Engelli Aylığı

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Nasıl Alınır ?

18 yaş altı engelli maaşı ,aynı hanede ikamet ediyor olmaları şartıyla kendisine bakmakla yükümlü bir yakını bulunan 18 yaşından küçük en az %40 engelli olanlara yapılan yardımdır. Peki engelli yakın aylığı başvuru şartları nelerdir? Başvuru nereye yapılır? Kimler başvuru yapabilir? Ne kadar maaş alacağım? diye merak ediyorsanız sizi hiç tutmayalım doğru haberimize alalım.

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır,İstenen Belgeler Ve Şartlar Nelerdir?

Engelli aylıklarında olduğu gibi 18 yaş altı engelli maaşı içinde bağlı olduğunuz ilçede ki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmalısınız. Başvuru sırasında hastaneden alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporu istenecektir.Ayrıca başvuran kişi ,engellinin anne veya babası değilse velayet belgesi istenecektir. 18 yaş altı engelli kişinin anne ve babası boşanmışsa velayet kimdeyse o kişi başvuru yapabilir. Yada anne-babanın vefat etmesi durumunda velayeti alan kişi başvuru yapabilmektedir.

Engelli yakını aylığı alan kişiyle engelli aynı hanede yaşaması gerekmektedir. Yani ikametgahları aynı evde olmalıdır. Aksi durumda yardım başvurunuz kabul edilmeyecektir. Engelli çocukla aynı hanede ikamet etmediği halde 18 yaş altı engelli yakın aylığı aldığı tespit edilen kişilerinde engelli aylıkları kesilme yoluna gidilebilir. Ayrıca 18 yaş altı engelli çocuğun bakımını üstlenen kişi eğer engelli çocukla aynı hanede oturuyor görünmesine rağmen fiili olarak adreste oturmuyorsa maaştan faydalanamaz. Ayrıca engelli çocuğun ihtiyaçları bakıcısı tarafından giderilmiyor ve alınan maaş başka alanlara harcanıyorsa engelli aylığı yine iptal edilebilir. Engelli maaşı neden kesilir adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kendisi için engelli aylığı alan kişi ,aynı zamanda çocuğu için engelli yakını aylığı alabilmesi için %40-69 arası engelli aylığı alıyor olmalıdır. %70 ve üzeri engelli aylığı olan kişi engelli yakını aylığı alamaz.Sebebini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur.%70 ve üstü engel oranı bakıcı aylığına hak edenlerden sonra en yüksek rapor sınırıdır.%70 engeli olan bir insanın bir başka engelliye bakması elbette ki zor olacaktır. Bu yüzden %70 ve üstü raporu bulunanlar engelli çocuk alığı alamaz.

Engelli yakın aylığını alacak olan anne-baba’nın SGK kaydı bulunmamalı. Ancak aynı adreste ikamet eden kardeş yada akrabaların SGK kaydının bulunması yardıma engel değildir. Engelli Yakın Aylığı bağlanabilmesi için hanede bulunan gelir ve mal varlığının kişi başına düşen muhtaçlık sınırını geçmemesi gerekir. 2019 yılı için muhtaçlık sınırı kişi başı 609,67 TL‘dir. Eğer hanede kişi sayısına düşen gelir 609,67 den fazla ise Engelli Yakın Aylığı ret edilmektedir.

18 Yaş Altı Engelli Aylığı Ne Kadar ?

2019 18 yaş altı engelli aylığı 509,13 TL . Bu maaş daha önce 480,08 TL idi.

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

Etiketler

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
En yeni
En Eski En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Hatice
Hatice
1 ay önce

Merhaba cocugum 19 aylik heyete girecek rapor alacagiz zamaninda benim sgk gecmisim var esim sgkli calisan evde 4 kisi yasiyoruz alabilirmiyoz engelli maasi

Şeyma
1 ay önce

Merhaba arkadaşlar ben 17 yaşındayım bir sene sonra 18 yaşında engelli maaş almak istiyorum ama saglik başkanlığı aders evde içeri bakiyor musun? Yardim et!

Ersin koca
Ersin koca
1 yıl önce

Merhaba. Öncelikle bu zengin iceriklerinizden dolayı sizi kutlarım. Aradığımiz bütün yardımlar hakkında bilgiler var bu sayfada. Bir sorum olacaktı. Benim çocuğum 18 yaşına girecek. Maaşı kesilecek bilmiyorum ama engelli raporunu tekrar yenilemek gerekiyor mu yoksa eski raporunu kullanabilir miyiz tekrar ? Teşekkür ederim simdiden.

Başa dön tuşu
Kapalı