlamalar getirilmiştir. Bu oranlar şöyle:

1-Özel Gereksinim var: Bu rapora sahip kişiler %20 ile %39 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

2-Hafif Düzeyde Özel Gereksinim Var : Bu rapora sahip kişiler %40 ile %49 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

3-Orta Düzeyde Özel Gereksinimi Var : Bu rapora sahip kişiler %50 ile %59 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

4-İleri düzeyde Özel Gereksinimi var: Bu rapora sahip kişiler %60 ile %69 arasında rapora sahiptirler. Bakıcı maaşı alamazlar.

5-Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var: Bu rapora sahip kişiler %70 ile %79 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapor sahipleri Ağır engelli olarak nitelendirmektedir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

6-Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var(BÖGV): Bu rapora sahip kişiler %80 ile %89 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

7-Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV): Bu rapora sahip kişiler %90  ile %99 oranında bir rapora sahiptirler. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

Forum sayfamız açıldı. Forum sayfamıza üye olarak aklınıza takılan soruları sorabilir ve bir çok sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Forum sayfamıza gitmek için TIKLAYIN

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları biz muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Merhaba cocugum 19 aylik heyete girecek rapor alacagiz zamaninda benim sgk gecmisim var esim sgkli calisan evde 4 kisi yasiyoruz alabilirmiyoz engelli maasi

    1. Merhaba. 18 yaş altı engelli aylığında anne yada babanın sgk kaydının olması çocuğun engelli maaşı almasına engeldir.

  2. Merhaba arkadaşlar ben 17 yaşındayım bir sene sonra 18 yaşında engelli maaş almak istiyorum ama saglik başkanlığı aders evde içeri bakiyor musun? Yardim et!

    1. Merhaba. 18 yaşına girdiğinizde maaşınız kesilecek. Bu durumda bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma vakfına raporunuzla başvurmanız gerekir.

  3. Merhaba ersin bey. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. 18 Yaşına giren çocuğun engelli aylığı kesilmektedir. Ayrıca engelli raporu eğer daimi ise eski raporunuzu kullanabilirsiniz. Engelli yakın aylığının kesilmesinin sebebi ise isminden de anlayacağınız gibi engelli yakınına bağlanan maaş bu. Çocuk 18 yaşına girdiği için kendi maaşını kendisi alacak. Eğer maaşını çekmeye engel bir durumu varsa vekalet alarak siz maaşını çekebilirsiniz.

  4. Merhaba. Öncelikle bu zengin iceriklerinizden dolayı sizi kutlarım. Aradığımiz bütün yardımlar hakkında bilgiler var bu sayfada. Bir sorum olacaktı. Benim çocuğum 18 yaşına girecek. Maaşı kesilecek bilmiyorum ama engelli raporunu tekrar yenilemek gerekiyor mu yoksa eski raporunu kullanabilir miyiz tekrar ? Teşekkür ederim simdiden.

    1. Merhaba. Güzel sözleriniz için teşekkür ederiz. Hayır. Eğer raporu süresiz ise aynı rapor ile başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu